Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12
Toplam 26 mesajın 16-26 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    PURHAPS Avatarı

Gerçek Adı
    PINAR
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    VENÜS
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Görünüşte bir sakatlığı olmayan ama kafadan sakat öyle insanlar var ki, kendimizi bildikten sonra milletin ağzı torba değil takılmadan gerekir BENCE

Üye
    insanogluinsan Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    09:58
    Yaşadığı Yer
    .....
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    7
    Blog Mesajları
    9

Ayaklarıma takılıyor engel kelimesi. Bunca engel varken bu kelime başka engelliyor hayallerimizin hududunu. Yalnızlığın kapı gıcırdatan kalabalığını hissettiren bu duygular, korkutuyor odamın karanlığını.

Evet bu kelime umutsuzluğa uğramamışların dünyamızı kanatan mülteci dışlaması. Bu kelime katil! Bu kelime henüz yeni keşfetmiş Amerika kıtasını. Ve köle ediyor tüm hüzünlerimizi kendine. Bu kelimenin babası var bir de: Özürlü...

Özürlüyüz, engelliyiz sizin bu kelimeleriniz yüzünden. Ya iyileştirin şu kelimeleri ya da engelleyin tüm engelli/özürlü düşüncelerinizi.

Bu kelimeler dudaklarınızı acıtıyor, yüzünüzü ekşitiyor. Kanımızın sahibi kalbimizi eksiltiyor. Bu kelimeler eskidi ama acısı eskimiyor.

İnsanogluinsan....

Üye
    _çalıkuşu_ Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    289
    Verilen Beğeniler
    94
    Blog Mesajları
    17

Kalemine sağlık. ..

Üye
    DADAŞ06 Avatarı

Gerçek Adı
    cihan
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    22:51
    Yaşadığı Yer
    ankara çayyolu
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

kültür fransızca bir kelimedir ve anlamı : toprağa bir tohumun ekilmesi ile büyüyüp gelişip serpiplmesini anlatır . dilimiz kültürümüzdür , sürekli gelişir , serpilir , genişler , meyve verir , çürür , çöpe atılır , yenisi dikilir . dilimize sakat tohumu ekildi büyüdü , gelişti , serpildi , genişledi , ve bazı zararlılar yüzünden farklı meyveler vermeye başladı . ne gibi ? bir konuyu anlamayan kişiye ;'' sakatmısın olum'' başka birine '' sakata gelmeyelim beyler '' daha başkasına ''her işin sakat '' ... uzaaaaaaarrrrrrrr gider . derken artık bu tohumun meyvesi acı vermeye başladı . birileri incindi , birileri incitti , birileri umursamadı , birileride hani bana hani bana dedi ( aslında hani banacılar en tehlikeli parazitlerdir ) sonuçta bu tohumun yerine özürlü tohumunu ekelim dendi çünkü sakat tohumu çürümüş yozlaşmıştı artık . eeeeee sonuç :dilimize özürlü tohumu ekildi büyüdü , gelişti , serpildi , genişledi , ve bazı zararlılar yüzünden farklı meyveler vermeye başladı . ne gibi ? bir konuyu anlamayan kişiye ;'' özürlümüsün olum'' başka birine '' defoya gelmeyelim beyler '' daha başkasına ''her işin özürlü '' ... uzaaaaaaarrrrrrrr gider . derken artık bu tohumun meyvesi acı vermeye başladı . birileri incindi , birileri incitti , birileri umursamadı , birileride hani bana hani bana dedi ( aslında hani banacılar en tehlikeli parazitlerdir ) sonuçta bu tohumun yerine engelli tohumunu ekelim dendi çünkü özürlü tohumu çürümüş yozlaşmıştı artık. SİZ ENGELLİ TOHUMUNDAN NE BEKLİYORSUNUZ ????????????

Üye
    insanogluinsan Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    .....
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    7
    Blog Mesajları
    9

Teşekkür ederim.

Üye
    insanogluinsan Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    .....
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    7
    Blog Mesajları
    9

Gökyüzü dilimizi devşirdi. Suya yağmur dedik, buza dolu. Doldu hudutlarımız kavramlaştırdığımız kelimelerle.

Ellerimiz yetim sahiplenir gibi sahiplendi kelimeleri. Sahiplenemediklerimiz de var içlerinde bize sahip olan. Hayallerimizin önüne barikat çeken, anıları sağanak sağanak döken... Asıl dertlerimizin yanında dert değil belki de. Belki de dertlerimizi şımartıyoruzdur bu düşüncelerle.

Enkazlar altında kaldı hayatlarımızın bir kısmı.Kimimiz de o enkazlar altında doğdu. Bilimsel tanımlar tamamlar oldu bizi. Hayatın geri kalanı böyle geçecekti. Buna alışabilirdik. Ya kelimelere? Kelimelerin kanayan yerlerini ne sarabilirdi? Bu kabusu kim hayra yorabilirdi?

Dilimiz değildi devşirilmesi gereken. İnsanların gittikleri dükkanlar, alışveriş merkezleri, okullar, şirketler, hastaneler, lokantalar, şehirler, ülkeler; kısacası dünyaydı devşirilmesi gereken. İnsanın kendisiydi. Değişmedi insan ve gelişmedi de.İnsanların dost bildiği bazı kelimeler düşmanımız bu yüzden.

Ne mi bu kelimeler? Türemiş bir sözcük olan isimden fiil engelli kelimesi, yine türemiş bir sözcük olan isimden fiil özürlü kelimesi. Türeyen sadece kelimeler değildi; hüzünlü susuşlar, acı kabullenmeler, kalbimizi yırtıp da geçen bu düşünceler de türedi.
    Konu insanogluinsan tarafından değiştirilmiştir (12.10-2015 Saat 00:15 ).

Üye
    Tayanç Avatarı

Gerçek Adı
    Ensar
    Son Giriş
    07.10-2017
    Saat
    18:59
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    17
    Verilen Beğeniler
    28
    Blog Mesajları
    1

Sakat ( سقط ) kelimesini özgün haliyle arama moturuna arattım ve görsellerde çıkan görüntü bu:

https://www.google.com.tr/search?q=%...IVRN4sCh1Q8wR1
    Sakat-engelli-özürlü sözcüklerini bir çok kişi, bir çok engelli sevmez.
    Sakatlık toplumumuzda ya da bir çok toplumda pek de sevilen bir şey değildir. Öjenik anlayış ya da bu anlayışa sahip bir kişi sakatları ya da hastaları birer parazit olarak görür.
    Ben görme engelliyim ya da gözlerimde sorun var derim. Bu güne kadar hiç sakatım demedim. Ancak, bir başka kişi de kendisini durumuna göre sakat-engelli- özürlü olarak adlandırabilir...

Üye
    şem_i Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    23:57
    Yaşadığı Yer
    türkiye
    Alınan Beğeniler
    38
    Verilen Beğeniler
    83
    Blog Mesajları
    2

sakat kelimesinin arapca karşılıgı ( düştü )demek...

Üye
    PURHAPS Avatarı

Gerçek Adı
    PINAR
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    VENÜS
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

Eskiden zihinsel engellilerin içine cin , şeytan girdi diye Dove Dove oldurulduklerini , kafalarına çivi cakildigini biliyor muydunuz? İlkel yaşamdan postmodern yaşamda dahil, hâlâ ebevenlerden tutunda toplumun her kesimine kendimizi kabullenir ip anlatmak zorunda kalmisiz....böyle de gider....

Üye
    bulva Avatarı

Son Giriş
    15.08-2017
    Saat
    16:43
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Valla Ne Adına Derlerse Desinler Sonuç değişmediğinde Kelimelere Fazla Takılmıyorum...

Üye
    benm Avatarı

Son Giriş
    13.10-2017
    Saat
    10:35
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Bizlerin kısıtlanmış olan fiziksel/Zihinsel durumlarımızı kabullenmiş gibi görünüp uyum sağlayarak yaşamamızdan gibi geliyor bana.
    Yukarıda anılan (Sakat,Engelli,Özürlü vs..) gibi kelimeler bastırdığımız bu düşüncelerin ortaya çıkmasında tetikleyici etki gösterdiği kanaatindeyim ben.
    Saygılar.

Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12

Başlığın Etiketleri