Sayfa 1 / 5 12345 SonSon
Toplam 71 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Eshat Avatarı

Son Giriş
    24.05-2017
    Saat
    00:15
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    6
    Blog Mesajları
    80

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Engellinin dilinden engelli mi anlar?

Sizde bir engelli olarak, kendi yaşadığınız çevrenizdeki insanların size karşı bakış açıları nasıldır? İnsanların size karşı bakış açılarını nasıl değerlendiriyorsunuz? Bundan rahatsızlık duyuyor musunuz? Bundan dolayı etkilendiğiniz oluyor mu? Bu etkileri üzerinizden çabuk atabiliyor musunuz?

İnsanların sizi anlamayarak davrandığı zaman, tepkiniz nasıl oluyor? Yapıcı mısınız? Yoksa kırıcı mısınız?

Bir engelli olarak yaşadığımız ortamlarda, engelimizden dolayı bazı insanların düşüncesizce kullandıkları sözlerden etkilendiğimiz olmuştur. Bu insanların bizleri kırması bizleri anlamaması gerçekten çok üzücü bir durum olarak nitelendirilebilir.

Çevremizde, günlük hayatımızda yaşadığımız olaylara baktığımızda, insanların bizi hiç de anlamadıkları gerçeğiyle karşı karşıya kalmaktayız. Buda insanların bizi anlamaları için engelli mi olmaları gerekir sorusunu aklımıza getirmiyor değil? Burada kimsenin engelli olmasını istemek değil maksat, kimse engelli olmasın, kimse bizim çektiğimiz zorlukları çekmesinler Fakat bizi de anlasınlar. Bize fırsat versinler.

Elbette hiç kimse engelli olmak istemez. Fakat engelli olmak, ya da olmamak, kimsenin kendi tercihi doğrultusun da değildir. Bundan dolayı tercih bizim elimizde değilse, herkeste engelli olabilir. Bunu düşünerek, insanların bizleri daha iyi anlamaları gerektiğini düşünüyorum. Çünkü hayatta ne olacağı hiçte belli değildir. Bir gün bakarsınız hayatınızda birçok şeyler değişmiştir. Umarım bütün insanların hayatları hep olumlu ve iyi yönde değişir.

Aslında bazı insanların ben gerçekten iyi niyetli davrandıklarını düşünüyorum. Aslında bize yardımcı olmak istiyorlar. Bizim yaşadıklarımızı yaşamadığı için bazı insanlar anlayamıyorlar. İnsanların bilinçsiz olması da sanırım bizim için en büyük dezavantajdır.

Toplumdaki bütün insanların bizi, en iyi sekil de anlamaları temennisiyle…

Üye
    Eshat Avatarı

Son Giriş
    24.05-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    6
    Blog Mesajları
    80

Bir engelli olarak, bizi en iyi engelli olan insanların anlayacağını düşünüyorum. Tabi toplumumuzunda bizi anlaması, bize fırsatlar tanımasınıda çok isterim. Tabi bunu sadece istemekle olmuyor. Aynı zamanda bir mücadelede gerektiriyor.

Bazı insaların engelliler hakkındaki önyargıları, insanı çok derinden yaralıyor. Sanki bu insanların, hayat boyunca engelli olmayacaklarının bir garantisi varmış gibi, oysa engelimizle hayatta büyük mücadele veren bizlere, toplumumuz biraz daha samimi ve duyarlı olsa, biraz daha bilinçli ve içten olsa, ne kadar güzel olacaktır.

Bunu yapmak yerine bizlere acımaları, sedece engelli olduğumuz için veya kendi vicdanlarını rahatlatmak için yardımcı olmaları hiçte etik değildir. Bunları göstermelik yapmak yerine, bilinçli olarak yapmak daha yerinde olur.

Üye
    Eshat Avatarı

Son Giriş
    24.05-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    6
    Blog Mesajları
    80

Engellinin dilinden engelli anlar mantığı;

Bir engelliyi tam manada yaşayarak yine bir engellinin anlayacağını düşünüyorum. Elbette diğer insanlarında engelli insanları anlaması mümkündür. Ama yaşamadaın hissetmeden anlamak sadece anlamakla sınırlı kalır. Yani engellinin yaşadıklarını hissetme anlamında anlamak mümkün değildir.

Bu nedenle her insanın engelliyi gerçek manada anlaması zaten beklenemez. Fakat anlamaya çalışmasıda güzel olur diye düşünüyorum.

Üye
    Feyyam Avatarı

Gerçek Adı
    ....
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    3

Bir engelliden ancak bir engelli mi anlar derken bu senin engelinin ne olduğuna bağlı bir şey diye düşünüyorum.Eğer engelin senin yaşamını çok kısıtlayan bişeyse evet onu engelli biri iyi anlıyacaktır.Ama kısıtlamıyorsa hani hafifse onu normal insanlar da anlar diye düşüyorum..

Üye
    Eshat Avatarı

Son Giriş
    24.05-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    6
    Blog Mesajları
    80

Engelliyi anlamak için insanlarınn engelli olmalarına gerek yoktur. Tabi tam olarak anlamak içinde yaşamak gerekir. Ama anlamaya çalışmakta bana göre çok güzel ve anlamlıdır. Engelli insanlara gerekli fırsatların verilerek gerekli olnakların sağlanması da gerekmektedir.

Üye
    Eshat Avatarı

Son Giriş
    24.05-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    6
    Blog Mesajları
    80

Engelli olanı sadece engelli mi anlar?

Evet, engelli olanı sadece engelli mi anlar sorusunun siz nasıl bir cevap verirdiniz?

Bazı duygular yaşanmadan anlaşılmaz. Bu bir gerçektir. Fakat bu şekilde bir düşünceler ile de insanlara ön yargı ile yaklaşmak bana göre hiçte doğru olmayan bir yaklaşımdır. Ne olursa olsun önyargılı bir yaklaşım türü kabul edilemezdir.

Engellide olsak, engelsizde olsak %12 si engelli olan bir Ülkede yaşadığımızı unutmamak gerekir. İşte engelli nüfusunun bu kadar fazla olduğu bir Ülkede yaşadığımızı düşünürsek, çok uzaklara gitmeye hiç gerek yoktur. Şöyle bir çevremize baktığımız zaman, çok yakınlarımızdan bir kişinin engelli olduğunu fark edeceğiz. Aslında engelli olarak bildiğimiz belki birçok insan vardır. Ama sadece engelli olarak tanıyoruz. Acaba hiç soruyor muyuz? Nasıl yaşıyor veya ne gibi zorluklarla karşı karşıya… Veya hiç onun yerine kendimizi koyuyor muyuz? Bir empati kurma gereksinimini hissediyor muyuz? Yoksa engelli işte diyerek geçip gidiyor muyuz?

Evet, bu soruların cevapları neler olur acaba? Buna açık yüreklilikle verilecek olan cevapları doğrusu ben fazla merak etmiyorum.

İşte bu bağlamda düşündüğümüz zaman, biz olmasak da çok yakınızda veya çevremizde yaşayan engelliler konusunda ne kadar duyarlı olduğumuzu sorgulamak inanın hiç kimseye bir şey kaybettirmeyecektir. Engelli insanların hayatlarında yaşadıkları sorunları tam manasıyla anlayamasak da, anlamaya çalışarak destek olmak bile çok güzel ve anlamlıdır. İşte biz insanlara her zaman güzel ve anlamlı olanı yapmak yakışır.

Yaşadığımız hayatta hiç kimsenin ne olacağı, geri kalan hayatımızı nasıl devam ettireceğimiz hiç belli değildir. Bugün hiç umursamadığımız bir engellinin yerinde yarın bizlerin veya çok sevdiğimiz kişilerin olması içten bile değildir. İşte o zaman her şey çok geç olabilir. Yani bir engelliyi anlamak için engelli değil duyarlı olmak bana göre yeterlidir. Bu duyarlılığı birçok kişinin göstermemesi veya görmezden gelme durumları hiçte hoş olmayan bir durum olarak karşımızda durmaktadır.

Bütün bu duyarsızlığın ben insanlarımızın ve engellilerin yeteri kadar bilinçlendirilmediğinden meydana geldiği kanaatini taşımaktayım. Bilinçsiz olan bir toplumda bu tür sorunların olması kaçınılmazdır. Bu bilinci insanlarımıza vererek daha sonra gerekli olan duyarlılığı göstermelerini bekleme sanırım daha mantıklı olacaktır.

Hem engelli olmak, hem de bu zorluklarla mücadele etmek çok zordur. Bütün bu zorlukların yanında insanlara kendini anlatmak toplumumuzun engelli psikolojisini yenebilmek de ayrı bir zorluktur.

Engellerin hiç olmadığı mutlu bir yaşam dilerim…

Üye
    Mediha Avatarı

Gerçek Adı
    mediha
    Son Giriş
    25.09-2017
    Saat
    14:21
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    14

Benim çevremde bir çok arkadasım vardır. Bunların içinde bazıları vardır ki benim o anda ne hissettiğimi neye ihtiyacım olduğunu veya ne düşündüğümü benden iyi bilir.. Yaşadığım zorlukları çektiğim sıkıntıları benden iyi bilir ve birlikteyken ben demeden benim için bir çok kolaylığı sunar önüme.. kendileri engellimidir hayır ama çevresinde engelli bir arkadası var ve benle olduğu için neler yaşadığımı çok iyi biliyor görüyor..
    Ama öyle arkadaslarımda vardırki hiç bir şey umrunda değildir.. Burada biraz vurdumduymazlık ve umursamazlık giriyor işin içine..
    Damdan düşenin halini yine en iyi damdan düşen anlar misali benim yaşadıklarımı yine benim durumumda olan biri veya benim yakınımda olan iç dünyamı bilen biri anlar..

Üye
    deniz yildizi Avatarı

Gerçek Adı
    bir çiçek adı
    Son Giriş
    30.05-2014
    Saat
    13:33
    Yaşadığı Yer
    balıkesir- memleket osmaniye
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bende arkadşlrımın yorumlarına katılıyorum engellinin dilinden engelli anlar çünkü yaşadıklrınız çektiğiniz sıkıntılar neredeyse aynıdr farklıda olsa ayı dili konuşur aynı şeyleri düşünürz anlaşıldığımızı dinlendiğimizi saygı duyulduğumuzu biliriz birbirmz tarafından şuda war ki çewre önmli bence onlar bizi anlıyorlrsa bunun için çaba harcıyrlrsa kendimizi onlara ifade debilir düşncelerimizi anlatabiliriz ben böyle düşünüyorum çünkü benim çewremdekiler beni anlıyo çokta sewiyolar hamdolsun
    eee böyle tatlı bi kız sewilmez mi yaa

Üye
    ayyüzlü Avatarı

Gerçek Adı
    ayyüzlü
    Son Giriş
    09.10-2017
    Saat
    11:46
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

empati kuran her insan anlar demek istesemde yaşadığım tecrübellerle bence Engelliler dilinden engelli anlar .bizlerin engelleri farklı olsada birbirimizin hangi sıkıntıda neye ihtiyac var hemen hissedebiliriz .kendimizden bilerek engelli bir arkadaşında bir hayatı var onu normal sürdürebileceğini de biliyoruz yani yapamayacaklarını varsa mutlaka kendince yapabilme çözümü bulacağınıda bilir asla acımayız.

engelli olmayanlar dışarda bizi tanımayan biri sadece acıma şefkati gösterir yani bizim bize bakışımızdan çok farklı hislerdir bunlar. vicdan rahatlatma adına yardım etme çabasındadırlar.

aileyi konuya dahil etmiyorum onlar zaten engelli bakar hayata bizdendirler. bizimle yaşayan hayatı paylaşanlar engelsiz yakın dostlar ise bizi tanıyarak bize alışarak bu yargıyı yener.yine bizler bizi anlamalarını tanımalarını sağlatıyoruz diye düşünüyorum.

itiraf etmek gerekirse bende onları anlamadığımı bazen düşünüyorum.engelsiz dostların bazı üzüldüğü dert ettikleri şeyler okadar komik geliyorki dert bumudur diyesim de geliyor.

Üye
    elif_kız Avatarı

Gerçek Adı
    melek
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    11:52
    Yaşadığı Yer
    türkiye en güzel ili.
    Alınan Beğeniler
    30
    Verilen Beğeniler
    6

leyla bencede çok haklısın bende seninle aynı fikirdeyim.engelli birini ancak engelli birisi anlar.

Üye
    Eshat Avatarı

Son Giriş
    24.05-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    6
    Blog Mesajları
    80

Sudenur;
    Tamam engellinin dilinden engelli anlar haklısın, engelli olmayan insanlar sadece bunu düşürler en fazla empati kurarak hayal dünyasında hissederler. Fakat bazı şeylerin yaşanması gerekir. Tam olarak anlaşılabilmesi için... Yani yaşanmadan tam manasıyla anlaşılmaz.

Bir engelli olarak, bizim toplumumuza ve çevremize kendimizi iyi ifade ederek, onların önyagılarını bir noktada ortadan kaldırabiliriz. Tabi bunu yaparken onlar bizi nasıl olsa anlamaz diye de düşünmeyelim.... Yani bize yapılmasını istemediğimiz önyargıyı biz de başkasına yapmayalım...

Zaten tam manasıyla anlayamayacakları için anlamaya çalışmaları bile güzel olacaktır.. Tabi bizlerin de gayret ve çabaları çok önemlidir.

Üye
    alperencsm Avatarı

Son Giriş
    13.01-2014
    Saat
    15:26
    Yaşadığı Yer
    mersin - bozyazı
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bu durum değişiyor,, beni bennden iyi anlayan arkadaşlarımda var,, beni anlamyan engelli arkadaşımda var...

aslolan bizi yerlerine koyabilme düşünceleri olması ama bir çoğunda malefes bu yok..

bana söylenenleri takmadığım o an unuttuğumda oluyor,, söylenenin zoruma gidip ortalığı karığştırdığımda oluyor,, bunun bendeki dengesi,, beni inciten sözleri söyleyenlerin bunu kasten söyleyip söylemediği,, bilgisizlik cahillik den soranlara tepkim olmuyor,, hatta cevaplıyorumda,, üzerlerine vazife olmayan şeyleri niye sorarlar hiç anlamış değilimdir

Üye
    elif_kız Avatarı

Gerçek Adı
    melek
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    11:52
    Yaşadığı Yer
    türkiye en güzel ili.
    Alınan Beğeniler
    30
    Verilen Beğeniler
    6

evet haklısınız yaşamak gerekir, yaşamayan bilemez.ben yaşayarak öğrenmek hayal kırıklığı yaşamak istemiyorum.

Üye
    Eshat Avatarı

Son Giriş
    24.05-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    6
    Blog Mesajları
    80

Yarankızı;
    Evet haklısınız ama bu kadar önyargılı da olmamak gerekir. Değil mi? Anlayanlarda olabilr... Zaten oluyorda bunun için daha fazla insanın engellileri anlamasını sağlamak gerekmektedir.

Üye
    Feyyam Avatarı

Gerçek Adı
    ....
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    3

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Engelli yada engelsiz ne farkeder ki insan insan olduktan sonra bence anlar.Ön yargılı olmamak lazım.Biten evliliğide engele bağlamamak gerektiğini düşünüyorum.

Sayfa 1 / 5 12345 SonSon