Sayfa 1 / 3 123 SonSon
Toplam 31 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Eshat Avatarı

Son Giriş
    24.05-2017
    Saat
    00:15
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    6
    Blog Mesajları
    80

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Engelli olmanın tarifi nedir?

Kimimizi hayata ilk baktığımızda karşılaştık engelimizle, kimimiz sonradan olduk engelli hiç isteme sekte… Kimimiz engelimizle yaşamayı öğrendik, kimimiz kendi içimizde kendi dünyamız hapsettik… Kimimiz engelsiz yaşamamın ne olduğunu hiç bilmedik, kimimiz hayatımıza kâbus gibi giren bu acıyı sonradan gördük…

Engelli demek neydi engelli olmak neyi ifade ederdi? “Sen engellisin” kelimesi belki çok zorumuza giderdi. Çok sevdiğimiz kişiler üzerimize titrerdi. Engelli olmasam şöyle yapardım diyerek adeta içimiz erirdi. Engelli yaşamak beklide birçok hayallerimizi bitirdi.

Bir engelinin engeli tarifiyle, engelli olmayanın tarifinde sizce ne değişirdi? Biri yaşayarak tarif ederdi, diğeri mantığıyla söylerdi. Bu tarifte sizce mantık mı önemli, yoksa yaşamak mı önemli? Bana göre yaşanmadan yapılan yorumlar, yaşanarak yapılanların yanında söner giderdi.

Biz engelliyiz engelimizle yaşamayı bilmeliyiz. Belki hayatı biraz daha zor yaşıyoruz ama yinede yaşamın kıymetini bilmeliyiz. Önce kafamızdaki engeli silmeliyiz. İçimizdeki hedeflerimize sonuna kadar gitmeliyiz. Kim ne derse desin biz engelimizle engelsiz yaşamayı başarabilmeliyiz.

Engelsiz yaşam dilerim.

Üye
    VUSLAT Avatarı

Gerçek Adı
    mehmet
    Son Giriş
    13.10-2009
    Saat
    15:17
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

kimi zaman öyle insanlarla karşılaşıyoruz ki engelimizi görmeden yaşamak isterken bile gözümüzün içine baka baka bize engelli olduğumuzu hatırlatıyor ve kimi zamanda lafları düşünceleri hayata bakış açımızı değiştiriyor herşeye rağmen insanlara bile inat engelsiz gibi yaşamaya devam etmek dileğiyle.......

Üye
    Hasan DURMUŞ Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan
    Son Giriş
    31.01-2015
    Saat
    01:20
    Yaşadığı Yer
    Trabzon
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

hayat zorlaştıkca yaşamın değeri güzelleşiyor ve artıyor.

Üye
    (diE) Avatarı

Gerçek Adı
    Mustafa
    Son Giriş
    26.08-2017
    Saat
    21:09
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba Arkadaşlar,

Birşeyden bahsedeyim sizlere bir gün isom (istanbul ortapedi Merkezi)'ne gidiyorum, gelirken yolda seyyar bir tane şapkacı gördüm hava soğuk bir şapka alayım başımada kulaklarım üşümesin dedim ve gittim ne kadar şapkalar dedim. Adam bana 10 TL dedi ama sen 7.5 TL ver sen yarımsın(?) sorun omlaz dedi. şimdi ben bu cümle üzerine biraz düşündüm anladim ne demek istediğini fakat bir anlam getirmeye çalıştım neden böyle bir farklılık varmış gibi gördü ve bunu dile getirmeye çalıştı bende bunun üzerine soruyorum. Engelli nedemek?

Takılırım böyle konulara Engelli nedemek bilen biri cevaplasin lütfen. Bir insanin yüzüne baka baka sen engellisin denmesi karşısındakini küçümsemesimi, Acımasımı veya bir insanin kendisine engelliyim demek Kendini küçümsemesi veya acımasimi anlamınami gelir? Karşımdaki acıyorsa Ben kendi pozitif enerjimle neşemle onu acınacak hale düşürmesini bilirim. ama kararsız kalıyorum bizim acınacak neyimiz var. ornek vermek siterim Ben Engelli tabir edilen kesimdenim System Network eğitim aldim ve Microsoftun bilgisayar ağlari konusunda uzmanlığımı onayladığı sertifikalarım var, politika konusunda uzman olanlar var okuyorum forumlardan çıkar televizyona sabaha kadar açık oturum yapanlara ders verir. web sitesi tasarimi konusunda uzman olanlarimiz var baktim en iyi webmaster'a taş çıkartır. işte tezgahtarlık konusunda uzman olanlarimiz var çenesi öyle kuvvetliki hakkaten helal olsun dedirtecek cinsinden,ressamı var büyüleyici, mizahi yönden çok iyi olanlari var oturt Cem yılmazı kahkahalar boğsun,
    Sonuçta hepimizi ayni allah yarattı hepimiz ona inanıyor onun yolundan gidiyoruz, kimimizin kusuru Doğuştan kimimizinki Sonradan değişen bir şey yok peki kusuru uygun gören allah Bu bir sinav bir test. peki onun uygun gördüğü bir şeyi sorgulamaya çalışmak nedemek? alın az öncxe saydım Hepsi birbirinden yetenekli piril piril insanlar. benim anladiğim şu ülkemizde kazanma çalışmaları yok o yuzden arada kaynıyoruz. Ayrica Sen engellisin Ben Engelliyim veya benzeri kurulan Cümleler (bunu kimin kurduğunun bir önemi yok) burda bir ayrimcilik olmuyormu sadece anlamaya çalışıyorum.
    peki bizilerde istesekte istemesekte bir farklılık var bu farlılık toplum içerisinde yapabileceklerimiz var yapamicaklarimiz var yerine getirebileceklerimiz var bazi farklılıklarimizdan dolayı getiremiceklerimiz var. bir yardim bir paylaşım olursa yerine getirlmeyecek bir şeyin zorlukları minumuma inmezmi ?
    ben çok uzun zamanımı harcadım forumlara ama bu kadar faydalı bir site görmedim bulamadim hatta şimdiden çok değerli dostlarim oldu bile, her ne kadar fiklir ayriliklari yaşasamda. baktimki engelli diye tabir edilen toplumun güzel üyeleri burda bir şekilde dertlere deva acilara ortak mutluluklara mutluluk katmaya çalışıyorlar yine engelli diye tabir edilen toplumdan geliyor fayda forumda sağlam olan kişi sayisi azdir herhalde simdi bilemiyorum kim engelli kim engelsiz diye. Ama yinede biz bize yardimci omlaya çalışıyoruz. televizyonlarda görüyoruz başbakan konuşuyor engellileri topluma kazandiremak alzim ayrim olmaz yapılmaz yakışmaz vb. seklinde git kime sorarsan sor aynı cümleleri kurar yıkıcı değil yapıcı cümleler
    kafamı kurcalayan şu bunlari gerçekten ciddiyetlemi söylüyorlar yoksa toplum içerisinde şirin görünmek amacıylamı? işte kafamdaki bu sorulara cevap arıyorum ne demişler bir elin nesi iki elni sesi var hep beraber bu kardeşinizi aydınlatmak isterseniz ne mutlu bana derim.

Ve diyorumki kardeşim Benim farkım var Ama Engelim YOK!
    Soruyorum Engelli Ne demek?

ilginize şimdiden teşekkürler
    Her türlü görüşe saygım sonsuzdur.

Konuyu yanlış yere açtıysam affola saygı değer mod'larım bi el atarsiniz size zahmet ee nede olsa biz engelliyiz allam kahrimdan ölcem

Üye
    azizkanmaz Avatarı

Son Giriş
    17.09-2017
    Saat
    12:34
    Yaşadığı Yer
    ŞANLIURFA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Engelli, doğuştan veya sonradan meydana gelen hastalıklar, sakatlıklar (vücudun görsel/işlevsel/zihinsel/ruhsal farklılıkları) öne sürülerek, toplumsal/yönetsel tutum ve tercihler sonucu yaşamın birçok alanında kısıtlanan, engellerle karşılaşan kişi demektir.
    Toplumsal Sorun: Sosyolojik Engeller
    Bir engelli için en büyük engel, sosyal çevrenin engelli bireye ne şekilde yaklaştığıdır. İletişim açısında nasıl bir etkileşim içerisinde sosyal hayatta varolabildiği de çok önemli bir noktadır.
    Halk arasında ise engellilik genellikle 2 çeşit olarak tabir edilir
    1) hafif Engelli (Kendi özel ihtiyaçlarını -yemek, tuvalet vs- karşılayabilen engelliler
    2) Ağır Engelli (Özel ihtiyaçlarını -yemek, tuvalet vs- bir başkası yardımıyla veya yaşamsal ihtiyaçlarını tamamen bir başkasının yardımıyla karşılayabilen engelliler

budur engellinin anlamı dostum ama ne yazıkki biz engellilere başka gözle bakılıyor

Üye
    (diE) Avatarı

Gerçek Adı
    Mustafa
    Son Giriş
    26.08-2017
    Saat
    21:09
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Engelli'nin kelime manasindan çok Ben kisinin bireysel görüsleri arıyordum bireysel görüsten kastim, Duygusal, realist, bu ve bunun gibi seyler ama yinede teşekkür ederim. emeğine,ağzina,yorumuna sağlık

Üye
    nüans Avatarı

Son Giriş
    19.05-2016
    Saat
    21:51
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Yeme de yanında yat tarzında bir tarif olmuş bu MOONseROSE

Üye
    Albatros_ Avatarı

Son Giriş
    12.07-2013
    Saat
    10:04
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Seçmediğin bir ülkede, seçmediğin bir şehir, ilçe veya köy, seçmediğin bir dilde,seçmediğin bir dinde, seçmediğin bir kültürde dünyaya geliyorsun. Dünyaya gelirken ya da sonradan seçmediğin bir fiziksel engelle karşılaşıyorsun. Ben seçmedim ki Öyle bir şansım olmadı.
    Sokaktaki vatandaşa gelince; onlar da seçmediler ki. Onlar hangi kültürde hangi okulu bitirdi, hangi eğitimden geçti, hangi aile ortamında yetişti. Sadaka vermenin bu kadar yoğun olduğu bir ülkede sana yaptığı 2 milyonluk indirimi tabii kendine hak görecek, çünkü bizlere sadaka veriyor. Aman efendim bilmem kimin yardımıyla (Sadakasıyla) bilmem ne kadar engelli aracı alınmış ya da yoksula yardım edilmiş. Medyada hergün sadaka muhabbeti yapılırken müsaade edelim de o gariban satıcı da bu durumdan kendine düşen payı alıversin.
    Bir ülkede insanlar eşit haklara sahip değilse o ülkede üstün haklara sahip olanlar diğerlerine sadaka verirler. Bu ister bir tezgahtar tarafından yapılsın isterse zengin iş adamı tarafından. Sonuç sadaka vermek.
    O zaman ya bu düzene boyun eğip; aman engelliler için ne konuda ne indirimi yaptırabilirz kampanyalarına katılmaya devam edeceğiz ya da bu düzen bozuk düzeltmek için ne yapmalıyızı düşüneceğiz. Bu ülkede evine yardım için kömür götürülen aile bireyleriyle, bize sen yarımsın deyip indirim yapılan kişilerle aramızda bi fark yok. Hepimiz aynı ezikliği yaşıyoruz. Bu ezikliği de biz seçmiyoruz. Herkez aynı gelir düzeyine sahip olsaydı kimse bize sen yarımsın sana indirim yapayım demezdi. Bizim manevi destekten başka birşeye ihtiyacımız olmadığını bilirdi.
    Bu yüzden de konulara yaklaşırken nasıl bir toplumda yaşıyoruz sorusunu kendimize sıkça sormalıyız diye düşünüyorum.

Üye
    ikinci bahar Avatarı

Son Giriş
    06.12-2017
    Saat
    21:55
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    27

ESHAT ne yapıcaksınız bu tarifi?
    merak ettim

Üye
    Sehribanu Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    21:36
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    59
    Verilen Beğeniler
    9
    Blog Mesajları
    1

MOONseROSE,tarifini çok beğendim,ortak olabilir miyim

Üye
    Eshat Avatarı

Son Giriş
    24.05-2017
    Saat
    00:15
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    6
    Blog Mesajları
    80

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: ikinci bahar Mesajı Gör
    ESHAT ne yapıcaksınız bu tarifi?
    merak ettim
    Aslında arife tarif gerekmez ama yinede bir tarif etseniz fena olmazdı... İşin şakası tabi buda...

Engelli olan arkadaşlarımın kendilerini nasıl tanımladıklarını merak ettim. Yani bu konuda bir karamsarlık söz konusu mudur onun için.. Yoksa farklı bir nedeni yoktur.

Üye
    yenipencere Avatarı

Son Giriş
    22.08-2017
    Saat
    17:14
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

.....

Öyle anlaşılıyorki her insan için hayatın tanımı farklı olduğu gibi, her engelli için de engelli olmanın tanımı farklı...

Benim için ise engelli engelli olmak.........
    Ne bileyim, oruçlu iken ikindi vakti yemek yapmak gibi,
    bir çanta dolusu parayla Sahra çöllerinde dolaşmak gibi...
    Anneler günü nedeniyle kocaman bir hediye alıp, annenin mezarına gitmek gibi...Çok özlediğiniz bir kişiye telefon açıp "Aradığınız kişiye şuan ulaşılamıyor" u duymak gibi....

Hayatı çok sevmek ama bir o kadar da hayattan kaçmak gibi....

Üye
    besalti20 Avatarı

Gerçek Adı
    celal beşaltı
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    22:38
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

çok güzel tarif etmişsiniz. ve hayat ne kadar zorlastıkca ınsanoglu ınsanlar daha cok hayatın yasamın tadını guzelıgını anlıyor....

Forum Moderatörü
    mac72 Avatarı

Gerçek Adı
    Ercihan
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    14:32
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    52
    Verilen Beğeniler
    56
    Blog Mesajları
    10

Engelliliğin tarifi;
    "Anlatılmaz yaşanır..."

Askıda Üyelik
    LaiLa Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Kalbimin attığı yerdeyim..
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    6

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Engelli olmanın tarifi nasıl yapılacak eshat yemek tarifi değilki !..
    Ben azıcık eziklik,azıcık sol tarafa boyun bükmek,azıcıkta yaşlı gözlerden damlalar akıtıp hepsini karıştırarak servis yapıyorum..

Sayfa 1 / 3 123 SonSon