Sayfa 4 / 4 İlkİlk 1234
Toplam 53 mesajın 46-53 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    caferulgen Avatarı

Son Giriş
    14.03-2016
    Saat
    16:47
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    selam arkadaşlar

şu anda 38 yaşındayım ve doğuştan sakat=özürlü=topal=engelli ger kelimeyi duydum hiç birindende gocunmadım ailemde aynen benim gibi düşündü kim ne dersen desin aldırış etmedi ve 450 nüfuzlu bir köyde bunu herkeze aşılayım kabullendirdik.şu anda hepsinin beynindedi o kelimeler sadece caferağaya döndü öncelikle ailenin bakış açısı çok önemli doğarkan özürlü doğdum dedim ve doğum yaptıran ebeler bile bu sakat göbeğini bağlamayalım ölsün , sen fakirsin buna bakamazssın ölsün diyenlere rağmen rahmetli babam kimseyi dinlemeyerek allahın buna şükür diyerek elindeki tüm imkanlarıda kullanarak hastane hastane dolanmış çare yok yine şükür diyerek ilkokula yazdırmak için uğraşıyor ve almıyorlar beni okula sakat bu okuyamaz karı var yağmuru var gelemez diye. baba pes etmiyor ama evde geçindirmak zorunda bahar geldimi çorum bayat çayköyden çıkıp gelecek ki ankaraya amalelik yapıp para kazanacak bize aş ekmek alacak ne kadar çaresiz olursa olsun pes etmeyecek yazın sürüne sürüne okula kendip gittim kışın babam kucağında,elarabasında,eşek sırtında beni okula götürdü bunu gören okul müdürü dediki okuma yazmayı öğrendi başka okutmayacaksanız 2.sınıf 3.sınıf da bıraksın okulu biz buna ilkokul diplaması veririz babam be ben itiraz ettik nuna ve okulu bitirene kadar bu tatlı çileyi çektik
    sonra yatılı okul orta lise derken lise biterken babama dedimki baba devam mı yok oğlum yeter bu kadar evlenme zamanın geldi everemde gözüm arkada kalmasın belki yaşarım belki yaşamam allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun canım babam . lise bitti evlilikte oldu babada rahmetli oldu annem garibimi unutmadım ama ev hanımı garibim ama beni yalnız bırakmadı şu andada o yardımcı oluyor sıra geldi ev gemini üzerine almaya 1992 yılında özel şirketler bendeki başarıları görüp iş vermeye davet ettiler inanırmısınız onlard eğil secici ben oldum çalışacağım yeri kendim belirledim 2001 yılına kadar çalışıp 2001 dede kardeşimi yanıma alarak kendi aile şirketimizi kurduk.başkalarından yardım almak yerine 23. işssizede iş vererek verimli bir hale geldim şu anda o toplal o sakat o engelli bitti dedimya caferağa nasılsına geldi evet şu anda sıkıntılarım illaki var ticaret konusunda ama şuna inanın arkadaşlar onu şunu bırakın elinizden geleni yapıp başarılı olmaya çalışın saklanmayın saklanmayın saklanmayın çıkın ortaya bende varım deyin türkiyeye tatile gelmiyormuş iimi ediyon tekerlekli sandalye olmazmış sakat sağlamla evlenemezmiş bülent abi nerdesin ben anlatamıyom derdimi anladığın kadarı ile sölemek istediklerimi biraz açıversen allah pemize kolaylık versin

Üye
    _KaBuS_ Avatarı

Gerçek Adı
    Mehmet
    Son Giriş
    14.05-2013
    Saat
    15:30
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

çocukken bende çok yaşadım bu tür olaylar o zamanlar çok utanır kafama takardım bu tür şeyleri ama insan bi yerde artık sıkılıyor bu yüzden evden dışarı çıkmadığım günler oldu ama hırs yaptım inat ettim ve zamanla çevremdeki insanlara benimde onlardan bir farkım olmadığını ispatladım eskiden beni dilenci gibi görüp harçlık verenler yada benden kaçanlar şimdi selam verip bana saygı duyuyorlar bu çok zor oldu ama başardım tek sorun insanın içinde özgüven oluşması tamam hala diyalog kurmakta zorlanıyorum derdimi anlatamıyorum ama yaptığım işler güvenimi kazanmama ve insanların gözünde dilenci değilde engelli bir vatandaş olarak onlardan biri olduğumu anlamalarına yardımcı oldu...

Üye
    Turan1980 Avatarı

Son Giriş
    09.09-2017
    Saat
    17:52
    Yaşadığı Yer
    Dortmund
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Adriaan yanlis böyle düsünmen

cünkü bu gibi tavirlarla karsilasmak heryerde mümkün.

anliyorum türkiyedeki engelliye bakis acisi cok daha farkli ama yinede heryerde olabiliyor.

Üye
    KKHARUN Avatarı

Son Giriş
    10.10-2008
    Saat
    16:42
    Yaşadığı Yer
    KIRIKKALE
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ASLINDA ÇOĞU İNSANIMIZ ACIDIĞINI,ÜZÜLDÜĞÜNÜ BELİTMEK İÇİN SÖZLER SARF EDEBİLİYOR.( ACINACAK ÜZÜLECEK BİR ŞEY İSTEMİYORUZ BU AYRI BİR KONU TABİİİ).
    BENİM NORMALDE ÖZÜRLÜ OLDUĞUMU KİMSE FARKEDEMEZ. TAKİ TOKALAŞANA KADAR.. TOKALAŞINCA AVCUNUN İÇİNDE ELİMİN SERTLİĞİNİ VE YAMUKLUĞUNU HİSSEDİNCE BAKAR BİR ELİME..
    ONDAN BAŞLAR SORULAR... "AAA DEME YA ÇOK ÜZÜLDÜM", "TÜH" ."OLSUN HAYIRLISI BEE" GİBİ...

BEN HİÇ BU GİBİ SÖYLENENLERDEN ALINMIYOR, HATTA ÖZÜRLÜLÜĞÜÜ KULLANIYORUM BAZEN

Üye
    mernih Avatarı

Son Giriş
    29.12-2011
    Saat
    03:07
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

mrb arkadaslar ben 7 yaşında olan kızımı korumak amacıyla bu sözlerden sorulardan uzak tutmaya calıısyordum kızım yanımdayken sorana sus ısaretı yaprdım ama sımdı herseyı yanında konusmaya basladım ogrensın hastalıgını dıe bır daha yuruyemıcenı bıle hala sıksık soruyr ve ben ısrarla kacamaksız cevaplarla hayır yürüyemıceksın ama ellerın var kulakların duyuyor konusabılıyorsun gıbı seylerle bastırmayada calısıyorum tabı.yalnızca onu korumak amacıyla yaptıgım sey dısarda vakıt gecırme zamnı geldıgınde arkadaslarıyla kaynasma esnasında cocukların anlayabılecegı dılde anlattım durumunu ama o yanımda yokken ...artık tek sorun yenı tanısdıgı arkadaslarının *aaa ayagı yamuk* demesıyle kızımın onları duymamzlıkdan gelıp arkasını dönmesını farketım.sımdıkı merakım bunu nasıl çözebılırım derdım var acaba onunla bunu konusmalımıyım neden cvp vermıyorsun arkadaslarına demelımıyım.yoksa bu bir tür umursamıyorum sizi davranışımıdır.yardımcı olursanız sevınırım.Ayrıca iki defa ayrı ayrı pskologlara götürdüm ama yaptıkları şey sadece bana sorular sormakdı hiç bir seans kızımla konuşma yapmadılar belkıde başda çözülecek olan bizleriz :?:

Üye
    burock Avatarı

Gerçek Adı
    Burak
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:01
    Yaşadığı Yer
    26/34/06
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

bu konu hakkında yazılanların hepsi doğru sözler ne yazıkki cahil bir toplum olduğumuz için sakat kelimesi yerine bir türlü engelli demeyi öğretemedik okull yıllarında olsun lise yıllarımda olsun insanlardan farklılığım göze çarpıyordu kimisi kendince acıyor kimisi alay ediyordu ben o zmanlar ister istemez takıyordum ama şimdi bir çoğuna gülüp geçiyorum bu tarz insanların insanlığından şüphe duyar oldum
    economystic
    abimin bahsettiği olay benzeri benimde başıma gelmişti dediklerine aynen katılıyorum malesef insan farklı olunca mutluluğu da kısa sürüyordu kim ne derse desin bu acı ama gerçekti her arkadaşlık teklifimde her RED Cevabını aldığımda bu gerçekle başbaşa kalıyordum ama artık o günler eskide kaldı artık herşey çok farklı olgunlaşmak sanırım bu hayat tüm olumsuzluklara rağmen güzel 8)

Üye
    seker kiz Avatarı

Gerçek Adı
    Melike
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    00:37
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    23
    Verilen Beğeniler
    17

arkadaşlar bu konuyu açan adriaan da kendi çapında haklı.çünküçocuğu başka bir ülkede yetişiyor orda gördüğü terbiye ve davranış kalıpları farklı.bursı farklı bi ülke ve burada gördüğü tutum ve davranış farklı doğal olarak ve anneside çocuğunnun bi ikilemden dolayı psikolojisinin olumsuz etkilenmesinden korkuyor haklı olarak.
    bizim ülkemizde böyle şeyler hala normal olarak karşılanıyor ve doğal olarak ta biz bunlara aşırı tepki vermiyoruz.daha doğrusu vermemeyi öğrendik.burdaki engelli arkadaşların çoğu gibi bende özellikle küçükken aynı tepkilere maruz kalıyordum.vah vaah çok ta güzelmiş çokta akıllıymış.allahta bilerek yapıyo işte bunları böyle güzellik veriyo zeka veriyo ama sakat oluyolar işte.bunlarıda öyle deniyor vs.vs.ama bunlardan üzüntü duymazdım tam tersi gurur duyardım.çünkü aslında bu cümnleler bizi aşalama deyil tam tersi övgü anlamında söyleniyor.benide sokakta gören çocuklar meraklı bi şekilde yanlarındaki ebeveynlerine soruyolar.tabi çocuktur merak eder herşeyi.bazı ebeveynler uf olmuş abla diye cevap veriyor bazılarına sus sus şşşşt falan diye susturmaya çaslışıyorlar.sanıyorlar ki bi çocuğun sormasından biz olumsuz etkileneceğiz.bende gülümsüyorum sadece.sakatlığımdan yada bana sakat denilmesinden hiçbi zaman rahatsız olmadım.

Üye
    KUZEY Avatarı

Son Giriş
    27.08-2017
    Saat
    11:32
    Yaşadığı Yer
    walton/ingiltere
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    ne dense ne yazilsa bos cahillikten oteye birsey bu edilen laflar ...

aaa cocuk sakat sefkat gosterelim ayyy canim benimmmm ...

birgun bir akrabamizin kizi evleniyordu bende dugune gittim bir baktim dugun
    salonun diger ucunda bir bayan bana dogru geliyor neyse yanima yanasti baktim
    bir tanidik kadin agliyor ama nasil bir aglama sen bu hallere dusecek adammiydin
    vah vah vah ....

engelli nasil bir algi birakiyorsa kimi bazi insanlarda ...

Sayfa 4 / 4 İlkİlk 1234