Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 19 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    07:45
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    273
    Verilen Beğeniler
    434

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Burada yer alan yorumlara konu olan içerik: http://www.engelliler.biz/forum/cont...i-çok-kuvvetli
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    273
    Verilen Beğeniler
    434

ZAYTUNG'dan bir bomba haber daha! "Madem onun da öyle bir tabiatı var, sallansın. Sallansın ama, sallanırken bir yandan iki hu çekse, üç zikir getirse; bunun kime ne zararı olabilir?" diyerek enfes bir değerlendirme yapmışlar. Üstüne söyleyecek söz yok!

Üye
    H.P Avatarı

Gerçek Adı
    Fatih
    Son Giriş
    17.05-2014
    Saat
    21:02
    Yaşadığı Yer
    Malatya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    7

Az daha inanacaktım

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    273
    Verilen Beğeniler
    434

Yalnız, bu habere esin olan haber gerçek. Yani MEB'in otistik çocukların özel eğitimine din dersi eklediği gerçek: Otistik çocuklara din dersi geldi - Milliyet.com.tr

Bir başka deyişle, aslında ZAYTUN'un haberi de gerçek!

Üye
    umut Avatarı

Gerçek Adı
    Ümit
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    mersin adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Yeminle; 100 rekat nizami bir şekilde namaz kılar öğretildiğinde benim çocuk, bundan şüphem yok!Hatta abartmıyorum; 1 ay içinde Kuran-ı Kerimi komple ezberleyebilir de,lakin o 'inancı' oğlumun içine nasıl işleyecekler merak etmiyor da değilim..Yine,her zamanki gibi boş işlerle uğraşıyoruz!!

Üye
    erenci Avatarı

Son Giriş
    30.10-2010
    Saat
    16:30
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

umut;

din dersinin neresi boş otostik birinin dindersi almasını neden küçümsüyorsunuz din gibi hassas konuyla dalga geçmekte neoluyor

Üye
    remzi71 Avatarı

Gerçek Adı
    remzi
    Son Giriş
    29.06-2014
    Saat
    23:17
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

umut o çocuk bir ayda ögrenebilir. saygı duyarım ona ama sen 30 -40 yılda ögrenememişsin. bence önce bunu düşün . demekki o çocuk senden 30 kat daha zeki...

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    03:25
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    212
    Verilen Beğeniler
    57
    Blog Mesajları
    1

Kırmızıyla beyazın, büyükle küçüğün arasındaki farkı algılamakta güçlük çeken çocuklara yüceliği, büyüklüğü öğretmeye kalkarsanız büyük gördüğü şeylerin olduğundan farklı olduğunu zanneder. Dağa veya yüksek bir binaya bakıp "Allah bu mu?" diye sorar.

Bazı arkadaşlarımızın yorumlarına ne yazık ki katılmıyorum. Engelli çocuklara soyut kavramları öğretmek çok zordur.. kaldı ki MEB'in mevzuat dersiyle bunun anlatılması neredeyse imkansızdır. 2+2 yi anlatamadığınız çocuğa cennet, cehennem gibi şeyleri hiç anlatamazsınız.

Umut arkadaşın anlatmaya çalıştığı da bu sanıyorum.. Otistik bir çocuk diğerlerinden daha hızlı şekilde kuranı okuyup hatmedebilir.. ama içinde anlatılanın ne olduğunu algılayamaz. Daha doğrusu onun algısı bizim düşünebileceğimizden çok farklıdır.

Üye
    iremsu Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

...siyasetin sınırı yok!

Üye
    umut Avatarı

Gerçek Adı
    Ümit
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    mersin adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Amerika’dan gelen ablamın çocuklarını Türkiye’de eğitimlerini devam ettirmeleri için bu hafta içi, Adana Milli Eğitim Müdürlüğüne denklik belgesi almaya gittim.Hazır gitmişken orada ki memurlarla yaptığımız bir sohbet esnasında; ‘otistik çocuklara zorunlu din dersi gerçekten uygulanacak mı?Ki, kendilerini bile ifade ederken zorlanan bu çocuklara soyut kavramları nasıl bir eğitim vererek öğreteceksiniz?Hadi onu bırakın,’otizm hakkında hiçbir bilgisi-uzmanlığı olmayan birine çocuklarımızı nasıl teslim edeceğiz? ’diye soru yönelttim.İlgili memurların hemen hemen hepsi de sanki ağız birliği yapmışlar gibi bu uygulamanın sadece kağıt üzerinde kalacağını söylediler.Umarım öyledir!Çünkü:bu uygulama ‘kaş yaparken göz çıkartacak cinsten!’Nedenini kısacası kendi çocuğumdan örnek vererek şöyle açıklayayım;Çocuğumun gündelik hayatında gördüğü,duyduğu bazı kelimelere takıntıları vardır.Bir ara, ‘öyle bir geçer zaman ki’ dizisinin yazısını tv de okumuş ve bana, ‘baba zaman ne demek?’diye sordu.Saatlerden,aylardan,yıllardan konuya girip dilimin döndüğünce anlatmaya çalıştım.Olmadı tabi, anlamadı..Nedeni:’zaman’ soyut bir kavram olmasıdır..Ama, bir duvar saatinde ki roma rakamlarından yola çıkarak, üstelik 5 yaşında olmasına rağmen, gogıl dan araştırıp tüm roma rakamlarını 3 saat içinde hepsini ezberleyen bir çocuk bu!500 sayfalık bir kitabı okur ezberleyebilir ama kitapta anlatılmak istenen kısaca nedir,anlat bize diye sorulduğunda hiçbir şey anlatamaz..Ezberleri bir çoğunuzu şaşırtır..Binlerce kez başkalarının yanında soyunup giyinmesinin ayıp olduğunu anlatırsınız ‘tamam’ der ama o yine herkesin bulunduğu bir yerde soyunabilir.Siz bu çocuklara istediğiniz kadar uğraşın soyut olan, gözle görülmeyen,elle tutulmayan hiçbir şeyi öğretemezsiniz.Ki ben öğretirim diyen kişinin de akıl sağlığından endişe duyarım…

Bakın bu çocuklara nasıl namaz kılınır öğretebilirsiniz,abdestlerini de dört dörtlük alırlar..Ama ‘gaz çıkartırsan abdestin bozulur derseniz’(ki doğrusu o’dur) her gaz çıkarttığında tekrar tekrar abdest alacak kadar nizamidirler..Yani anlayacağınız, ortalama bir insan günde 20 kez gaz çıkarıyorsa bu çocuklar günde 20 kez abdest almaya yönelecekler buda bir insanın 2 saatini abdeste ayırmasıdır..İzin vermezseniz şayet,eğer ki abdest almayı da benimsemişse, izin vermediğiniz için öfke nöbeti geçirmesine neden olabilirsiniz…Gaz yapıcı yiyecekleri yedikleri zamanı düşünmek bile istemiyorum!O zaman bu çocukların tüm sosyal hayatlarını bitirirsiniz(malumunuz banyo da bütün gün abdest almakla meşguldür kendileri)

erenci;

Maşallah erenci!Din dersine girip, Türkçe dersinden kaytardığınız yazım şeklinizden hemen anlaşılıyor..Ne büyük harf,ne noktalama,ne de araya bir virgül yerleştirmeden,(üstelik anlatılanı da anlamadan) bodoslama dalmışsınız konuya..

remzi71;

1.Benim çocuk(yaşını söylememiştim bile)
    2.30-40 derken(henüz 35' indeyim)

Elinizde ki verilere göre; çocuğumun benden 30 kat daha zeki olduğunu anlamak, sizin için zor olmamıştır!Bu işlemi yaparken hangi formülü kullandığınızı inanın bana merak dahi etmiyorum.ZAYTUNG yetkilileri kaçırmaz senin gibi dürüst,tarafsız,ahlaksız yazan elemanları, bir an önce fark edilmen dileklerimle

Üye
    efe09 Avatarı

Son Giriş
    02.05-2013
    Saat
    19:25
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sevgili umut...sonuna kadar haklısın..destekliyorum seni.sanırım arkadaşlar pek çok dersi kaytarmışlar zamanında.ki anlayış karmaşasının tam ortasındalar.her zaman elmalarla armutları aynı kefeye koyan bu zihniyetin bir an önce silkelenip kendilerine gelmelerini diliyorum..Allah yar ve yardımcımız olsun ve bu zihniyetten bizi ve meleklerimizi korusun..

Üye
    CEREN Avatarı

Son Giriş
    27.02-2016
    Saat
    15:38
    Yaşadığı Yer
    İstanbul/Denizli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Okullarda gördüğümüz din eğitimi zaten en basite indirgenmiş şekilde bize sunulmakta ,
    Tabiki eğitimciler onların seviyelerine uygun , onların anlayacakları dilden eğitim programı uygulayacaklardır.
    Kalkıpta yüce islam tasavvufunu ,derin islam tarihini öğretecek değiller ya abartmaya gerek yok ..

Bir kaç küçük ilahinin ,bir kaç basit duanın neresi kötü ??

Üye
    also Avatarı

Son Giriş
    27.03-2017
    Saat
    10:18
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ceren hanıma katılıyorum bir eğitimci olarak. sonuçta engelli bireyin manen de desteklenmesi moral motivasyonu açısından çok önemli bir durum.

Üye
    Fuzulim Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Erzurum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Okumadım ama bende ceren hanıma katılıyorum. Her yazdığı doğru. Buda mutlaka doğrudur.

Şaka şaka. Okudum tabiki. Evet. ceren hanımla aynı fikirdeyim.

Üye
    _çalıkuşu_ Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    07:34
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    101
    Verilen Beğeniler
    28
    Blog Mesajları
    15

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Bu konuyu denenmeden bilemeyiz ama ben zararı olacağını düşünmüyorum otistiklere.Bir otistik çocuğun Kur'anı kerimi hatmettiğini hatta ezberlediğini düşünsenize...Bu durum onun ruhuna şifa verecektir.Hadis-i şeriflerde de buyuruluyor ki:
    (Kur’an-ı kerimden şifa beklemeyen, şifaya kavuşamaz.) [İbni Mace]

velhasıl,kur'anı okurken bizlerde genel itibariyle okuduğumuz kelimeleri anlamıyoruz bunun içinde tefsirlerden faydalanıyoruz.ancak insana nasıl feyz verdiğini okuyanlar bilirler.tabi bu yazdıklarım inanlar için geçerli.inanç meselesidir.Katılırsınız yada katılmazsınız.
    KUR'AN OKUYUNUZ ŞİFA BULURSUNUZ.

Sayfa 1 / 2 12 SonSon