Sayfa 2 / 4 İlkİlk 1234 SonSon
Toplam 53 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Hasan DURMUŞ Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan
    Son Giriş
    31.01-2015
    Saat
    01:20
    Yaşadığı Yer
    Trabzon
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Gerçekten bu konu çocuklarda daha değişik olayları kabullenme
    diye bir düşünceleri yok buda kendi rahatsizlıklarının farkında
    bile değiller.
    Bizlerde aynıydık çocukluğun vermiş olduğu duygulardan olsa gerek
    rahatsızlığımızın farkında bile değildık bunları birilerinin bize söylamesiyle
    hatırlardık.
    Şu anda oturduğum mahallede bir çocuk 9 yaşlarında beni her gördüğünde
    amca nasıilsın geçmış olsun der.
    Mustafa bu gibi durumlarla karşılaştığı zaman sizin onunla bu konu üzerinde konuşup onu bir şekilde psikolojik olrak rahatlatmalısınız.

Mustafanın gözlerinden öpüyorum

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:19
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    949
    Verilen Beğeniler
    1.237

Mustafa'yı başkalarından kaçırmak/uzak tutmak ya da başkalarının ne söyleyeceğini her an kontrol altında tutmak olanaksız ve dolayısıyla bir seçenek olmadığı için, bence Mustafa'nın bu tür sorulara alışmasını ve önemsememesini ve daha da önemlisi, önemsememesi gerektiğini anlamasını öğretmenin yollarını aramalısınız. Bu zor seçenek gibi geleblir bizlere ama, doğrusu ve Mustafa için en iyisi bu olacaktır diye düşünüyorum.

Ben olsam mesela, Mustafa'ya o soruyu daha çok çocuğun sormasına olanak sağlayacak -benim lafa karışamayacak kadar uzakta olduğum- ortamlar yaratırdım. Ve Mustafa'nın, arkadaşına durumu anlatıp onunla diyaloğa girmesini isterdim.
    Mustafa bir kez bunun üstesinden geldiğinde, artık kimsenin "korumasına" ihtiyaç duymadan sosyalleşebilir...

Merak ettim: Mustafa arkadaşına ne cevap vermiş?
    Bir ses kayıt cihazı kullanııp, yukarıda bahsettiğim diyalok ortamını yaratıp, konuşmaları kaydetmek yararlı ve yol gösterici olabilir mi acaba?
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Fuzulim Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Erzurum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bu tür sözlerle küçükken bende muhatap olmuştum.
    Aaaa yazık bu çocuk sakat. Aaa pekte güzelmiş. Ama Sakat.
    -E! Ellinin Körü.

Aaaaa! bu sakatmış be...
    Bu sözler aklımda çınlıyor..

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:19
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    949
    Verilen Beğeniler
    1.237

Bu tartışmayla, çocuktan beri sakat olan şimdinin büyük sakatlarının geçmişte yaşadıklarını düşünüp, bugünkü çocuklara ve ailelerine tecrübelerini ve görüşlerini anlatmalarını umuyorum.
    Belki kendimizi geliştirebilir ve bugünün çocuklarına daha anlayışlı, bilgili ve ayrımsız bakabilen birer "büyük" olabiliriz.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Fuzulim Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Erzurum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Çocukken çok alıngan ve gururluydum. İçime kapanık geçen bir kaç gençlik yılımın sebebi küçüklüğümde yaşadığım gurur kırıcı bir takım olaylardır.
    Kaş yaparken göz çıkaran insanlar çok gönlümü kırmışlardır.
    Kötü niyetle olmasa da bana sakat olduğumu hatırlatan tutum ve tavırlar zamanla beni toplumdan soğutarak yalnızlığı sever hale getirdi.
    Bu sebeple çocukluğumda sakatlığımdan utanırdım.
    Onlu yaşlarım da kendimle barışık olamadım. Kendimle barışık olmam için ailem dışında bana yardım eden de olmadı.
    Öğretmenler dahil, toplumumuz bu konuda çok bilinçsiz ve insafsız.
    Bir çocuğun gönlünün kırılmasından daha günah ne olabilirki?

Üye
    andante Avatarı

Son Giriş
    15.12-2009
    Saat
    18:11
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

* Çocukların sakatlıklarından utanmaları ve aile-çevre tutumları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Çocuklar utanma duygusunu yaşayarak öğrenirler. Onlara öğretenler de bizleriz. İşin ilk başında engelli bir çocuğun sakatlığının farkında bile olmadığını, zamanla çevresindekilerden farklı olduğunu algılamasıyla bir kıyasa gittiğini ve çevresinde de ister ailesi olsun, ister başka bir şeyler olsun bu farklılığının onda doğurduğu olağan şeyleri yapamamasından dolayı kendisini ailesine bağımlı hisetmesinin sonucunda dünyayı farklı bir gözle algılamaya başlamasıyla herşey oluşmaya başlıyor diye düşünüyorum.

Sadece bu birinci soru bile öyle kolay kolay verilecek bir cevabı içinde barındırmıyor. Kısaca; çok kötü bir şey dememizin bizlere fayda sağlayacağını düşünmüyorum.

Kuşkusuz bu soruya hemen hemen herkes bunun çok yanlış olduğunu, olmaması gerektiğini yazacaklardır.

Ama bir şey değişmeyecek işte. Bu sonuçları yaşıyoruz. Neden yaşıyoruz ? belkide bunun irdelenmesi gerekir.

* Engelli bir çocuğun, ailesinden ve yakınlarından beklentileri nelerdir?

Kuşkusuz anlaşılmak ve kabul görmektir. Nasıl olursa olsun, olduğu gibi kabul edilmektir. Tabii benim ki bir varsayım oluyor.

Ancak bu soruya engelli çocukları olan ailelerin yanlış tutumlarını da bildiğimden uzayıp giden bir cevap ta yazabilirim. Aileler çocuklarını bu anlamda korumak adına yok edebiliyorlar.

* Aileler çocuklarını kime karşı ve ne kadar korumalıdır, korumalı mıdır?

İşte bu da çok uzun bir cevabı içinde barındıran bir soru. Çocuk ister engelli olsun ister engelsiz olsun, nefes alabilmeyi ister yaşadığı ortamda. Ailelerde çocukların nefes alabilmelerine özen göstermelidir. Bizler sevgi adına çocuklarımızı nefessiz hale getirebilecek, onların herhangi bir iş yapabilmesini engelleyebilecek anlamda bir sevgi anlayışına sahibiz aynı zamanda.

Çocuklarımızı kesinlikle korumalıyız, bir çok anlamda korunmayı gerektiren durumlar söz konusu. Ancak Hipokratın bir sözünü bir kez daha burada yazmayı uygun görüyorum;

Bir şeyin ilaç mı zehir mi olacağına kullanılacak miktar belirler.

* Korumak, çocuğun sorunlarını çözer mi, yoksa korumak güdüsünün kendisi mi sakatlığı sorunsallaştırır?

Bu anlamda eğer koruma miktarı dozunda ayarlanabilirse sorunlar bir yerde çözülebilir. Ama çözümün kendisi çocuğun herşeye rağmen kendi kendisine var olan nesnel koşullarıyla yetebilmesini öğretebilmektir. Bunu ailelerin yaptığına çok fazla inanmıyorum. iyi niyetle çıkılan yolda korumak adına engelli çocuğu daha zayıf, kişilksiz bir yapıya büründürmek toplumsal anlayışımız ve aile yapımızla son derece kolay.

Kısacası sevgili oturanboğa bir çırpıda verilecek cevaplar değil kuşkusuz. Ama bana soracak olursan verilmesi gereken cevaplar.

İyi bir konu.

Üye
    lestat Avatarı

Son Giriş
    13.06-2006
    Saat
    12:42
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaslar yazıların hepsini okudum tek tek herkes haklı haklsız olduumuz tek konu bile yok;yas ilerledikce insanın gorusleri geliştii için umursamıyabilio ama kucuk yastaki arkdaslarımızın kişiliği daha tam olarak gelişmediği için onlarda kalıcı sorunlara yol acabilio malesef bu tür sorular sadece bu "insan bozuntularıyla"muhatab olmamak için asosyallesiyolar.
    "wah wah sakat bu cocuk yazık buna hastamısın sen gecmiş olsun" gibi salak sacma mantıktan yoksun sorulara hepimiz birgun eeeee cokmu belli oluo ne kadar anlayıslısın sen ya bi bakısta cozdun helal olsun walla deyip gecebilmeliyiz ben sahsen böle bi soruyu sorucaanı aladıım kişiye gidip wah wah sağlıklısın sen ya zor olmuoyomu ya yuru oraya yuru buraya kolay gelsin ya yorucu diilmi dediimde kazanmıslığın werdii sewincle bi kez daa engelin sanş olduuna inanıyorum iiki engelliyim

Üye
    canseven Avatarı

Son Giriş
    26.11-2017
    Saat
    21:16
    Yaşadığı Yer
    balıkesir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Önceden bu olayı çok sorun yapardım. İNsanlar hep bana akıyormuş gibi gelirdi(%50si öyle olsa bile) Ama artık sorun yapmıyorum. Bu kişiler bilgisizliklerinden ve cahilliklerinden yapıyorlar bunları. A.yavuz kocaömer'in bir toplantısına katılmıştım. Avrupada Ben Sen ve Diğerleri adında bir ders oldugunu , bu derste engellilerinde toplumun bir uyesi oldugu öğretiliyormuş öğrencilere. Bizdede olması dileğiyle

tekrar, tekrar ösür diliom, adriaan... kizmadiin icin sevindim... buranin büük reisi boshu boshuna 'üslup de üslup' demio... *oturanboa.ya el sallar...ugh!!* (bak sittinbull, barish cubuunu yaktik artikin )

keshke dediin gibi olsa, adriaan, ama daha ashmam gereken o kadar cok shey varki, ohohohohoooo... saymakla bitmess :-/
    SAnırım Almanyada yaşadıgınız türkçeyi fazla bilmiyorsunuz. Türkçeye biraz önem verin. :lol:

Üye
    gülnihal Avatarı

Gerçek Adı
    nilgün kalır
    Son Giriş
    15.11-2015
    Saat
    23:50
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Öyle aşılması zor bir soru ve sorun ki..

kafamda şekillenderemiyorum bile çözüm şeklini..

ama şu bir gerçekki.. 7 yaşındaki çocukları bile bu konuda ön yargılı olmadan bir engelliye nasıl davranacaklarını öğretebiliyoruz da aynı şeyi büyüklere gelince başaramıyoruz..

Ben 31 yaşındayım ve bu yaşa kadarda aşılmamış ve aşılamayacak bir sorun olması benim için o kadar üzücüki.. heleki burda annelerin çocukları ve insanların diğer engelli arkadaşları için çırpınışlarını gördükçe ?Ne yapabilirim?ler kafamda gidip gelmeye başladı..

Ben inanılmaz derecede kötü geçirdim bu ?aaaaa kıza bak..... gerisini söylemek bile istemiyorum. Tmm bir ayağım diğerinden fazlasıyla kısa ama bu benim suçum değilki.. Yada ben istemedimki..

Doğarken dr. hatası biliyormusunuz.. Sorununun kaynağına bakın.. DR. HATASI... Bu Dr. Hatası geliyor dayanıyor anne babanın dr. götürmeyişine.

bu sefer toplumdaki diğer insanların hatalarına.. AAAAA bak buuuuuuuu sakatttt...

Ve bu o kadar önünüzde o kadar büyük bir sorun haline geliyorki.. Sorunu çözmek yerine.. üstüne gitmek yerine korkarak kaçıyorsun yada benim çocuk aklımla yaptığım buydu.. Hep kaçmak..

ama şimdi kaçmaktan ve yüzleşmekten kaçtığım herşeyin üstüne inatla, azimle gittim.. Herşeyin..ama

İyi bir iş sahibi oldum.. Evlendim. 7 yaşında dünyalar güzeli bir oğlum var..

Çevremdeki insanlara beynimle, yüreğimle bunu anlattım. Keşke bunu ben çocukken başkaları yapmış olsa idi bu kadar hırpalanmazdım diye düşünüyorum..

Savaşmaktan asla kaçmayın.. Karşımızdaki insanlarda ne olursa olsun o acıyan ve ezen gözlerle bakmalarına izin vermeyin.. Siz ezin ama yüreğinizle ve beyninizle..

sevgiyle kalın..

Üye
    aksu Avatarı

Son Giriş
    17.07-2016
    Saat
    12:28
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ben onu bunu bilmem abi!!! Eğitim şart.

Ne yazık ki insanımız bir çok konuda olduğu gibi bu konudada çok cahil.
    Bir engelliyle karşılaştıkları zaman, dümdüz düşünüyorlar.

''Vah yazık, zavallıcık.''

Hiç unutmam bir gün , annem beni kapının önüne çıkartmıştı. Gelip geçene bakayım, oyun oynayan çocukları seyredip eğleneyim diye.

Sonra yoldan geçen bir kadın (aynı zamanda komşumuz olur) huysuzluk eden çocuğuna beni göstererek, '' yapma bak uslu dur, eğer annenin sözünü dinlemezsen, allah senide aksu gibi yapar '' dedi .

Yine hiç unutmam bir gün, evimize gelen bir misafir,verdiği yemeği yemiyen oğluna, '' çabuk yemeğini ye bakiym, yoksa büyüyemez ve sende aksu gibi yürüyemezsin demişti.

Ve yine hiç unutmam bir gün, Annemle bir yere gidiyoruz, minibüsten indik ama daha gideceğimiz yere epey bir yolumuz var yürümek gerekiyor. Ama ben o kadar yolu yürüyemiyeceğim için, annem bana '' kızım sen şurda otur, beni bekle ben bir taksi bakayım kalan yolumuz için'' dedi. Ben o sıralar 12 yaşındayım ve havada bir hayli soğuktu. ( Hafızamda o kadar yer etmiş ki, bugün bile en ince detayına kadar hatırlıyorum yaşadıklarımı) Ben bir kenarda oturmuş annemin gelmesini beklerken, önüme tok diye bir şey düştü. Önüme atılan şeyin ne olduğunu tahmin edebildiniz mi???

Evet. Önüme atılan şey, madeni bir paraydı.(bugün hatırlamadığım tek şey paranın kaç lira olduğu) Ordan geçen birinin bana layık gördüğü sadaka...

Parayı yerden kaptığım gibi, olabildiğince uzağa fırlattığımı hatırlıyorum.Çocuk aklımla o an o nesneyi ordan yok etmek istedim. Parayı önüme atan adamsa , zaten o eylem sırasında yürüme temposunu yavaşlatmadığından, olup biteni anlıyamıyacak kadar benden uzaklaşmıştı. Annem geldiğindeyse neden bilmem ona olanlardan hiç söz etmedim.

Bunları yaşadığım an neler hissettiğimimi merak ediyorsunuz?

Bunu çok öyle uzun uzun anlatmıycam.

Ama bugün yetişkin bir insan olmama rağmen hala bunları unutmuyorsam, bende nasıl bir iz bıraktığını varın siz düşünün.

İşte insanlar bizim hakkımızda böyle düşünüp, malesef bunları yapıyorlar.

Bizler insanların gözünde acınası, zavallı ve ibretlik yaratıklarız...

Ama benim asıl merak ettiğim şey şu:

Bu insanlar ''tüh vah'' edip bizim derdimize yanarken, kendi kapasitelerinin ne zaman farkına varacaklar???

Ve kendilerini ne zaman tedavi ettirecekler???

Ya da bu insanların eksiklikleri, tıpbın çaresiz kaldığı hastalıklardan mı???

Eğer öyleyse '' Vah vaahh, yazık bu insancıklara!!!

Üye
    Fuzulim Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Erzurum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: aksu
    Sonra yoldan geçen bir kadın (aynı zamanda komşumuz olur) huysuzluk eden çocuğuna beni göstererek, '' yapma bak uslu dur, eğer annenin sözünü dinlemezsen, allah senide aksu gibi yapar '' dedi .
    Bunu okuyunca Oturanboğa'nın yukarıda yayınladığı karikatürdeki öküzü hatırladım hernedense.
    Bir insan bu kadarmı cahil olur? Bu kadarmı bencil olur? Kendi çocuğuna ahlak kurallarını ahlaktan yoksun bir ifadeyle anlatmak. Bunun adı nedir? Siz söyleyin.

Üye
    mustafanın annesi Avatarı

Son Giriş
    16.11-2015
    Saat
    02:12
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Aynı soruyu banada sorarlar.nesi var?dogustanmı oldu?yok iki üc aydır yürüyemiyor dediğimde aa doktora götürdünüzmü? Bir gün demeli gercekten. Nezaketi bilmeyen insana nezaket yapmanın ne anlamı var ki? yoo götürmedik. neden götürelim ki. pasa pasa oturuyor iste yerinde. doktora götürmek de neymis.
    Ben de cileden cıkıyorum bu tarz acıklamalara maruz kalınca, ama nezaketimizden dolayı iki saat acıklama yapıyoruz. Genelde Mustafayı uzaklastırıyorum bu konusmalar olurken yanımızdan.
    Gözlemlediğim, enteresan olan ne var biliyor musunuz arkadaslar. Mustafa kendini normal, iki ayagı üzerinde yürüyebilenleri anormal sanıyor. Ve o kadar sasırıyor ki, bu kadar zor biseyi nasıl yapabiliyorlar diye.
    En güzel yanı da ne biliyor musunuz, hic ama hic kompleksi olmaması ve inanılmaz sosyal olması. Bu aksam sahilde gezmeye cıktık sırplar gelmis bosnahersekten turist olarak. yarım yamalak ingilizcesiyle onlarla ne sohbet etti görseniz. hepsinin odak noktası oldu. ben sıkıldım acıkcası, yabancı dil bilmediğim icin onlarla diyalog kuramadım ya Hepsinin 1 dakikada Mustafası oldu. Mustafaaa diye bir sevdiler görmeyin Yani bu kadar sosyal bir cocuk...
    En icimi yakan tarafı da ne biliyor musunuz arkadaslar,.Acaip capkın, güzel bayan hastası güzel bir genc kız ya da bayan gördüğünde ne yapıp ne edip onunla diyalog kuruyor ve aman ne kurlar yapıyor ona

Üye
    Baben Avatarı

Gerçek Adı
    Babür
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    12:56
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: mustafanın annesi
    ... .Acaip capkın,güzel bayan hastasıgüzel bir genc kız ya da bayan gördüğünde ne yapıp ne edip onunla diyalog kuruyor ve aman ne kurlar yapıyor ona
    Woavvv.. İşin zor bacım! Allah kolaylık versin.

Üye
    FATOS Avatarı

Son Giriş
    19.11-2008
    Saat
    20:41
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

MUSTAFA BÜYÜYÜNCE ÇOK CANLAR YAKACAK ÇÜNKİ RESİMDE GÖRÜLDÜĞÜ KADARIYLA ÇOKKK YAKIŞIKLI MAAŞALLAH. CANIM BENİM YA ÇOKK ŞEKER LÜTFEN BENİM İÇİN MUSTAFA'YI ÖPÜN...

AYRICA KONUYA DÖNECEK OLURSAK BENDE TÜM ENGELLİ ARKADAŞLARIM GİBİ BİRÇOK SIKINTI YAŞADIM ÇOCUKLUK YILLARIMDA VE GENÇLİK YILLARIMDA. O GARİP BAKIŞLAR, VAH VAH YAZIKLAR HEP KARŞIMDA OLDU. BU HEPİMİZİN TÜRKİYE'DEKİ ORTAK KADERİ MAALESEF. EN ÖNEMLİSİ BİZLERİN VE ENGELLİ YAVRULARIMIZIN HAYATA ÖZGÜVENLE HAZIRLANMASI OLACAKTIR. BİZİM BUNCA CAHİL VE MERAKLI MİLLETİMİZ BİZİM ÖZGÜVENLİ KİŞİLER OLMAMIZA NE KADAR İZİN VERİR O DA AYRI BİR KONU... ANCAK BUNU ÇOCUKKEN YAPAMASAKTA İNANIN YETİŞKİN OLDUĞUMUZDA BAŞARIYORUZ. BEN ÇOCUKKEN ÇOK ÜZÜLÜP AĞLADIĞIM LAFLAR ŞİMDİ İNANIN HİÇÇÇÇ ALDIRIŞ ETMİYORUM VE TAKMIYORUM... ÇOKK ŞÜKÜRLER OLSUN HALİMİZE..

Üye
    KUZEY Avatarı

Son Giriş
    27.08-2017
    Saat
    11:32
    Yaşadığı Yer
    walton/ingiltere
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    birgun bir devlet dairesine gitmistim etrafimizda onlarca insan
    vardi bende iyi kotu yuruyorum o zamanlar oturdugum vakit
    kalkamiyorum neyse oturdum sira bize geldi dizimin birini yan sandalyaye
    kirdim diger bacagimi yan donerek yani tersten etrafimizda var olan
    zati muhteremler bir acayip bir olay gormus gibi bakiyorlardi guldum
    bedua etmedim cooook kotu bedua ederim haaaa ) saka saka
    onlara bu bile cok ruhsuz birer varlik takilmamak gerek aslinda

Sayfa 2 / 4 İlkİlk 1234 SonSon