Sayfa 4 / 4 İlkİlk 1234
Toplam 50 mesajın 46-50 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    veroçka Avatarı

Son Giriş
    04.09-2013
    Saat
    15:07
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    buyucu afedersin biraz yanlış yazmışım kelimeleri, görme engelliyim aynı zamanda. Ben cihaz kullanıyorum hemde oldukça yüksek bir ses veriyor ama anlama çok az, sadece çok yakından anlıyorum. Duymam 20 yaşından sonra ve yavaş yavaş gitti ve konuşmam normal, bu yüzden acilen dudak okumayı öğrenmem gerekiyor. konuşan kişinin dudaklarını görebiliyorsam anlıyorum zaten ama çok iyi değil ses olmayınca hiç bir şey anlamıyorum. Teşekkür ederim ilgilendiğin için.

Üye
    veroçka Avatarı

Son Giriş
    04.09-2013
    Saat
    15:07
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Shukufe ben de senin gibi çok çok az duyuyorum ve cihazsız hiç duymuyorum. ben de yüze bakarak anlıyorum. Duymam3 yıldır bu seviyede, tam olarak dudak okumayı öğrenemedim. Sadece yanımda duranları anlıyorum ve hemen öğrenmem gerekiyor. belki görmemin de az olması da etkiliyordur

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    114
    Verilen Beğeniler
    168

biz isitme engellilere isi dusenler kazac sagliyacak olanlar islerini yaptiracak olanlar oyle guzel iletisim kurarlarki anlatama
    gicik olup basarilarimizi kiskanan veya bir kazanci olmayanlarda hiii duymaz anlamaz bilmemne desinler bizde daha cok duymaz ayaklarina yatariz olur biter :lol:

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    114
    Verilen Beğeniler
    168

Aşağıdaki kurallar genellikle tüm işitme engelliler için geçerli olsa da, önemli bir kısmı işitme yetisini tamamıyla kaybetmemiş olanlar karşısında daha yararlıdır.

1- Konuştuğunuz kişinin yüzüne bakın. Yüzünüzü rahat bir şekilde görmesini sağlayın. Dudak okuyor olabilir.
    2- Konuşurken bir şeyler yemeyin, sakız çiğnemeyin, ve pipo/sigara gibi şeyleri içmeyin. Bu tarz şeyler, işitme engellinin dudak okumasını zorlaştırır.
    3- İdeal bir şekilde aydınlatılmış bir mekanda konuşmaya çalışın.
    4- Sesinizi yükseltmeniz faydalı olabilir, ama bağırmayın.
    5- Tane tane, basit kelimeler ve kısa cümlelerle konuşmaya çalışın.
    6- Ortam gürültülü ise, oradan uzaklaşın veya gürültüyü azaltmayı çalışın (pencereyi kapatmak gibi).
    7- İşitme engelliler işitme dereceleri ne olursa olsun sizi seslendiğinizde duymayabilir. O yüzden, elinizle omzuna hafifçe dokunmak gibi yöntemleri kullanabilirsiniz.
    8- İşitme engellilerin önemli bir kısmı telefonla konuşamaz. SMS veya e-posta gibi alternatif yolları deneyebilirsiniz.
    9- İşitme engelliler, grup halindeki sohbetlere ve toplantılara katılmakta zorlanırlar. Bu nedenle, bu tarz bir durumda işitme engellinin oturacağı yeri iyi seçin ve mümkünse diğer katılımcıları önceden bilgilendirin.
    10- İşitme engellinin konuşulacak konu hakkında önceden haberdar olması işini kolaylaştırır.
    11- Kullandığınız kelimeyi birkaç defa anlamadıysa, eşanlamlısını kullanmayı deneyin (çabuk ol yerine hızlı ol demek gibi).
    12- Her şeyden önemlisi, işitme engelli arkadaşınıza bir şey söylediğinizde anlamadıysa, ona "OF" gibi tepkiler göstermeyin.
    13- Son çare olarak kağıt - kalemden yararlanabilirsiniz.

Biraz düşününce aklıma bunlar geldi. Elbette eklenebilecek ve değiştirilebilecek öneriler vardır.

İşitme engellilerle konuşurken göstereceğiniz çaba ve sabır için

Üye
    Mr.No Avatarı

Gerçek Adı
    Erol Taş
    Son Giriş
    17.11-2017
    Saat
    10:05
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Geçmiş zamana yolculuk ha: Gel Shukufe sana çay ısmarlayayım... Sanırım ilgisizlikten sıkılmışsındır diye düşündüm..

Sayfa 4 / 4 İlkİlk 1234