Sayfa 1 / 11 12345 ... SonSon
Toplam 157 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    garraro Avatarı

Gerçek Adı
    garraro
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    denizli
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    sosyal fobi rahatsızlığı yaşamış yada yaşayan var mı?

bende de var bu hastalık. kendi hastalığımız yetmiyormuş gibi bide bu çıktı başımıza. ama psikolojik destek alıyorum

Ayrıca: http://www.engelliler.biz/forum/ayni...n-kim-var.html

Sosyal Fobi : Utanç verici bir duruma düşmekten, utanılacak bir davranışta bulunmaktan, alay edilmekten, rezil olmaktan, eleştirilmekten, reddedilmekten, beğenilmemekten, olumsuz olarak değerlendirilmekten duyulan korku. Sosyal fobi, genel nüfusun yüzde 7'sinden fazlasını etkileyen psikolojik bir sorundur. Diğer insanların gözleri üzerinde olunduğunda yaşanan yoğun endişe hali olarak tanımlanabilen sosyal fobi kişilerde konuşmayı başlatamamak, konuşmaya eşit ölçüde katılamamak ya da toplum önünde rahat görünmek için fazladan çaba harcamak gibi davranışlarla kendini belli ediyor. Bu davranışların temelinde ise kişinin kendisini sevilmek ve takdir edilmek için yeterli görmemesi ve korku gibi duygular yatıyor.
    Sosyal Fobi yi basitçe utangaçlık veya aşırı utangaçlık olarak tanımlamak doğru olmaz. SF utangaçlığın ötesinde utanma korkusudur ve bundan fazlasını da kapsar. Başkalarının ne düşündüğüne fazla önem verme, kendi düşüncelerini açıkça ortaya koymaktan çekinme, hayır diyememe, aşırı düzeyde kendinin farkında olma, kendini fazla eleştirme, hataları gözünde büyütme, incelendiği düşüncesiyle kalabalık ortamlarda göz önünde bulunmaktan rahatsızlık duyma gibi eğilimler Sosyal Fobi’lilerin belirgin nitelikleri olarak sayılabilir. Sosyal Fobi’ nin temelinde eleştirilme, beğenilmeme, onaylanmama korkusu vardır ve "Başkaları ne der?" sorusu arttıkça Sosyal Fobi ye yatkınlık da artar.Sosyal fobili kişiler genellikle dışarıdan çekingen, sessiz sakin ve kendine güveni olmayan insanlar olarak görülürler.
    Sosyal fobiyle aynı kategoride değerlendirebileceğimiz çekingen kişilik bozukluğu da kendine güven eksikliği ve düşük özsaygı, sosyal becerilerde yetersizlik inancı, kabul göreceğinden emin olmadıkça sosyal ilişkiye girmekten kaçınma gibi belirtileri içerir.

Üye
    Bacıbey Avatarı

Gerçek Adı
    Havva
    Son Giriş
    24.06-2015
    Saat
    01:19
    Yaşadığı Yer
    Samsun
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Şimdilik böyle bir sıkıntım yok ama bu tempoda Allahın her günü evde kalmaya devam edersem olacam bence sosyal fobik..
    Kendimi salıvericem bir gün kırlara bayırlara sokaklara.. Ben aradığımda kimseyi evde bulamıyorum benide bulamayacaklar artık..

Üye
    Sehribanu Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    21:51
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    61
    Verilen Beğeniler
    9
    Blog Mesajları
    1

Bence de serap bacım,olmaz evde...çık dolaş kırlarda bayırlarda diyeceğim ama oralarda da olmaz...
    Daha sosyal alanlarda dolaşman iyi olur

Üye
    Bacıbey Avatarı

Gerçek Adı
    Havva
    Son Giriş
    24.06-2015
    Saat
    01:19
    Yaşadığı Yer
    Samsun
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Benimde aklımdan geçti aslında kır bayır yazarken bilinç altım dedi bana " Bacım oralarda az olur insan" diye ama yavaş yavaş alıştıra alıştıra atıcam kendimi sosyal ortamlara korkmaya başladım yahu acaba sosyal fobik olmuşummudur..

Uzun zamandır katılmadım kalabalık ortamlara yakında düğün var orda yoklarım kendimi ..

Üye
    seker kiz Avatarı

Gerçek Adı
    Melike
    Son Giriş
    16.12-2017
    Saat
    18:49
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    23
    Verilen Beğeniler
    19

Sosyal fobi sosyal ortamlarda Küçük düşme/düşürülme korkusudur.Küçük yaşlarda bilinç altına yerleşen küçük düşürülme sonucu ortaya çıkıyor.Çesitli sebepleri de var.Ama en sık rastlanan sebep bu.Baskıcı eleştirici mükemmelliyetçi küçük düşürücü aile tutumundan kaynaklanıyor.Ben 18 li yaşlarımdan beri bu rahatsızlığı yaşıyorum.Kendim gibi olanları tanımak paylaşımlarda bulunmak istedim.Birde sosyal fobik olupta bu rahatsızlığı yaşadığının yani bunun bir hastalık olduğunu bilmeden kişiliğinin bir parçasıymış gibi algılayan insanlarda var.Onlarında dikkatini çekmek açısından önemli bu başlık

Üye
    minerva Avatarı

Gerçek Adı
    Hatice
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    13
    Verilen Beğeniler
    8
    Blog Mesajları
    6

Sosyal fobi,sosyal hayata adapte olma sürecinde önünüze ket koyan psikolojik tabanlı bir engel ama kiminde çok hafif kiminde daha ağır,sosyal fobi'nin ne yoğunlukta sizi etkilediğine bağlı olarak değişebiliyor.Hatta dönem dönem hepimizin yaşamış olduğunu bile düşünebileceğimiz sorunlar sosyal fobi içine girebilir.Fakat yinede karıştırmamak gerekir sosyal fobi tanısını bu alanda uzman psikiyatrist koyar durumun hafifliğine veya şiddetine göre ilaç ve bir takım terapilerle tedavi yoluna gidilebilir.Bu konuda daha çok bilgiye ulaşmak için sosyla fobi ile ilgili açılmış sitelere bakılabilir.

Üye
    ovgucebir Avatarı

Son Giriş
    04.01-2011
    Saat
    01:43
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

toplum sakat fobik olduğu için sakat kişinin zaman zaman insan içine çıkası gelmiyor. bu nedenle her sakatın eşlik eden depresyyonla birlikte birer sosyal fobi adayı olduğunu düşünüyorum.

Üye
    Sehribanu Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    61
    Verilen Beğeniler
    9
    Blog Mesajları
    1

Psikologlarda tanı koyabiliyor ortim,onlardan da yardım alabilirler...Hem ilaç desteği hem de psikoterapi alınması gereken bir rahatsızlık,özellikle psikoterapi şart...

Üye
    minerva Avatarı

Gerçek Adı
    Hatice
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    13
    Verilen Beğeniler
    8
    Blog Mesajları
    6

Toplumun engelliye bakış açısı,çevresel faktörlerin bizim için oluşturduğu engelleride göz önüne alırsak engellilerin zorunlu sosyal fobik olma oranlarının sağlıklı kişilere göre daha fazla olabileceğini,engelliliğin size yarattığı sıkıntılarla paralel bir sosyal fobi sorunununda belki siz farkında olmadan bile ortaya çıkabilme ihtimali bence yüksek diye düşünüyorum.

Üye
    Baben Avatarı

Gerçek Adı
    Babür
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    12:56
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Sitesi: Sosyal fobi
    Şu ilgimi çekti:
    Sosyal fobide görülen bilişsel belirtiler özetle; “rezil olacağım”, “komik duruma düşeceğim”, “herkes ne kadar aptal olduğumu düşünecek”, “ne kadar beceriksiz olduğum anlaşılacak”, “bir daha kimse benimle arkadaşlık yapmak istemeyecek” şeklindedir. Bedensel belirtiler ise genellikle yüz kızarması, çarpıntı, terleme, titreme, gerginlik, midede rahatsızlık, ağız kuruluğu, nefes almada güçlük, bayılma hissi, baş dönmesi ve kulak çınlaması şeklinde kendini gösterir.
    Zor bi durum

Üye
    seker kiz Avatarı

Gerçek Adı
    Melike
    Son Giriş
    16.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    23
    Verilen Beğeniler
    19

Sosyal fobinin sosyal ortamlara çıkmamamakla uzaktan yakından alakası yok.Yani dışarıya çıkmıyor diye fobik olmuyor insan.Ancak türk toplumunda çok yaygın olduğu söyleniyor doktorlar tarafından.Çünkü çok fazla anne baba boyunduruğu altında yaşayan bir toplumuz...
    Atoksal nasıl bir destek alıyorsun öğrenebilirmiyim ? faydasını görüyormusun ?Biraz açarsan memnun olurum ..

Üye
    minerva Avatarı

Gerçek Adı
    Hatice
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    13
    Verilen Beğeniler
    8
    Blog Mesajları
    6

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: Sehribanu Mesajı Gör
    Psikologlarda tanı koyabiliyor ortim,onlardan da yardım alabilirler...Hem ilaç desteği hem de psikoterapi alınması gereken bir rahatsızlık,özellikle psikoterapi şart...
    Düzeltme için sağol ortim işin uzmanı sensin bu konuda psikoterapi, ilaç tedavisinden daha da etkili olabilir tek başına kimyasallar kalıcı düşünce sistemi değişikliklerine,olumlu davranışların öğrenilmesine bir psikoterapi kadar etki edemezler sanırım.

Üye
    Sehribanu Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    61
    Verilen Beğeniler
    9
    Blog Mesajları
    1

Evet,ortim çok haklısın,terapide kaygılardan kurtulmak için uygulanan teknikler çok işe yarıyor...

Üye
    seker kiz Avatarı

Gerçek Adı
    Melike
    Son Giriş
    16.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    23
    Verilen Beğeniler
    19

Minerva ne yazıkki türkiyede psikoterapinin üzerine pek gidilmiyor.Doktorlar ilacın üstüne çok düşüyor ne yazık ki.Bütün fobikler çok raharsızız bu konuda.Ben yıllarca ilaç tedavisi gördüm ama kilo alıp yatmaktan başka bir işe yaramadı.ilaçların yan etkileri çok ağır geliyordu bana.Düşünsenize sosyal fobiksiniz sosyal olmak yerine ilaç alıp yatıyorsunuz.Bizim gibiler için grup terapileri mutlaka ve mutlaka yapılmalı.
    Araştırmalarda Sosyal fobiklerin çok yaratıcı zeki duyarlı insanlar oldukları anlaşılmış.Sosyal fobiklerin bir adıda "uyuyan devler olduğu söyleniyor.Ama fobimiz yüzünden yaratıcılığımızı zekamızı kullanamadan toplumdan insanlardan kaçarak yaşıyoruz.Çoğumuz iş sahibi değilizdir.Evli değilizdir.Sırf bu yüzden...

Üye
    minerva Avatarı

Gerçek Adı
    Hatice
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    13
    Verilen Beğeniler
    8
    Blog Mesajları
    6

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Bu konu ile ilgili sitelerden birisi Sosyal Fobi Yardımlaşma Forumu konu çok geniş aslında mooncuğum ama öğrenmekden zarar gelmez konuyu açan arkadaşım şeker kız'a teşekkürler.

Sayfa 1 / 11 12345 ... SonSon