Sayfa 1 / 3 123 SonSon
Toplam 38 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    kaan-06
    Misafir Üye
    kaan-06 Avatarı

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    % 70 oranında ortopedik engelliyim. İSTANBUL, İZMİR, ADANA, BURSA, ÇANAKKALE, KOCAELİ, DİYARBAKIR gibi türkiyenin büyük şehirlerinde % 40 ve üzerinde engel gurubuna sahip engellilere belediyeler toplutaşım imkanını ücretsiz sağlarken, ankara'da ego % 75 ve üzerindeki engelli vartandaşlarımıza ücretsiz toplu taşım imkanı sağlamaktadır.
    Ayrıca ben % 70 oranında engelliyken insanların desteği ile egonun toplutaşım hizmetinden indirimli faydalanaktayım.
    engelliye yapılan indirimde çok cüzzi orandadır ( normal tarife 1.20 ytl engelli indirim bedeli 1.10 ytl) zaten indirim yapılan tutarda peşinen % 40 ve %74 engelli gurubuna sahip engellilerden 17,5 ytl peşin olarak alınmaktadır.
    sadece türkiyede ankarada toplutaşımda engellilere ayrımcılık yapılmaktadır bu konuyu bir çok gazete engelli merkezine ankara ego sitesinin http://web.ego.gov.tr/parts/egosikayet.asp adresine bildirdim. maddi durumum zaten iyi değildir. ankarada belediyenin yıllardır uyguladığı bu ayrımcılıkla ben ve benim gibi engelli vatandaşlar maaruz kalmaktadır. ankarada toplutaşım hizmetinden yoksun bırakıldığı için sosyal faliyetlerdende uzak kalmaktadır.
    bu konuyu çok takdir etdiğim sitenize iletmek istedim bu konuda önerim ankara egosunun sitesindeki şikayet kısmına http://web.ego.gov.tr/parts/egosikayet.asp bu konuda duyarlı arkadaşların şikayetlerini bildirmesini istiyorum
    sadece akara ego'sunda yaşanan bu olayın son bulması adına sesimizi duyuralım arkadaşlar

selam ve saygılarımı sunarım.

kaan şimşek

Üye
    öteki Avatarı

Gerçek Adı
    Murat
    Son Giriş
    13.12-2017
    Saat
    22:45
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

İSTANBUL VE İZMİRDE BELEDİYE OTOBÜSLERİ VE METRO ENGELLİLERE ÜCRETSİZKEN NEDEN ANKARADA BU HİZMETLER ÜCRETSİZ DEĞİL
    ben öncelikle istanbul ve izmirdeki arkadaşlardan o illerde belediye otobüslerinin ücretsiz olduğunun teyidini almak istiyorum. istanbul ve izmirde yaşayan birkaç arkadaşa sormuştum ve ücretsiz olduğunu söylemişlerdi. ama bu konuya bir kesinlik kazandırmak istedim.

bu konuya bir resmiyet kazandırmak ve daha ciddi bir şekilde üzerine gitmek istiyorum. ama takdir edersiniz ki böyle konularda bireysel karşı çıkışlardan bir sonuç almak olanaklı değil. onun için bu forumda arkadaşlardan düşünce, görüş ve destek bekliyorum.

ben ilk iş olarak ankara büyükşehir belediye başkanına, dernek başkanı olarak, temsil ettiğim engelli camiasının isteğiyle, ankarada bu hizmetin engellilere ücretsiz olması talebimizi bir dilekçeyle ilettim. ayrıca bugüne kadar ki engellilere yönelik yapılan hizmetler için teşekkür, yapılmayan ve eksik olanlar içinde birlikte çalışma teklifini ileten olumlu ve kibar bir üslupla bir dilekçe yazdım.

fakat arkadaşlar, olumsuz cevap gelmesi yada cevap gelmemesi durumunda neler yapmamız gerektiğini burada tartışmaya açmak istiyorum. neden biz ankarada yaşayan engelliler olarak bu hizmeti ücretsiz almayalım. istersek başarabileceğimize inanıyorum. yeterki çabalayalım ve birlikte olalım. konuyu burdan diğer illerdeki arkadaşlarında düşünce katkısıyla tartışmak olumlu olabilir. lütfen ankaradaki arkadaşlarda tartışmaya katılsın ve konuyu sahiplensin.(ayrıca ben engelimden dolayı son 10 yıldır otobüslere binmiyorum)

eğer gerçekleşebilirse tüm türkiyeden arkadaşların katılımıyla ankarada 10 mayıs engelliler haftasında bir eylem yapma düşüncemizde var. ama bu daha kesinleşmedi. çünkü katılım, engelli arkadaşların sahiplenme olayı önemli. orada bu konuyu gündeme getirip basında da duyurabiliriz. ama sorunlarımıza sahip çıkalım diyorum. başka bir başlıkta engelli dernekleri, sivil toplum kuruluşları tartışılıyor. ben bir derneğin başkanıyım. inanın forumlara arada göz atıyorum. çok yazı da yazmak istiyorum. ama aylardır yazayım dediğim halde yazmaya vakit olmuyor.o kadar çok sorunumuz ve koşturmak isteyen için koşturulacak alan var ki. ben başkan olmadan önce de koşturmaca ve mücadele içindeydim halen de devam ediyorum. ama şimdi sorumluluk daha fazla onun için eskisi kadar forumlara yazı yazamıyorum. aylardır ilkkez bugünümü kendime ayırdım. ve bugünde boş vakit bulmuşken bu sorunu yazayım dedim. elimden geldiğince bu başlığı takip edip yazmaya çalışacağım. ama ankaradaki arkadaşlar lütfen bu konuya sahip çıkın ve bu hakkımızı alalım. yoksa kimse vermez...

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:15
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    958
    Verilen Beğeniler
    1.251

Evet, yıllardır bu konuya karşı inanılmaz ketum davranıyor Ankara belediye başkanı.
    Sizler bir metin hazırlayın, site aracılığıyla bu metni gerek e-mail gerekse faks ile ilgililere iletelim ve baskı oluşturmaya çalışalım.

Ayrıca, Valilikte bulunan İnsan Hakları Kurulu'na, "toplu ulaşım araçlarından yararlanamıyorum, belediye hizmetlerinden mağdurum. Bu hizmetler tekerlekli sandalye kullanan benim gibi vatandaşlar göz önüne alınarak yapılmak zorunda." vb. gerekçelerle başvurmanızı (olabildiğince çok kişinin başvurmasını) mutlaka mutlaka ama mutlaka tavsiye ediyorum.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    114
    Verilen Beğeniler
    168

ankarada ı melıh durdukca engellı oldugumuz ıcın uste vergı bıle verebılırız

Üye
    aferits Avatarı

Gerçek Adı
    Ferit
    Son Giriş
    23.10-2017
    Saat
    21:37
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

İstanbul da Beyaz kartı olan %40 ve üzeri tüm engelliler.

Belediye ve özel halk otobüslerine,teleferiklere;
    Metro, tramvay ve metrobüslere;
    Şehir hatları vapurlarına ücretsiz binmekteler.

Deniz otobüslerine ve Şehir tiyatrolarına ise indirimli bilet alabilmekteler.

Üye
    ergun1492 Avatarı

Son Giriş
    28.11-2017
    Saat
    15:33
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bildiğim kadarıyla %40 ve üzerinde raporu bulunan engelliler Ankara'da metro ve EGO otobüslerinden üzretsiz faydalanabiliyor.

Üye
    efe can Avatarı

Son Giriş
    24.12-2016
    Saat
    13:21
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sağdece öğrenci indirimi yapılıyor.ücretsiz değil...

Üye
    meltem_06 Avatarı

Son Giriş
    29.07-2009
    Saat
    16:54
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ergun1492 form sitesinde arkadaşlara ankarada ego otobüslerinin ve metronun ücretsiz olduğunu söylüyorsunuz yanlış bilgi veriyorsunuz. ben ankarada 10 yıldır ikamet ediyorum. bir iştede çalışıyor her işe gidiş gelişimde ankara egosunun toplutaşım otobüslerine biniyorum. malesef ankarada kaan-06 arkadaşında aynen ifade etddiği gibi indirimli tarife uygulanıyor. neye dayanarak ücretsiz diyorsunuz anlamıyorum isterseniz ankaraya gelin ego otobüslerinin ve metronun %40 ve % 74 oranında engelli arkadaşlara ücretsiz olmadığını cüzzi bir indirim sağlandığını bizzat kendinizde görün lütfen arkadaşlara yanlış bilgi vermeyelim.

NOT: BAŞBAKANLIK ÖZÜRLÜ KİMLİK KARTININ'DA ANKARA TOPLUTAŞIM ARAÇLARINDA VE METRODA GEÇERLİLİĞİ YOKTUR. BİZZAT ANKARALI OLARAK GEÇERSİZ OLDUĞUNU EGO GÖREVLİLERİ SÖYLEMİŞLERDİR.

Ankara büyükşehir belediyesi başkanı melih gökçek engellilere gerçekten çok ketum davranıyor. Gelin arkadaşlar birlik olalım ankarada yaşayan %40 ve % 74 oranında özür gurubuna sahip engelli arkadaşlarımıza uygulanan bu kötü uygulamanın son bulması için ve ücretsiz toplutaşımdan ve metrodan yararlanmaları için forum sitesindeki deki bütün engelli arkadaşları ankara egosunun şikayet kısmındaki formu doldurup, http://web.ego.gov.tr/parts/egosikayet.asp şikayet etmeye davet ediyorum. Ancak elbirliği ile bu sorunun üstesinden geliriz diye düşünüyorum.

Üye
    Sigsauer Avatarı

Son Giriş
    07.02-2010
    Saat
    20:11
    Yaşadığı Yer
    İstanbul-Moda
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Değerli Engelli Arkadaşlarım,

Türkiye de Eyalet sistemi ve her Eyalete ayrı yerel yasalar uygulanmıyor,İstanbul da Engellilere Otobüs,Vapur,Tranvay,Metro %40 ve üzeri engelden sonra ücretsizken,Melih GÖKÇEK yönetiminde ki Ankara da %40-%75 oranı indirimli-%75 sonrası ücretsiz,sizce bu uygulamanın yurdun çeşitli yerlerinde farklı olması ne kadar mantıklı?Ben bunu geçen açılan engelli memur sınavı için Ankara'ya gittiğimde öğrendim.Bu konuda sevgili Oturan Boğa rumuzlu arkadaşımızın önderliğinde,Sn.Başbakanımız Recep Tayyip ERDOĞAN ve Cumhurbaşkanımız ABDULLAH GÜL beyefendiye elektronik imzalı ileti gönderelim ayrıca şehiriçi banliyo trenleri ve Deniz otobüsleride bence ücretsiz olmalı bu toplumsal bir sorumluluk,ne de olsa avrupa birliğine girmeye uğraşıyoruz

Üye
    gönülyarası Avatarı

Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    16:50
    Yaşadığı Yer
    Angara
    Alınan Beğeniler
    20
    Verilen Beğeniler
    81

Bırakın indirimden faydalanmayı,verdiği indirimli pasoyu her senede bir yeniliyorsun.Yenilemek yetmiyormuş gibi yeniletmek içinde para istiyor melih beyimiz :twisted:
    Ne yalan söyleyim eski indirimli pasom var okadar uyarı almama rağmen biniyorum değiştirin yeni paso almanız gerekli diyorlar bende kim değiştirmemizi istiyorsa o kişi gelsin söylesin bana diyorum.Hayır değiştirmek için gideceğim gitmeyede geri evemi dönerim yoksa karakolamı giderim bilemem onun için şimdilik değiştirmemizi kim istiyorsa gelsin bana kendisi söylesin demeyle yetiniyorum

Üye
    basari Avatarı

Gerçek Adı
    başar
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    19:50
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

bursada senede bi vize parası alıyolar yani tamamen ücretsiz değil 20 ytl bu rakam şimdilik ankarada melih gökçekten şikayetçi çok olmasına rağmen bi kesim ısrarla bu adamı seçiyo anlamadım gitti bu olayı :shock:

Üye
    meltem_06 Avatarı

Son Giriş
    29.07-2009
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar, Ankara egosunun şikayet ve öneri kısmına ne kadar bu konuyu taşısakta bu konu hakkında yanıt verecek yetkili ve ilgili bir kişi olmadı.
    En son Ankara Büyük Şehir Belediye Başkanı İ. Melih Gökçek'in yerel bir televizyonda konuşması vardı. Konuşması sonrasında halkın belediye hakkında görüş öneri ve soruları bölümüne gelindi. Bu konuyu mail yoluyla program yetkililerine aktardım fakat mailim programda yayınlanmadı. Programa telefonla bağlanmaya çalıştım bir türlü bağlanamadım.

Başbakanımız Sayın Recep Tayip Erdoğan 2008 yılının engelliler için istihdam ve sosyal hakların olacağı bir yıl olacağını söylemişti. Bu bağlamda engellilerin yaşadığı soru ve sorunlarının iletildiği ve çözüm bulunulduğu merkez olan
    Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER) ne bu konuyu maille aktaralım. Umarım Ankara Büuyük Şehir Belediyesinin engellilere yıllardır uyguladığı bu ayrımcı tutum ortadan kalkar.

Üye
    blueboyfe Avatarı

Son Giriş
    15.07-2011
    Saat
    22:55
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ankarada engelli bir arkadaşımın ücretsiz ulaşım kartı vardı. Siz mi yanlış yere başvurdunuz acaba ?

Üye
    meltem_06 Avatarı

Son Giriş
    29.07-2009
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

blueboyfe Ankarada engelli bir arkadaşımın ücretsiz ulaşım kartı vardı.
    diyorsunuz sizin ankaradaki arkadaşınızın rapor oranı % 75 ve üzeri bir orana sahip olduğu için belediyenin toplu taşım hizmetlerinden ücretsiz faydalanmaktadır. Buradaki sorun %40 ve %75 oranındaki engellilere toplu taşım imkanının ücretsiz olarak faydalandırılmamasıdır. Siz mi yanlış yere başvurdunuz acaba ? sorunuza gelince yanlış yere başvurmak diye bir şey yok ben ankaralıyım bizzat ankara ego genel müdürlüğüne engelli toplu taşım kartı için başvuruda bulundum. 17.5 ytl yılda kart yenileme adına para alıyorlar verdikleri ego kartıyla çok cüzzi bir indirim sağlanıyor. normal 1 binişlik kart ücreti 1.20 ytl %40 ve %75 rapor oranına sahip engelliye sağlanan indirim oranı 1.15 ytldir. zaten indirim yapılan bu ücretde peşin olarak kart yenileme adına her yıl alınmaktadır.Ayrıca ankarada 60 yaş ve üzeri yaşlılar, belediye görevlileri, emniyet mensbu polisler, zabıtalar, telekomdaki ptt görevlileri, kamuda görevli mutemetler, ayniyat saymanı görevlileri, mali işlerden sorumlu görevliler, kamudaki postacılar, ego otobüs denetcileri, belediyeden emekli olanlar, aski görevlileri, gazeteciler, adliyede çalışan görevliler, ücretsiz toplu taşım ve metro taşımacılığından ücretsiz faydalanmaktadırlar her nedense %40 ve %75 oranındaki engelli arkadaşlara gelince ayrımcılık yapılmaktadır. türkiyenin bir çok ilinde toplu taşım imkanı ayrım yapılmaksızın bütün engellilere ücretsiz sağlanırken Ankara büyük şehir belediyesinin engellilere yapılan bu ayrımcılığının önüne geçmek için bir şeyler yapmamız lazım. Özellikle ankara dışındaki arkadaşlar ankarada egonun % 40 ve %75 oranında engellilere toplu taşım hizmetlerinin ücretsiz olduğunu iddia eden varsa buyursun ankaraya gelsin görsünki ücretsiz değil :evil:

Üye
    yunus_can Avatarı

Gerçek Adı
    Yunus
    Son Giriş
    09.01-2014
    Saat
    09:43
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    İstanbul' da

İETT ototbüsleri ve özel halk otobüsleri
    Şehir hatları vapurları
    Metro ve tranway % 40 dahil ücretsiz.
    Bunun dışındada yine sayısız ücretsiz kurs hizmeti,
    rehabilitasyon merkezleri falan var.
    Ankara büyükşehir belediyesinin Engellilere ücretsiz seyahat hakkı tanımadığını biliyorum bu yeter.

Gerisini bilmeğe lüzüm yok zira hepsinin göstermelik olduğunu düşünüyorum.

Ankara Büyük Şehir Belediyesi engellileri gerçekten düşünüyorsa,
    öncelikle İstanbul Büyük Şehir Belediyesinin uygulamalarını takip edip
    uygulasın yeter Ankara'ya

Sayfa 1 / 3 123 SonSon