Sayfa 4 / 5 İlkİlk 12345 SonSon
Toplam 71 mesajın 46-60 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    TeK50 Avatarı

Gerçek Adı
    Büşra
    Son Giriş
    08.10-2017
    Saat
    10:03
    Yaşadığı Yer
    Konya - Isparta
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    3

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    sonradan daha zor bana göre
    doğuştan olunca kabulleniyorsun zaten öyle yaşamaya alışmış oluyorsun
    sonradan engelli olunca önceden yapabildiğin şeyleri yapamamak, alışmak faln kötü olur

Üye
    makarna Avatarı

Son Giriş
    24.01-2009
    Saat
    22:11
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sonradan sonradan....ne yaşadımsa sağlıklı bir insan olarak,yanıma kar kaldı.hatıralarım var özentim yok.paten kaydığımı hatırlıyorum,kaymak nasıldır demiyorum?bisiklete bindirmediler düşerim diye,keşke binseydim.ama koştuğum günler de çok,bunu hatırlamak ne güzel.okula koşarak 5 dakikada varırdım,ne güzeldi.ayakkabı derdi yok ama topuklu da giydirmediler ki...
    daha az gezdim,sakat kalınca ne çok gezdim!
    bilseydim ilerde bedensel özürlü olacağımı daha çok gezerdim sağlam halimde...diyeceğim ama diyemiyorum.aile faktörü.beni sağlıklıyken pek düşünmediler.sakat kaldım kendimi kendim düşündüm.kimseye muhtaç olmadan yaşayabiliyorum.bu çok önemli

Üye
    selenayy Avatarı

Gerçek Adı
    Ayşe Selen
    Son Giriş
    10.12-2017
    Saat
    23:51
    Yaşadığı Yer
    Tokat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

engelli olmak başlı başına zor bir kavram değil mi? doğuştan olmanında sonradan olmanında zor yanları var kesinlikle...

annem zor bir gebelik geçirmiş, ben doğuştan skolyozum ama sonradan farkedildi. bebekken annemler sormuşlar bişiy yok denilmiş 6 yaşıma geldiğimde götürdükleri doktor skolyoz olduğumu söyleyip sakın ameliyat ettirmeyin demiş bana iyi bakmalarını falan söyledi yolladı o zaman anladım birşeyler olduğunu. okula başladım falan bizimkiler dikkat ediyor ama dışardan birşey belli olmuyordu. sonra ben büyüdükçe eğrilik belli olmaya başladı. ilkokul 5. sınıfa gidiyordum yanda ticaret meslek lisesi vardı. birgün okul çıkışı eve gidiyorduk onlardan da birkaç erkek lisenin önünde duruyordu birinin gözleri bana takıldı ben anlamadım neden baktığını yandakine dönüp "oysa ne kadar güzel" dedi bu oysa ne demek oluyordu geriye dönüp baktığımda ilk kez o zaman artık engelliyim dedim.

yaş ilerledikçe eğrilik arttı çok fazla kısıtlamasa da beni herşeyi yapamayacağımı biliyorum. kendimle de engelimle de barışığım. belki hayal bile etmediğim birçok şeye sahibim. engellerimizi kendimize engel görmemeliyiz. doğuştan yada sonradan engel dediğimiz durumlar bizi kısıtlayabilir ama ona boyun eğmemeli yapabileceğimizin en iyisini yapmalı en önemlisi kendimizle barışık olmalıyız.

Üye
    Eyüp TOKLU Avatarı

Gerçek Adı
    Eyüp
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:01
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

aynen katılıyorum sıze ben hep umutla yasadım.ama olmadııı

Forum Moderatörü
    mac72 Avatarı

Gerçek Adı
    Ercihan
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    11:39
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    52
    Verilen Beğeniler
    59
    Blog Mesajları
    10

Hangisinin daha zor olduğunu nasıl anlayacağız ..? Sadece empati kurmaya çalışırız .. Hiç yaşamadığın tadını bilmediğin bir duyguyu özlemek daha zordur herhalde..

Üye
    ovgucebir Avatarı

Son Giriş
    04.01-2011
    Saat
    01:43
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sağlamlar acıyan gözlerle hep sorarlar zaten; doğuştan mı sonradan mı diye? eskiden baston kullanırken bindiğim her taksi şoförü sorardı. "Abla ne oldu? Doğuştan mı? Kaza mı?"
    Eğer doğuştansa nasıl olsa sağlıklı olmayı hiç bilmiyor, daha kolaydır herhalde diye yürek soğutmaktır amaçları. Sonradan engelli olan birisi olarak Türkiye gibi engellilerin yok sayıldığı bir ülkede yaşadığımız için bence arada fark yoktur. Yakın zamanda İngiltere seyahatinden dönen kuzenimin, "Londra'da engelliler her yerde, en kalabalık caddeden, tiyatrolara sinemalara kadar... " cümlesiyle ifade ettiği gerçeğin tam tersi Türkiye'de yaşandığı için.
    Ancak Türkiye'de sonradan engelli olmak aynı nedenle daha iyidir. Zira, eğitim hayatını tamamlayabilmek bir engelli çocuk ve ailesi için imkansız değildir ama bu ülkede çok zordur. Bu nedenle sadece biraz şanslı sayılabiliriz. Ama iş döner dolaşır, Türkiye'deki yok sayma, ötekileştirme, yardım ettiğini zannederek sevap kapısı yapma gibi sakatlarla ilgili arkaik zihniyetin değişmesine gelir dayanır. Bu köhne zihniyet değiştiği zaman, kabul edelim ki, yine de sakat olmak İngiltere'de de Türkiye'de de her zaman biraz zor olacak ama doğuştan ya da sonradan olsun her sakat hayatın içinde sağlamlarla birlikte yaşayacağı için şimdi olduğu kadar ağır gelmeyecek.

Sevgiler...

Üye
    reşit Avatarı

Son Giriş
    13.01-2017
    Saat
    11:30
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ben sonradan özürlü oldum. Özürlü olmak zor ister sonradan ister doğuştan ikisininde zorlukları var bence doğuştan engelli olmak daha zor biz hatalarımızın sonucu özürlü oluyoruz çoğunlukla ya onlar

Üye
    cemre Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Denizli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

İkiside çok zor ama sonradan engelli olunca bırazdaha zor oluyor sanırım hayat öylede devam edıyor böylede..

Forum Moderatörü
    mac72 Avatarı

Gerçek Adı
    Ercihan
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    11:39
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    52
    Verilen Beğeniler
    59
    Blog Mesajları
    10

reşit hangi hatalarımızın sonucu engelli oluyoruz biraz açarmısın.? Benim otobüste yolcu olmak dışında bir hatam yoktu buna hata denirse tabii...

Askıda Üyelik
    yelizzz Avatarı

Gerçek Adı
    ......
    Son Giriş
    11.05-2016
    Saat
    00:30
    Yaşadığı Yer
    manisa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ben ce sonradan özürlü olmak zor çünkü alışması zor oluyo dogustan olsa alışıyorsun zor olmuyo kabullenebiliyorsun

Üye
    KaPtAn 16 Avatarı

Gerçek Adı
    Zeki
    Son Giriş
    04.08-2010
    Saat
    00:18
    Yaşadığı Yer
    Bursa / Gemlik
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bence oncede olmak daha zor bem 34 yaşımda oldum cocukluhumu yaşadım geclihimi yaşadım onlar ise ne cocukluk var ne geclik var allah kimseyi sakat ve özürlü bırakmasın

Üye
    A_GEYiK Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    16:16
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    29
    Verilen Beğeniler
    30
    Blog Mesajları
    20

Ben hem doğuştan özürlüydüm hem de 27 yaşından sonra sakat kaldım. Komik bir durum gibi... 27 Yaşına kadar özürlü olduğumu hissetmediğim için doğuştan olmak daha güzel gibi geliyor. Sonradan sakat kalmak ve doğuştan özürlü olmak arasında değerlendirmeyi sanırım en iyi ben yapabilirim, çünkü iki durumuda yaşadım. Değerlendirme yaptığımda sonradan olması daha zor gibi....

Üye
    deniz yildizi Avatarı

Gerçek Adı
    bir çiçek adı
    Son Giriş
    30.05-2014
    Saat
    13:33
    Yaşadığı Yer
    balıkesir- memleket osmaniye
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ben doğuştan engelliyim engelimle barışmamzor olsada kabullendim onu hayatım böyle başladı ilerleyerek iyiye gdiyor bence sonradan engelli olmak daha zor pek çok şeyin zewkine varmış tadını almışsınızdır ya hiç o duyguyu yaşayamayanlar bide onları düşünün gerçi, tadını bilipte yaşamak farklı hiç tadını almadan yaşamak farklı ben böyle düşünüyorum
    işin aslı iksde zor sonuçta engelliyiz işte

Üye
    baxter Avatarı

Son Giriş
    13.10-2010
    Saat
    20:44
    Yaşadığı Yer
    Mars
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Doğuştan özürlü olanlar rüyalarında bile yürüdüklerini göremezken sonradan özürlü olanların içerisinde ulan şu sahada ben ne top oynardım, nasıl koşarak su merdivenleri inerdim, ben olsam 5dakikada gidip gelirdim gibi yerli yersiz uhdeler öyle birikiyor ki..

Üye
    besalti20 Avatarı

Gerçek Adı
    celal beşaltı
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    22:38
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    AFERİST cok haklı bayan olmak ıkı kat.
    Bence sonradan olmak daha zor bır sey.Dogustan olmak ayrı bır sey adı ustunde dogustan.ama Sonradan olmak yanı elınızden bır seyın alınması daha zor..Dogustan hıc bılmıyor yanı yasamadı farkı bu oldugu ıcın..

Sayfa 4 / 5 İlkİlk 12345 SonSon