Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 17 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    ayla_saglamyasar Avatarı

Gerçek Adı
    ayla sağlamyaşar
    Son Giriş
    12.04-2013
    Saat
    12:01
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Hayatımın pırıltısı,

Sana hamile olduğumu öğrendiğim gün yaşadıklarımı anlatabilmem, söze dökebilmem mümkün değil biliyorum.. tarifi imkansız bir sevinç ve ona eş değer bir korku.. evet korkuyordum.. Kimseye itiraf edemediğim bir korku yaşıyordum. Engelimin beni başarısızlığa düşürme, yarı yolda bırakma, seni benden mahrum bırakma korkusu..
    Sana hamile kalana kadar engelimin beni engellemesine hiçbir zaman izin vermedim. Bedensel engelime rağmen ailemden uzakta bir üniversiteyi yazıp okudum.Onur öğrencisi olarak mezun oldum. Sen engellisin yapamazsın denilen her şeyi inatla yapıp başardım. Ve şimdi evet şimdi Anne olacaktım.. Engelliyim diye çocuk sahibi olamayacağımı düşünenlerin başını önüne eğdiren bu haber benim yüzümde tebessüm içimde panik yaratmıştı. Baban bulutlarda baba olacağının sevincini yaşarken içimde kopan fırtınaları dışa vuramazdım.. Ya yürüken düşersem sana bişe olursa diye dokuz ayı panikle yaşadım .Her Dr. Kontrolünde engelli olma ihtimalın hakkında sorular sordum. Ense kalınlığını ölçttünüz mü, ense boy hizası normal mi gibi akla gelmeyecek sorular. Hatta parmaklarını bile tek tek saymışlardı.
    Son 2 ayımda yattığım yatakta senin tekmelerinle konuştum. Her şeyi seninle paylaştım. Allahıma şükürlerimi sunarken dualarımı eksik etmedim. Beni oğluma kavuştur diye.. Ve doğum için gün aldığımzda korku, panik, sevinç ve heyecanı yaşadığım bir haftayı zor atlattım. Ya doğumda ters bir şey olursa ya sana zarar verirlerse diye kalp sancıları yaşadım. Ve o an geldiğinde annenin engeline inat seni sapasağlam kucağıma verdiklerinde mutluluğun ne demek olduğunu anladım.
    Başarmıştık 9 ayı bu engelli bedende senle beraber tamamlamıştık, Doktorumuzun bile takdirlerini almıştık. Şimdi senle 5 yılı tamamlayacağız.. Dolu dolu geçen beş yıl… Engelimin anneliğimi engellememesi için mücadele ettiğim, potansiyelimin üstünde enerji sarf ettiğim 5 yıl.. Bebekliğin süresince seni oturmadan kucağıma alamadığım için çok ağladım. Sonra evin içinde kullanmak için aldığım kanguruyu taktığımda olimpiyat kazanmış sporcu edasında dolandım seninle evde.. Dışarıda yine kucağıma alamazdım ama evde seninle tekrar bütünleşmenin huzurunu yaşadım.
    Zor bir bebektin, benim engellime inat hareketli, afacan uyumayan bir bebek.. Bense senden arta kalan zamalarımda bebeğimin gelişimini araştıran, okuyan ve değerlendiren bir anne.. Herşeyi erken yaşadık senle dişin 4 aylıkken çıktı, ilk cümleni 10 aylıkken kurdun, 11 aylıkken ilk adımını attın. Her şeyini programlı yaşıyorduk. Sen olunca işten çıkmış her anını yaşamak adına kendimi sana adamıştım. Bu durum hanemize maddi sıkıntılar getirmesine rağmen huzurluydum. Uyku saatin, mama saatin, banyo saatin hiç şaşmadı. Seni kontrol amaçlı götürdüğümüz her doktor gelişiminin normalden fazla olduğunu söylüyorlardı.
    Kendimi tamamen dış dünyadan soyutlamış, sana dair bir dünya kurmuştum.Yorgunluk,uykusuzluk çoğu zaman tavan yapıyor çaresizlikten ağlama krizine girdiğim anlar oluyordu. Çünkü desteğim yoktu seni tek başıma büyütüyordum. Baban evde olduğu sınırlı saatlerde çok yardımcı oluyordu ama yoğun çalıştığından o da pek evde kalamıyordu.. Büyümeni sabırsızlıkla bekler olmuştum. Tek hayalim senle baş başa dışarıda boy gösterebilmekti. Elinden Tutup gezebilmek.. Sen 2,5 yaşındayken maddi sıkıntılarımız çözülmez duruma gelmişti. Baban işten çıkmış zor günler başlamıştı. Eşyalarımızı dağıtıp, evimizden koparak Anneannenlere taşınmak zorunda bile kaldık. O ara kendimi senden bile soyutlayarak harıl harıl ders çalışmaya başladım. Devletin engelllier için açtığı sınavda senin için başarılı olmalıydım. Bu nedenle 3 ay tüm bakımını babana bırakıp gece gündüz çalıştım. Senin sesini duyuyor ama “ders çalışmalısın bu onun için deyip” dersten kalkmıyordum. Uyurken sana sarılıyor, öpüyor ve senden esirgediğim zamanlar için özürler diliyordum. Sen büyüklerin yanında kalabalık bir ortamda tamamen huy değiştirmiş, afacanlıkta sınır tanımaz hale gelmiştin. Seninle ilgilenemiyor, araştıramıyor; ne eğitimin ne yemen içmene bakabiliyordum. Tek yaptığım dersi çalışmaktı. Babanla da sorunlar yaşamaya başlamıştık. Sabırların tükenmesine yakın sınavı kazandım.
    Sen, ben ve baban başka bir şehirde tam anlamıyla sıfırdan başladık her şeye… Önce evimizi tutuk, bize yetecek kadar döşedik. 37 ekran televizyon ve eksiklerimizin çok olduğu evimizde çalışma hayatına atıldım. Babanda iş arama sürecine girince sana bakacak birilerini bulma sıkıntısı yaşadık. Önce seni şımartacak kadar seven, sana zarar verme pahasınada olsa Hayır demeyen büyükannen geldi yanımıza… Bu durumda Yaklaşık 6 ay yine senle aramızda iletişim sorunu yaşandı, Sonra sancılı bir kreş hayatın… Benden kaynaklanmayan nedenlerle hiç istemesemde kuralsız, sınırsız ve hırçın bir çocuk olmuştun. Senin için işten kalan tüm zamanlarımı araştırarak, eğitimin için, davranışlarında yaşadığımız sıkıntıları çözebilmek adına yapabileceklerimizi belirleyerek geçirdim. Kreşten sürekli şikayetler geliyor ve ben ne yapacağımı bilmiyordum. Pedagoga bile gittim biz belki nasıl davranacağımız bilmiyoruz diye..
    Sancılı bu dönem hiç bitmeyecek sanıyor her gece ağlıyordum. Arkadaşlarına vurduğunu, faaliyetlere katılmadığını., Sınıfta sürekli huzursuzluk çıkardığını söylüyorlardı. Ben ise önce sen ağırlıklı olarak seninle konuşuyor neden böyle davrandığını anlamaya çalışıyordum. Kreşin para biriktirme merkezi olduğunu, çocuklara farklı bir birey olarak değilde programlanmış robot gibi davrandıklarını anlayıp kreş değiştirdik. Yeni kreşimizde de bir 6 ay mücadele ettik. Çünkü sen güdümlenecek bir robot değildin. Yüksek sesle söylenen hiçbir kurala uymuyordun. Korku kavramını biz yerleştirmemiştik sana ve sen büyüklerin sana zarar verebileceğini düşünmüyordun. Öğretmenin sana şiddet uyguladığında beni dövdü demedin. Hiç unutamıyorum “ Öğretmenim benim canımı yaktı boğazımı sıktı sizde onunu canını yakın” dedin. İnsanların birbirinin canını yakabileceğini acı bir tecrübeyle anlamış oldun.
    Şimdi milli eğitime bağlı resmi bir bağımsız anaokuluna gidiyorsun. İlk dönem yaşadıklarının etkisi ile okul gitmememe sancıları yaşıyor, öğretmenlere resmen meydan okurcasına karşı çıkıyor, kurallara uymuyordun. Ama çok şükür şu an öğretmen ve sınıf değişikliği ile sorunları biraz aştığımıza inanıyorum. Ben her zaman sen merkezli yaşayan bir anne oldum ve bundan da mutluyum. Hep sen öncelikli yaşadım. Herkes ailem bile bana bu konuda kızssa da kendimi sana adadım. Hala da öyledir. Evde olduğumuzda her şeyi senle yaparız. Beraber yemek hazırlar, animasyon izler bazende bilgisayar oynarız. Aktiviteler ve hafta sonu gezdirmelerle sen odaklı yaşarız. Sen uyuyunca da sızmadıysam kitap okur babanla tv seyrederiz.
    Yüzümün tebessümü, hayatımın amacı, yaşama sevincim canım oğlum her zorluğu rağmen bir gülüşünle yüreğimde mis kokulu bahçeler oluşturan meleğim iyiki senin annenim iyiki benim mücadelemsin. Seni çok seviyorum.

Üye
    Landish Avatarı

Son Giriş
    06.11-2017
    Saat
    11:10
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    11

Sizi tebrik ederim

Üye
    düşenyaprak Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

duygularınızı çok güzel anlatmışsınız. sizinle aynı duyguları paylaşıyorum.

Üye
    Durakoglu Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    14.02-2017
    Saat
    17:50
    Yaşadığı Yer
    Konya/meram
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

Güzel bir azim tebrik ederim... çocuğunuz çok şanslı

Üye
    basays Avatarı

Gerçek Adı
    hüseyin
    Son Giriş
    18.06-2017
    Saat
    16:24
    Yaşadığı Yer
    Denizli
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    4

mutluluğunuz daim olsun

Üye
    denizin kızı Avatarı

Gerçek Adı
    Nihal
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    23:04
    Yaşadığı Yer
    Çanakkale
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    1

muhteşem

Yasaklı Üye
    bebish_5 Avatarı

Son Giriş
    30.06-2014
    Saat
    16:26
    Yaşadığı Yer
    Adıyaman / Semsûr
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

yazdıklarınız çok güzel şeyler.Keşke her anne sizin gibi olsa..

Üye
    qakkos2332 Avatarı

Gerçek Adı
    qakkoş
    Son Giriş
    22.07-2014
    Saat
    03:03
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

gerçekten çok güzel elinize sağlık..

Üye
    selda75 Avatarı

Gerçek Adı
    Selda
    Son Giriş
    13.10-2017
    Saat
    08:43
    Yaşadığı Yer
    Ege Bölgesindee bır yer
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bır anne nasıl olunur ? Merak edıyorum anne olmadığım ıçın öğrenmek ıstıyorum. Inşallah bır gün olurum ümidiyle

Üye
    pelin1988 Avatarı

Gerçek Adı
    Pelin
    Son Giriş
    28.03-2014
    Saat
    10:13
    Yaşadığı Yer
    eskişehir
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Yebrik ederim sizzi

Üye
    bendis01 Avatarı

Gerçek Adı
    gülşah
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Yaşadıklarınızı o kadar güzel anlatmışsınız ki sevinçlerinizi ve sıkıntılarınızı yüreğimde hissettim..Siz en zoru başarmışsn, tebrikler..Bundan sonraki hayatınız umuyorum ve diliyorum çok daha güzel olacak..

Üye
    Sehribanu Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    20:08
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    59
    Verilen Beğeniler
    9
    Blog Mesajları
    1

Zorlu bir mücadele ama beraberinde getirdiği mutluluk çok büyük..
    Mutluluğumuzun sonsuza kadar sürmesi dileğiyle...

Üye
    Rain_Man Avatarı

Gerçek Adı
    adem
    Son Giriş
    24.07-2017
    Saat
    14:33
    Yaşadığı Yer
    HATAY.
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Tebrikler bu sözleri okuyup gözünden yaşlar süzülmeyecek insan yoktur sanırım. allah daima sizleri sağlıklı ve mutlu kılsız..

Üye
    uzungöl Avatarı

Gerçek Adı
    suna uysal
    Son Giriş
    09.04-2017
    Saat
    19:27
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Rabbim mutlulugunuzu daim etsin evladinizdan hic ayri dusurmesin... Sizin yazdiklarinizi okudukca kendi hayatim film seridi gibi gecti gozlerimin onunden.. Ben henuz yolun basindayim beni neler bekliyor bilmiyorum ama bende engelli ve 3 aylik hamile bir anne adayiyim. Ayni korkular ayni telas bendede var ne olacak beni ne bekliyo sorusu heran beynimi kemiriyo... Ama rabbime inancim sonsuz derdi veren rabbim dermanini ve ilacini da veriyor. Benim ilacim ve sifam yolda nasip olursa temmuzda gelicek. Hamile olan kadin hamilelikte bir hastaliga sahip olursa o bebek ona kok hucre gonderirmis. Ben inaniyorum o bana sifa verecek ayak bilegimde hareket edecek hislerimde donecek.. Rabbim inancimizi ve umutlarimizi eksik etmesin, yar ve yardimcimiz olsun...

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    15:26
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Ayla Hanım;
    yazdıklarınız annelere ve anne adaylarına ders kitabı olabişlecek nitelikte ve bir o kadar da duuygusal,malum nedenle yazıları çift görerek zorla okuyabildim.
    Rabbim mutluluğunuzu daim etsin,yavrunuzla birlikte sağlık ve huzur dolu bir hayat bahşetsin inşaallah size.

Sayfa 1 / 2 12 SonSon