Sayfa 3 / 5 İlkİlk 12345 SonSon
Toplam 71 mesajın 31-45 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    hakomako Avatarı

Son Giriş
    16.01-2007
    Saat
    21:21
    Yaşadığı Yer
    Adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    İkiside aynı bence birde engele göre değişir heralde.. :roll:

Üye
    angel Avatarı

Son Giriş
    17.11-2006
    Saat
    13:57
    Yaşadığı Yer
    Tokat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

doğuştan veya sonradan ne farkeder ...
    sürecin ne önemi var ...
    şu an bir engel var ...
    her halükarda hayat bundan sonra böyle geçecek
    alışılmaz elbet ama devam eder insan ...

Üye
    Kederli Avatarı

Son Giriş
    17.10-2017
    Saat
    16:51
    Yaşadığı Yer
    *
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    1

Ben doğuştan engelliyim. Sağ kolumu kullanamıyorum. Konu aslında kesin hüküm verecek kadar kolay değil. Bazı arkadaşların da dediği gibi sonradan engelli olanlar engelsiz yaşamayı da tattıkları için bundan mahrum olmanın acısı büyük olacaktır.
    Öte yandan doğuştan engelli olanlar bu duruma daha çok alışkın şekilde büyüyecek te denilebilir. Ama sorun engelli kişinin hayata bakışı ve çevresinden aldığı tepkiler...

Ben mesela kötü alkolik bir babanın mahvettiği bir ailede büyüdüm. Babamı sevdiğimi hiç hatırlamıyorum. Bana hiç yardımcı olmadı. Ne yardımı huzurlu bir hayat bile yaşatmadı. Anneme yaptığı eziyetleri anlatsam herhalde roman olurdu. Eve geleceği zamanlar sıkıntı basardı. Hatta ölmesini bile istemeye başlamıştım. Ne küçüklüğüm çocuk gibi geçti, ne gençliğimi yaşayabildim. Zaten üniversiteye başladığım sıralarda da ailem dağıldı.

Öyle bir babanın oluşturduğu bir aile ortamında benim mutlu ve kendiyle barışık bir birey olarak yetişmem herhalde mucize olurdu. İçine kapanık biri olarak yetiştim. Arkadaşlarım olmadı, kendimi toplumdan geri çektim.

Kusura bakmayın çok uzattım yani bana göre asıl sorun insanın ailesinden, çevresinden gördüğü ilgi, sıcaklık, yetişme ortamı. İnsanın kişilik yapısı da önemli. Ama bunu da oluşturan en önemli etken sanırım çevresi ve başta doğup büyüdüğü ailesi....

Doğuştan da olsa sonradan da olsa tabii ki engellilik avantajlı değil. Avantaj insanın engeline rağmen ve engeliyle beraber hayatına kattığı güzel şeyler...

Üye
    soporov Avatarı

Son Giriş
    19.10-2009
    Saat
    15:19
    Yaşadığı Yer
    mersin
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Doğuştan engelli olmak daha zor bana göre, onu kabullenecek olgunluğa gelene kadar işin çok zor, ama belli bir yaşa geldikten sonra olanlara daha da anlam verebilirsiniz

Üye
    elif_kız Avatarı

Gerçek Adı
    melek
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    17:17
    Yaşadığı Yer
    türkiye en güzel ili.
    Alınan Beğeniler
    30
    Verilen Beğeniler
    6

Arkadaşım sanırım sonradan özürlü olmak daha zordur.düşünsene ne güzel koşup oynarken.artık herşeyden mahrum kalıyorsun.ama ne olursaolsun şükretmeliyiz.

Üye
    Sertuğ Avatarı

Gerçek Adı
    Sertuğ Bakırcı
    Son Giriş
    21.07-2015
    Saat
    23:29
    Yaşadığı Yer
    Tekirdağ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bence her ne kadar sonradan sakatlanmak, engelli olmak ya da adına ne derseniz deyin bir şekilde bir uzvunuzu kaybetmek en başından beri o uzvunuz olmadan yaşamayı öğrenmekten daha zor gibi görünse de.. Olay insanın yaşadığı çevrede karşılaştığı engelleri atlatmasına yardımcı olacak insanları bulması ya da bulamamasından ibarettir. İster en başından beri olsun, ister sonradan engelli olsun eğer insan çevresinden kendisini sıradan bir insan gibi görüldüğü hissini alamaz; en basit hayallerini bile gerçekleştirmesinde başta ailesi, ardından arkadaşları tarafından yanında olunduğunu, kendisine yardımcı olunduğunu göremezse.. Yani bu zor hayatta tek başına bırakıldığı hissiyatına kapılırsa içine kapanması da, pısırık olması da, gerçeklerden ve dünyadan soyutlanması da kaçınılmazdır.

Üye
    talip Avatarı

Son Giriş
    25.02-2016
    Saat
    10:11
    Yaşadığı Yer
    MERSİN
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bence her ikiside zor be.. ben sonradan oldum ama... doğuştan olanlar bir köşeye atılıyor hayatta yokmuş gibi davranılıyor.sonradan olanındfa özrüne alişması cok zor oluyor.bırazda olsa alişamıyor insa....her ikiside zor....

Üye
    Eshat Avatarı

Son Giriş
    24.05-2017
    Saat
    00:15
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    6
    Blog Mesajları
    80

Bana göre engelli olmak ne şekilde olursa olsun çok zordur.
    Doğuştan engelli olursan insanlar seni hep bir engelli olarak tanıdıkları için adeta geri plana itilirsin kimse seninle arkadaşlık yapmak istemez. Arkadaşlık yapanlar ise adeta acıyarak davranırlar v.s
    Sonradan engelli olursan engelini kabullenmek çok daha zordur. O psikolojiyi yaşamak gerçekten yaşanılmasını istemediğimiz bir duygudur. Çevrendeki sana en yakın insanların senden uzaklaştığını görmek gerçekten zordur.
    Ben bir engelli olarak Allah a çok şükür Bir engelli gibi yaşamadım. Arkadaşlarım genelde hep engelli olmayan kişiler oldu. Fakat bir engelliyi çok iyi anlayabilirim.

Üye
    ozzzlem Avatarı

Son Giriş
    21.04-2017
    Saat
    08:24
    Yaşadığı Yer
    sakarya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bencede sonradan özürlü olmak daha zordur sanırım.Sonuçta doğuştan özürlüyseniz eğer hayatla olan mücadeleniz bana göre daha kolay....

Üye
    mezopotamyali kederi Avatarı

Gerçek Adı
    ASYA
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Özür, başlı başına zaten zor bir durum...Öncesi de sonrası da insana acı verir...Kendimi bildim bileli kanedyenim hep yanımdaydı.Koşmak eylemini hiç gerçekleştiremedim.Koşmayı hiç tatmadım diye bunun eksikliğini hissetmiyor değilim.O duyguyu en azından yaşayanlara bakarak tanımaktayım.Sonradan engelli olan arkadaşlar bana biraz daha şanslı gibi geliyor.Kendilerinde hiçbir eksiklik hissetmedikleri bir dönem var ve bunun tadını çıkarabilirler... Geriye dönüp yaptıklarını hatırladıklarında "ukdesiz" olduklarını anlayacaklar.Sonradan engelli olan arkadaşlar, engellilik dönemi sancılarını arada maziye dönerek dindirebilir.Teselli olur mu bilmiyorum,ama düşündüğümde 12 yaşlarında kanedyeni attığım dönem aklıma geliyor.O kötü düşüşün gerçekleşmediği dönem.Yaklaşık 3-4 ay diğer insanlar gibi yürümeye başlamıştım.Kısa bir dönem "diğerleri gibi" olmak yetti bana...Halime kahretmemem, sanırım o kısa dönemin cazibesinden

Öte yandan, kendini bildi bileli engelli bulanlar...Kimse onlar için daha kolay deme gafletinde bulunmamalı bana göre... Tamam tadını bilmediğimiz bir meyveyi özlememiz beklenmez ama herkes o meyveden ve lezzetinden bahsederken canının çekmemesi de akıl alası değil...

"Durum budur" diyorum kendime..."Mutlu olmak istiyorsan elindekilerle yetin.Elinde olduğu halde kullanmayanlara da pişkin pişkin gülümse.."

Üye
    nüans Avatarı

Son Giriş
    19.05-2016
    Saat
    21:51
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

c şıkkı ikisi de : P

Ama yap bir tercih derseniz; sonradan engelli olmak daha avantajlı derdim. Birşeyi yaşayamadan nasıl olduğunu merak edip durmak çok zor olsa gerek...

Üye
    sevgidenizi Avatarı

Son Giriş
    07.04-2017
    Saat
    15:30
    Yaşadığı Yer
    KOCAELİ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    3

ben doğuştan engelliyim 2side kendine göre zor yanları var. sonradan olmak kişini kandıra bilme gücüne göre değişir bana kalırsa doğuştan olmaksa zaten bebekknden alışıyorsun tüm zorluklara dış etken kelimelere hayatı yaşaması bilmeyenlere her şekil zor bence

Üye
    CEREN Avatarı

Son Giriş
    27.02-2016
    Saat
    15:38
    Yaşadığı Yer
    İstanbul/Denizli
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Aslında özürlü olmak kendinde çok zor bir şey...doğuştan da olsa , sonradan da olsa...
    ya maça 1-0 yenik başlıyorsunuz..yada maçta 1-0 yeniliyorsunuz..Sonuç aynı...Ama kabullenişler farklı...
    Ama engelsiz bir yaşamdan , engelli bir yaşama geçiş , yüzme bilmeyen birinin suya atılması gibi geliyor bana , ya çabalayıp suda boğulmadan yüzmeyi öğrenerek yoluna devam ediyor ki bunu " yaşamı böyle kabullenmek "diyoruz , ya da herşeyden vazgeçip boğulup gidiyor ki buna "Buna da hayata küsmek , elini eteğini çekmek" diyoruz..
    Doğuştan engelli için bu daha farklı bir durum..O zaten suda doğmuş, yüzerek başlamış hayata.Onun için hayat bu, başka seçeneği hiç görmemiş..Onun için tek gerçek tek yaşam bu..bu yüzden hayatı böyle kabullenip , her türlü zorluğa rağmen yaşamına devam ediyor..

Üye
    militan Avatarı

Gerçek Adı
    usame bin EROL :)
    Son Giriş
    29.10-2017
    Saat
    23:50
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

ikisininde zor oldugu ortada
    sonradan özürlü olanların yaşadıgı yıkım ve doguştan özürlü oanların hayata küskünlgü içine kapanıklıgı gibi durumlar agır durumlar var nereden tutsanız elinizde kalır meseleler tek bildigim nereden baksan tutarsızlık

Üye
    03Afyonlu Avatarı

Gerçek Adı
    Doğan.Yaşar
    Son Giriş
    25.12-2009
    Saat
    22:07
    Yaşadığı Yer
    Ankara.ve.Afyon
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    ister soradan ister doguştan olsun engelli olmak ve yaşamak çok zor.
    her engelin kendine göre zorlukları var.bende ilk okul üçüncü sınıfa giderken oldum yani sonradan inanınki arkadaşlarım aralarına almazlardı bile vet alışıyorsun ama yanlızlıgın içine kapanıklıgın hayatın boyunca sürüyor çalıştıgın kurumlarda bile yüzüne karşı iyi görünüp arkanı döndünmü söylenen duydugun seni derinden üzüyor

Sayfa 3 / 5 İlkİlk 12345 SonSon