TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Bursa ve İzmir'de
Sayfa 2 / 4 İlkİlk 1234 SonSon
Toplam 52 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    msait19 Avatarı

Son Giriş
    01.05-2021
    Saat
    06:32
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    95
    Verilen Beğeniler
    164

Zaten Değerlendirdiniz! 1
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    ah o bakışlar... içten dile gelmez sevenlerde böyle duygular... bakışlar narindir(!) teyze/amcalar(da)... incitmez(!) velakin kanatır da bilmezler...

Üye
    makounichi Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    12:19
    Yaşadığı Yer
    uşak
    Alınan Beğeniler
    28
    Verilen Beğeniler
    5

kültürle ilgili derken bölgelere göre demek istememiştim aslında fazla gelişmemiş eğitimi az olan yerlerde daha çok rastlanılan bir durum ondan bahsetmek istemiştim

Üye
    Faruk33 Avatarı

Gerçek Adı
    Faruk Özer
    Son Giriş
    15.05-2021
    Saat
    13:07
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    9

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    Yok mu o ters bakışlar sanki öcü görmüş gibi bakışlar inanın benim canımı onlar daha çok sıkıyor gelsin yanıma birisi "geçmiş olsun" desin ama bana öyle sanki canavar görmüş gibi bakmasın

Üye
    GRAHAM BELL Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    1.699
    Verilen Beğeniler
    2.289

vayy engellıyı gorup sukur cekenlermı varmıs. aman ıyıkı sagırmısım dıyesım varzaten ınsanlar sacma sapan konusanı oluyor cok dıkkatlı dınleyınce. dudak okuyarak dıkkatle dınleyınce ıyı anlıyorum konusmaları ama hosuma gıtmeyen fıkırsızlerı dınlemek ıcın hıc caba sarfetmem

sızde sagır oluverın oyle ınsanlara karsı.demeyle sabıttır nıye canınızı sıkarsınız kı aptallar ıcın. varsın akılsız fıkırsız oldukları ıcın sukretsın enayıler

Üye
    Sehribanu Avatarı

Son Giriş
    07.05-2021
    Saat
    11:11
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    134
    Verilen Beğeniler
    12
    Blog Mesajları
    1

@shukufe
    Ben niye bunu düşünememişim

Üye
    spastik Avatarı

Son Giriş
    18.05-2020
    Saat
    13:35
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    112
    Verilen Beğeniler
    24

@shukufe

Konu sadece bireysel bir konu olsa dediğin çok doğru zaten çoğu yerde gerekli olduğunda bu yöntemi birçok engelli kişi kullanıyor gerekli durumlarda bende görmezden geliyorum.

Fakat mesele bu kadar basit değil yada basite indirgenmeli mi bilmiyorum açıkcası. Hadi bizler yetişkinleriz ve belli bir yerdeyiz fakat bir takım kişilere ve kitlere gereken cevap yapıştırılmazsa bu tarz etiketleyiçi davranışlara engelli çocuklarda maruz kalacak.

Yapıştırma derken küfredin hakaret edin demiyorum. Fakat bu davranış çocukların benlik algılarında telafisi güç hasarlar meydana getirecektir olaya buradan bakıldığında başımızı kuma gömmenin yerinde bir davranış olmayacağını düşünüyorum.

Birey olarak sadece kendi ilgi ve ihtiyaçlarımıza duyarlı olmakla kalmayıp toplumsal olay ve olgulara duyarlı olabildiğimiz oranda sağlıklı bireyler olabiliriz ve sağlık bireyler arasında yaşayabiliriz.Aman ondan bana ne aman bundan bana ne dediğimizde sonuç olarak buradaki konu başlığı gibi binlerce olumsuzluk dolu konu başlığına metinler düzeriz.

Bizden öncekiler biraz daha duyarlı olsaydı , eminim bizler burada yine engellilerin sorunlarını elbeltte konuşacaktık. Fakat bambaşka bir düzlemde ve bambaşka bir düzeyde. Bu yazdığım cümleyi bizden sonraki çocuklara yazdırtmayalım.

Üye
    GRAHAM BELL Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    1.699
    Verilen Beğeniler
    2.289

@spastik haklısınız oguz bey ama bende yasıyarak ogrendım engellı cocukların ne kadar uzuldugunu. ıste uzulerek pıstımmı desemmılletın alaylarıyle duymadıgım ıcın sagırda sagır demelerıyle gızlı gızlı ne cok aglamısımdır. kımseler gormesın dıye ne cok saklanmısımdır gururumdan.

hıc bırsey olmuyor. ınsanı dahada bılıyor engelı. hep duyanlardan cok basarılı olmak ıcın gobegımı yırtmısımdır. ama nıye salak ınsanlar ıcın canımızı sıkalım. dıyır yapılacak olanlara acıgım dıyorum.
    varsa onlara yapılabılecek soz veya hareket acıklayın elımızden gelenı yapalım cocuklar ıcın.soz.

Üye
    spastik Avatarı

Son Giriş
    18.05-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    112
    Verilen Beğeniler
    24

Size sunu yapin bunu yapin demek haddim degil. Fakat ben kendim icin yaptiklarimi anlatirsam belki ilham olur size Egitimde biliyorsunuz son nokta yok gidebildigim yere kadar gitmeye calisiyorum ve sahip oldugum birikimi sonuna kadar engelli cocuklarin gelisimlerine harciyorum.

Mumkun oldugu kadar engel turunden insan tanimaya calisiyorum.ornegin cevremde isitme engelli olmamasi ragmen isaret dili ogrendim. Amacim sadece o nefesi hissetmekti. Sivil toplumda mumkun oldugunca yer almaya calisiyorum. calistigim okulda gunluk sohbetlerde olsun ciddi toplantilarda olsun surekli engellilik kavramini gundemde tutmaya calisiyorum. Sizi temin ederim ki spaatikler hakkinda benim okulumdaki herhangi bir ogretmen seminer verebilecek duzeyde

Fakat bu bilinci olustururken sadece ciddi ciddi anlatma metodunu kullanmiyorum ornegin cay verin spastige diyorum. Cunku bilgilenmek her zaman ciddiyetle olmuyor bu yontem bazi durumlarda cok daha farkindalik yaratiyor. Fakat lutfen yazimi kendini anlatiyor olarak yorumlamayin nacizane yasadiklarimdan cikardigim dersleri paylasiyorum.

Üye
    NETBUS Avatarı

Gerçek Adı
    Megalodon
    Son Giriş
    10.02-2020
    Saat
    00:31
    Yaşadığı Yer
    Karadeniz
    Alınan Beğeniler
    45
    Verilen Beğeniler
    6

tamamen eğitimsizlik. çünkü kafalarındaki yaratıcı figürüne göre tanrı, kusursuz canlılar yaratır, bizleri ise o cahiller ibret alsın diye acısın diye yaratmıştır. Zihniyet bu.bunlara göre engelliler yardıma muhtaç, kendi başına yaşayamayan sürekli yardım ve destekle yaşayan, hasta kişilerdir. ayrıca bunlara göre engelliler çalışamaz sosyal hayatta olamaz ve hatta evlenemez. engellilerin duyguları ihtiyaçları yok sayılır görmezden gelinir. aşık olamaz, cinsel hayatı da olamaz yani görmezden gelinip yok sayılır. Ve tabi bu zihniyetin yetiştirdiği bireylerde malum, sokakta engelli görünce ne yapacağını bilmeyen ve absürd bir tepki olarak gülerek veya şükrederek bakan zavallılar oluyor.

Burada bize düşen sokaklara daha çok çıkmak sosyal hayatta daha çok olmak, bu tür davranışlara da savunma geliştirmek kırmadan sinirlenmeden tepki vermek karşı tarafa ders niteliğinde olmalı. mesela dalga geçen bir çocuğun ailesi yanındaysa, "iyi günler beyfendi-hanımefendi çocuğunuzun engelli bir bireyle neden dalga geçtiğinin mantığını bana anlatırmısınız? Engelli bireylerin de diğer insanlar gibi toplumun bir parçası olduğunu çocuğunuza öğretin lütfen." diyerek gerekli mesajı vermiş olursunuz.

Üye
    nuri3558 Avatarı

Gerçek Adı
    Nurettin
    Son Giriş
    22.11-2020
    Saat
    20:42
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    107
    Verilen Beğeniler
    1

Zaten Değerlendirdiniz! 2
    Ülkemizde bu konuda eğitimin bir anlamı yok bizim kurumda ne okumuş adamlar var, hatta bir tanesi şöyle diyor adam biyolog 'Arkandan küfür ederiz sen zaten duymuyorsun ahahahaha' gelde bu okumuş cahil insanlara laf anlat ben bunun eğitim ile olduğuna inanmıyorum bu tamamen karakter meselesi, aynı kurumda köyden gelip abisi şehit olduğu için memur olan abi var okumamış devletin şehit yakınlarına sağladı kolaylık ile hizmetli olarak çalışıyor gel gör ki beni çok sever ve asla beni inciticek bir hareket yapmaz anlamadığım olduğu zaman hiç bozuntuya varmadan durumu anlatmaya çalışır her zaman beni görünce yüzü güler ve ben ona duymadığımı söylediğim zaman bizde duymuyoruz der..

İstediğin kadar eğitim ver karakteri değiştiremedikten sonra eğitim görmüş boşa..

Üye
    Sehribanu Avatarı

Son Giriş
    07.05-2021
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    134
    Verilen Beğeniler
    12
    Blog Mesajları
    1

İnsanlar kötü niyetli değil aslında...İnsan her şeye gücü yeten bir varlık değil,kendine başına geleceğinden duyduğu kaygıdan dolayı yaptığı bilinç dışı bir refleks...Dün İzban'da orta yaşlı bir bey,Allah şifanı versin dedi.Ben de şifası yok böyle yaşayacağım dediğinde..Ne güzel mutlu bir şekilde yaşamayı öğrenmişsin dedi...Kötü niyetli yorumlamamak lazım,insanlar iyi niyetli ancak biz onların bir miktar kaygısını artırıyoruz

Üye
    msait19 Avatarı

Son Giriş
    01.05-2021
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    95
    Verilen Beğeniler
    164

@Sehribanu elbette her dilden dökülen cümlelerde art niyet yoktur. Bilinçsizce yapılan, kırıp döken şifadan ziyade zehri içeren temenniler vardır... Bunu nasıl karşılamalıyız artık bilemiyorum. ''Vay efendim çok rahatsın, keyfin yerinde araban (sandalyen) var, yorulmuyorsun'' dediklerinde cevaben dedim ki: ''Çok istiyorsun, gel bir gün boyunca sandalyede otur, her işini ben hallederim, araba (sandalye) istiyorsan bulurum sana ama böyle olman gerek.'' sonra ne oldu: '' Allah korusun, yok istemem ben! Beni yanlış anladın.'' ''Hayır efendim, sen yanlış ifade ediyorsun kendini! Sadece mutlu olmanı rahat yaşamanı istedim ben. Hani sen çok istedin ya... Asıl sen beni yanlış anlıyorsun.'' Neyse adamı fazla üzmeyelim

Üye
    Sehribanu Avatarı

Son Giriş
    07.05-2021
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    134
    Verilen Beğeniler
    12
    Blog Mesajları
    1

@msait19
    Evet haklısınız,bizi anlamalarını,empati kurmalarını bekliyoruz ama bu çok mümkün değil. Sadece bizim hayatımızı zorlaştırmasnlar yeter...

Üye
    msait19 Avatarı

Son Giriş
    01.05-2021
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    95
    Verilen Beğeniler
    164

@Sehribanu Bazen söylerim; '' Destek olmayanlar engel olmasınlar yeterdir...''

Üye
    spastik Avatarı

Son Giriş
    18.05-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    112
    Verilen Beğeniler
    24

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    İnsanların niyetlerini okuyamam hangi niyette oldukları da umrumda değil. Davranışları beni ilgilendiriyor çünkü insan olarak elle tutabildiğim gözümle görebildiğim onlar var , yani beş duyumla onları algılayabiliyorum ve algıladıklarımı beyne yollayıp işleyebiliyorum.

Beni rahatsız ediyorsa birey olarak tepkimi koymak durumundayım . İnsan gibi davranmayı insana yakışır davranışlar içinde olmayı öğrenecekler yada gerekli durumlarda benim onları aşağılamalarıma katlanacaklar. Onların yerinde olsam öğrenme yolunu seçerdim hem daha kolay hemde risksiz.

Çünkü herhangi bir ortamda örneğin berber dükkanında bir spastik tarafında aşağılanmak kolay hazmedilebilecek birşey değil

Sayfa 2 / 4 İlkİlk 1234 SonSon