Sayfa 18 / 32 İlkİlk ... 814151617181920212228 ... SonSon
Toplam 477 mesajın 256-270 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Oya Tekin Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Bu konu iyice amacından saptı gibime geliyor. Biz burada Devotluk nedir, ne değildir, engelli bireylerin nasıl bu konuda korunabileceklerini tartışırken konu nerelere geldi. Asarım keserimlere ben de karşıyım tamam. Ve şundan da eminim ki burada asarım keserim diyen bir çok kişi bayan yada erkek bir devotla beraber olmayı da içinden geçiriyordur geçirmiştir. Ama bu bir tercihtir doğaldır demek bu olayı meşru hale getirmek ne kadar doğrudur. Aynı eşcinsel tercihler gibi. Ben burada malum şahsın yada şahısların yaşadığı ilişkinin detaylarını öğrenmek zorunda değilim öğrenmekte istemiyorum. O zaman onun birlikte olduğu engelli birey de çıkıp nasıl yaptıklarını anlatsın. Bu olacak şey mi? Konu devotluksa bu tartışılsın ve saygı çerçevesinde. İş ilişkinin detaylarını anlatmaya geliyorsa buda farklı bir forum kirliliğidir. İki kişi arasında yaşanan seksi okumak zorunda değilim demek ve bunu dile getirmek suçmu oluyor şimdi?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    12:39
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    937
    Verilen Beğeniler
    1.231

Baben: "Herhangi bir kişinin/insanın/bireyin cinsel tercihlerini üçüncü kişiler/toplum bilmek zorunda mı? "

Elbette değil! Ama tartışma başlığı "DEVOTEE (cinsellikte sakatları tercih etmek) hakkında ne düşünüyorsunuz?" olursa, devotee olan birine de söz hakkı düşer, değil mi? Ve Belash da bu hakkını kullanıyor. Bu durumda taraf (devotee) olduğunu söylememesi mümkün mü? Hadi kendisi söylemedi, devoteelik hakkında görüşlerini yazınca herkes ona "sen devotee misin?" diye sormaz mıydı? Yani bu başlıkta devoteenin devoteliğini deşifre etmeden tartışması imkansız gibi birşey.
    Kimse alakasız bir yerde/başlıkta "emeklilik için 3600 gün gerek. Biliyor musun ben devoteeyim/eşcinselim/Almanım/Türküm" demiyor ki!
    Kaldı ki bence devoteeler değil heryerde, flört ettiği kişilere bile "ben devoteeyim" demez (?), değil ki bu forumda "devoteeyim" diye gezsin!
    Bu tartışmada bilgi alışverişincde bulunmak için varolduğundan hiç kuşkum yok.

Oya'nın dikkat çektiği "detaylar" konusunda elbette eleştiri olabilir. Keza rahatsız olan rahatsızlığını yazıyor zaten, yazma diyen yok ki.

**
    Bu başlık devoteeliğin ne olduğunu anlamak ve devoteeleri tanımak için açıldı. Ne güzel işte, bir de "saf devotee" düştü tuzağa, hadi onu sorgulayalım ve devoteliğin ne menem bi şey olduğunu herkese gösterelim. Bundan daha güzel bir fırsat olabilir mi!? Buyrun...
    Soru: SİZCE NEDEN DEVOTEELER SAPIK, VE SAKAT BİRİ İÇİN DEVOTEE NEDEN TEHLİKELİ?

Üye
    Baben Avatarı

Gerçek Adı
    Babür
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    12:56
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Aylar önce, bu başlık açıldığında:

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: sunburn
    DEVOTEE NEDİR ?

SAYGIDEĞER ENGELLİLER FORM ÜYELERİ; DÜN AKŞAM DAHA ÖNCEDEN TANIMADIĞIM ANCAK KENDİSİNİ BU SİTEDEN BİR ÜYE OLARAK TANITAN BİR KİŞİ MSN ADRESİMİ KULLANARAK BİR MAİL GÖNDERDİ.
    GÖNDERİLEN MAİLDE AYNEN ŞUNLAR YAZMAKTAYDI ; “BEN ENGELLİLER.BİZ FORMUNA ÜYE BİR KİŞİYİM VE DEVOTEEYİM. YENİ ÜYE OLDUĞUM İÇİN BURADAKİ İNSANLARI TANIMIYORUM VE BANA BU KONUDA YARDIMCI OLABİLECEĞİNİZE İNANIYORUM
    ...
    Ve bu başlığı + maili yadırgadım.

Çünkü, mailin Türkçe argodaki karşılığı "ben burada piyasa yapmak istiyorum, bana pezoluk yapar mısın"dı. "Bismillah"ı böyle olan bir kişiye önyargıyla bakmayacak kişileri bir gösterin bakalım bana!

Elbette, kelalaka bir yerde, kelalaka bir mesajla saçmalasın demiyoruz ama Sevgili Sunburn'a öyle bir mesaj atıp, böyle bir başlık açtırması yerine bu başlığı kendisinin açıp, elindeki bilgileri bizimle paylaşmasına itiraz etmezdik.. Bilgi alışverişi dediğin böyle yapılır!

Son sorunun cevabını vermeden önce; devotee, sapık ve cinsel sapkın terimlerinin bilimsel karşılığını örnekleriyle birlikte alabilirsek, cevaba gerek bile kalmaz, diye düşünüyorum.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    937
    Verilen Beğeniler
    1.231

Sunburn'a mesaj yazan o kişi devotee olup olmamasından bağımsız olarak zaten öküz!
    Her şeyin bir adabı vardır ve o zat bu adaptan habersiz bir şekilde saçmalamıştır; devotee olmayıp bodoslama sohbet odasına dalan ve Saldıraylık yapan diğer öküzler gibi! Onların hakkında laf söylemeye bile gerek yok bence. Biz devoteeliğin ne olduğunu tartışalım... Çünkü öküzlük devoteliğe has bişey değil

Konu hakkında "sapıklıktır" diyen arkadaşlara soruyorum o soruyu. Öyle ya, birine sapık diyorlarsa mutlaka bir bildikleri olmalı?
    Soru: SİZCE NEDEN DEVOTEELER SAPIK, VE SAKAT BİRİ İÇİN DEVOTEE NEDEN TEHLİKELİ?
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    CEREN Avatarı

Son Giriş
    27.02-2016
    Saat
    15:38
    Yaşadığı Yer
    İstanbul/Denizli
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Ortam baya karışmış bakıyorum... :wink:
    Devotelik engellilerinde cinsel obje olabileceğine dikkat çekmek için ortaya atılmış arkası önü olmayan bir kelime...
    Öyle bir yöne çekiliyor ki..
    Sanki engelli birinden kimse hoşlanamaz ,kimse engelli birini çekici bulamaz da ancak devote dediğimiz kişiler ilgi duyabilir ve bunlar da sapıktır..
    Şu sonuç mu çıkıyor ortaya engellilerden sadece sapıklar mı hoşlanabilir.....Bu ne mantıktır..
    Bu apaçık engellilere yapılan bir ayırımcılık ve aşağılamadır.
    Herkesin hoşlandığı çekici bulduğu tipler vardır..
    Kimisi zayıftan,kimisi şişmandan,kimisi kısadan ...bu çoğalır gider.
    Şimdi bütün bunlara bir isim vermek .... Hepsini bir hastalık olarak görmek mi gerekli .

Üye
    basari Avatarı

Gerçek Adı
    başar
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    09:02
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

bu belash denen kişi karaboğa değilmi önceki niki ondan önceki nikide koşan sinek ti :lol:

Üye
    Oya Tekin Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: basari
    bu belash denen kişi karaboğa değilmi önceki niki ondan önceki nikide koşan sinek ti :lol:
    E yani başarı öyle bir attın ki nereye uçtuğu belli değil. Yahu nerden alaka kurarsın. Sinek, karaboğa ve belash. Üçü de farklı kişiler emin olabilirsin. Sırf Diyarbakırdan katıldıkları için böyle bir şey ortaya atman yanlış. Kuyuya taş atma zaten akıllı yok çıkaramazlar. :wink:

Üye
    andante Avatarı

Son Giriş
    15.12-2009
    Saat
    18:11
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Hemen sevgili oturanboğa ya cevap,

sanırım daha önce yazdıklarım unutuldu, hatırlatırız bizde

İstediğiniz kadar bu devoteliğin anlamını şirinleştirmeye kalkışın, kesin olan bir şey var o da şu;

Sakat bir insanı cinsel obje olarak görmek.

Bunu bu sitede sakat arkadaşlarım içlerine sindirebiliyorlarsa benim diyecek bir şeyim olamaz. Sapıklıktır veya değildir anlamında bir tartışmanın içersinde olmak istemiyorum.

Kuşkusuz sakat insanlarında cinsel yaşamları vardır bunu tartışmıyoruz biz. Sakat bir insan gördüğü zaman heyecanlanmak onu hemen yatağa atmak ve onu anlayabileceğimiz bir dille yazıyorum becermek istemek güzel mi sizce?????

Sakat insanlara hayran olmak onları değerli görmek anlamında falan değil bu iş. Sadece şu anlamda devoteliği önemsiyorum. Buradan çıkarıyorum bu sonucuda.

Benim sevgili sakat arkadaşlarım kendilerini cinsel anlamda çekici bulmuyor genel olarak. İşte bu aşamada bir devotee işe yarar arkadaş.Anlatabiliyormuyum??????

Sakat bir bireyin rehabilitasyonu için acaba tanrı tarafından yaratılmış bir olgumudur devoteelik diye düşünmeden edemiyorum.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    937
    Verilen Beğeniler
    1.231

andante: "Sakat bir insan gördüğü zaman heyecanlanmak onu hemen yatağa atmak ve onu anlayabileceğimiz bir dille yazıyorum becermek istemek güzel mi sizce?"

Kulağa çok hoş geliyor!
    Tamam tamam ciddileşiyorum

Cinsel obje olarak görülmek kimilerine göre pekala da güzel birşeydir. Hatta magazin dünyasında diğer bütün özelliklerinden arındırılmış sadece güzellikleri veya fetişistleşmiş zenginlikleri dolayısıyla boy-boy poz veren kadınları-erkekleri düşünün. Bence o insanlar o derece beğenilmekten, istenmekten ve tercih edilmekten dolayı bırakın mutlu olmayı, bunun için yapmadıkları şey yok yahu!
    Ve nefes alan her kadın-erkek beğenilmeyi-arzulanmayı ister.

Önemli olan herhangi bir özelliğimizden dolayı beğenilmek-arzulanmak değil bence. Öyle ya, birini sarışın diye, esmer diye, uzun boylu diye, balık etli diye, mini etekli diye, güzel diye, makyajlı diye, zengin diye, masum diye... binbir özelliklerinden dolayı beğenip istemek mübahken, neden birilerinin bu özellikler arasına sakat uzvu koyması sorun olsun? Neden ben esmer-orta boylu-makyajsız-güleç-beyaz tenli birini gördüğümde onu arzulayabiliyorum da, başkası ampute-sarışın-uzun boylu-makyajlı birini arzulayamasın?

Bence en önemli şey karşılıklı beğenidir (yukarıda bahsettiğim özellikler), ikinci olarak da bu beğeniyi ifade ediş tarzı.
    Ve bu iki olgu çok çok çok kişisel birşeydir, herkeste farklı algılara karşılık gelir. Birisi kaçamak bir bakıştan hoşlanır, öbürü atılganlıktan; birisi titrek dudakları öpmek ister, öbürü arzulu dudakları; birisi bir saat sevişir, öbürü üç dakka, kimisi "yatağa atılıp becerilmek" ister, öbürü o yatağa gidene kadar birsürü macera yaşamak...

Sonuç olarak sakatlığı çekici bulan devoteeler bana hiç de acayip birşeymiş gibi gelmiyor; zevk meselesi..
    Benim tepki vereceğim şey, kadın-erkek ilişkilerinde adap bilmemektir. Sohbet odasına dalıp, hakkında hiç bir şey bilmediğin birisine, "senden çok hoşlandım, tanışalım" demek bence gerçek sorundur. Bu ister devotee olsun, ister olmasın.
    Doğru kişiye, doğru zamanda, adabıyla, zarifçe yapılan her kompliman güzeldir. Yanlış kişiye (ya da herkesi doğru kişi varsayıp!), yanlış zamanda, bodoslama ve kabaca yapılan her girişim ise tacizdir!

Not: Beğenilme güdüsü ile ilgili enfes bir yazı: www.engelliler.biz/forum/viewtopic.php?t=21500

Üye
    saliha35 Avatarı

Son Giriş
    15.07-2008
    Saat
    21:25
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

BEN 35 YAŞINDA İNSAN İLİŞKİLERİM OLDUKÇA KUVVETLİ ÇOK SOSYAL BİR BAYANIM.ŞİMDİYE KADAR HİÇ DUYMAMIŞTIM DEVOTE KELİMESİNİ VE OKUDUĞUMDA ADETE DEHŞETE DÜŞTÜM.OTURDUM VE SAATLERCE BUNU VE BUNU YAPAN İNSANLARI DÜŞÜNDÜM.HİÇBİR ANLAM VEREMEDİM AÇIKCASI İNSANLAR HANGİ EGOLARINI TATMİN EDİYORLAR,NEDEN BÖYLE BİR İLİŞKİ TERCİH EDERLER,NEDİR BUNLARI BU İLİŞKİYE İTEN DİYE ÇOK DÜŞÜNDÜM AMA İNANIN HİÇBİR CEVAP BULAMADIM.ONUN İÇİN KAFAMDAKİ BU SORULARA CEVAP VERECEK BİR DEVOTEDEN CEVAPLAR BEKLİYORUM.VE RİCA EDİYORUM.YOKSA HEP KARŞI CİNSİME KARŞI TEDİRGİN VE ŞÜPHECİ OLUCAM BUDA HİÇ HOŞ BİR ŞEY DEĞİL

Üye
    basari Avatarı

Gerçek Adı
    başar
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    09:02
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

Oya Tekin, sen öyle diyonda ben öyle demiyom işte :wink: o onlar hatta dilenci kızda hadime şahin olmalı :lol: komiser colombo gibiyim be :lol:

Üye
    Baben Avatarı

Gerçek Adı
    Babür
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    12:56
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: Baben
    Son sorunun cevabını vermeden önce; devotee, sapık ve cinsel sapkın terimlerinin bilimsel karşılığını örnekleriyle birlikte alabilirsek, cevaba gerek bile kalmaz, diye düşünüyorum.
    "Sapık" teriminin karşılığı henüz gelmediği için, TDK sözlüğü ne baktım:

1 . Tavır ve davranışları normal olmayan veya geleneklerden, törelerden ayrılan, anormal (kimse), gayritabii, anormal:
    "Sapık düşünce."- .
    2 . Delice davranışları olan, meczup.

Bu tanımın doğruluğu ve yeterliği de tartışılabilir..

Ancak, tanım böyle olduğunda bir "devotee"ye de "sapık" demek çok normal! Sizin tanımlarınızı da alalım.

Yukardaki tanımdan bağımsız olarak;

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: andante
    ...

Sakat bir insanı cinsel obje olarak görmek.

....
    Bence burada, sevgili andante, "nasıl olsa anlaşılır" diyerek bir şeyi eklemeye gerek duymamış.. O da olayın "salt" oluşu. Yani Sakat bir insanı SALT cinsel obje olarak görmek.

Bülentçim, seni sadece ve sadece cinsel obje olarak gören, dünya görüşün, duyguların, buradaki yazıların vb. söz konusu olduğunda sana "tren" muamelesi yapan bir partnerden, isterse dünya güzeli olsun, eminim ki sen de kısa zamanda bıkarsın.. Dolayısı ile TEHLİKE de burada! Bir süre sonra "psikolojin bozulacaktır." :P

Ha.. Burada "pilav üstüne az kuru" gibi, "az devotee", "çok devotee" durumları ortaya çıkar.. Ona da "sakatlık oranı" gibi, "devoteelik oranı"yla çözüm bulunabilir belki.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    937
    Verilen Beğeniler
    1.231

Bu sapık tanımının içine neredeyse her şey girer abi Bir zamanlar "komnizm gibi sapık düşünceler" de vardı biliyorsun. Bugün mesela heteroseksüellik (kadın<=>erkek) dışında kalan (eşcinsellik vb.) bütün ilişkiler/tercihler Türkiye'de sapıklık sayılır. Ama dünyanın diğer birçok gelişmiş ülkesinde bu böyle değildir...
    İşimize gelmediğinde ya da alıştığımızın dışında bir durumla karşılaştığımızda en kolay yaftadır "sapık". Onun için bu tanım bize bu tartışmada birşey katmaz diye düşünüyorum.

"SALT cinsel obje olarak görmek" elbette başlıbaşına yanlış bence de! Tıpkı sarışın, uzun bacaklı bir kadını diğer tüm özelliklerinden bağımısz şekilde görmek gibi, sakatlığı da salt be....ek meta gibi görmek berbat bişey. Bunda hiç bir kuşkum yok. Ama ben burada sarışını görmekle sakatı görmek arasında bir ayrım yapmıyorum. İkisi de aynı halt bence
    Bir cafeye girdiğimizde ben esmer orta boylu güleç birini görünce dikkat kesilirim, sen sarışın uzun birini görünce dikkat kesilirsin, başkası da kumral ampute birini görünce... Sonra yanaşırız o güzellerin yanına... Sonra muhabbete başlarız...
    Hangimiz beğendiğimiz kadının yanına direkt gidip, "çok güzelsin gel seni beceriim" dersek, manyak sayılırız! (Yukarıdaki mesajımda dikkat çekmek istediğim adap olayı)
    1- Kim bu bara hoşlanacağı birine rastlayabilmek umuduyla, saygılı, ölçülü ve dürüstçe gelirse, ona diyecek sözüm olamaz.
    2- Kim bu bara birini be....ek için gelirse, o kişi devote olsun olmasın zaten kapıdışarı edilir

Üye
    saliha35 Avatarı

Son Giriş
    15.07-2008
    Saat
    21:25
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

SEVGİLİ OTURAN BOĞA YAZILARINIZDA BU KADAR AÇIK İFADELER KULLANMANIZ NE KADAR DOĞRU BUNU SORMAK İSTERİM SİZE.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    937
    Verilen Beğeniler
    1.231

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    saliha35, aslında ben de sevmiyorum böyle sözleri ama, bence burda yernie çok oturdu. Birisine ilgi duymakla, onu cinsel obje olarak görmek arasındaki farkı bütün çıplaklığıyla vurgulaması açısından (argo da olsa) doğru bir kelime.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Sayfa 18 / 32 İlkİlk ... 814151617181920212228 ... SonSon