Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon
Toplam 43 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Sehribanu Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:07
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    61
    Verilen Beğeniler
    9
    Blog Mesajları
    1

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Alınganlık söylenen sözleri kendi üzerimize alınıp,bana niye öyle dedi gibi şüpheci bir yanı vardır.Bazı insanlar kendisiyle alakalı olmayan şeyleri bile kendi üzerine alabilmekte,kafasında evirip çevirebilmekte .Ama kırılganlık daha farklı hassas olmak,çabuk incinmek olarak düşünüyorum.Kırılan insanın gönlünü almak daha kolay,ama alıngan bir insanın gönlünü alsanız da o kişi alınacak birşeyler bulur kendine...

Üye
    Eshat Avatarı

Son Giriş
    24.05-2017
    Saat
    00:15
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    6
    Blog Mesajları
    80

Tabi olabilir. Buda sizin yorumunuz. Lakin ben kırılan bir insanın gönlünü almak daha zor diye düşünmüştüm. Olabilir;

Sizde güzel yorumlamışsınız mantıklı ve anlamlı bulduğumu da belirteyim.

Üye
    alifatih1958 Avatarı

Gerçek Adı
    Fatih
    Son Giriş
    08.04-2017
    Saat
    14:13
    Yaşadığı Yer
    İstanbul/B.Çekmece
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

Hem alıngan oluyorlar, hem de gereksiz yere çok kırıcı oluyorlar. Burada yazılarda bile bunu görmek mümkün. Ben bu durumu, kişinin durumunu kabullenememesine bağlıyordum ki geçenlerde bir toplantıda duyduğuma göre psikoloğun birisi de aynı tespiti yapmış ve sakatların alıngan ve özellikle de kırıcı olmalarının başlıca sebebi durumlarını kabullenmek istememesi, devamlı olarak “neden ben” sorusunu soruyor olmasıdır demiş. Evet önümüzde 2 şık var, ya trenin önüne atacağız kendimizi ya da durumumuzu kabulleneceğiz. Açıkçası ben trene sadece seyahat için binmek taraftarıyım. Mutlu olmak istiyorsak “neden ben” sorusunu sormak yerine “ben aileme ve topluma nasıl faydalı olabilirim” sorusunu sormamız ve kafayı bunun için patlatmamız gerek. Böyle yaparsak, alınganlık bir tarafa, sanırım gönül de kırmayız.

Üye
    Eshat Avatarı

Son Giriş
    24.05-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    6
    Blog Mesajları
    80

Aslında haklısınız, insanın engelini kabul ederek Alınganlıktan ve kırılganlıktan kurtulması gerekir. Tabi bunu kabullenmekte psikolojik olarak çok zordur.

İşte zorda olsa, bunu başararak topluma kendimizi kabul ettirmak için, çaba içerisinde olmalıyız. Çünkü her engelli bireyde bu toplumun bir parçasıdır. Toplumumuzla içiçe yaşamasınıda bilmeliyiz.

Toplumdan kendimizi soyutlamamız ve kendimizi uzaklaştırmamız bize hiç bir şey kazandırmayacağı gibi tam aksine bir çok şeyide kaybetmemize neden olacaktır.

Forum Moderatörü
    mac72 Avatarı

Gerçek Adı
    Ercihan
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    12:27
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    53
    Verilen Beğeniler
    59
    Blog Mesajları
    10

Tip tip bakma değilde uzaylı görmüş gibi diyelim.. şimdi öyle değil mi? evet hala aynı ama artık ben takmıyorum aynı sizin gibi diyorumki bakmaların bi sebebi vardır salla..

Üye
    Eshat Avatarı

Son Giriş
    24.05-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    6
    Blog Mesajları
    80

İşte üzerimizden bunu atabilmek çok önemlidir. Bunu diyebilmek çok önemlidir. Dahada önemlisi engellilerin ne kadarı bunu diyebiliyor bu önemlidir.

İnşanların size bakışlarını kendinize göre yorumlayarak çeşitli manalar çıkartmak yerien insanların o bakışlarını olumlu olarak algılamak sanırım bu konuda bizi biraz daha rahatlatacaktır. Ama ne olursa olsun şu hayata her zaman için iyi yönleriyle bakarak mutlu olabilmeliyiz. Mutlu olabilmek içinde bu tip olaylara alışmak sanırım en iyisi olacaktır diye düşünüyorum.

Üye
    Eshat Avatarı

Son Giriş
    24.05-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    6
    Blog Mesajları
    80

Evet halısınız, ama bazı insanlar bunu ya geç değiştiriyor, yada hiç değiştirmiyor. İşte zaten sorunda burada...

Üye
    shebnem Avatarı

Son Giriş
    05.04-2013
    Saat
    13:58
    Yaşadığı Yer
    Eskişehir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: Sehribanu Mesajı Gör
    Alınganlık söylenen sözleri kendi üzerimize alınıp,bana niye öyle dedi gibi şüpheci bir yanı vardır.Bazı insanlar kendisiyle alakalı olmayan şeyleri bile kendi üzerine alabilmekte,kafasında evirip çevirebilmekte .Ama kırılganlık daha farklı hassas olmak,çabuk incinmek olarak düşünüyorum.Kırılan insanın gönlünü almak daha kolay,ama alıngan bir insanın gönlünü alsanız da o kişi alınacak birşeyler bulur kendine...
    Benim kast ettiğim de tam böyle bir şey. Alınganlıkta sanki birazcık paranoya var gibi. Alıngan birisine "Yağmur yağıyor" desen, "Sen bana ördek mi demek istiyorsun?" diyebilir. Bu yüzden olumsuz bir çağrışım yapıyor.
    Kırılganlık, incitilme hikayesine ait olmaktır. "Gerçek" olayların insanı hassaslaştırması karakterini inceltmesi ile oluşuyor. Alınganlıkta olduğu gibi ihtimallerle ilgili değil.

Üye
    alifatih1958 Avatarı

Gerçek Adı
    Fatih
    Son Giriş
    08.04-2017
    Saat
    14:13
    Yaşadığı Yer
    İstanbul/B.Çekmece
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

Konu ile ilgili olması sebebiyle, tesadüf bu ya, bana bugün gelen bir e-postayı sizle paylaşmak istiyorum. Bahsi geçen tenisçinin söz konusu final maçını da TV.den naklen izlemiştim yıllar önce zira gazeteler ve TV kanalları ilk kez bir zencinin birinciliğe bu kadar yakın olduğu konusunda bangır bangır yayınlar yapıyorlardı.

Efsane Wimbledon'un ilk zenci Şampiyonu Arthur Ashe kan naklinden kaptığı AIDS'den ölüm döşeğindeydi.
    Hayranlarından biri sordu:”Tanrı böylesine kötü bir hastalık için neden seni seçti?”
    Arthur Ashe cevap verdi.
    “Tüm dünyada 50 milyon çocuk tenis oynamaya başlar, 5 milyonu tenis oynamayı öğrenir, 500 bini profesyonel tenisçi olur, 50 bini yarışmalara girer, 5 bini büyük turnuvalara erişir, 50'si Wimbledon'a kadar gelir, 4'ü yarı finale, 2'si finale kalır. Elimde şampiyonluk kupasını tutarken Tanrı'ya “Neden ben?”
    diye hiç sormadım. Şimdi sancı çekerken, Tanrı'ya nasıl “Niye ben?” derim?

Üye
    Eshat Avatarı

Son Giriş
    24.05-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    6
    Blog Mesajları
    80

İlginç bir paylaşım sunmuşsuınuz...

Forum Moderatörü
    mac72 Avatarı

Gerçek Adı
    Ercihan
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    12:27
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    53
    Verilen Beğeniler
    59
    Blog Mesajları
    10

hem tenisçi hem istatistik uzmanı..

Üye
    Eshat Avatarı

Son Giriş
    24.05-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    6
    Blog Mesajları
    80

Bizim toplumumuzda genelde bir duygusallık hâkimdir. Bu duygusallıktan dolayı da genelde engelli olan insanlara yaşlılara yardım etme konusunda, ellerinden geleni yapmak isterler.Bunun için alıngan olmaya da gerek yoktur sanırım.

İşte bizim de burada bu şekilde, düşünen insanlara karşı, iyi niyetlerini anlayarak hareket etmemiz gerekmektedir. Bizim toplumumuz belki engelliler için bilinçli bir toplum değil ama duygusal anlamda engellilere yardım edebilmek için bir gayret sarf ettikleri de bir gerçektir. Bunu anlayarak insanları kırmadan alınmadan bir engelliye yakışanı yaparak toplumla bütünleşmemiz gerekmektedir.

İşte bu şekilde davranarak, örnek bir engelli olmamız toplumda ki, biz engellilere karşı olan önyargılı davranma psikolojisini de önemli ölçüde ortadan kaldıracaktır. Bunun ortadan kalkması içlinde sadece toplumdan bir şeyleri beklemek yerine, bizim de bir şeyler yapmamız en güzeli olur.

Üye
    Eshat Avatarı

Son Giriş
    24.05-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    6
    Blog Mesajları
    80

Engelliler daha mı alıngan oluyor?

Engelli insanları anlayamayan bir toplumumuzun olması, birçok engelli olana arkadaşımızın hem hayattan kopmasına, hem de kendilerine olan güvenlerini kısmen de olsun yitirmelerine neden olmaktadır.

İşte bizim toplumumuzu bilinçlendirme çabalarımız burada çok önemlidir. Engellide olsak bunun çabasını mücadelesini her zaman için vermeliyiz. Hiçbir şekilde insanlara küserek alınarak kırılarak bir yerlere varılmayacağının öncelikle bizler farkında olmalıyız.

Belki insanlar, bizim alınacağımızı düşünmeden bir söz sarf etmiş olabilir. Buna bizi bakış açımızın önemi çok büyüktür. Neden derseniz. Bir olaya nasıl bakarsanız öyle görürüsünüz. Biz her şeyden evvel olayların iyi yönlerini değerlendirelim. Tabi karşımızda ki insanın niyetinin ne olduğu burada çok önemlidir. Bizim de burada ona göre, en güzel şekilde insanları mümkün olduğunca kırmadan davranmak sorunları çözmek yakışır biz engellilere. Ne kadar kırılsak da! Ne kadar incinsek de!

Üye
    _suna_ Avatarı

Gerçek Adı
    bülbül
    Son Giriş
    07.12-2017
    Saat
    18:23
    Yaşadığı Yer
    Samsun:)
    Alınan Beğeniler
    13
    Verilen Beğeniler
    2
    Blog Mesajları
    5

Engelimle ilgili alınganlıklarım olmadı hiç. yardıma ihtiyacım olduğu anlarda arkadaşlarımdan ya da çevremden görmem gereken yardımı alamayınca onları soegulayıp yargılamadım. küçükken okula yeni başladığım dönemlerde beni tanımayan bana gözlük kullandığım için dört göz diyen kişiler için ağlardım ama bu kabullenmemek meselesi değil engeli sadece düşünmediğin davranış kalıplarıyla karşılaşmak olsa gerek.
    çeşitli olaylara kırılma ya da kızma kişilerle alakalıdır bence. ben de kırılgan biriyim çünkü kişilerden beklentilerim farklı. değer görmemek insanı kırar. ya da çok nefret ettiğiniz bir söz vardır onu söyler birisi sinirlenirsiniz ama tamamen kişiye bağlı. kimi şaka kaldıramaz içinde birşey arar...vs. belkide ben yanılıyorum bilemiyorum. belki bilinç altıyla lakalı ben farketmiyorum. ama engelle alakalı bir durum olduğunu düşünmüyorum.

Üye
    alperencsm Avatarı

Son Giriş
    13.01-2014
    Saat
    15:26
    Yaşadığı Yer
    mersin - bozyazı
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    evet galiba bu kırılganlık bir dönem. 10 ile 15 yaşlarımda bu dönemi bende yaşadım. oran niye böyle buran niye böyle diyen koca koca insanlar yuzunden çok uzuldummm... şimdi şimdi keşke onlara "seninki niye öyle ise benimkide ondan böyle " diyebilseydim diyorum...

şimdi sormuyorlarmı? hala soruyorlar ! ama artık alıştım... soranlarla gırgır bile geçiyorum

tiptip bakanlar! sanki ilk defa engelli görmüşler. eskiden bakdıkları ortamlardan kaçardım...

şimdi bakmıyorlarmı? bakıyorlar ! ama artık bende bakıyoorum tip tip " ne var kardeş " diyorum

Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon