Sayfa 1 / 3 123 SonSon
Toplam 43 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Eshat Avatarı

Son Giriş
    24.05-2017
    Saat
    00:15
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    6
    Blog Mesajları
    80

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Engelli olan kişiler diğer insanlardan daha alıngan mı oluyorlar?

ABD ‘de yapılan bir araştırmaya göre özürlü istihdamı ile ilgili peşin hükümlerin başında gelenlerden bir madde dikkatimi çekti.
    Madde aynen şöyle;
    “Engelli olan kişiler hissidirler. Alıngan, kırılgan olurlar ve çabuk kızarlar.”

Ben burada engelli olan arkadaşların diğer insanlara nazaran biraz daha alıngan olduklarını düşünüyorum. (İstisnalar kaideyi bozmaz.)

Bazen iyi niyetle söylenilen bir sözü, engelli olan bizlerin farklı olarak algılayarak, farkı bir yorum yapabiliyoruz. Belki yaşamış olduğumuz psikolojiden dolayı olabilir.

Toplumumuzda ki insanların, engelli olan kişilere bakış açısını düşünürsek, sanırım olay biraz daha netleşecek diye düşünüyorum. Çünkü engelli kişilerin, hep geri plana atıldığı bir toplumda yaşayan bir engellinin, alıngan olması, insanlara karşı önyargılı olması, kısmen de olsa normal olabilir. Çünkü toplumumuzda engelli olan kişilere karşı bir önyargı mevcuttur. Bundan dolayı insanların kendilerini anlayamayacağı konusunda da birçok engelli kişi aynı şeyi düşünmektedir sanırım.

Yukarıda ki yorumum, sadece benim edindiğim izlenimin, bir sonucudur. Yani engelli olan arkadaşlarda ki benim gözlemlerim bu şekildedir.

Fakat benim arzu ettiğim engelli kişi, bu şekilde alıngan, kırılgan olmamalıdır. Hayata umut bağlayan, en büyük hedeflere odaklanmış olan, içindeki mücadele azmi hiç sönmeyen, hakkını arama konusunda hiç pes etmeyen, kararlı en önemlisi de umut bekleyen değil, umut veren kişi olmalıdır.

Ben hayatta her zaman engelli olan arkadaşlarımızın bu şekilde, hayat dolu, hakkını sonuna kadar arayabilen, bir engelli olmaları için mücadele ettim. Buna da öncelikle kendimden başladım. Çünkü yaşamadığın, hissetmediğin, bir duygu için mücadele edemezsin. Mücadele için hissetmek bana göre şarttır.

Engelliler ve bütün insanlar için önyargıların ortadan kalktığı, içimizdeki mücadele azminin ve umutların hiç eksik olmadığı bir dünyada yaşamak temennisiyle…

Üye
    GuLGuZeLi Avatarı

Son Giriş
    28.03-2009
    Saat
    00:57
    Yaşadığı Yer
    Avusturya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Kesinlikle ...Mesela
    Arkamdan birisi güldügü veya konusutugu zaman Herzaman üzerime aliniyorum BIliyorumki onlar bana gülmüyorlar hakkimda konusmuyorlar ama ben yinede aliniyorumm .

Üye
    Capricorn Avatarı

Gerçek Adı
    Akın
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    12:26
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    14
    Blog Mesajları
    65

Araştırmaya katılıyorum yalnız bir dönem olarak görüyorum bunu. Mesela bu engeli veya hastalığı kabullenene kadar böyle bi duygusallık ve alınganlık vardır. Ama kabullenme aşamasından sonra bu aşırı duygusallık normale döner bence.

Üye
    DeFnEx Avatarı

Son Giriş
    19.01-2014
    Saat
    19:48
    Yaşadığı Yer
    dünya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ben o maddeyi kapsıyorum.alıngan,kırılgan ve çabuk kızanlardanım.bir şeyi yapamadığımda mesela yardım istiyorum.zamanında veya istediğim gibi olmayınca hemen sinirleniyorum.aslında sinirim karşımdakine değil kendimedir.kalkıp yapamadığım ve birşeyler engel olduğu için kızarım.hayata kızarım.kaderime kızarım.sinirlenir ve öfkelenirim.

Üye
    Eshat Avatarı

Son Giriş
    24.05-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    6
    Blog Mesajları
    80

Ne kadar da sinirlensek ve öfkelensen sonuş değişmez. Bazı gerçekleri kabul etmek kaçınılmazdır. İnşallah kalkıp yapamadığınız şeyleri hayatınızı kalan kısmında yapmanız nasip olur. Siz yinede kendinize de olsun sinirlenmeyin. Çünkü herkesin bir kader çizgisi vardır. Bunuda kendisi belirlemez.

Forum Moderatörü
    mac72 Avatarı

Gerçek Adı
    Ercihan
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    15:20
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    53
    Verilen Beğeniler
    59
    Blog Mesajları
    10

Valla ben o dönemi atlattım .. Alınganlığı atana kadar epeyce kalp kırdım ama artık o duygularda felç oldu..

Üye
    Eshat Avatarı

Son Giriş
    24.05-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    6
    Blog Mesajları
    80

Oldun arkadaşım o alınganlığı üstünden atman da önemlidir. Biraz kalp kırmışın ama umarım sizi anlayışla karşılamışlardır.

Üye
    shebnem Avatarı

Son Giriş
    05.04-2013
    Saat
    13:58
    Yaşadığı Yer
    Eskişehir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Alınganlık kişilik yapısı ile alakalı bir durum bence, onun engelli olmakla ilgili olduğunu düşünmüyorum.

Üye
    BaŞKaN Avatarı

Gerçek Adı
    Evbari Bayram
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Bitlis
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Kendi Adıma Hiç Böyle hissetmedim ama kişilere göre değişir apılarında varsa alıngan olurlar..

Üye
    Eshat Avatarı

Son Giriş
    24.05-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    6
    Blog Mesajları
    80

Ben burada bir araştırmanın sonucuna göre ve kendi gözlemlerime göre, bir sonuç ortaya koydum. Mutlaka yapısal olmakla alınganlık alakalıdır. Biz de zaten diğer insanlar alıngan değilde, engelliler alıngan diye bir iddiamızda söz konusu değil.

Sadece engelli olan insanlar yaşadıkları psikolojinin ve toplumumuzun önyargılarından etkilenmeden doğan bir alınganlığı istisnaları hariç tutma kaydıyla anlatmaya çalıştık.

Umarın anlatabilmişizdir.

Forum Moderatörü
    mac72 Avatarı

Gerçek Adı
    Ercihan
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    53
    Verilen Beğeniler
    59
    Blog Mesajları
    10

Alınmıyorsanız bence bi tuhaflık vardır.İnsanlar size uzaylı görmüş gibi gözünü dikip bakarlarken alınmadınızmı hiç ?? Hadi canım sizde
    İnsanın yapısıyla alakalı olduğunu düşünmüyorum ben alışma ve alışmama durumuyla alakalı bence

Üye
    Eshat Avatarı

Son Giriş
    24.05-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    6
    Blog Mesajları
    80

Evet arkadaşım haklısın bu konuda biraz alıngan olabiliyoruz. Bunu kabul etmemiz gerekir. Birde alışmamız gerekir. Gerçi sen o aşamayı geçmişinde...

Üye
    Sehribanu Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    15:05
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    61
    Verilen Beğeniler
    9
    Blog Mesajları
    1

Biz engelimiz itibariyle,kırılgan bir yapıya sahibiz.Alınganlık bir tür mizaç ve kişilik yapısıyla alakalı, ayrıca ruhsalığındaki bazı problemlerin de ipuçlarını veriyor... Kişilerin yatkınlığı varsa herşeyi kendi açısından görmeye,herşeye karamsar bir şekilde bakmaya çalışıyor.Ortalığa söylenmiş sözleri cımbızla çekerip kendi üzerine alıyor,bu da bir insanın kendi içine kapanıp,olaylara ben merkezci bakmasından kaynaklı...Söyle kafamızı kaldırıp,diğer insanların duygularını düşüncelerini anlamaya çalıştığımız zaman olayların hiç de öyle olmadığını göreceğiz ama,kurbağa misali tüm kainatı gölden ibaret sanıyoruz o nedenden dolayı da alınganlık gösteriyoruz...Biz engelliler alıngan değil kırılganız,naçizane fikrim...

Forum Moderatörü
    mac72 Avatarı

Gerçek Adı
    Ercihan
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    53
    Verilen Beğeniler
    59
    Blog Mesajları
    10

evet sehribanu daha doğru bi tespit kırılganlık daha uygun

Üye
    Eshat Avatarı

Son Giriş
    24.05-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    6
    Blog Mesajları
    80

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Değerli Moderatör arkadaşım herşeyden evvel konuya göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ediyorum.

Bana göre kırılganlık, alınganlıktan daha ağır bir duygudur. Yani size kırılan bir insanın gönlünü almak biraz daha zordur. Oysa alınan bir kişinin gönlünü almak sanırım biraz daha kolaydır. Karşınızdaki insanın sizi bilerek incitirse buna kırılırsın. Fakar karşınzdaki kişi bunu istemeden yaparsa da alınırsın. Bana göre alınmak biraz da nazlanmak, gönül koymak ve sitem gibii kelimelerle eşdeğerdir diyedüşünüyorum.

Eğer yanlışım varsa düzeltiniz.

Sayfa 1 / 3 123 SonSon