Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 21 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    alis Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Geçenlerde bir arkadaşımla engellilerle ilgili sohpet ederken bir akrabasının 30 yaşına kadar kendisinin görme engelli olduğunu bilmediğini söyledi.herkesin böyle olduğunu zannediyormuş.
    Ailesi ve çevresi bunu kendisinden gizlemiş. Fakat derler ya 'çocuktan al haberi'ufak bir çocuk kendisine -abi sen niye görmüyorsun? Demiş.görme engelli olduğunu böyle öğreniyor.

Üye
    Sirine Avatarı

Son Giriş
    22.11-2016
    Saat
    18:39
    Yaşadığı Yer
    ...
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    4

Inanmıyorum ailesi böyle bir durum olduğunu kendisinden saklamış mı yani????ne kadar kötü bir olay...şaka mı bu şimdi?o adamcağızca bunu anlayamamış mı?hadi çok mühim bir hastalık olur ölümcül mecbur kalırsın ömrümü rahat geçirmesi adına...hastada zaten bunun bilincindedir :!: Ailesi gerçeği saklayarak hatanın en büyüğünü yapmış!gerçeklerden asla kaçırmaz :!: :!: :!: Adam bunu öğrendiğinde ne yaptığını çok merak ettim doğrusu...birde hiç doktora gitmedimi 30 yaşına kadar hiç bir doktor demedimi sizde şu şu şu rahatsızlık söz konusu... :?: Ben çok şaşırdım açıkçası...adamcağızında anlamaması bir garip sonuçta göz bu eğer ileri derecede değilse hiç görmeme gibi bunu nasıl anlayamadı bulanık görür ne bilim eğer hiç görmüyosada ay şaşırdım ya cidden hiç duymadımı yanında biri konuşurken
    _a çiceklere bak ne güzel açmış :!: (hiç görmüyosa)
    ben neden görmüyorum diye bir soru yöneltmedi......
    Enteresan bir olay acaba ne kadar bu durumun farkına varmadı sanırım doğuştan olsa gerek....30 yıl bu gerçeğin saklanması gerçeği bilmesinden daha kötü :!:

Üye
    alis Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

şirine arkadaş inanki şaka değil bu.senin soduğun soruların daha fazlasını ben sordum arkadaşıma,bulunduğu yer köy bu köy de hepsi yakın akraba,doktorluk durumuda çok ufakken olmuş.ufak tefek rahatsızlığı içinde götürmemişler.annesi bunun gizlenmesi için çok çaba sarfetmiş.ama öğrendiğinde şok geçirmiş inanamamış.ve tabiki önceden yaptığı bir çok şeyi yapmamaya başlamış çekinmiş. :!:

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:32
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    932
    Verilen Beğeniler
    1.222

İnanılır gibi değil... Gerçek di mi?
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    alis Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Evet inanki gerçek

Üye
    Sirine Avatarı

Son Giriş
    22.11-2016
    Saat
    18:39
    Yaşadığı Yer
    ...
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    4

Yazık tek kelime ile yazık gerçeğin saklanması onun rahatsızlığından çok daha fazla etkilemiş....aile vicdanıyla baş başa kalmalı kesinlikle :!: Yaptığı bir çok şeyi yapamamasında ailesinin çok payı var :!: Psikolojisini bozdu :!: şimdi asıl annesi gerçeği gizlemesinin derdine yansın :!: Otursunda :!:

Üye
    o2han Avatarı

Gerçek Adı
    Mehmet
    Son Giriş
    18.02-2012
    Saat
    19:49
    Yaşadığı Yer
    BATMAN
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bence kessin bir yanlış anlama var, mümkün gibi gözükmüyor, ne yani adam tam körme engelliyse ve ona görme engelli oldupu söylenmemişse demekki o adam herkesi kendi gibi biliyor. hayde tamam diyelim ee peki bunlar nasıl ona yardım ediyorlar, bazı konularda ona yardımcı olmak lazım. demez mi bu adam yaw siz nasıl bana yardı edebiliyorsunuz şunu-bunu yapabiliyorsunuz...
    bence size yanlış aktarılmış.

Üye
    alis Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşımla dün tekrar görüştüm.yazdıklarım doğru,inanılır gibi değil ama duymayı ğörme olarak algılatmışlar.kendisine(akşamki film'i izledin mi?dediklerinde duduklarını;evet izledim)diyormuş.kendisine elbette yardım ediliyormuş,bunu günlük yaşamın doğal bir parçası olarak algılatmışlar.zaman zaman kendisiyle ilgili çelişkiye düşsede böyle olmadığını,herkesin kendisi gibi olduğunu söylemişler.korkunç bir şey ama gerçek.

Üye
    gönülyarası Avatarı

Son Giriş
    08.12-2017
    Saat
    16:51
    Yaşadığı Yer
    Angara
    Alınan Beğeniler
    20
    Verilen Beğeniler
    81

alla alla ne günlere kaldık valla ne yazacağımı şaşırdım inanılır gibi değil sanki şimdi dahamı iyi oldu neden gizlemişlerki ailesi şimdi daha çok etkilenecek

Üye
    nuran Avatarı

Son Giriş
    03.12-2017
    Saat
    22:04
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

ilginç ya o yaşa kadar bütün insanları kendisi gibi sanmış..
    şu an için geçireceği şokun ardından onun için değişen birşey olmayacak ki...yani o şok haricinde bilsede bimesede onun için aynı olacak..belkide bilmeden yaşamak daha güzeldir ya....
    benim öğrencilerimde aslında duymanın konuşmanınne demek olduğunu bilmedikleri için bütün çocukları kendileri gibi düşünüyorlar......doğal geldi bana....
    tabii benimkiler büyüdükçe farkediyorlar...

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    17:03
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Hiç inandırıcı değil...
    Köyde de olsa,sığırları,koyunları biliyor,onların nasıl karın doyurduklarını,birinin onları sabahtan akşama kadar dağlara,otlaklara götürdüğünü,akşam olunca hiçbir kayıp vermeden tekrar getirdiğini.....
    Köy hayatının vazgeçilmez günlük konuşmalarından olan tarla,bahçe,ekim,hasat vs gibi şeyleri duyuyor,bunların tamamını kendisinin yapamayacağını biliyor...
    Önüne gelen ekmeğin neden yapıldığını,hadi hamur yoğurmak tamam da,fırına gitmek gerektiğini,fırını yakmak,temizlemek,hamuru sıcak fırına vermek ve piştiğini gözlemleyerek çıkarmak gerektiğini biliyor ve bu sürecin tamamını da kendisinin yapamayacağını da...
    Hele hele ''akşam ki filmi izledin mi'' sorusuna da ''izledim'' diyormuş,yani tecrit edilmiş bir durumda değil,tv izliyor.
    Peki nasıl oluyor?..
    Bütün programları izleyip,zararsız kısımları kaydedip,adama banttan mı yayınlıyorlardı?..
    Neresinden bakarsak bakalım,mümkün olmayan bir durum.

Üye
    denizkızı88 Avatarı

Gerçek Adı
    ESRA
    Son Giriş
    09.12-2012
    Saat
    15:30
    Yaşadığı Yer
    ADANA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

çok şaşırdımmm

Üye
    A_GEYiK Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    16:32
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    29
    Verilen Beğeniler
    30
    Blog Mesajları
    20

Ufukalp,

Adam duymayı görme olarak algılamış. “Akşam ki filmi izledin mi?” dediklerinde, duyduklarına istinaden “Evet, izledim” diyormuş. Adam 5 duyu organı değil 4 duyu organımızın olduğunu sanıyormuş. Dokunarak algılamayı, koklayarak algılamayı ve tüm algılamaların bütününü görmek sanıyormuş. Ve herkesi kendi gibi sanıyormuş.

Şimdi birisi yarın sana şunu söylese: "Aslında her insan istediğinde uçabiliyor, bir tek sen uçamıyorsun." dese, ne hissederdin?

Yöneticilere not: Bu başlık altında yaklaşık 2-3 yıl önce bir yazım vardı, daha dün burada duruyordu. (Dün okumuştum yani) Yukarıda yazdıklarıma benzer birşeyler yazmıştım, anımsadıklarımı tekrar yazmaya calıştım. O yazı neden ve niye şimdi kayboldu?

Üye
    levent retinis pigmentoza Avatarı

Gerçek Adı
    Levent
    Son Giriş
    06.12-2017
    Saat
    01:08
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

İNANMIYORUM ..BÖYLE BİRŞEY OLAMAZ.

o köye hiç mi dışardan biri gelmemiş.hiç mi o kişi köy dışına çıkmamış.bu kişi evli değilse sormamış mı diğerlerine siz nasıl evlendinizde ben niye bekarım diye.herkes kendi işini kendi görürken siz bana niye yardım ediyorsunuz dememiş mi?hadi etrafındaki herkes onu kandırabildi diyelim..o köyde hiç mi çocuk yoktu?çocuklar dan biri mutlaka söylerdiona görmediğini..büyükler kadar duyarlı olamazki çocuklar

elini hiç mi yüzünde gezdirmedi bu kişi.gözlerinin olduğu yeri bu nedir diye sormadımı? çevresindekiler buna nasıl cevap verdiler peki çok merak ediyorum.

nerden bakarsanız bakın tutarsızlıklarla dolu bir olay ve mantıksız..

Üye
    LODOS DENiZCiSi Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    5

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Görme engelli arkadaşımızın İzlediği(duyduğu) dizilerde mavi gökyüzünün inanılmaz büyüsü dendiğinde gökyüzünün mavi olduğunu duyarak gördüğünü söylemesi tuhaf olurdu.Bence inandırıcı değil.Kaldı ki Tv izleyen görme özürlü birinin duyma görme arasında ki farkı anlamasını sağlayacak bir sürü program,yarışma,belgesel vs. var. hiç inandırıcı değil.

Sayfa 1 / 2 12 SonSon