Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 18 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    merdoli Avatarı

Gerçek Adı
    Mert
    Son Giriş
    01.10-2017
    Saat
    20:45
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    1

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merbaha,

Hepimiz öyle ya da böyle bir şekilde engellilere yapılan ayrımcılığa(pozitif veya negatif) maruz kalıyoruz. Sosyal çevrelere giremiyoruz, girdiğimizde aktif olamıyoruz ya da dışlanabiliyoruz. Bu da olmazsa insanlar engelimizden kaçmasalar bile bizim incineceğimizi düşündükleri için çok fazla üzerimize gelmiyorlar. Bence problem de tam olarak burada başlıyor. Çevremize karşı daha pozitif olsak, onlara kendi engelimizle ilgili şakalar yapsak bence karşımızdakinin bize korkmadan daha samimi şekilde yaklaşmasını sağlayabiliriz. Mesela ben yatılı bir lise öğrencisiyim. Doğuştan sağ bacak diz altı amputeyim. Okula ilk geldiğimde arkadaşlarım benden uzaklaşmasalar da beni kollamak için zor aktivitelere girmemi istemiyorlardı. Ama ben zamanla onlardan hiçbir farkımın olmadığını gösterdim. Yapabilecekleri "her şeyi" yapabildiğimi gösterdim ve durumumla ilgili şakalar bile yaptım. Şimdi beni sınıftaki herhangi birinden farklı görmediklerinden eminim. Hepimiz böyle yapsak sosyal hayatta daha mutlu olmaz mıyız sizce?

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    114
    Verilen Beğeniler
    168

aferin sana iste daha isin basindan yani diyeyim kucuksun engelinle barismissin kutlarim seni asil is engelle barismaktadir

cok ileri isitme kaybimda bende baristim diyorum ama bazen yelkenleri suya indiririm olmadi olayacak bu kadar yapabiliyorum diye esef ettigim olur
    insanlarin ayirimciligina bosveren bi yapim var bu engellendigim yerde zorluyor iste
    bi bakima onlarda hakli isitme kaybi senin ayaginin tokezlemesi gibi gozukmediginden birde isitme kaybinin salt bagirmakla bittigini zanneden yani duyurduklarini varsayan bi toplum icinde olagan goruyorum
    her engel gurubu iletisim topluma katilma soz sahibi olma becerilerinden bisey kaybetmiyor ama biz isitme engelini agir yasayan iletisim kurmak isteyenlerin sabrini zorladiklari cok olur iste biz bunlari yapamiyor sessiz dunyamizda isimize bakiyoruz

Üye
    merdoli Avatarı

Gerçek Adı
    Mert
    Son Giriş
    01.10-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    1

Yani demek istediğim engelli insanların fakir edebiyatından vazgeçememeleri, bazı şeylerin üstesinden bir türlü gelememeleri. Tamam, engelliyiz. Ama bu sosyal hayatta hiç bir şeye bahane ya da mazeret olmamalı, olamamalı... İnsanlar engelliliği bir gelir kapısı, bir indirim aracı olarak kullanmayı bırakmalı. Gerçekten ihtiyacı olanlar alınmasın ama bu forumda bile çoğu kişi nereden ne koparabilirim diye bakıyor. Mesajların en az %60'ı bu yönde.

Üye
    srkxx Avatarı

Gerçek Adı
    esra
    Son Giriş
    25.04-2013
    Saat
    14:39
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Shukufe tam da snir oldugum sey o iste . Anlamadin mi ayni agizdan bagirip soyluyolar . Tane tane konus anlicaz . Boyleleine bazen uyuzluk yapiyorum bisey soylemedigim halde alo duymuyon mu beni diyorum bazen de anlamayacaklari sekilde konusuyorum ,ne dedin diye sorunca da bosver diyip gulup geciyorum onlar ugrassin canim banane

Üye
    Bio Avatarı

Gerçek Adı
    ibrahim
    Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    00:15
    Yaşadığı Yer
    mersin
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    1

Halkalara bakarsak hata evet kendimizde başlıyor ,insanların eğitim ve kültür düşüklüğü ile devam ediyor , ülke yapısı duygusallık ve ajitasyon en son olarak da fakir edebiyatı ve siyasetle son noktaya ulaşıyor temel sorun olarak belirttim tabi bunları...

Üye
    merdoli Avatarı

Gerçek Adı
    Mert
    Son Giriş
    01.10-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    1

İbrahim çok doğru tespitler yapmışsın ışte bunları yenersek ancak "normal"olabiliriz

Üye
    Bio Avatarı

Gerçek Adı
    ibrahim
    Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    00:15
    Yaşadığı Yer
    mersin
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    1

Mert kardeşim yaklaşık 15 yıldır hep dışardan izleyerek tespitler yapmıştım yalnız son 4 yıldır genelde engelli arkadaşlarımdan dost edindim sohbetler ettim birde Türkiye genelinde kamu kurumlarında çalışan çalışmayan insanların yaklaşımlarına baktım bu sorunlar Türkiyede yaşayan bütün insanların sorunu sağlıklısınında engellisininde sorunları bu şekilde uzağa gitmeye gerek yok ömss denen bir sınav tertiplendi engellilere şirin gözükmek için ilk etapda 40 bin boş kadro var denildi sonra işi siyasi şova döktüler daha sonra ilk atama hüsran şuan açıklanan kadrolarda hüsran engelliler için sakatlık cetveli çıkartıldı ancak maalesef bir çok engelli kardeşim kağıt üzerinde engelli sayılmıyor, engelliler için çalışıyoruz engelleri kaldırıyoruz dendi 2022 maaşları ile uğraşılmaya başlandı yeni çıkan yasaya göre bir çok engelli kardeşim bu maaşdan mağdur olacak gibi görünüyor bunlar bir yanı diğer yanı bu konular karşısında kendimize bakıyorum bir kaç dernek ve bir kaç birlik onun haricinde herkes kendi keyfinde mücadele hak arama haklarını bilmek kimsede yok maalesef olan bu umarım düzelir temennisiyle herkesin hakkında hayırlısı olur inşallah MUHABBET VE DUA İLE SAYGILAR...

Üye
    merdoli Avatarı

Gerçek Adı
    Mert
    Son Giriş
    01.10-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    1

İnşallah kardeşim inşallah....

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:10
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    959
    Verilen Beğeniler
    1.251

Evet, hatanın % 5'i bizde! Ama o kadar! Onun için, "istersek başarırız" söylemine zinhar karşıyım ben. Aynaya bakınca "gördüğün" şeyden, başını yastığa koyunca "düşündüğün" şeylerden, sokakta yürürken üzerine çevrilen gözlerden vs. her şeyden toplum sorumlu. Toplumu ve bireyleri yaratan süreçler aynı anda seni-beni "sakat" yapan şey. Düşün, sana gururla "durumumla ilgili şakalar bile yaptım" dedirtebiliyor bu kurgular!

Bence, işimize bakalım... Yaşam bizim ve bir tane. Ne yapmamız gerekiyorsa, kendimiz için, keyfimiz için onu yapalım. Zorlandığımızda da kendimize yüklenmeyelim. Kafamızı kaldırdığımızda dik dik bakmamazı gereken birileri/bişeyler olduğunu göreceğiz...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    TOLGA_HAN Avatarı

Son Giriş
    26.04-2016
    Saat
    20:55
    Yaşadığı Yer
    yozgat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

merdoli iyi güzel yazmışsında tek taraflı yazmak yada yüklenmek iyideğil şimdi ben görme engelli bir vatandaşım ve 2022 maaşı alıyorum bana bu maaşı vermesin istemiyorum bana devletin en iyi yapacağı şey şudur benim engel durumuma göre yaşadığım ilde benim yapabileceğim bir iş versin asgari ücretlede olsa bir iş versin tüm engellilere eğer ki bana uygun bir iş verirde ben çalışmazda 2022 maaşına ve yardımlara gözümü dikersem işte o zman ben haksızım demektir haksız yere maaşı bağlayan yine devletin memurları benim suçum deği

ÖZET
    EĞER Kİ HER İNSAN VE HER KURUM ÜZERİNE DÜŞENİ YAPARSA BİR SIKINTI OLMAZ EĞER Kİ BİR SORUN VARSA DA İKİ TARAFLIDIR BU SORUN.

Üye
    selenayy Avatarı

Gerçek Adı
    Ayşe Selen
    Son Giriş
    10.12-2017
    Saat
    23:51
    Yaşadığı Yer
    Tokat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Hata dediğimiz şey insana mahsus insana has elbette bizimde eksiklerimiz hatalarımız var. Ama toplumun bakış açısı, Devletin anlayışı, Kamu Kurum Kuruluşlarının üzerine düşeni yapması... bir sürü hata var ortada bir nebze de bizlerde olabilir.

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    114
    Verilen Beğeniler
    168

baba parasi korumasi varken insanlarin tuzu kuru tabiikide
    hayatta tekmeleri kendimiz goguslemeye baslayinca engeller insani ne yapar

Üye
    merdoli Avatarı

Gerçek Adı
    Mert
    Son Giriş
    01.10-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    1

shukufe;

Ne demek istediğini anlamış değilim? Evet bugüne kadar ciddi maddi sıkıntı çekmedim. Ama aileme sürekli maddi olarak yardım etmeye çalıştım. Mesela 8 senedir özel okulda okuyor ve dershaneye gidiyorum. Ama babamın cebinden bunun için tek bir kuruş çıkmadı nedeni engelli indirimi mi sence? (Babama toplam sağladığım maddi fayda bugün 150.000 TL yi geçmiş durumda) Tekmeleri göğüslemeye gelince 4 senedir yatılı okulda ailemden uzak yaşadığımı söylesem yeterli olur sanırım? Ben bunları söylemek istemiyorum ama yaptığın yorum üzerine mecbur kaldım.

Üye
    kzmrl Avatarı

Son Giriş
    22.02-2013
    Saat
    19:04
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

shukufe;

inan bana bi insan düşünce ilk tekmeyi koyanda kendi ailesi oluyo. eşim ailesinde değil koruma olsun, eşimi onlara karşı ben korudum.
    konunun özüne gelince bir engellinin engeline göre yapacağı iş var yapamayacağı iş var. Bunu kabul etmek lazım önce. Olmadımı olmuyo, neyi yapabileceğini belirleyip ona göre iş sağlanması lazım. tabi işin bulunması, sağlanması konusunda çok büyük sıkıntılar var...

Üye
    Kederli Avatarı

Son Giriş
    17.10-2017
    Saat
    16:51
    Yaşadığı Yer
    *
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    1

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Herkesin geçmişi, bugünü, çevresi, koşulları farklı. En başta engelli insanın doğup büyüdüğü aile önemli. Ailenin desteği ve yetiştirme şekli çok önemli.

Sayfa 1 / 2 12 SonSon