Sayfa 4 / 4 İlkİlk 1234
Toplam 56 mesajın 46-56 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    ismayil Avatarı

Gerçek Adı
    ismail
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    denizli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    engelli olmanın avantajları'nın nesi okunacak kardeşim. evet senin durumunda herhangi birşey yok, yani boş konuşuyorsun. git işine bence.........

Üye
    Eshat Avatarı

Son Giriş
    24.05-2017
    Saat
    00:15
    Alınan Beğeniler
    20
    Verilen Beğeniler
    6
    Blog Mesajları
    80

Ben bu konuda yeteri kadar yorum yazdım. Sanırım bunları okuyan arkadaşlar beni anlarlar. Tabi herkes benimle aynı görüşü paylaşacak diye bir kaide de yoktur. Tabi ki de herkes eleştirebilir. Buna da her zaman saygı duyarım.

Çünkü biz burada engelli arkadaşlar olarak bir şeyleri paylaşarak, tartışma olanağı buluyoruz. Bu şekilde en doğru olanıda bulacağımızı düşünüyorum.

Sevgiler...

Üye
    mezopotamyali kederi Avatarı

Gerçek Adı
    ASYA
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Gerçek, kapkaranlık bir odada, kara bir kediyi aramak gibidir."Ya kedi yoksa?" diyenler olabileceği gibi kedinin soluğunu hissedenler de olabilir. (Klişe örnekler vermeye gerek yok ama arada imdada yetişiyor).Ortada bir bardak var.Yarısı dolu diyenler olabileceği gibi yarısı boş diyenler de olabilir. En anlamlı tahammül başkasını aynı fikirde olmasanız da dinleyebilmektir diye düşünüyorum şahsen...

Yasaklı Üye
    Makri Avatarı

Son Giriş
    02.08-2013
    Saat
    01:02
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

eshat,
    Güzel türkçemizde güzel bir deyim vardır, "özrü kabahatinden büyük" diye. Onun için ifade etmeye, konuyu zorlamaya, insanları kızdırmaya ya da üzmeye -bu forumda da olsa- kimsenin hakkı yoktur. Eğer senin dediğin gibi özürlü olmak avantaj olsaydı onbeşbin -ya da daha fazla- kişi yaşamımızı bundan sonra biraz daha fazla güvencede sürdürelim diye bu forumlarda çabalamazdı.
    eshat,
    Engellilik, sakatlık, özürlülük -doğuştan ya da sonradan- yaşama 1-0 mağlup başlamak demektir. Bu forumun başlığı bu konu değil de, "Engellilere pratik bilgiler" olsaydı eğer reaksiyon göstermez, bir eksikliği giderdiğin için de teşekkür ederdim. Yani özetlersek, engelli kadrosunda işe girmek, ötv'siz, mtv'siz, istisna ve muafiyetten yararlanmak İsmayil'inde dediği gibi "dezavantajı avantaja çevirmeye çalışmaktan, madem böyle bari bundan yararlanalım" mantığından başka birşey değildir.
    eshat,
    Başka konularda yazmış olduğun görüş ve önerilerine elbette ki saygı duyuyoruz. Ama böyle diye, saçma sapan başlıkta açılmış bir foruma da reaksiyon göstermeyeceğim(iz) düşünülmesin.

Üye
    DeFnEx Avatarı

Son Giriş
    19.01-2014
    Saat
    19:48
    Yaşadığı Yer
    dünya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

eshat,bu konu hakkında hala yazı yazılıyorsa demekki konunun başlığına tepkiler devam ediyor ve edecekte.tekrarlamak istiyorum ki bizler hala şu avantajlar neler anlayamadık.bize teker teker yazarmısın?

Üye
    Feyyam Avatarı

Gerçek Adı
    ....
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    3

Ben bir avantaJını biliyorum defnex arkadaşım mesal engelli bir insan hayatta bazı şeyleri elde ederken normal isnanlardan biraz daha zor elde ediyorlar ve o istediklerini elde ettiklerinde de bunun kıymetini daha iyi biliyollar.Hayat onların duygularını birşekilde eziyor.Engelli olan insan mutluğu kolay bulmuyor ve bunun değerini normal insanlardan daha iyi biliyor.UmaRım istediğin cevabı sana vermişimdir.
    SEVGİYLE KAL OLUR MU...

Üye
    Eshat Avatarı

Son Giriş
    24.05-2017
    Saat
    00:15
    Alınan Beğeniler
    20
    Verilen Beğeniler
    6
    Blog Mesajları
    80

Bazı arkadaşlarımız kırıcı ve itici olmakta ısrar ediyorlar. Ben sadece polemik olmaması için daha fazla tartışma yapmayacağım. Ben buradan bütün arkadaşların iyi niyetle konuyu tartıştığını düşünüyorum. Belki benim hakkımda birkaç arkadaş gereğinden fazla tepki göstermiş olabilir. Herkesin kendi görüşüdür. Bana saygı duyan herkese bende saygı duyuyorum. Burası bir formdur herkes aynı düşünceyi paylaşırsa farklı düşünceler olmazsa ne anlamı kalır. Ama karşınızdaki ne siz den farklı düşünüyor diye kırıcı olmak çok anlamsız bir davranıştır.

Ben burada bütün engellilerin farklı konuları, farklı görüşle de olsa, paylaşmalarını isterdim. Ama buradaki bazı kişilerin önyargıları ve insanlara karşı yaklaşımları özellikle de bir engelli olarak bir engellinin bu tavırlarını anlamakta güçlük çekiyorum.

Yani bir insanı kırmak mı? Yoksa farklı bir düşüncelerimi var anlayamıyorum.

1 - Engelliler için devletin açmış olduğu engelli kadrolarının tam olarak dolmadığı herkesce bilinmektedir. Bu engellilere verilmiş olan bir haktır bunu bir avantaj olarak kullanmak.

2 - Kendi İşinizi Kurmak İçin Bazı Kolaylıklar
    Eğer maddi imkânlarınız kendinize ait bir işyeri açmaya yetmiyorsa, üretken ve çalışmaya istekli bir özürlü iseniz size sağlanan kolaylıklardan yararlanabilirsiniz!
    Kendi işinizi kurduğunuzda gelir vergisi indiriminden yararlanabileceğinizi unutmayın. Bu size çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

3 – Vergi indiriminden faydalanarak erken emeklilik hakkımızı kullanarak kendimize bir avantaj sağlayabiliriz.

4 – H sınıfı sürücü belgesi olan özürlülerden uygun şartları taşıyanların yurt dışından getirtecekleri özel tertibatlı otomobiller için gümrük vergisi muafiyeti vardır.

5 – İşkur un düzenlemiş olduğu meslek edindirme kurslarına katılarak meslek sahibi olma imkânı bu imkânı da en avantajlı bir şekilde değerlendirebiliriz.

6 - Devlet Demir Yolları ana hat yolcu trenleri ile seyahat halinde özürlüler %20 indirimden yararlanabilir.

7 - Türk hava yolları ile seyahat halinde belirlenen esaslar doğrultusunda özürlüler %40 indirimden yararlanabilir.

8 - Özürlülerin profesyonel olarak spor yapmaları için devlet bakanlığına bağlı özürlüler spor federasyonları vardır. Sosyal faaliyet olarak bu alanlarda faydalanabilirsiniz.

9 - Belediyeler toplu taşıma araçlarından özürlüleri ücretsiz veya indirimli olarak yararlandırmak zorundadır. Tabi bunu her belediye uygulamıyor. Bunun uygulanması için gerekli mücadelenin de verilmesi gerekir.

10 - 18 yaşını bitirmiş ve herhangi bir yerden geliri olmayanlar emekli sandığına veya bulunduğu yerdeki valilik veya kaymakamlık makamlarına başvuru yaparak 2022 sayılı yasa gereğince aylık bağlanmasını talep edebilir.

11 - H sınıfı sürücü belgesine sahip olan özürlüler yurt içinden aldıkları özel tertibatlı otomobillerde, katma değer vergisi indiriminden yararlanmakta ve taşıt alım vergisinden muaf tutulmaktadır.

12 - El ve ayak fonksiyonunu tamamen yitirmiş bulunan özürlülerin yurt dışından getirtecekleri özel tertibatlı minibüsler gümrük vergisinden muaftır.

13 - özürlü çocuğun resmi veya özel eğitim merkezlerinde aldıkları gelişim ve eğitime ilişkin giderlerin bir kısmı çalışılan kurum, emekli sandığı ve sosyal sigortalar kurumu tarafından bütçe uygulama talimatları çerçevesinde karşılanmaktadır.

14 - Yükseköğretim kurumuna girmeye hak kazanan ve kayıt yaptırarak öğretime başlayan öğrenci ilk yılında bulunduğu ilin valiliği bünyesindeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı’na başvurması durumunda, başbakanlık bursundan yararlandırılır.. ayrıca yardımcı ders araç gereçlerinin temini konusunda özürlü öğrenciye destek verilmektedir.

15 - 4760 Sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanunu’nun 7. maddesine göre, II sayılı listedeki kayıt ve tescile tabi mallardan, münhasıran aracı sakatlığına uygun hareket ettirici özel tertibatı bulunanların malul ve sakatlar tarafından beş yılda bir defaya mahsus olarak bizzat kullanılmak üzere ve %90 ve üstü oranda raporu bulunan tüm özürlüler yeni otomobil ve bir kısım ticari araçlarda ö.t.v.’den muaftırlar

16 - 197 Sayılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu’nun 4. maddesine göre, bizzat maluller tarafından kullanılan ve %90 ve üstü oranda raporu bulunan tüm özürlüler motorlu taşıtlar vergisinden müstesnadır.

Tabi ki de bunların hiç biri yeterli değildir. Bunlar sadece engellilere verilmiş olan kısıtlı imkânlar olarak değerlendirdiğimi de belirteyim. Ama bu imkânları bile bazen büyük mücadelelerle alabilmekteyiz. İşte bu imkânları kullanalım her ne şekilde mücadele etmek gerekirse mücadelemizi edelim.

Bu tartışma benim için bitmiştir.

Yasaklı Üye
    Makri Avatarı

Son Giriş
    02.08-2013
    Saat
    01:02
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

eshat,
    Konu anlaşılmıştır, Trene %20, uçağa %30, vapura %25 indirimli bineceğim, turkcell beni destekcellden indirimli konuşturacak, ötv'siz arabaya binebileceğim vs vs diyorsan ve bunları sen avantaj olarak görüyorsan sana sadece ve sadece "pes yani" diyorum. Benim içinde, bu tartışma bitmiştir. Saygıyla, sevgiyle..

Üye
    Feyyam Avatarı

Gerçek Adı
    ....
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    3

arkadaşımız eshat sadece engelli haklarını sitede paylaşmak istemiş lütfen bunu yanlış anlamayalım.Herkesin görüşüdür saygı duyalım olur mu?

Üye
    hakandogualp Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan Doğualp
    Son Giriş
    17.07-2017
    Saat
    10:44
    Yaşadığı Yer
    İZMİR/BAYRAKLI
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Eshatın dediklerini başka türlü yerlere çeken arkadaşlara;

Sizin yaptığınızı ben 10-15 sene önce bunları görmezden gelerek yaptım.Avany-tajı kabul etmedim.yardımı kabul etmedim.Sadece aklımda özürüm olmasın istedim.Ama bunu istemekle yılllarca değişmedi özürüm hep aynı kaldı.Zamanla bunu görmek yerine bununla yaşamaya çalışarak ve yanında getirdiği bazı kolaylıklardan (eshat arkadaşımızın yazdıkları şimdilik Türkiyede bu haklar var) yararlanarak hayatımı kolaylaştırmaya çalışıyorum.

Siz hem istemem hemde yan cebime koy der gibisiniz.Peki şunu sormak istiyorum;

Eshatın dediği avantajları kabul etmeyen ve bu haklardan yarralanan arkadaşlar bu haklardan niye yararlanıyor?Niye istifade ediyorlar.Yok arkadaş ben bunu bizlere verilmiş bir avantaj olarak görmüyorum ve kullanmıyorum neden demezler?

Eshat arkadşımızın gereksiz ve üslupsuz üzerine gitmenize ne gerek var.Arkadaş bence bizlere moral vermeye ; bir an olsun belki aklımızdan özürümüz düşünmeyi unutup bunu getirilerinden hayatımızı nasıl daha iyi yaşarız onu hatırlatmayı çalışması hepimiz için güzel bir paylaşımdır.

Üye
    ist01 Avatarı

Gerçek Adı
    fikret
    Son Giriş
    07.07-2017
    Saat
    05:02
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    ben engelli olarak hiçbir kazancım yok keske sağlam olsaydımda işim olmasaydı seyyar satıcılık bile yaparak geçiniridm ama engelliyse şans faktörü girior devreye şanslı isen işin olur deilsen hiç birşey olmaz engelli olmanın hiç bir avantajı olmaz aksine birrüsü kayip olur hem manevi hem maddi

Sayfa 4 / 4 İlkİlk 1234