Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon
Toplam 37 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    efegenc Avatarı

Gerçek Adı
    akın
    Son Giriş
    03.10-2015
    Saat
    12:09
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    merhabalar.15 gün önce böbrek yetmezliğim oldugunu ogrendım ve yaklasık 1 hafta dunya basıma yıkıldı.sonradan kabullendım cunkı yapacak birşey yok.7 kez dialize girdim suana kadar,annem böbreğini vermek istiyor Allah razı olsun.abimde vermek ıstedı fakat kan grubum a+ pozitif abımın b+ ailede sadece annemınkı tutuyor 0+..nakil konusunda suanda test asamasındalar kan tahlıllerı ultrason hepsi yapıldı fakat hıc bır haber vermıyorlar olumlu olumsuz.sureklı gıdıp gelıyoruz.islemler %80 bitti.fakat korku ıcınde beklıyoruz.bı problem cıkarsa bıterım ben.tek bobrekle sanırım ıstedıgım hayatı yasayablrm cunkı saglıklıykende tembel bır ınsandım yurumeye kosmaya flan gelemem.bu yuzden pek problem olmaz.fakat nakil olacagım dıyerek yememe içmeme özen göstermıyorum.karnım acıkınca dısardan pilav soyluyorum içli köfte flan yıyorum pek dıkkat etmıyorum sıkıntı cıkmaz ınsallah.tansıyonumu kontrol altında tutmaya calısıyorum.20 yasındayım tansıyonum böbrek rahatsızlıgındanmı kaynaklanıyor bilmiyorum çünki böbreğimi sanırım yüksek tansıyondan kaybettım yanı yine tansiyon tedavı olmazsa böbrek kaybı olabılır korkuyorum.doktora sordum dedim yenı böbrek ne kadar gider dedi 5 yılda gider 10 yılda 20 yılda ömür boyuda flan.Allah bılır demeye getırdı tabıkı oyle ama nisbeten bı tahmınlerı vardır dıye sordum.bı omurde korkuyla yasanmaz hanı o yuzden umursamayacagım.genede sukurler olsun daha beterlerıde var.hayatı zından etmeye degmez yanı.dusun bı varmı yapıcak bısey olmus bıtmıs uzmeye ne gerek var kendını bundan sonra eldekı ımkanla en ıyı nasıl yasarsın ona bakmak lazım.ıs bulma konusunda sıkıntı yasıcam cunkı hıc bır vasfım yok henuz 20 yasındayım.lise mezunuyum.ailem orta gelırlı yanı bana bır bakkal acabılırler ve ancak bakkalık yapablrm ama bakkalıkta sıkıntı ıs sevmıyorum sıkıcı.devlet bı kolaylık saglasada memurıyet flan yapabılsek.yanı bı ayrıcalık tanımalı devlet cunkı normal bır ınsan gıbı agır ıs sartlarına gelemeyız.%70 engel raporu verılıyormus yanı eger bı faydası yoksa moral bozmaktan baska bır ıse yaramıyor.bu ilaclar ilerde baska bi hastalıgada sebeb olmaz ınsallah.bida kortizon ilacları verecekler saglık ıcın ama yan etkıerı cok.yani biyerden toplarken bıyerden de bozmak kötü.sigara kullanıyordum bırakmaya calısıyorum.ailem suan cok sevkatlı bana karsı cok uzuluyorlar benden daha cok uzuluyorlar canlarım benım.ailem yanımda olmasa ne yapardım bılmıyorum.boyun kateterıde canımı cok sıkıyor sureklı kasınıyor rahat harekette edemıyorum 2 hafta oldu takalı nakıl olursam haftaya buyuk ıhtımal 3 hafta olacak sokerlermı acaba.basınızı sısırdım k.bakmayın.herkeze gecmıs olsun.sevgiler saygılar

Üye
    kahramankentli46 Avatarı

Gerçek Adı
    alparslan
    Son Giriş
    05.11-2013
    Saat
    08:54
    Yaşadığı Yer
    k.maraş
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

nambır ne kadar karamsarsınız ya iki böbreğini kaybeden biri olarak ve sonradan nakilli biri olarak yazayım.içimi kararttınız.hırvatistan türkiye maçındaki klasnic böbrek nakilliydi.deli gibi top oynuyordu.şimdi de fransada abidal var o da nakilli maçla ilgilenn arkadaşlar bilir.o kadar karaksar yaklaşmışsın ki öldüm yaniben makinaya bağnırkende haftalık halı saha maçı yapardım.anlıcanız tek böbrekli ve ana böbreği olan biri arada bir muayaene olmak şartıyla her işi yapabilir...

Üye
    sertac06 Avatarı

Gerçek Adı
    Sertaç
    Son Giriş
    28.12-2015
    Saat
    23:51
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Saçma bence. Kardeşim 83 lü tek böbrekli ve bir sıkıntısı yok çok şükür Allah'a. Babam da tek böbreğini bana verdi ben de babamda tek böbrekli olduk. babamın da birşeyi yok çok çok şükür.. Bende ilaçlarımı alıyorum korkum da olsa içimde şu anlık bende iyiyim hamd olsun.. Eğer tek böbrekli yaşamanın riski olsa bu doktorlar boşa okumuş demektir.Neden sağlam insanın böbreğini alıp da hiç böbrekleri çalışmayana versinler iki adet sağlam olmayan insan yaratmak için mi.. Allah herkese şifalar versin inşallah..

Efegenç arkadaş bende aynı durumda idim ibnisinada beni 1 hafta 10 gün oyaladılar nerede ise beni de diyalize sokacaklardı o kadar da ağırlaştı dururmum yani.. Birinin tavsiyesi ile Medicana ( ankara) ya gittik 2 günde testleri sonuçlandırıp nakil yaptılar bu gün itibari ile 4 buçuk ay falan oldu işte çok şükür. Devlete zeval gelmesin çok cüzi rakamlar ödedik hiç ödemeyenler de var. çünkü ameliyatı devlet karşılıyor. Korkarak gitmeyen çok kişi olduğunu öğrendim sonradan özellere.. bunu onun için söyledim..Ayrıca çok iyi bir takibi ve bakımı da var..
    Hiç vakit kaybetme bence,devlet hastanesinde 1 yıldan fazla sürenler olduğunu gördüm testlerin sonuçlanması için bekleyen. Allah cümle alme şifasını versin.. AMİN...

Üye
    efegenc Avatarı

Gerçek Adı
    akın
    Son Giriş
    03.10-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

medicana istanbulda olacağım bende.Allahn ıznıyle.benm kalp pili ile hayatını surduren bı arkdsm var yani ona bakarak moral buluyorm.hayatını karalar baglayarak gecırmıyor.her sosyal aktıvıtenın ıcerısınde yer alıyor.cok dınamık bı cocuk o da benmle yasıt yası 20.hayatta hersey oluyo,karamsar olmann bı anlamı yok.dialz tedavisi hakkaten cok yıpratıcı nakıl ımkanı olanlar hıc beklemeden dırek olmaları en guzelı.genç yasta dializ tedavisi gorecek iseniz daha kotu.çünki tedavi esnasında sizinle beraber tedavı gorenlerın %90 yas ortalaması 50 ve uzerı bu da ayrı bı moral bozucu durum.Allah herkeze sıfa versın.doktorumla konustum bundan sonra futbol oynayabılırmıyım flan dedi bu ısden ekmek yemıyosan bosver dedi.bilmiyorum yalnızca bende mı var yanlıs bı cumle kullanırsam genclime verin,yanı sımdı engellı durumundan faydalabılıyorsam yanı en basıtınden ındırımlı araba alabılıyorsam ve plakasına engellı ısaretı konulacksa ben o ımkandan faydalanmak ıstemem.nedense bu durum benı cok psikolojık acıdan etkılıyor veya cevremde bılınmesını ıstemem acınmak gucsuz olmak ama bunlar olacak gibi çok zoruma gidiyor.bu sene üviversteye gıdecektım ygsden ıstedıgım puanı yaptım ama bu hastalık cıktı yanı yaklasık 5 ay gıbı bır sure nakılden sonra ıyı bakılmak gerekıyor.5 ay sonu üniverstelerın baslama donemı fakat aileden ayrı kendime iyi bakamam helede ilk sene riske atmamak gerek sıkı takib gereklı o da ayrı bı sıkıntı.tansıyon problemım var halen 154 94 cıkıyor genelde.ılacımı alınca 136 84 flan oluyor nakılden sonra duzelmezse sıkıntı var yanı yenı bobrekte ıflas eder bu tansıyonla.kortizon ılacları ne kadar sure kullanılıyor acaba bılgısı olan varmı.kilomu korumam gerekıyormus saglık acısından.yanı suan 72 kıloyum 1.82 boyundayım 10 kılo alsam sıkıntı olmaz da fazla almamam gereklı bunun ıcın salatayla aclıgımı bastırmaya calısacagım kortızon ılacları ıstahı arttırdıgı ıcınmı acaba kılo aldırır yoksa yemesen bıle kılo alrırımı.bide boyun kateterı takılan yerde ız kalırmı.ve karın bolgesınde amelıyat ızını gızlemek ıcın dovme dusunuyorum enfeksıyon rıskı olurmu acaba bı problem olurmu.

Üye
    gul2011 Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ...
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

efegenç,
    öncelikle yaşın çok genç ve bence ameliyatını hemen ol hayırlısıyla...
    bak demişsin çok dikkat etmiyorum diye.. tavsiyem tuzu biraz önce hayatından çıkar ve dışarıdan yemek yeme, hazır gıdalar vücudu zorlar, nakilden sonra da arada kaçamakların olur ama sıklaştırmamanı tavsiye derim
    ben de nakilden önce 1 ay kadar boyun kateteriyle hemodiyaliz, sonrasında da 16 ay boyunca periton diyalizi yaptım
    her iki kateter de çıkınca iz kalıyor ama çok ufak yani küçük bir yarada 2-3 dikiş gibi, çok belli bile olmuyor, olsa bile çok dikkat çekmez o yüzden bu konuda rahat ol...
    engelli kısmına gelince... ben de 12 yıllık nakilliyim ama özürlü raporunu daha bu yıl Ocakta aldım ilk defa... bana kalsa almazdım, engelli statüsünde olmak bana da dokunuyor sonuçta fiziksel olarak hasta görüntüsü yok bizde...ben rapor aldığımı kimseye söylemedim ancak çok yakın hissettiğim birkaç kişi bilir tabii bir de ailem... çünkü insanlar bilmez, senin bişeyin yok der vs vs... tabii biraz da kişiliğini insan yediremeyebiliyor, o da var...
    futbol oynarsın, ama tabii arada... bana bazı hocalar sporu yasaklarken bazıları da illa spor yapmalısın diye baskı yapıyorlardı hatta lisede spordan muafiyet bile vermedi okuldakiler, drların izin verdi spora diyerek ... zorlandım ama napalım bazıları öyle...
    velhasıl, şu an iyiyim, biraz kilom var vermeye çalıştığım o kadar, zaten dr kontrolündeyim
    üniversite de okursun eğer imkanın varsa gir sınava, seneye dondurursun, iyileşince devam edersin, hakkını kaybetmezsin hem...
    ilaçlara gelince... evet kortizonun ve diğer ilaçların yan etkileri mevcut ama hemodiiyalizle vücudun daha çok yıpranıyor, imkanın varsa ol naklini... gerisini şimdilik düşünme... o yan etkilerle yaşamaya bir süre sonra alışıyorsun zaten... kortizona gelince... ilk başlarda çok yüksek dozlarda kullanıyorsun sonra zamanla azaltılıyor, bazı hastaların kesilebiliyor ama benim devam ediyor mesela ama eskiden günde 7 tablet alırken, şimdi gün aşırı yarım... yani çok cüzi bir miktar... bu ilaçların bir kısmı zamanla kesilebilir ama bir kısmı yani bağışıklığı baskılayıcı olanlar (immunosuprasifler) ömürlük...
    dövme tavsiye etmem, enfeksiyon kaparsın daha kötü olur mazaallah...
    zaten ameliyat izin çok kötü olmuyor en azından ben bu konuda barışığım... inan bunlar dert edilecek mevzular değil, sağlık olsun da varsın dikişlerle yaşayalım, makineye bağlı yaşamaktan iyidir öyle bakmaya çalış olaya...
    böbreğin ömrünü de ne ben ne sen ne de drlar bilir... bu senin kendine ne kadar baktığın, böbreğin senin vücuduna uyumu ve tabii ki de Yaradan'ın bahşettiği ömre bağlı... risklere takılıp da yaşamın güzelliklerini kaçırma, risk hep var her an her saniye... ama bu korkuyla yaşanmaz, yaşam çekilir olmaz... sen hastalığını tam kabul edemedin sanırım, en azından yazılarından öyle bir hissiyata kapıldım, inşallah yanılıyorumdur
    ama hayat güzel, nakilli de olsan güzel, yeter ki sahip olduklarının kıymetini bil, yapamadıkların için kafa yormak yerine, yapabileceklerine odaklan...
    önünde inşallah çok güzel bir yaşam var, daha uni. okuyacaksın, belki dr, belki öğretmen ya da mühendis olacaksın, gelecek güzel günlere odaklanıp hedeflerini gerçekleştirmenin tadını çıkar
    güzel haberlerini bekliyoruz
    geçmiş olsun, inşallah naklin de başarılı olur ve güzel bir hayat sürersin
    sevgiler...

Yasaklı Üye
    saww Avatarı

Son Giriş
    17.09-2012
    Saat
    14:38
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

güzgülleri;

Ah keşke ayakla ilgili yazmasaydın!
    Bacağı olmayan biri olarak devlet benim yapay uzvuma göre ödeme yapmaz iken!
    Size hem nakil, hem diyaliz imkanı sağlıyor.
    Oran dediğiniz nedir Allah aşkına? O Oranlar ne için verilir hiç düşündünüzmü?
    Bak yukardaki arkadaş demişki 2 tane futbolcu top oynuyor demiş.
    Boru değil bu profesyonel topçu.

Sen kalkıp yürüyemeyen, dağda bayırda dolaşamayan biriyle kendini nasıl bir tutarsın?
    Karşıdan bir araç geldiğini görsen koşarak belki canını kurtarısın!
    Peki hareketleri kısıtlı biri o tehlikeden nasıl kaçar?

Çok lazımsa al oranımı sana vereyim. İstersen böbreklerimide vereyim.
    Bıktım zaten bu ülkenin adaletsizliğinden. Al sen yaşa ben öleyim.

Üye
    mavikalem34 Avatarı

Son Giriş
    24.05-2012
    Saat
    09:48
    Yaşadığı Yer
    istanbul.
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba.Saww kardeşim öncelikle açtığın konu çok güzel.Birikimini ve tecrübelerini gösteriyor.Herşey güzel.Sadece bir karamsarlık,bir kızgınlık var.Bundada haklısın tabii.Ama bizler bazen haklı da olsak bir şeyi değiştiremiyoruz.Mücadele verelim.uğraşalım,istiyelim.Ama bir taraftanda yaşam sürüyor.Bu yaşam beğensekte beğenmesekte bizim.Biz sadece gücümüzün yettiklerinden sorumlu olduğumuza göre biz yaşamımıza imkan ölçüsünde,güzellikler ve kolaylıklar katmak zorundayız.Moral ve pozitif olmak bunların en önemlisi.lütfen moralleri bozmayalım.Ayrıca sahip olduklarımız kaybettiklerimizle kıyaslanamaz.Sizin içinde aynı şey.En başta mühtiş bir aklınız ve zekanız var.Bu büyük bir lütuftur size.Bunu kullanarak yapabileceğiniz çok şey var.Hem kendinize ,hemde başkalarına.Örnek burada açtığınız konularla bilemediğiniz kadar çok insana fayda sağlıyorsunuz.Başka konularınızda var zaten.Ayakta bir sıkıntı var diye siz küçülmezsiniz.Sizin kendinizi üstün yerlerde görmenizi sağlayacak birçok yeteneğiniz var.Yazabilirsiniz.Üretebilirsiniz. hem kendiniz hem başkaları faydalanabilir.En iyi örnek ise bülent beyin bizzat kendisidir.Sizde bülent bey olun diyorum.Başkalarıda olsun.Osman ,hasan,mustafa bey olsun.İnsanın aklı ve fikri olduktan sonra herşeyi yapabilir.Atlet olmayın ama neler gelir elinizden bir düşünün.Herkeste düşünmelidir.Ben aklı fikri yerinde düşünebilen hiçbir insana özürlü demem ve o gözle de bakmam.Siz de kendinize özürlü gözü ile bakmayın.Tutun ve koparın .Akıl sorunu olan arkadaşlarımız malesef özürlü durumundalar.Yoksa hiç kimse özürlü değildir.Nasıl bazı hastalıklar varsa bu da böyle bir şey. kiminin şekeri ,kiminin tansiyonu,kiminin kolestrolü var.Sizde de bir sorun var. o kadar.Bendede bir sorun var.Bütün insanlarda muhakkak bir sorun vardır.Asıl olan bu sorunların kölesi olmak değil, olmamaktır.Sorunlara rağmen ilerlemek gerekiyor.Kolaymı derseniz? hayır hiçte kolay değil.Ama yaşamın kendisi bile kolay değil.Bir bardak su içerken bile ne tehlikelere maruz kalıyoruz..Benim ülkemin insanı kolayı değil, zoru sever.Bende seviyorum zoru.Benim rahatsızlıkları olan insanımda sever.Çok şey yapabiliriz.Yeter ki bir kere Bismillah deyip niyet edin.Gerisi çok kolay gelir.Bütün arkadaşlarıma ve size Mevlamız güzel gönüllerinize göre en hayırlısını versin.Saygılar.

Üye
    efegenc Avatarı

Gerçek Adı
    akın
    Son Giriş
    03.10-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

böbrek nakli sonrası erkekte cocuk sahıbı olmak mumkunm.arastrma yaptm ve kısırlıga sebeb etmenlerden bırıde böbrek yetmezlıgı.doktoruma sordum birçogu cocuk sahbi olabiliyor dedi fakat yani kısır olma ıhtımalı yuksekmı.genellıkle bayanların hamıle kalma yönlerinden bahsedılıyor erkek kısmına fazla değinilmiyor.erkeklerde daha mı yuksek kısır olma ıhtımali.bilgisi olan arkdslar yardımcı olabılırse cok memnn olurum.saygılar...

Üye
    burock Avatarı

Gerçek Adı
    Burak
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    06:02
    Yaşadığı Yer
    26/34/06
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

Allah tüm böbrek hastası arkadaşların yardımcısı olsun, gerçekten zor bir hastalık.

Üye
    UMOZTURK Avatarı

Son Giriş
    13.11-2015
    Saat
    14:09
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

efegenc arkadaşım, böbrek nakli olan erkeklerde kısırlık diye bir şey yok. Ben nakil olalı 11 yıl oldu. ,allah bağışlasın 2 tane çocuğum var. Böyle şeyleri kafaya takma sen nakil olmana bak ve Allah'ın izniyle sağlığına kavuşup evlenip çoluk çocuğa karışırsın inşallah...

Üye
    efegenc Avatarı

Gerçek Adı
    akın
    Son Giriş
    03.10-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

umozturk Allah bagıslasın.cok tesekkur ederm yanı cocugu olan bırınden bunu duymak guzel.Allah bızede nasip eder insallah.sağlık mutluluk sızınle olsn.

Üye
    galaxy42 Avatarı

Son Giriş
    19.02-2013
    Saat
    23:27
    Yaşadığı Yer
    türkiye
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ben cok sevdiğim bir arkadaşıma böbregimi verecegim acaba ne gibi sonuclarla karşılaşabilirim hayatımı ne yönde etkiler neler degişir cevaplarsanız cok sevinirim kafam cok karışık cevabınızı en kısa zamanda bekliyorum fazla zaanım yok

Üye
    REİS68 Avatarı

Son Giriş
    04.07-2016
    Saat
    18:25
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

))) bende arkadaşların yazdıklarını okuyor, kendi kendime gülümsüyorum , bilende sallıyor bilmeyende. Bende böbrek hastasıyım 18 yıl oldu diyalize giriyorum. diyalize girdiğim günler yorgunluk oluyor diğer günlerde anlatılanlar gibi bir felaket soz konusu değil.

Üye
    istanbul2004 Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    10.04-2017
    Saat
    11:28
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

number en cok biliyorsun aslından profosor olman lazim kendini bosa harcıyorsun

Üye
    muratbelgin Avatarı

Son Giriş
    20.05-2013
    Saat
    15:55
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Bakın size ne söylicem tek böbrekliyim 129x50 mm parankim kalınlığı 14 mm olduğu için 2 böbrekten daha iyi çalışıor dolayısıyla hangi açıdan olursa olsun yorulursam çabuk dinleniyorum veya spor yaparsam çabuk gelişiyorum,, sağlık açısından hiç bir sorunu yok Çarpıtma insanları yanlış yönlendirme engelli demek normal bi insanın yapabileceği şeyleri yapamamak demek..

Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon

LinkBacks (?)

1. 16.07-2013, 18:18
  2. 01.04-2013, 00:40
  3. 31.03-2013, 20:39
  4. 06.11-2010, 23:19
  5. 29.11-2009, 22:08
  6. 19.10-2009, 00:03
  7. 14.10-2009, 03:31
  8. 13.10-2009, 04:17
  9. 13.10-2009, 02:13