Sayfa 12 / 32 İlkİlk ... 2891011121314151622 ... SonSon
Toplam 477 mesajın 166-180 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    neptune Avatarı

Son Giriş
    04.07-2010
    Saat
    11:05
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Teşekkürler Rekursion, araştırmaların gerçekten çok etkileyici.

Sanırım hepimizin epeyce bilgisi ve sonuçta fikri oldu. Zaten amaç da bu olmalı.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    03:09
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Bir arkadaşımız buradaki tartışma üzerine bir psikoloji sitesine sormuş konuyu ve bir de cevap almış. Ama nedense cevabı buraya aktarmayı unutmuş. Onun yerine ben aktarmış olayım.

Yazışmanın geçtiği bağlantı: www.psikologum.com/sss.asp

Bir arkadaşımız sormuş:

www.engelliler.biz/forum/viewtopic.php?t=15901&viewall=1 BEN YUKARIDAKİ FORM UN ÜYESİ BİR KİMSEYİM.YAKLAŞIK OLARAK ALTI GÜNDÜR DEVOTEE VE CİSELLİKTE SAKAT İNSANLARI TERCİH ETMEK KONUSU SİTEMİZDE HARARETLİ VE BİR O KADAR DA BİLİMSELLİKTEN UZAK BİR ŞEKİL DE DEVAM ETMEKTEDİR. BİZ BU KONUYU VE BU OLDUYU SADECE KULAKTAN DOLMA BİLGİLERLE ÖĞRENMEK İSTEMİYORUZ. LÜTFEN BİZLERE BU KONUDA YARDIMCI OLUN VE UZMAN GÖRÜŞÜNÜZÜ BİZLER İLE PAYLAŞIN.PAYLAŞIN Kİ BU TÜR FORMLARI OKUYAN BİR ÇOK İNSAN BİLGİLENSİN VE YANLIŞ YOLLARA SAPMASINLAR. EĞER YUKAI DA VERMİŞ OLDUĞUM SİTEYE GİRERSENİZ KONUNUN ÖZÜN DE DEVOTEE ( YANİ ANLADIĞIMIZ VE SİTEDE BİR KİŞİNİN DE BEYAN ETTİĞİ GİBİ ; SAKAT İNSANLARDAN HOŞLANMA YANİ SIRF SAKAT OLDUKARI İÇİN VE ONLARIN SAKATLIKLARIN DAN HAZ ALMA DURUMU ) KAVRAMI KONUSUN DA BİR KARMAŞALAR VADİSİNE DÜŞTÜĞÜMÜZÜ GÖRÜRSÜNÜZ.DEVOTEE LİK KAVRAMI NEDİR? NE DEĞİLDİR ? BİR HASTALIKMIDIR ? SAPKINLIKMIDIR ? KİŞSEL BİR TATMİNMİDİR? BU TÜR İNSANLARDAN UZAK MI DURMALIYIZ ? LÜTFEN BİZİ BU İÇİNE DÜŞTÜĞÜMÜZ KAVRAM KARMAŞALARI İÇERSİNDEN KURTARIN. SAYGILARIMLA
    Psikolog cevaplandırmış:

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: psikolog ahmet etrdil
    selam,
    açıkçası çok ilginç bir konuya değinmişsiniz. ben devotee kelimesini ilk defa sizden duydum. ama olguyu biliyorum. engellilerden hoşlanmak...
    bu bir sapkınlık mıdır. bence değildir. bir kız da erkeklerden hoşlanabilir. bir erkek ise bir kızdan bunlar sapkınlık değil di mi. bir erkeğin bir erkekten hoşlanması yani eşcinsellik bile bir sapıklık değildir psikolojide.
    kimler devotee olabilir acaba? belki engelli olmayanlar arasından kendine bir eş bulamamıi insanlar olabilir. engelliler belki yalnız olabileceklerinden ona karşı daha tavizkar davranıyordur ve engelliler arasından daha kolay cinsel eş veya duygusal anlamda sevgili bulabiliyordur. bence burda sorun yok. yaşlılardan hoşlananlar var mesela. bir yaşlı ile çıkıyorsa bu yaşlılardan hoşlanan şahıs, yaşlı kişi de onunla mutlu ise kim bunlara sapık diyebilir ki? iki taraf ta memnun ise bir sorun görmüyorum ben.
    bütün sapıklıklara normal deyemeyiz tabi ki. çocuklardan hoşlananlar gibi, veya ölülerden hoşlananlar hayvanlardan hoşlananlar var. bunlar tabi ki iğrenç şeyler... diğer taraftan sapıklık kavramı çok tartışılır psikoloji dünyasında. mesela eşcinsellik bir hastalık olarak görülmezken psikoloji bilimim içerisinde, türkiye de bazı muhafazakar psikologlar eşcinselliği hala iğrenç birşey veya bir hastalık olarak bir sapkınlık olarak görebilmekteler.
    bir değer konu günümüz dünyasında eş ve partner seçerken nelere dikkat ediliyor en çok biliyor musunuz. ilk önce 'et'e di,kkat ediliyor. yani et olarak iyi değilseniz pek şansınız yok. sonra para kariyer ve güce bakılıyor. bence asıl bunlar iğrençlik. yani modern toplumun eş seçerken hangi kriterlere baktığını görünce iğrençliği anlarsınız. e bu durumda modern günümüz toplumunda bu kadar iğrenç kriterler içerisinde eş bulamayan insanlar engellilere yönelmiş olabilirler. bu bana çok masum geliyor. belki de engelliler daha mütavaziler bu kriterleri değerlendirmek açısından. bilmiyorum...

lütfen bu yazdıklarımı imla hatalarını düzelterek benim adımı vererek (psikolog ahmet etrdil) forumunuza yollayın.
    msn den de konuşalım. psikologum.com@hotmail.com
    saygı ve sevgilerimi sunarım... sağlıcakla kalın...
    Not: Rekursion, emeğin için çoook teşekkürler
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    andante Avatarı

Son Giriş
    15.12-2009
    Saat
    18:11
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Çok güzel ya.... gerçekten ülkemi ve insanlarını çok seviyorum

Sakın yanlış anlamayın, burada verilen yanıtlar hoşuma gitmedi de bunun için yorum yapıyor değilim.

Gçrdüğümüz gibi ülkemde insan ruh bilimine karşı bir eğitim görmüş insanlar bile " valla ben ilk kez duyuyorum " diyebiliyor. İlk kez duyulan bir konuda yorum yapmakta son derece ilginç geliyor bana.

Bir kez daha kusura bakmayın ama psikolog ve psikiyatr arasında bir seçim yapmak zorunda kalmış olsam kuşkusuz psikiyatr ları tercih ederim. En azından tıb la ilgili bir konuda eğitim yapmış kişiler olarak yorumlayabilirim onları.

Ama psikologlar bana göre, bu cümleler sadece beni bağlar, var olan sistemde sistemi yok etmek şöyle dursun, insanı o sisteme en uygun hale getirebilmek için eğitim almış kişilerdir. En yakın dostumun bir psikolg olması nedeniyle ona şaka yolla da olsa " ne iş yapıyorsunuz, gerçekten merak ediyorum " cümlemin sonunda gelen diğer cümleyi buraya yazamayacağım. Çünkü herkes dostum kadar ne demek istediğimi anlayamıyor olabilir.

Neyse ya bu iş gerçekten çok uzadı , en azından benim için. Bu konuyla ilgili olarak değil, kendisini psikolg olarak nitelendiren kişinin yorumlarına, yazı şekline bakarak psikologlar konusunda fikrimin netleşmesini sağladınız. Teşekkür ediyorum.

Üye
    Sehribanu Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    18:07
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    61
    Verilen Beğeniler
    9
    Blog Mesajları
    1

Merhaba arkadaşlar
    Sizden özür dileyerek adente hanıma birşeyler söylemek istiyorum.
    Üniversite eğitimi almış bir insan olarak,yazdığınız şeyler çok cahilce.Psikolog olduğundan emin olmadığın bir insanın şahsında psikologlar hakkında bu tür yazı yazmanızı kınıyorum.Her mesleğin kendine has şeyleri vardır ve bunları basitmiş gibi değerlendirmeniz hiç hoşuma gitmedi,gerçekten çok üzüldüm.Demekki sizin insan psikolojisi hakkında hiç bir bilginiz yok.Bu vakitten sonra zaten size psikoloji bilimi yardım edemez.siz dünyaya at gözlüğü ile bakmaya devam edin.Herkesten çok özür diliyorum,bu kadar seviyesiz bir yazı yazmak zorunda kaldığım için ama yapılan bir haksızlık var o nedenle sessiz de kalamazdım.

Üye
    andante Avatarı

Son Giriş
    15.12-2009
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ah canım sehribanu,

Ya sen hiç üzülme benim için olur mu? Dikkat ettiysen bu benim kendi düşüncem diye özellikle belirttim.

Sadece bir tek şey söyleyebilirim;

Bu konuda benim psikologlar hakkında düşüncelerimi irdeleyeceğine, kendisinin engelliler için söylediklerine, yani satır aralarındaki hakaretlere bir bak derim ben.

engelli olmayanlar arasından kendine bir eş bulamamıi insanlar olabilir.

yarenn66
    Misafir Üye
    yarenn66 Avatarı

bu başlığı okudukca nekadar cahil kaldığımı anladım.

Üye
    Sehribanu Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    61
    Verilen Beğeniler
    9
    Blog Mesajları
    1

adente hanım
    Kendi fikriniz bile olsa bir mesleğe bu şekilde hakaret etmeniz hoş değil.Ve o kişinin psikolog olduğu bile belli değil.Kendince abuk subuk bir görüş ortaya atmış.Kendi psikopatolojinizi bu şekilde ortaya sermeniz çok da gerekli değildi.Ben müzik öğretmenleri ne işe yarar desem sizin çok hoşunuza gitmez herhalde.benim müzik hocam fülüt üfletmekten başka bir işe yaramadı desem bir müzik öğretmeni böyle bütün müzik öğretmenleri de aynıdır dersem hiç hoş olmaz değil mi adente hanım.Bu işi Aristo felsefesine benzetmeye çalışmıssınız ama o kadar basit değil.Hele de bir öğretmen yaptığı zaman.

yarenn66
    Misafir Üye
    yarenn66 Avatarı

223 tane cevap alan bir başlık ilk defa gördüm ve 12 sayfa. :lol: :lol:

Üye
    andante Avatarı

Son Giriş
    15.12-2009
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ya ilahi sevgili sehribanu;

Gerçekten bu konuda seninle bir tartışmaya girmek istemiyorum. Çünkü yazdığım cümlelerin ne anlama geldiğini sana uzun uzun anlatmam gerekir. Bu da o kadar ayrı bir konu ki, burada bunun tartışılması başkalarına haksızlık olur.

Ama bir konu da anlaşalım;

Eleştirmek ayrı, hakaret ayrı bir şeydir.

İnsana ait her şey beni ilgilendirir. Ve insanı anlamaya çalışmak üzerine yorumladığım psikolojiyi de ciddiye alırım.

Şimdi uzun uzun psikoloji nedir, psikolog nedir gibi bir yazı yazmayacağım. Psikologları ciddi bir şekilde eleştiriyorum. Bir kez daha yazıyorum CİDDİ BİR ŞEKİLDE PSİKOLOGLARA KARŞIYIM.

Bunun nedeni merak ediyor olup, bu düşüncede olmadığını yazabilirdin ve bence çok ta şık olurdu. Çünkü benim cümlelerimde psikologları aşağılayan yada hakaret eden bir cümle yok. Nedenleriyle bu mesleği sürdürenlerin nesnel koşulların yok edilmemesi nedeniyle bir şey yapamayacaklarını, nesnel koşullarda bir çok şeyle değişebileceğinden ellerinin kollarının bağlı olmasından dolayı, mevcut düzene uygun insanlar yetiştirmek olduğunu vurguladım.

Bu düşüncedeyim ve bu düşüncemden vaz geçmeyeceğim.

Ancakkkkkkkkkk,

Psikolojiyi tahmin edemiyeceğin kadar ciddiye alırım. İnanır yada inanmazsın bu senin tercihin kuşkusuz. Çok istersen bunun nedenlerini yani neden psikologlara karşı olduğumu özel iletiyle sana açıklarım. Merak eden olursa buradan da açıklarım. Sadece burada konu bu olmadığından başka bir şey yazmıyorum.

Kendini bilen, insan psikolojisini önemseyen ve bunu meslek olarak seçmiş bir kişiye psikolog diyorsak, burada alıntısını yaptığımız yazı da olduğu gibi ilkel düşüncelerle olaylara yaklaşmaz. Ve büyük bir çoğunluk sadece bu konu da değil bir çok konuda yuvarlak laflarla olayları örtbas ederek, kişiyi var olan sisteme entegre etmekten başka bir şey yapmıyor.

Çok iyi insanlar olabilirler, ama inanıyorum ki gerçekten psikoloji bilimiyle ilgilenenlerde ellerinin ve kollarının nesnel koşuıllar ve sistem tarafından kuşatıldığını bilir.

Bir çok konuda bana hakarete benzer sözler söylemişsin.

Hepsini gülümseyerek karşılıyorum. Ama bir daha bu şekilde beni hedef alan cümlelerine izin vermek niyetinde değilim sevgili arkadaşım. Eleştirme hakkına kesinlikle sahipsin ama beni tanımladığını sandığın cümlelerinle hakaret etme hakkını sana vermiyorum.

Not; Bu arada müzik eğitimciliğiyle ilgili düşüncelerine saygı duyar senden bile öteye geçebilecek tanımlar yapabilirim . Müzik te artık masumluğunu yitirmiş ve müzik olmaktan çıkarak bir araç haline gelmiştir, doğal olarak; nesnel koşulların kucağına çoktan düşmüştür doğal olarak bunun eğitimini yapan kişilerde bundan nasibini almıştır.

Bir çok kimlik taşırız. Örneğin benim de bir çok kimliğim var, Anne kimliğim, kadın kimliğim, müzik öğretmeni kimliğim ve bunların hepsi Sanem kimliğiyle yaşam bulur. Bu sebeple müzik öğretmenlerine senin yapacağın bir eleştiriyi, Sanem kimliği hiç ciddiye almaz. Ama sen Sanem kimliğine saldırı da bulunuyorsun, buna dur :!: derim.

Üye
    Sehribanu Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    61
    Verilen Beğeniler
    9
    Blog Mesajları
    1

Adente hanım ben de sizinle bu şekilde tartışmaktan çok hoşlanmış değilim.Ve tartışılan konudan uzaklaşıp,kişisel çatışmaya girdik.Bu nedenle herkesten çok özür diliyorum.
    Adente hanım Kuralsızlık sizin hayat felsefeniz olabilir,psikologlara karşı da olabilirsiniz ama keşke nesnel boyutlarda tartışsaydınız.Bu konuyu çok fazla uzatmak ve diğer insanlara daha fazla sıkıntı yaratmak istemiyorum.Korkup kaçtığımı da düşünmeyin sadece seviyesiz bir tartışma olması nedeniyle ve tartışılan konuyla alakası olmaması nedeniyle sizinle tartışmak istemiyorum.

Üye
    ==ORHAN== Avatarı

Son Giriş
    14.07-2015
    Saat
    14:27
    Yaşadığı Yer
    AKSARAY
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: sehribanu
    Adente hanım ben de sizinle bu şekilde tartışmaktan çok hoşlanmış değilim.Ve tartışılan konudan uzaklaşıp,kişisel çatışmaya girdik.Bu nedenle herkesten çok özür diliyorum.
    Adente hanım Kuralsızlık sizin hayat felsefeniz olabilir,psikologlara karşı da olabilirsiniz ama keşke nesnel boyutlarda tartışsaydınız.Bu konuyu çok fazla uzatmak ve diğer insanlara daha fazla sıkıntı yaratmak istemiyorum.Korkup kaçtığımı da düşünmeyin sadece seviyesiz bir tartışma olması nedeniyle ve tartışılan konuyla alakası olmaması nedeniyle sizinle tartışmak istemiyorum.
    Hayret diyorum sadece. Bir konu bu kadar özelleştirilir.

Forum Moderatörü
    Life Avatarı

Gerçek Adı
    ---
    Son Giriş
    15.12-2017
    Saat
    17:29
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    87
    Verilen Beğeniler
    76

devoteliği ilk kez duydum,yorum yapmıyorum pes yaniii.....

Üye
    Pegasus Avatarı

Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    18:03
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    40
    Verilen Beğeniler
    19

Merhaba

Bir arkadaşımızın konu hakkında psikologlardan fikir beyan etmelerini istemesi doğru bir karar mıydı?

Bir kere psikologların bu şekilde "parafili" olarak tanımlanan durumları "hastalık" şeklinde nitelendirme yetkileri yoktur.
    Bu nedenle soru yanlış yere sorulmuştur. Soruyu boşvermişim in vurguladığı gibi psikiyatrlara sormak gerekirdi.
    Fakat tam bu noktada bu konularda kendini yetiştirmiş bir psikologun bir psikiyatrdan çok daha donanımlı olabileceği olasılıgınında altını çizelim. Bu nedenle verilen cevabın seviyesi karşısında dehşete düştüm desem yalan olmaz. Kendilerinden çok daha bilimsel bir yaklaşım beklenirken sevgili psikoloğumuz son derece öznel ifadelerle dolu(Dolasyısıyla gayri bilimsel) bir cevap vermiş. Bu başlık altında kendisinden çok daha fazla bilimsel yaklaşımla- hatta donanımlı- yazılmış ifadeler mevcut. Bir psikologtan -tabi gerçekten psikologsa- böyle bir cevap almak bu meslek adına oldukça hüzün verici olsa gerek. Ancak ülkemizde bu insanları yetiştiren eğitim sistemini az çok bildiğim ve çevremde bir çok psikolog arkadaşa da sahip olduğum için verilen cevabın seviyesine hiç şaşırmadığımı belirtmeliyim. Tabi bu ifadelerimin ne psikolog mesleğiyle nede "psikoloji bilimi" ile ilgisi yok.

abdo58
    Misafir Üye
    abdo58 Avatarı

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: CimCime
    PEKİ BU DEVOTELER SADECE ENGELİ OLMAYANLAR İÇİNDEN Mİ ÇIKIYOR. ENGELİ OLUP TA DEVOTEE OLANLAR YOK MUDUR???????????? SANIRIM BİZLERİN İÇİNDE DAHİ DEVOTEELER BULUNMAKTA............
    VARDIRR BİZDE NE DEVOTELER VARDIR ABLA BU DEVOTE İNŞALLAH SEPİCİ BİŞİ DEĞİLDİRR

Üye
    A_GEYiK Avatarı

Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    16:16
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    30
    Verilen Beğeniler
    30
    Blog Mesajları
    20

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: CimCime
    PEKİ BU DEVOTELER SADECE ENGELİ OLMAYANLAR İÇİNDEN Mİ ÇIKIYOR. ENGELİ OLUP TA DEVOTEE OLANLAR YOK MUDUR???????????? SANIRIM BİZLERİN İÇİNDE DAHİ DEVOTEELER BULUNMAKTA............
    Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: A_GEYiK
    Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: Rekursion
    .. sahi, sakatlardan devotee olamas mi?... ben devotee olamas miyim?...
    Budur... 2 gündür ben de bunu düşünüyordum. Genelde sormaz mıyız? "Senin için dış görünüş mü önemli yoksa karekter ve kişilik mi?" Doğal olarak cevap kişiden kişiye değişecektir. İlk cinsel deneyimlerimizi bir çoğumuz, içinde duygu ve aşk olarak mı yaptık?

Ben de bir çok kişi gibi sadece dış görünüşünden etkilendiğim için sağlam bir kişiyle beraber oldum. Talep eden de bendim. Onu zorlayarak da ilişkiye girmedim. Bu durumda da özürlü bir kişi olarak ben, sağlam kişiler için Edevotee mi (engelli devote diyelim) olmuş oluyorum. O zaman zaten bir çoğumuz edevotee olmuş oluyoruz. Zamam zaman karşı cinste sadece dış görünüşünden etkilenmez miyiz? Güzel veya çekici gelmez mi? Tabi ki bu kavramlar görecelidir. Bu yüzden sağlam kişiye de özürlü bir kişi güzel ya da çekici gelebilir. Bunu yadırgamak yanlış olur.

Şu ana kadar olmadı ama yarın bende özürlü birinden hoşlanırsam devotee mi olmuş olacağım. Yoksa devote olunmaz devote doğulur mu? Yok eğer olunuyorsa ve özürlü bir kişiyle ilişkim olursa bundan utanmak yerine O'nunla beraber gurur duyarım.

Sayfa 12 / 32 İlkİlk ... 2891011121314151622 ... SonSon