Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12
Toplam 28 mesajın 16-28 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    cesar39 Avatarı

Gerçek Adı
    Cess
    Son Giriş
    01.08-2017
    Saat
    18:14
    Yaşadığı Yer
    Bolu
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    keyvan;

Özelmiyiz ? katılmıyorum bu düşüncene bence fazlasıyla saçma.. Doğuştan engelli olmakla sonradan engelli olmak arasında dediğim gibi beyazla siyah kadar büyük fark var. Demişssin ya sonradan engelli olsaydımda engelli olana kadar normal yaşadığım hayat bana teselli olurdu diye. O iş öyle olmuyor işte be.
    2 gün öncesine kadar normal bir birey gibi koşup yürüyüp oturup kalkarken 18 yıllık hayatını 2 gün sonra koltuk değneklerine, veya tekerlekli sandalyeye bağlı yaşamaya mahkum edildiğini gördüğünde isyanın dibine vuruyorsun!! 1 yaşam içinde 2 farklı hayat yaşamak zorunda bırakılıyorsun. geçmişin her an aklında. Protez takıyorsun eskısı gıbı yuruyemeyecek olmanın verdıgı uzuntü stres kahır yüzünden adapte olamıyorsun eski alışkanlıklarını tamamen değiştirip bambaşka bir insan olmak zorunda kalıyorsun. Yaşamayan bilemez derler ya biz engelliler arasında da böyle bu durum işte. Doğuştan engelli bir bireyin önceki bir hayatı yok yürümenin koşmanın görmenin duymanın ne olduğunu bilmemek elbette çok zor ama sıfırdan o zorluklarla yaşamayı öğrenirken sonradan engelli olan bir birey 2 kat fazla sıkıntı dertle mücadele ediyor. Yani yanlışsın arkadaşş!!!!

Üye
    Kanar Yara Avatarı

Son Giriş
    17.07-2014
    Saat
    12:56
    Yaşadığı Yer
    Aydın
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Belki tam olarak engelli de sayılmam, yine de insani olgunluğa erişmiş olan her insanoğlu gibi bir engelli adayı olduğumun bilincindeyim. 12-13 yaşlarımda arkamdan seslendiğinde duymadığım öğretmenim çekmişti beni köşeye, "Duymuyor musun, ailen seni doktora götürsün" diye. O ana kadar ne kimse uyarmış, ne de herhangi bir sorun yaşamıştım. Sonra cam odalar, bip sesleri, verilen yanlış cihaz ve bana sevk vermeyen bir doktora kızıp hastanelerden elimi ayağımı çekişim...

Arkamdan fısır fısır konuşan insanCIKlar, sorunumu bahane edip terk eden kendince mükemmeller-korkaklar, telefonda sesli görüşmeyi hayatımdan silişim, başarıyla bitirdiğim eğitim hayatım, bu yaşa kadar memuriyete sıcak bakmamış benliğim ve haddinden fazla olgunlaşmış şair bir ruh...

Üye
    keyvan Avatarı

Son Giriş
    19.01-2016
    Saat
    08:59
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

cesar39;

Herkes kendi durumunda haklıdır!!! ben iki hayat yaşamayı bilmiyorum acaba oyle olsaydı dahamı az acı çekerdim diyorum siz ise doguştan olunca alışmak daha kolay olurdu gibilerinden ... Yok degil her ikisi içinde aynı derin ızdırap eminim ama şunu atlamamak lazım doguştan olanlardan daha çok acı çekiyoruz olmamalı sonuçta sen 18 yaşında bu mücadeleye girmişsin bense daha yürümeye başlamadan bebekken 1 yaşında hastalıgımdan bihaber normal bebekler gibi yürümeye çalışmışım her defasında ayagımın neden ileriye gitmedigini bebek aklımla egilip bakıyormuşum annemin anlatımıyla bazı arkadaşlar yazmışya artık koşamıyacagım bisiklet binemiyecegim diye .... Ben hiç koşmanın ne oldugunu bilmiyorum !!! bisiklet binmedim hayalimde rüzgar gibi koşmak vardır hep yaniiiiii ne diyoruz öncesi sonrası yok engel her aşamada çok zor arkadaşımmmmm

Üye
    cesar39 Avatarı

Gerçek Adı
    Cess
    Son Giriş
    01.08-2017
    Saat
    18:14
    Yaşadığı Yer
    Bolu
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

keyvan;

Sende haklısın evet ama hiç yemediğin bir yemeğin hiç içmediğin bir şeyin tadını bilmezsin bilmediğin şeyin özlemide seni fazla üzmez aman boşver dersin belki ama o tada o zevke alışıp bir daha tadı alamayacak olmanın yaşattığı azap inan bana kat be kat fazla. Ben aynı zamanda futbolcuydum okul takımında futbol oynuyordum ve gelcegım parlaktı. Hem mesleki alan da hemde yaptığım sporda. Ama bir bacagımı kaybettım. Nasıl bir isyanın içindeydım bilemezsin hanı kucuk bır cocugun elınden en sevdıgı oyuncagı alırsın hıckıra hıckıra aglar ya ben isyan ettım inancımı kaybettım her seye. Bir daha o yeşil sahada koşamayacak olmanın bir daha o topun peşinden koşamayacak olmanın acısını hiç topa vurmamış hiç o yeşil sahaya çıkıp mücadele etmemiş biri bilemez anlayamaz!! çünkü futbolun anlamını amacını o sahadaki savaşın azmin hırsın sende yarattığı o duygu patlamasını bilemezsin. Çok eften püften bir şey gelir bu. Sevgilimle el ele gezerken bacagımı kaybetmenın ardından bir daha elınden tutarak yureyemeycek olmanın 18 yaşında yaşıtların üniye giderken sen hastanede camdan dışarı bakıp bir daha adım atamayacak olmanın acısını hiç yürümemiş biri bilemez arkadaş anlayamaz.

Diyorum ki hiç görmeyen biri hayatın renklerını bilmediğinden sonradan görme duyusunu kaybetmiş biri kadar isyan etmez hayata . Hiç koşmayan yürüyemeyen biri koşmanın nasıl bir duygu olduğunu bilmediğinden sonradan koşma yeteneğini kaybeden birik kadar isyankar olmaz çünkü o hayata öyle başlamnıştır zorluklara öyle göğüs germiştir. Doğuştan engelli olan biri sonradan engellli olup 1 hayat içinde 2. bir yeni yaşam kurmanın sıkıntısını bilmez bilemez..

Herkesin derdi farklı farklı elbet ama inan bana sorsan doğuştan engelli olmak istermiydin diye evet yemin billah olsun 18 yaşında engelli olup koltuk değneklerine bağlı kalacağıma yürümenin koşmanın futbol oynamanın ne olduğunu bilmeden hayata gelip öylece ölüp gitmeyi deli gibi isterdim..
    Sevgiyle kalın..

Üye
    hülya Avatarı

Gerçek Adı
    hülya
    Son Giriş
    31.01-2017
    Saat
    10:08
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    9

5 yaşında başladı ne adını çok duyan nede hala sebebini bilen var.Tek bir parmağımdan başlayıp tüm hayatımı etkileyen hastalığım 12 yaşımda bitti.Gittiğinde bedenimde kalıcı hasarlar bırakmıştı sol elimi kullanamadım bir daha ve bacağımda kısalık oldu artık hep apartman topuk giyer oldum tek ayağıma ama olsun...Bu değiştiremediğim önleyemediğim bir durumdu ve ben değiştirebileceklerime odaklandım okudum,işim oldu,çalışıyorum...Uzun zaman önce olmasaydı ne olurdu sorusunu sormayı da bıraktım...Ne olurdu hiç bilemeyeceğim ama bugünümün elinden tutarsam günümü mutlu yaşayacağım.yıllar önce duyduğum bir sözdeki gibi "Hayatta beklemediğin şeylerle karşılaşabilirsin ama ne olursa olsun dünyaya kapılarını kapatma;iyiliklerin ve kötülüklerin mutlaka bir sebebi vardır".Kapıları kapatmadım ama sebepte aramıyorum...

Üye
    musty35 Avatarı

Son Giriş
    09.12-2017
    Saat
    19:28
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    51
    Verilen Beğeniler
    105

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: cesar39 Mesajı Gör
    Diyeceğim doğuştan engelli olmak ile sonradan engelli olmak arasında siyah ile beyaz arasında ki fark kadar fark var.. .
    %100 dogru çooooooook fark var..

Üye
    ebru^_^ Avatarı

Son Giriş
    23.10-2015
    Saat
    01:08
    Yaşadığı Yer
    karabük
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    2

Gercekten dogustan olmakta cok zordur eminim ama ben kendi adima konusuyum bir anda insanin engelli olmasi psikolojik bakimdan cok zor ve yipratici oluyor.

Üye
    tamer1959 Avatarı

Gerçek Adı
    tamer
    Son Giriş
    01.10-2015
    Saat
    00:39
    Yaşadığı Yer
    balıkesir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

birden olmadı yavaş yavaş acı çekerek hala daha acılarımın tarifi cok zor, 3-5 hastalıkla birden mücadele var.insan bunları kabullenebiliyor,şu bir gercekki saygı kalmadı.ne bekliyoruz beklentilerimiz ne,pisikolejik durumumuz ne,ne istiyoruz bizi yöneten idarecilerimiz(belediye.vallik.devlet)şu yazanları hicmi okumaz veya merak etmezsiniz.herşeyimiz çileli toplunda itilmiz,öteleştirilmiş defolu mal gibi gören zihniyet sosyal devlet bu deyil.sadece derdimizi biraz olsun anlayın,bu insanların cogu içine kapandı verimli olacak ve gayretli olacak bu insanları öteleştirdiniz.kendimizi tanıyamaz hale soktunuz.terk ettiniz bir araya gelip sesimizi dahi duramıyoruz.göstermelik biriki şey yapıyorsunuz işte avrupayı yakalıyoruz.unutmayınki her fert engelli adayıdır.ŞİMDİ NE OLACAK KENDİMİZ YAZIP KENDİMİZ OKUYACAGIZ.tek yapacağımız arkadaşlar gayretli olup sesimizi duyurmaya çalışacağız.kalın saglıkca

Üye
    arıtmı Avatarı

Gerçek Adı
    KENAN
    Son Giriş
    28.08-2014
    Saat
    19:05
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

once yada sonra engellı olmak her ıkısıde aynı bence sonucta engellı olmak zor sey ve gercekten adamı yıyıp bıtırıyor ısın sevdıklerın cevren hersey degısıyor olumu sık sık dusunur hale gelıyorsun belkı benım dusuncem bu

Üye
    ati1 Avatarı

Gerçek Adı
    atilla dumlupınar
    Son Giriş
    27.08-2014
    Saat
    15:40
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Önce geçmiş olsun arkadaşım bende bu senenin mart ayında engelli odum hem de bayağı ağır şekil de öyle ki %92 engelli raporu verdiler ama hayata bağlılığını kaybetmiş olsan da ne değişecek giden geri gelmiyor böylede hayatın tadını çıkar umutsuzluk insana hiç bir şey kazandırmıyor yine gül eğlen hayatın tadını çıkarmaya bak

Üye
    arıtmı Avatarı

Gerçek Adı
    KENAN
    Son Giriş
    28.08-2014
    Saat
    19:05
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sana sonuna kadar katılıyorum arkadasım

Üye
    Sselma Avatarı

Gerçek Adı
    Selma
    Son Giriş
    15.07-2017
    Saat
    15:49
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

Sonradan engelli olan biri olarak bakış açımı söylemek isterim.. Ekim ayında 2 yıl olacak.. Ağır bir tedavi ve bir kadının olmak istemeyeceği fiziksel görünüm... Saçlar dökülmüş üç defa ustura yemiş, tırnaklar kırık, önce 40 kilo sonra 75 kilo olup her türlü hayatı yakalama çabası..

Kaza öncesinde, seyr-ü sefa özgürlüğü yaşayan, dans kursları, yemekler, motosiklet gezileri, seyahatler, sohbet muhabbet her istediğinde her yerde olabilme lüksü Güzel ve severek yapılan bir meslek iyi bir kazanç ve yalnız kendime sorumlu olduğum bir hayat paha biçilemez değil mi Nazar ile kader yarışırmış, kadere inanırım ama nazara da inanıyorum... kime baksanız hayatında bir şeylerden şikayetçidir.. eksikleri saymayı ve bunu diliyle ağdalaştırmayı adet edinmiştir... Ben öyle biri değildim ve hiç de olmadım nazara buralardan dolanıp mı geldim bilemiyorum

Bugün bakıyorum çok şükür eskisi gibi olmaya az biraz vaktim kaldı inşallah... Her şey yerine geliyor.. Eskisi gibi mi hayır, fakat yeni konumumun en iyisi ile geliyor.. Eğer eski durumu içeren bir cümle kurmak istiyorsam o zaman oranlarım, hatta öyle bir oranım da vardır... Hedefim eski hayatımı %90 seviyelerinde yakalamak... Bunun da kendi içinde sadece bir kaç hususu ayrılıp oranı düşürüyor, misal dans %40 seviyesi de beni mutlu eder yada motosiklet kullanımı %100 artçı olacağım %80 ihtimalle de 3 tekerli can-am sahibi olacağım gibi gibi...

Ama tüm bu tufanın içinde ŞİKAYETİ DİLİME DOLAMAKTAN KAÇINMIŞIMDIR...

Engelsiz bireylerin, kendi hayatlarında olumsuz olarak görüp hayata kendini küstürdükleri sahneler vardır ya.. onlar ne olacak??
    Engelli - engelsiz, doğuştan-sonradan demeden önce; mutlaka ama mutlaka kendi hayat felsefenize bakın, içinizi, ruhunuzu, bedeninizi güzelliklerle besleyin, güzel şeyler koklayıp iyi müzikler dinleyin, kendinize uygun hobileri keşfedip bunlar üzerinde yoğunlaşın, kendinizi her gün geliştirmek için belli amaçlar edinin ve bir gününüzü diğerinden üstün kılın... Kişinin öz benliği hayatta var olma, tutunma ve başarı içerir... En az bir konuda başarılı olun.. Çok okumak yetmez çok paylaşmayı isteyin, DİĞERLERİ sizi ilgilendirmesin... Diğer hiç bir şey sizi ilgilendirmesin.. Bakışlar, konuşmalar ve diğerleri...

Salt sevgiyi yakalamanız ve hayatın tadına varmanız dileğimle... Sağlıcakla kalın

Üye
    lynx2696 Avatarı

Gerçek Adı
    Uğur
    Son Giriş
    14.09-2017
    Saat
    19:26
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    17 Nisan 2009 bir akşam yürüyüşü sırasında aşırı sürat yapıp kaldırıma çıkan bir aracın çarpması sonucu engelli oldum. 5 ay boyunca Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde yattım. 22 yaşındaydım. Yürümeyi çok seven ve kendi işini görmeyi çok seven biri olarak bu bana çok koydu tabir-i caizse. 3,5 ay boyunca yattım ve sonra yavaş yavaş ayağa kalkabildim. 5 senedir görmediğim, duymadığım, tatmadığım acıları tattım ve hala acı çekiyorum ve evet çok zor. Aile içinde , dışarıda onlarca sorunla karşılaştım ve karşılaşmaya da devam ediyorum. Yaşlı insanlardan hatta ve hatta beyin felci geçirip tek tarafı felçli olan insanlardan bile zor yürüyorum. Ama buna rağmen her işimi kendim yapmaya çalışıyorum ve yine de en azından yürüyüşümün düzeleceğine inanıyorum. Hayatta bir çok yapmak istediğim şeyi yapamadım. Ve inanması zor ama doğuştan engelli bir arkadaşım bana şunu söyledi; sonradan engelli olmak daha zor çünkü yapabildiğin şeyleri beş dakika içinde yapamaz hale geliyorsun dedi ki; ben de bu görüşe katılıyorum aslında. Sonradan engelli olmak daha zor çünkü elinizde olan bir şey sizin hiç bir hatanız olmadığı halde serserinin teki tarafından elinizden alınıyor ve bir daha da asla geri alamayacaksınız, yapabileceğiniz onca şeyin önüne bir anda engel konuluyor.

Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12