Toplam 6 mesajın 1-6 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Sugar23 Avatarı

Son Giriş
    30.04-2016
    Saat
    08:44
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhabalar yaşım 19 tam olarak kekeme değilim yani çok ileri düzeyde değil,bazı harflerde kelimelerde zorlanma oluyor cümleye başlarken gibi.
    Şu an ailemin yanındayım hayatımda aşırı derecede bir zorlanma yok ama kendi hayatım olunca nasıl olacak bunu merak ediyorum kekeme olanlar hayatlarını nasıl sürdürebiliyor yazabilirlermi.
    Mesela taksiye binince gidiceğim yeri söylemede sorunlar oluyor ama ondan önemlisi meslek hayatımda ne olacak? Örneğin evime internet bağlatmak istesem aramam gerekiyor ama ben adresimi söyleyemiyorum
    benim durumum yine çok vahim değil ileri derecede kekeme olanlar ne yapıyorlar nasıl arıyorlar?

Lütfen bu sorunu yaşamayan nasihat vermesin,yaşayanlar ne yapmam gerektiği hakkında ve kendi hayatlarını nasıl sürdürüyorlar konuşmaları birşey açıklamaları gereken ortamda ne yapıyorlar yazabilirlermi

Üye
    starleak Avatarı

Gerçek Adı
    starleak
    Son Giriş
    16.11-2015
    Saat
    18:35
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

merhabalar kardeş.
    ben 30 yaşında hafif kekemeliği olan biriyim.
    Eskiden daha gazla vardı. Biraz kendi ayakları üzerinde durmayı öğrendiğimde, bir de kekmeliği çok takmadığımda kendimi daha huzurlu ve daha hafif hissrediyordum. Ve bu da konuşmama yansıyor ve takılmalarım azalıyordu.
    Bununla ilgili birçok yerden de kurs aldım, ama heralde en iyi kurs kendi kendine yaptığın telkinat ve temrinatlarla oluşturduğun eğirim yöntemidir diye düşşünüyorum. https://www.facebook.com/kamil.cemder adresime yazarsan daha ayrıntılı konuşabiliri.z

Üye
    Sugar23 Avatarı

Son Giriş
    30.04-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@starleak

Size mesaj attım berk şenol ben. Birde şeyi merak ediyorum biz yine bi şekilde konuşabiliyoruz dilsiz arkadaşlar ne yapıyorlar

Üye
    Hüsnaa. Avatarı

Son Giriş
    26.01-2016
    Saat
    17:31
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba bende kekemeyim 3 yaşımdan beri şuanda 23 yaşındayım ve hala sorunum devam ediyor tabiki çok yok kat ettim ama yinede tamamen geçmiyor bunu bilmelisin, iş hayatında hayatını kolaylaştırmak için kendi adına kekeme olduğunu söylemelisin bu seni çok rahatlatıcaktır ben öyle yaptım en azından insanların baskılarından kurtulabiliyosun ama kekemeyim diyipte kendine güvenini kaybetme işi başarmak için uğraşmalısın işte hırslı olup kendini göstermelisin.. Sesli kitap okumayı sevmiyorsan kendine bi ritim belirle en başta kelimeleri hece hece söylemeye bak mesela been bu-güün er-keen kalk-tıım . gibi dikkat ettiysen sesli harflerde daha çok vurgu yaptım çünkü bizim sorunumuz sessiz harflerde sesli harflerde uzattığımızda sessiz harfler daha akıcı geliyor bunu konuşms merkezinde öğrenmiştim gerçekten işe yarıyor. Taksiye bindiğindede kendini kasma kimse kimseden üstün değil kendini sıkmadan kelime çıkana kadar devam et konuşmaya kekelediğin zaman ise pes etme o seni bir daha görmicek öz güvenini yitirip yüzün düşmesin

Üye
    Almankekeme Avatarı

Gerçek Adı
    Petra Şaşmaz
    Son Giriş
    05.10-2016
    Saat
    20:54
    Yaşadığı Yer
    Almanya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba,
    bu foruma yeni kaydoldum o yüzden geç cevap yazıyorum. Ben de gençliğimde senin yaşadığın sorunların aynısını yaşıyordum. Şu an 52 yaşındayım ve kekemeliği artık bir sorun olarak algılamıyorum. Avrupa'da yaşadığım için terapi piyasasını ve kekemelik hakkındaki bilimsel kaynakları iyice inceledim.
    Bana en çok kendimle barışık olma yardımcı oldu. Eskiden kekemeliğimden dolayı korkuyor, kendi kendime kahroluyordum. Ailem de sadece nasihat verdiğinden veya beni uzmana göndermek istediklerinden herhangi bir diyalog oluşamadı.
    Sonra kekemeliğini hiç önemsemeyen bir gençle tanıştım ve onun yaklaşımını kendime örnek aldım. Böylece kendimi ele veririm korkusu da azaldı, her an 'evet ben kekemeyim' diyebildim ve kendi artık sıkmadım.
    Kekemelik semptomları da acayip azaldı. Bugün yine takılırım ama önemsemem. Karşıma çıkan insanlarla kekemelik üzerine konuşurum ve kekemeliğin psikolojik bir sorun olmadığını, beyindeki bir anomaliden kaynaklanan bir konuşma bozukluğu olduğunu herkese anlatmaya çalışırım. Bu beni de rahatlatıyor, çevremi de.
    Ben kekemeliğin kalıcı olduğunu biliyorum onun için '%100 çözüm' modellernin hepsinin yalan olduğu bilincindeyim. Ama kurtulmak yerine kekemeliğin azalmasını istiyorsan özellikle duygusal yaklaşımda bir değişiklik yapman lazım. Avrupa'daki terapi modelleri de buna çok büyük bir önem veriyor.
    Özel bir bilgi alışverişi istiyorsan petra.sasmaz@outlook.de adresine yazabilirsin.
    Selamlar Petra

Üye
    Sugar23 Avatarı

Son Giriş
    30.04-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Ben kekemeyim desem,önemsemesem bile değisen bir şey olmayacak,sadece sorunu gözardı etmiş olucam. Sonuçta birileriyle konusmam,birşeyler anlatmam kisaca iletisim kurmam gerekiyor. Telefonla arayip birşey yapmam gerektiginde,kargomun nerede oldugunu sormam,taksi çagirmam,teknik servis çagirmam vs gerektiginde kekemelik sorunumu önemsemememin bir önemi olmuyor. Önemsemesem bile sonuçta sorun orada duruyor yine taksi,teknik servis vs çağiramiyorum. D,r,m ile baslayan kelimeleri soyleyemiyorum ve ev adresimde bu harflerle baslayan kelimeler var,bu değişmiyor 20 senedir böyle. Önemsememek diye bir şey yok