Sayfa 3 / 4 İlkİlk 1234 SonSon
Toplam 50 mesajın 31-45 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    semra çetindağ Avatarı

Gerçek Adı
    Semra
    Son Giriş
    06.09-2012
    Saat
    00:17
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Ben tüm ortaokul boyunca sustum duyamadığım için hata yaparım diye korkudan konuşmamayı seçtim ,lisede kızalrın az olduğu bir okuldu daha çok korkacağıma izcilik yaptım ,folklör oynadım derken açıldım,en güzel kahkahaları ben attırırdım çünkü söleneni yalnış anlardım beste aynı ama güfte komik olurdu ,hala güldüğüm şeyler oluyo (2002 den beri cihazlıyım )korkmayın komik olmaktan ,sizi gerçekten sevenler dalga geçmez, aşağılamaz ve kompleksiz oluşumuz sağlam olanları acaip çarpıyor deneyin ayrıca bir saygı duyuluyo bize

Üye
    efekt Avatarı

Gerçek Adı
    No name
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    11:31
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

işitme engelliler asla toplumdan kopuk, uzak ve çekinik değiller. Tam tersi normal insanlar, işitme engellileri gördüklerinde çekinirler, uzaklaşırlar ne yapacağını bilemezler (nadiren olsa da bazıları korkarlar).

MERHABA ABİ HAKLISIN GERÇEKTEN

Üye
    nuran Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    09:40
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

ben buraya lisenin ilk günü yaşadıklarımı anlatmak için üye olmuştum...
    (bakınız..engelli olmak ile ilgili yaşadığınız anı ve duygular_atkuyruğu)
    orta okulda biraz çekingendim...
    lisede ne olduysa artık inadına duymadığım yerlerde "ben duymadım "derdim...
    üniv...tede ders notlarını arkadaşlardan alırdım...
    herkesin güldüğü bir espri olurdu ben duymadığım için gülemezdim(sadece bu dokunuyordu halada dokunur...)
    iletişimin bir yolu mutlaka vardır...
    yeterki biz isteyelim...
    biz vazgeçersek karşıdaki ne yapsın???????

Üye
    bulnes Avatarı

Son Giriş
    04.09-2017
    Saat
    11:12
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    6

Evet doğru biz işitme engellilerin sorunu o.
    Benimde başımdan her zaman geçen şu.Benim işitme engelli olduğumu bilmelerine rağmen hep işine gelince duyuyorsun derlerdi bana.
    Halbu ki ben de her zaman açıklıyordum dudaklarınızı gördüğümde ne dediğinizi anlıyorum diye ama hep bunu tekrarladılar bana.

Üye
    KırımTilkisi Avatarı

Gerçek Adı
    Ergül Karakoç
    Son Giriş
    29.09-2015
    Saat
    15:50
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba siddikakent,

Arkadaşınız kaç yaşında, ne zamandan beridir duymuyor, işitme cihazı kullanıyor mu, okula gidiyor mu? Bunu öğrenebilir miyim? Ona göre sana yardımcı olayım. Sana, aşağıdaki en önemli tavsiyemi okumanı istiyorum.

Bende işitme engelliyim. İşitme engelliyle iletişimi kurabilmen için dudakla anlayabilecek şekilde yavaş yavaş konuşun ve işaretini az biliyorsan dudakla birlikte konuşun. Uzun bir cümleyle yada ayrıntılı şekilde anlatmana gerek yok, bunun yerine kısaltma olarak 2 - 3 kelime söyleyebilirsin. Sonuç olarak arkadaşınız seni çok sevecek.

Üye
    Selina Avatarı

Gerçek Adı
    Selina
    Son Giriş
    28.06-2012
    Saat
    16:05
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

BENDE İŞİTME ENGELLİ VE İŞİTME CİHAZI KULLANAN BİR BİREY OLARAK YAŞAMIN HER DEVRESİNDE PEK ÇOK OLUMSUZLUKLARLA VE YANLIŞ ANLAŞILMALARLA KARŞILAŞTIM. ZAMAN ZAMAN İNCİNDİM, ZAMAN ZAMAN DA ÇOK GÜLDÜM VE ŞUNU ANLADIM Kİ İNSANLAR BİZLERİ KINAMIYOR SADECE İŞİTME ENGELLİ OLDUĞUMUZU BİLMEDİKLERİ İÇİN BİR TAKIM MENFİ DURUMLAR ORTAYA ÇIKIYOR.

MUHATAP OLMAK ZORUNDA KALDIĞIM YABANCI İNSANLARLA KONUŞACAĞIM ZAMAN EN BAŞTAN DİYORUM Kİ" BEN İŞİTME ENGELLİYİM, BENİMLE KONUŞURKEN TANE TANE VE YÜZÜME BAKARAK KONUŞURSANIZ ÇOK MEMNUN OLURUM"

İNSANLAR BUNU MEMNUNİYETLE YAPIYOR VE BUNU SÖYLEDİĞİM İÇİN, BUNDAN UTANMADIĞIM İÇİN BENİM ŞAHSIMA VE ENGELİME SAYGI GÖSTERİYORLAR.

BU DURUMUNDAN HİÇBİR ZAMAN UTANMADIM AKSİNE YAŞAMI KOLAYLAŞTIRMANIN YOLLARINI HER ZAMAN KEŞFETMİŞİMDİR. BUGÜN İŞİTME ENGELLİ BİR BİREY OLARAK 10 YILLIK EVLİYİM ÜSTELİK EŞİMİN HERHANGİ BİR ENGELİ YOK VE 8 YAŞINDA BİR KIZ ÇOCUĞU ANNESİYİM. BİZ İSTEDİKTEN SONRA, BİZ AZMETTİKTEN SONRA BİZ BU DURUMUMUZU KABULLENİP YAŞAMA DÖRT ELLE SARILDIKTAN SONRA ENGELİMİZ ENGEL OLMAKTAN ÇIKAR.

BUGÜN SAHİP OLDUĞUM KAMU KURULUŞUNDAKİ İŞİME DE ENGELİM SAYESİNDE GİRDİM. HATTA KURUMUN DAİRE BAŞKANI İLE ARAMDAKİ DİYALOG ÇOK HOŞ TU. BUNU SİZLERLE PAYLAŞMAK İSTİYORUM.

İŞE GİREBİLMEK İÇİN BÜTÜN EVRAKLARIMI TAMAMLADIM VE BİZZAT KURUMUN PERSONEL DAİRESİ BAŞKANININ ODASINA GİTTİM O ŞAHIS BENİ DAHA ÖNCE HİÇ GÖRMEMİŞTİ AMA GELECEĞİMİ BİLİYORDU. (İŞİN İÇİNDE TÖRPİL VAR BELİRTEYİM :lol: )

KENDİMİ TANITTIM BENİ BUYUR ETTİ YERİME OTURDUM EVRAKLARI İNCELEDİ VE BANA BAKMAYA BAŞLADI...

BİR MÜDDET BANA BAKTI, SONRA TEKRAR SAĞLIK RAPORUMA BAKTI (RAPOR ÖZÜRÜMÜ BELİRTİYORDU)

- BU RAPOR SAHTE DİYEMEYECEĞİM SAHTE DEĞİL BU RAPORU NASIL ALMAYI BAŞARDINIZ MERAK EDİYORUM ...

-PARDON ANLAMADIM NE DEMEK İSTEDİNİZ?

- ÖZÜRLÜ RAPORUNU ALMAK KOLAY DEĞİL NASIL ALDINIZ?

-İYİ AMA BEN İŞİTME ENGELLİYİM ZATEN NEDEN SAHTEKARLIK YAPAYIM Kİ?

- İŞİTME ENGELLİ OLUP TA BU KADAR GÜZEL DUYAN VE ÖZELLİKLE BU KADAR GÜZEL KONUŞAN BİR İNSANLA ŞU YAŞIMA KADAR KARŞILAŞMADIM DA O BAKIMDAN..

-ANLAŞILDI SİZE CİHAZIMI GÖSTERMEM GEREKİYOR

SAÇIMI KALDIRDIM VE İŞİTME CİHAZIMI GÖSTERDİM..

-İNANDINIZMI?

-SİZİ TEBRİK EDİYORUM, CANI GÖNÜLDEN KUTLUYORUM AZMİNİZE HAYRAN OLDUM VE BENDE BİR DAİRE BAŞKANI OLARAK SİZİ KURUMUN EN NEZİH BİRİMİNE YERLEŞTİRMEYİ KENDİME GÖREV ADDEDİYORUM, İŞİNİZ HAYIRLI UĞURLU OLSUN, BİR SIKINTINIZ OLURSA YANIMA GELMEKTEN ASLA ÇEKİNMEYİN...

İŞTE BÖYLEEEEEEEEEEEEE NE DİYEYİM HAYIRLI UĞURLU OLDU VALLA...

UNUTMAYIN NE OLURSA OLSUN BU HAYAT BİZİM HAYATIMIZ VE BİZİM DE HERKES GİBİ HERŞEYİ YAŞAMAYA HAKKIMIZ VAR. VERMEZLERSE O HAKKIMIZI SÖKE SÖKE ALIRIZ...

KALIN SAĞLICAKLA...

Üye
    Elifcan Avatarı

Gerçek Adı
    Elif
    Son Giriş
    12.01-2017
    Saat
    14:28
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

işitme engelli olmayan bizi asla anlayamaz yaşaması lazım

Üye
    nuran Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    09:40
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

benim karşılaştığım en büyük sorun birisi birşey söylüyor basit bir cümle;
    mesela;"fotokopiyi yarın çekp vereceğim"
    efendim diyorum tekrar ediyor anlayamadım diyorum neyse lütfedip yine tekrar ediyor hadi anlamış olayım..
    üstüne diyor ki "ANLADIN MI"?hemde üstüne basa basa ...
    iyi ama ben anlama engelli değilim ki işitme engelliyim...
    hani takmayayım önemsemeyeyim diyorum ama bazen dokunuyor ya...
    diyeceksiniz ki belki iyi niyetle anladın mı diye soruyordur ama arada öyle oflayıp puflamaları oluyorki insan niyeti anlıyor...
    tek kişiden bahsetmiyorum arada geliyor başıma...

Üye
    Elifcan Avatarı

Gerçek Adı
    Elif
    Son Giriş
    12.01-2017
    Saat
    14:28
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

aynı sorunları ve daha fazlasını bende yaşıyorum asla üzümücem s :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: orunları üstüne gitmek lazım hayat herşeye rağmen güzel

Üye
    KırımTilkisi Avatarı

Gerçek Adı
    Ergül Karakoç
    Son Giriş
    29.09-2015
    Saat
    15:50
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Gape, bende işitme engelliyim. Yazılarını çok doğru ve uygulanabilir şekilde belirtmiştin. Çok teşekkür ederim. İnşallah bu uygulama, tüm işitme engelli arkadaşlarımızı sevindirecektir.

Üye
    semra çetindağ Avatarı

Gerçek Adı
    Semra
    Son Giriş
    06.09-2012
    Saat
    00:17
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Valla elinize sağlık bunca yılda edindiğim birikimi ne güzel özetlemişsiniz ,hepsi bu kadar bunları yerine getirenlerle hiç sorunsuz iletişim yaşıyoruz ,en zorlandığımda işitme cihazı ile herşeyi duyduğumuz sanılıyor ki ,belirttiğiniz gibi gürültüde berbat kopuyoruz ,anlıayanda çok az teşekkürler arkadaşlar ...

Üye
    altınkuş Avatarı

Son Giriş
    03.05-2010
    Saat
    11:49
    Yaşadığı Yer
    osmaniye
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

mrhb arkadaşlar ben görme engelliyim işitmeyenlerin dünyasını çok merak ettim ve anlamaya çalıştım bazı arkadaşlarım oldu onlarla iyi anlaşıyoruz

Üye
    veroçka Avatarı

Son Giriş
    04.09-2013
    Saat
    15:07
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

merhaba ben de bir işitme engelliyim.Benimki sonradan oldu ve ileri derecede kayıp var. işitme cihazı kullanmama rağmen yetmiyor. iletişimim çok zayıf, bu yüzden üniversitede okuduğum bölümden bile ayrıdim. Dudak okumayı öğrenemedim, nasıl öğrenilir? Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilirlerse çok sevinirim, yaşamım değişir

Üye
    Bacıbey Avatarı

Gerçek Adı
    Havva
    Son Giriş
    24.06-2015
    Saat
    01:19
    Yaşadığı Yer
    Samsun
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

genellikle engelli insanlar engelsiz olan insanlardan anlayış bekler..açıkcası bende hep buna inanmışımdır anlamak zorunda olan benim hoşgörülü olmak zorunda olanda benim sabırlı olmak tahammül göstermek zorunda olanda benim diye düşünürdüm( bunu en azından şimdilik engelsiz bir insan olarak söylüyorum)

ama konuyu açan arkadaşın hikayesini okuyunca bir çok soru işareti uyandı aklımda..düşündümde duyma engelli bir insanla ben iletişim kurmaya çalışsam ve anlamasam anlamadığım içinde bana tepki verilse heralde bir daha cesaret edemem karşı karşıya gelmeye o insanla..

yada çevremde duyma engeli olan birileri varsa kendimi eğitmeye duyma engelli kişilerle iletişim kurma yollarını araştırmaya çalışırdım diye düşnürken ben GAPE arkadaşımızın verdiği bilgilere rastladım duyarlılığından ve verdiği bilgilerden dolayı çok çok teşekkür ediyorum..

marbiling arkadaşının tepkilerini duyma proglemi olan insanlarla iletişim yollarını araştırarak azaltabilirsin diye düşünüyorum..gape arkadaşımızın önerilerini dikkate alarak başlayabilirsin meselaa..insanın kendini ifade edememesi psikolojik olarak çok yıpratıcıdır..arkadaşınında profosyenel bir yardıma ihtiyacı var bence yönlendirilmesi gerek diye düşünüyorum..

ben senden bir ricadada bulunacağım arkadaşını bu siteye davet et forumlardaki yazıları okumasını sağla..hem onun için hem senin için arkadaşlığınız için çok iyi olur kanısındayım..

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    113
    Verilen Beğeniler
    168

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    ben dudak okumazsam hic bisi anlamiyorum oyle bir egitim almadim bilmezdim bile kucukken ben niye insanlarin yuzune bakmadan anlamiyorum diye cok kafa yormusumdur
    dudak okumak icin leb demedn leblebiyi anlamak gibi birsey diyebilirmiyiz
    dikkatle yuze mimiklere konusulan konuya odaklanin
    muzik dinleyebilen telefonu anliyarak kullanabilen dudak okumaya ihtiyac duymaz bben gibi olanlarda mecbur kaldigimizdan dudak okur dudakda okumazsak hicbisi anlamayiz

Sayfa 3 / 4 İlkİlk 1234 SonSon