Sayfa 4 / 11 İlkİlk 12345678 ... SonSon
Toplam 152 mesajın 46-60 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    karakaya Avatarı

Gerçek Adı
    Musa
    Son Giriş
    02.11-2017
    Saat
    09:18
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    5

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Tebrikler Oya Hanım.

Bir haksızlığa daha dur denilmesi çok güzel.

Forum Moderatörü
    Jem Avatarı

Gerçek Adı
    Cem
    Son Giriş
    15.12-2017
    Saat
    15:39
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    49
    Verilen Beğeniler
    141

Şokkk şokkkk şokkk!
    Geçen sene 1 şubatta kartlara sınır getiren kararı otobüslerdeki ilanlarda okumuştuk.
    365 gün sonra, alınan mahkeme kararına rağmen, sınırlama hikayesi devam ediyor.
    Sabah otobüste gördüğüm duyurunun resmini çektim.
    Hiç bir karar umurlarında değil. Bildiklerini okumaya devam ediyorlar.
    Seçim zamanı bu yapılanları unutan kızartma yağında pişsin.

Haaaaa bir de ilginç notum olacak;
    2010 senesini engelli yılı ilan eden belediye başkanı ve meclisi, yapılan toplantılarda "özürlü" kelimesini yanlış gördüklerini, bu sebeble engelli yılı dediklerini bla blaa blaaa blaaaa sayfalar dolusu konuşma ile başımızı ütülemişlerdi.
    İşte görülüyor ki, anlatırken kendilerini aman ne güzel şeyler yaptık biz diye öven zaatı muhteremler, uygulama gelince banane lennnn cilik yapıyorlar.
    Hani özürlü değil engelliydi?
    Yada özürlü olsun tamam no problem, o zaman sanki mattah birşey yapıyormuş gibi neden övünüp durdunuz "özürlü" kelimesi değilde"engelli" kelimesini kullanacağınızı?
    Hehehehe, dostlar alışverişte görsün...

1005152large - İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne hepimiz adına açtığım davada önemli bir gelişme

Uploaded with ImageShack.us

Üye
    sessiz harf Avatarı

Son Giriş
    06.09-2014
    Saat
    19:37
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bu kararı uygulamamak için ellerinden geleni yapacaklardır. Hatta geçen yıl uyguladıkları 2006 öncesi yüzde 70in üzerinde raporu olanlara verdikleri refakatçi kartlarına bu yıl ağır engelli ibaresinin zorunlu olduğunu getirmişler ilanda okuduğuma göre. Geçtiğimiz yıl refakatçi kartı kullanan çoğıu engellinin refakatçi kartı bu yıl geçersiz olacak anlamına geliyor bu.

Forum Moderatörü
    Jem Avatarı

Gerçek Adı
    Cem
    Son Giriş
    15.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    49
    Verilen Beğeniler
    141

%70 + ağır engelli adamın otobüsle nereye gideceğini düşünüyorlarsa...........

Üye
    Oya Tekin Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar belediyenin açıklamaları sadece kafa karıştırmak ve zaman kazanmak için yapılan açıklamalar. Onlar şu an 30 günlük olan yasal sürelerini kullanırken bu süreçte kafaları bulandırmak istiyorlar. Bu dava yargıyla kazanılmış bir haktır diğer davanın kaybedilmesinin ehemmiyeti yoktur çünkü diğer davanın eksik yönleri çok olduğu için haklı olan mücadeleye olumsuz sonuç getirmiştir. Belediyenin bunu öne sürmesi hiçbir şey değiştirmez. Ortada benim açtığım davanın sonucu vardır ve kesindir. Bununla ilgili 30 günlük belediyeye tanınan sürenin bitmesini bekliyoruz o sürenin sonunda yasal yollarla kararı uygulamaya sokacağım. Şimdi sizlerden sakin bir şekilde sabırlı olarak biraz daha beklemenizi istiyorum. Yasal yolların işleyiş süreçleri var bu yüzden öyle pat olmuyor. Sadece biraz daha sabır az kaldı.

Üye
    Oya Tekin Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar bir önceki yorumumda Belediye kafa karıştırıyor demiştim. Bunun nedeni işte bu haberde detaylı verildi. Bunu ne kadar çok engelli arkadaşa ulaştırabilirseniz o kadar anlaşılır olacaktır Büyükşehir'in aslında engellilere ne yapmak istediği gerçeği anlaşılacaktır. Siz sadece şunu bilin bu dava kazanıldı temyiz sonucunda olumsuz birşey çıkmadığı sürece bu dava bir ay içinde mahkemenin istediği şekliyle uygulanmak zorundadır aksi mümkün değildir. Süreç nasıl işleyecek, ne yapacağım sizler sadece biraz daha sabr edin bekleyin. İlerleyen günlerde haklı kazancımızı birlikte yaşayacağız. Şekil itibariyle bu davayı ben kazandım belki ama hepimizin kazanımı ve hepimizin zaferi.

Bahsettiğim haber:
    Buda belediyenin çelişkisi

Üye
    ayyüzlü Avatarı

Gerçek Adı
    ayyüzlü
    Son Giriş
    09.10-2017
    Saat
    11:46
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

Oya ;

cabaların için kendi adıma teşekkür ediyorum.

Arkadaşlar dün fark ettim metro,otobüs geçişlerinde artık kalan kontör miktarı gösterilmiyor. metroda işlem gerçekleşiyor uyarısı veriyor otobüste sona anda farkettim tarih uyarısı çıkyor.

Forum Moderatörü
    Jem Avatarı

Gerçek Adı
    Cem
    Son Giriş
    15.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    49
    Verilen Beğeniler
    141

Kontör düşme oluyorsa da görünmüyor, okuyucularda sadece 01/03/2011 tarihine kadar geçerlidir yazısı çıkıyor.

Dün İnciraltı Engelli Merkezi içinde vefat eden engelliler hayrına lokma döküldü. Herkesin konuştuğu tek konu, kartların ne olacağı idi.
    Geçtiğimiz sene 8 Şubat'ta kartları pretosto için Büyükşehir binası önünde eylem yapmıştık. Herkes senesi devriyesi olan 8 Şubat 2011 günü tekrar kontör pretostosu yapmak için sözleşiyordu. Bu sefer eylem yeri Cumhuriyet Meydanı olacakmış. Mahkeme kararını görmezden gelmemesi için, bir kez daha engelliler sesini duyurmaya çalışacak.
    Dernekler zaten sesini çıkarmıyor, yada çıkaramıyor, bir avuç dernekle alakası olmöayan engelli sesini duyurmaya çalışacak.
    Bu arada, engelli merkesinin içine kadar giren otobüs artık anayolda kalıyor. Sebebini öğrendiğimde bir kere daha büyükşehire lanet ettim.
    Orada kaza olmuş, o sebeble dışarda kalacakmış otobüs.
    Senelerce kaza olmadı, 1 sefer kaza olunca sistemi değiştiriyorlar. Allahım düşünceye bakarmısınız.
    O zaman geçtiğimiz günlerde Ülkü sinemasının orada otobüs birisini ezdi, kaldırın tüm hatları iptal edin o caddeden hadi?
    Bir sefer kaza oldu diye, bu eziyet yapılırmı?
    Neler oluyor bu belediyeye?
    Geçtiğimiz aylarda denize sıfır olan engelli kafeyi kapatıp, 80m. içeriye orman içine bina yaptı.
    Allah'tan engelli yılı ilan ettiler ha, birde etmeseler ne olacaktı halimiz?

16041273 - İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne hepimiz adına açtığım davada önemli bir gelişme

Üye
    Oya Tekin Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Cem haberi yayınlaman iyi olmuş. Ben çıkan tüm haberleri ekleyemiyorum. Zaten zamanımda yok. Çünkü kazanılmış yargıyla kesinleşmiş bu hakkımızın gasp edilmemesi için uğraşıyorum. Bunda kazanan biz olacağız ben buna inanıyorum sizde inanın demorilize olmayın. Evet engelli yılı ilan edildi doğru bir açıklama çünkü gerçekten bizlere engelli yılını yaşattılar. Ha şöyle denilseydi engelliler için engelsiz bir yıl olacak bu yıl o zaman zaten yılda engelsiz olurdu inanırdım. Ama zaten en başında demişler engelli yılı yani size engelleyeceğiz bu yılı burnunuzdan getireceğiz. Gerçektende getirdiler. Yani onlarda haklı kendince. Of of söyleyecek çok şey var aslında da neyse sadece İzmir'de ki STKlara kızıyorum güç olmaktan aciz oldukları için belediye ile olan çıkarları yara almasın diye sessizlikle izliyorlar onlarda haklı olduğumuzu biliyor ama çıkarları için koltuklarından olmamak için susmayı tercih ediyorlar. Neyse dediğim gibi demorilize olmayın bu davayı açarken tek başına da kalsam sonunu getirmeye ant içtim ki geçmişte açtığım ve de istediğimiz gibi kazandığım davaya yakından şahit olan sen sonunu görmeyeceğim bir işe soyunmayacağımı en iyi bilenlerdensin. Ama bugün ama yarın hak gaspına izin vermemek için elimden gelen herşeyi yapacağım. Bu yolda tek olsamda. Çünkü sonuç hepimizin. Beni her zaman genelin hakları bağlamıştır tek başına girsemde genel için mücadele etmişimdir bu da öyle. İzmir'de başlasada Türkiye genelinde herkesi ilgilendiriyor. Bu yüzden bu davayı önemsiyorum ve açtım.

Bu açıklamaları neden yaptım demorilize olmayın istiyorum, pazartesi basın açıklamamdan sonra belediyenin yaptığı yeni uygulama ve basına yaptığı açıklamalar hepinizi şaşkına çevirdi görüyorum,duyuyorum ama bunlar beni yıldırmıyor, demorilizede etmiyor sizleri de etmesin. Hep beraber bekleyip sonucuda hep beraber kazanacağız. Ben buna inanıyorum siz de inanın.

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    00:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    331
    Verilen Beğeniler
    89

Belediye yandı. Kimle uğraştıgını bilmiyor
    Emeğine ve yüreğine sağlık Oya Tekin... Sonuç alacagına inanıyorum. Herşey için teşekkürler.
    Dilerim sizdeki azimden ders alır herkes...

Forum Moderatörü
    Jem Avatarı

Gerçek Adı
    Cem
    Son Giriş
    15.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    49
    Verilen Beğeniler
    141

Bu gün Posta gazetesinde bizim haber işlenmiş.
    Yerel basın ve ulusal basının ege ekleri bizden yana tavır alarak haber veriyor.
    Bu gazeteleri her gün okuyan başkan ve havarisi nedense inat etmeye devam ediyor.
    Üstelik bunu seçim arefesinde yapmaktan hiç çekinmiyor bile. İnsanların diğer parti gelirse özgürlüğümüz gidecek, rakı içilemeyecek, askılı gezilemeyecek korkusunu el altından devam ettiren zihniyet, seçimden zaferle çıkacağına o kadar emin ki...
    Kordon esnafı ile, Hatay esnafı ile, İzban trenleri için demir parmakların içine hapsettiği Gürçeşme halkı ile, engelliler ve yaşlılarla kavga etmeye, inatlaşmaya korkusuzca devam ediyorlar.
    Resmin Büyük Hali İçin Tıkla

05subat2011cts - İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne hepimiz adına açtığım davada önemli bir gelişme

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    03:09
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Oya Tekin'in tuttuğu ışık sayesinde İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni hayretle izlemeye devam ediyoruz!

Burada yazılanlar da ayna olur inşallah, ve İzmir BB kendine gelir!
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Oya Tekin Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bülent sağ ol ana sayfada dikkat çekmişsin bu konuya.

Ben de bir şeyler eklemek istiyorum. Aslına bakarsanız süreç hakkında da yazmak istiyorum birçok arkadaşın merak ettiği konu bu ama bunu daha sonra detaylı bir şekilde anlatacağım dünden bugüne nasıl geldik duruşma da neler oldu bu dava nasıl hangi haklarımızla koruma altında mahkemeye ne anlattım hepsini anlatacağım sorulara da cevap vereceğim. Ancak şu an değil. Hem 01.03.2011 tarihini beklediğim için hem de şu an 14 Şubat öykü günü için şiddete ve ayrımcılığa tepki olarak 23 kadın yazarla beraber çıkardığımız bir kitabımız var bununla uğraştığım için. Kitabın mı var derdin var diye bir yazar arkadaşımın lafı vardı aynen o durumdayım.

Neyse söylemeye çalıştığım ilk fırsatta detaylı bir şekilde sizlere buraya kadar olan süreci yazacağım. Hem bir konuda dava açarken nasıl bir yol izlemek gerektiği açısından bilgi olur hem de idari davaların işleyişi hakkında nasıl davranmamız gerektiğini biliriz. Çünkü gelecek yıl resmi kurumlara dava açmamız için yedi yıllık süre doluyor. Ve eminim birçok mağdur arkadaşımız yıllardır bugünü bekliyor ve ne yapacaklarını nasıl hareket etmeleri gerektiğini bilmiyor.

Örneğin apartmanına rampa yaptırmak istiyor dava açsa da şimdiye kadar kat mülkiyeti yasasıyla açtığı dava haklıda olsa haksız hale geliyor. İşte tüm bunların önü açılacak seneye tabii doğru yol izlenirse bu konuda davalarda istenilen şekilde sonuçlanacak.

Örneğin İzmir'de geçen yıl bir arkadaşımız apartman girişine rampa yaptırdığı için apartman sahipleri Balçova Belediyesi'ne şikâyet etmişler ve o şikâyet üzerine Belediye rampanın kaldırılmasına karar vermiş. Oysa izlenen yolu bilseydi o aile, rampa konusunda belediye kat mülkiyetini öne süremezdi. Vs.Vs. Burada Belediye'den çok İzmir'de ki dernekler suçlu her zamanki gibi. Bu yaşanandan ben dernek başkanı olmadığım halde haberdarken üstelik o tarihte İzmir'de bile değilken kendileri ne haberdarlar ne de haberdar olduktan sonra çözüm için kıllarını kıpırdattılar.

Sebep çok açık hemen hemen her dernek İzmir olsun olmasın ama özellikle İzmir’i konuştuğumuz için söyleyeyim belediye ile hem organik hem de duygusal bağlar içerisindeler. ( Hani Cem Yılmaz’ın söylediği duygusal bağ.) Bu yüzden üyelerine göstermelik hizmetler yaparken belediyenin karşısında kuzu oluyorlar.

Şu an bu davanın kazanıldığını haklarımızı geri aldığımızı bile üyelerine tam anlatmadıkları gibi belediyenin yasal olarak bu hakkımızı aslında 31.01.2010 tarihinde uygulamaya koyduklarını bile bilmiyorlar. Benim basın duyurumun hemen ardından akşam saat 8.30’da yargı kararı uygulamaya konuldu yani kartlarımızdan kontur düşmüyor ancakkkkkk ESHOT yaptığı açıklamayla yuvarlak bir konuşma ile kafa karışıklığı yaratıyor.

Çünkü 01.03.2011 tarihinde kararı uygulamayacak. Bunu resmen açıklamadılar ama basın açıklamaları dikkatli irdelendiğinde bu anlama gelen ifade açıktır. Bir aylık zamanda Belediye neler yapabileceğini düşünecek, düşünüyor. Engellinin tepkisini çekmemek içinde yuvarlak açıklamalarla diyor ki bir dava kazandık, diğerini kaybettik. Bu yüzden ….. Sebeplerden hukukçularımızla oturup yol haritası belirleyeceğiz diyorlar.

Ama bu arada kartlarımızı sıfırladılar ve şu an kontur düşmemesinin nedeni bu ancak engelliler tam kavrayamasın diye konturlarımızı görmüyoruz 01.03.2011 tarihinde vize sinyali alıyoruz. İşin tuhaf yanı ise her zaman vize dönemlerinde sesli uyarı verirlerken şimdi bu uyarı yok. Görme engelliler sesli uyarı almadıkları için kontur düşüyor mu uyarı mı var farkında bile değiller.

Aslında mesele iki davanın birinin kazanılması diğerinin kaybedilmesi değil belediye kazanılan davayı uygulamamak için acil önlem almış. Yıl başı gecesi hem de. Bir çeşit şark kurnazlığı.

İşte özetle yaşadığımız durum bu. Bu yüzden sakin olun ve sabr edin diyorum. Ama bu arada mağdur olmamak için vize tarihinizi atlamayın.

01.03.2011 tarihinde neler olacak görelim ondan sonra zaten ben yapılması gerekeni de yapacağım, sizlerinde yapması gereken olursa söyleyeceğim.

Bu konuyu irdelemesi için güçlü bir kaleme ilettim. Sanırım bu hafta köşe yazısında yayınlayacak.

Zaten geçen hafta basında çıkan haberler de benim gönderdiğim metinler doğrultusunda işlendi. Çok fazla basın önünde olmak istemiyorum bu yüzden arayarak duruma dikkat çekiyor onların haberleştirmesini sağlıyorum.

Özetle bu hakkımızı yargı oluyla da geri aldım, aldık ve hiç kimsenin bunu gasp etmesine izin vermeyeceğim. Sizden tek istediğim kafalarınızın karıştırılmasına izin vermeyin bu hak yargı yoluyla alındı zaten bizimdi bize geri döndü. Hiç kimse hukuktan üstün değildir olamazda. Ayak oyunları kendi derneklerine ve onların yarattığı engellilere söker onları durdurur ama beni durdurmaz. Durdurmayacakta.

Baştan beri amacın bir sonraki adımda engellilerin ulaşımdan yararlanmasını engellemek diyordum işte bugün bu gelişmelerde bunu gösteriyor hala meselenin 750 kontur yeter meselesi olmadığını anlamayanlar ESHOT’un sitesini iyi okusunlar bir gece UKOME yeni bir karar alarak bu yıl bunu uygulayacağız diyorsa seneye tamamen kaldıracaktır. Hem de yargı kararına rağmen. Bunun yolunun açılması için geçen sene bunu yaptılar birden yaparak tepki çekmek yerine yavaş yavaş yaparak hissettirmemeye çalışıyorlar. Ve eğer dava Danıştay da kanunlaşırsa ki baştan beri bu davayı açış nedenim buydu o zaman kimse şehir içi ulaşımda engelliler üzerinde oynayamayacak. Tüm Türkiye’de dava açılmadan kazanılmış bir hak olacak. Bu yüzden bu davanın önemi iyi kavransın rapor yönetmelikleri çıkmadan önce de söylemiştik yavaş yavaş sakatlıktan çıkarılmak asıl hedef diye o zaman yok canım diyenler bugün gerçekle karşı karşıyalar bu yüzden bu dava neden sadece İzmir’i bağlamıyor diyorum baştan beri belki herkes şimdi daha iyi anlayacaktır.

Yarın bir gece operasyonu ile sabah şehrinizde ulaşımdan yararlanamazsanız mağdur olursanız yok canım sosyal belediyecilikte olur mu diyenler ve de başka şehirlerde olup da dua edin arkadaşlar biz ona bile sahip değiliz diyenler 1990 yılında ki ve öncesinde ki gibi sadece ve sadece kendi hayatlarının içine mahkûm kaldığında her şey için çok geç kalınmış olur.

Bir engelli her yerde engellidir bugün İstanbul’dan ya da Ankara’dan gelen bir engelli birey hangi şehirde olursa olsun başbakanlık kartı ile misafiri olduğu kentin ulaşımından yararlanabilmelidir. Oysa her şehirde uygulama farklı olduğu için daha Türkçesi Belediyelerin oyuncağı edildiğimiz için siyasi çıkar hesapları yüzünden İstanbul’da engelli olan İzmir’de engelli sayılmıyor, İzmir’de ki İstanbul’da ( gerçi İstanbul uzun kalanlara misafir kartı vererek sorunu çözüyor ama İzmir onu da yapmıyor) İşte bu yüzden bu davayı açtım. Şeklen İzmir görünse de en başından beri hedefim buydu. Bundan sonraki aşamada kanunlaşması için mücadele edeceğim ama ona zaman var daha şimdilik bu kısmı hal edelim önce.)) Ve engelli her yerde engellidir hakları her yerde geçerlidir geçerli olmak zorundadır adlı bu davamızın gelişmelerini ve anlamını şimdilik burada bitiriyorum. İlerleyen günlerde yeni gelişmelerle sizleri haberdar edeceğim.

Üye
    ayyüzlü Avatarı

Gerçek Adı
    ayyüzlü
    Son Giriş
    09.10-2017
    Saat
    11:46
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

dün eshot bürosuna gittim. memura,''dava acıldığını,kazanılan dava ile 750 geçiş hakkı yüklemesi engelliler için artık geçerli olmayacağını duyduğumu , 750 geçiş hakkı yüklemesi için asılan bilgiler hala geçerli mi yani yükleme zorunluğumuzun olup olmadığını ''sordum . memur ise '' bize öyle bir bilgi gelmedi 1 marta kadar yükleme yapmanız gerekiyor yoksa 1 marttan sonra kartınız hata verir sorun yaşarsınız''dedi.

Üye
    Oya Tekin Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Konuyla ilgili bir yazı dizisi yayınlıyorum. Oradan takip etmek isteyenler için linki veriyorum. Daha sonra burada gelişmeler ve yapmamız gerekenlerle ilgilide bilgilendirme de bulunacağım ayrıca. Ve bir de özellikle tekrarlıyorum mağdur olmamak için konturlarınızı doldurun ve sakin olun arkadaşlar. Ayın bitmesine birşey kalmadı. O yazının linki.
    "Mümkünlü kasabasında İzmir ESHOT"

Sayfa 4 / 11 İlkİlk 12345678 ... SonSon