Sayfa 1 / 3 123 SonSon
Toplam 40 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    yalnizbiropera Avatarı

Gerçek Adı
    ŞULE TÜZÜL
    Son Giriş
    15.03-2013
    Saat
    09:49
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    merhaba,
    şehirlerarası otobüslerde engellilere uygulanan indirim konusunda bir süre önce bazı sıkıntı ve tartışmalar olmuştu: http://www.engelliler.biz/forum/ulas...0-mi-oldu.html
    aşağıdaki link'te yer alan haberi paylaşıyorum:

İndirimli bilette özürlülük oranı yüzde 40'a düştü
    Özürlülerin, otobüslerde indirimli biletten yararlanma şartı olan özürlülük oranı yüzde 60’tan yüzde 40’a düşürüldü. En az yüzde 40 oranında özürlü olduğunu belgeleyen kişiler yüzde 30 indirimli seyahat edebilecek.

Buna göre, 6 yaş ve üzeri tüm yolcuların ayrı koltukta seyahat etmesi zorunlu olup, altı ile 12 yaş arası çocuklar ile yaş şartı aranmaksızın en az 40 oranında özürlü olduğunu belgeleyen kişiler için bilet ücreti geçerli ücret tarifesi üzerinden yüzde 30 indirimli düzenlenecek. Daha önceki düzenlemede özürlülük oranının en az yüzde 60 olması şartı aranıyordu.

----------

bu konuda 3 temmuz 2009 tarihli cumhuriyet ankara ekine bir yazı yazmıştım. yazıyı aşağıda paylaşıyorum:

OTOBÜSLERDE ENGELLİ İNDİRİMİ

40 yıldır ortapedik engelliyim. Bugün farkettim ki, bu ülkede engelliler ile ilgili yapılan, yıllardır kızdığım sinirlendiğim şeylere artık gülmeye başlamışım. Yumuşadım mı, delirdim mi, umudumu mu kaybettim bilmiyorum. Gün geçmiyor ki Aziz Nesin’i anmayayım.

Yaklaşık 5 yıl önce, 25.02.2004 tarihli resmi gazetede, Karayolları Taşıma Yönetmeliği’nde bir değişiklik yayınlandı: değişiklik yapılan madde "6 yaş ve üzeri tüm yolcuların ayrı koltukta seyahat etmesi zorunlu olup, 6-12 yaş arası çocuklar ile yaş şartı aranmaksızın özürlüler için bilet ücreti yüzde 50 indirimli düzenlenir" diyordu. Bu yönetmelik çıktığında, otobüs firmaları %50 indirimli bilet almak isteyen engelli arkadaşlarımızı nasıl karşıladılar, hadi tahmin edin? Çoğu firma bu değişikliğe uymamak için direndi. Birçok engelli arkadaşım firma görevlileri ile hoş olmayan tartışmalara girmek zorunda kaldılar. Otobüs firmalarını eğitmek ve öğretmek işi yine engellilere düştü, tansiyonun oldukça yükseklere çıktığı çeşitli tartışmaların ardından, zaman içinde birçok firma bu değişikliğe uyum sağladı.

Tam işte birşeyler düzene giriyor diyordum ki, Karayolları Taşıma Yönetmeliği yine değişiverdi. Tarih 11 Haziran 2009: 27255 sayıyla Resmi Gazete'de yayımlanan yeni Karayolları Taşıma Yönetmeliği Madde 57'nin 11'inci bendi, bakın ne diyor:

"6 yaş ve üzeri tüm yolcuların ayrı koltukta seyahat etmesi zorunlu olup, altı ile 12 yaş arası çocuklar ile yaş şartı aranmaksızın en az yüzde 60 oranında özürlü olduğunu belgeleyen kişiler için, bilet ücreti geçerli ücret tarifesi üzerinden yüzde 30 indirimli düzenlenir."

Engelliler konusunda yeterli bilgisi olmayanlar için bu değişikliği şöyle açıklayalım. Özürlü oranı %60’ın üzerinde olan bir kişi, özellikle de ortapedik özürlüler, hareket kabiliyeti oldukça zor, bir otobüse binmek bir yana, özel araçlarla bile şehirler arası yolculuk yapmak konusunda büyük güçlük yaşayacak kişilerdir. Yani oran %60’a çıkarılarak, indirimden faydalanabilecek engelli sayısı neredeyse yok denecek kadar azaltılmıştır. %30 indirim ise, bu oranda bir engellinin evinden otobüs terminaline gelene kadar çekeceği zorluklara değmeyecek bir indirimdir. Maddi durumu uygun değilse, zaten ne otobüse binmeyi tercih eder, ne de başka bir ulaşım yöntemini.

Yanlış anlamalara sebep olmamak için belirtmeliyim. Bir engelli olarak, adı pozitif ayrımcılık bile olsa, engellilere ayrıcalık verilmesinden yana değilim. Ama ne zaman? Koşullar eşitlendiğinde; engelliler de herkes gibi eğitim ve sağlık hizmetlerini alabildiğinde, üniversitesini okuyup, işe girebildiğinde, ekonomik özgürlüğünü kazanabildiğinde, herkes gibi toplumun içinde bir birey olarak yer alabildiğinde, vs...

Bu değişikliğin gerekçesi nedir, kime ne faydası oldu, merak ediyorum. %60’tan az özürlü olan kişilere sağlanan %50 indirim iptal edilince, engellilere mi bir fayda sağlandı, otobüs firmalarına mı? Bu değişikliğin otobüs firmalarının talebi ile yapıldığını düşünmek istemiyorum, işin vicdan kısmını geçtim, çünkü bu değişiklik otobüs firmalarının karlarında ne kadarlık bir artışa sebep olmuş olabilir ki? Üç kuruş için engellileri kim rencide etmek ister ki?...

Bu yazıyı hazırladığım sıralarda, öğrendiğim kadarı ile yönetmelikteki ilgili maddede özürlü oranını %40’a çekmek yönünde çalışmalara başlanmış. Dilerim bu çalışma en kısa zamanda gerçekleşir ve bundan sonra engelliler konusunda bu şekilde bir uygulama ile karşılaşmayız.

ŞULE TÜZÜL
    03 Temmuz 2009 Cumhuriyet Ankara Eki

Yasaklı Üye
    kayaozesen Avatarı

Gerçek Adı
    DADASH
    Son Giriş
    11.09-2015
    Saat
    12:37
    Yaşadığı Yer
    erzurum
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

ozida da böyle bir haber yok inşallah yalan haber değildir

Forum Moderatörü
    officer Avatarı

Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    12:28
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    71
    Verilen Beğeniler
    23

Nihayet güzel bir haber ama önceden indirim oranı %50 idi...

Üye
    ismail13 Avatarı

Gerçek Adı
    Yusuf İsmail Dalkılıç
    Son Giriş
    20.02-2012
    Saat
    01:50
    Yaşadığı Yer
    Bitlis
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Yapılan düzenlemeyle ücret tarifesi üzerinden yüzde 30 indirim uygulanabilmesi için öngörülen yüzde 60'lık özürlülük oranı yüzde 40'a düşürüldü.
    Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, bugünkü Resmi Gazete'de yayımlandı.
    Yapılan düzenlemeyle ücret tarifesi üzerinden yüzde 30 indirim uygulanabilmesi için öngörülen yüzde 60'lık özürlülük oranı yüzde 40'a düşürüldü.
    Yaş şartı aranmaksızın en az yüzde 40 oranında özürlü olduğunu belgeleyen kişiler bu indirimden yararlanabilecek.

İşte o karar:
    KARAYOLU TAŞIMA YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK
    MADDE 1 – 11/6/2009 tarihli ve 27255 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Karayolu Taşıma Yönetmeliğinin 57 nci maddesinin onbirinci fıkrasında yer alan “%60” ibaresi “%40” olarak değiştirilmiştir.
    MADDE 2 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
    MADDE 3 – Bu Yönetmelik hükümlerini Ulaştırma Bakanı yürütür.

Yönetmeliğin Yayımlandığı Resmî Gazete'nin
    Tarihi: 11/6/2009
    Sayısı: 27255

Üye
    hakandogualp Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan Doğualp
    Son Giriş
    03.10-2017
    Saat
    18:18
    Yaşadığı Yer
    İZMİR/BAYRAKLI
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

çocuk oyuncağı gibi

Üye
    EFSANE_52 Avatarı

Gerçek Adı
    Yusuf
    Son Giriş
    08.12-2017
    Saat
    14:05
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

Evet daha önceden % 50 indirim yapılıyordu.şimdi neden % 30 'a düşürüldü acaba.birde bütün firmalar yapmıyor.sadece bilindik büyük firmalar indirim yapıyor.bu bir şartmıdır.bütün firmalar bu indirimi uygulamak zorundalarmıdır.

Üye
    yalnizbiropera Avatarı

Gerçek Adı
    ŞULE TÜZÜL
    Son Giriş
    15.03-2013
    Saat
    09:49
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

elbette bütün firmalar bunu uygulamalılar, ama maalesef bu konuda tartışmak zorunda kalabiliriz. gerekli yerlere şikayet ettiğinizde de sonuç almak çoğu zaman güç ve geç olabilir, yine de bilet alırken bu hakkımızı talep etmenin ve peşine düşmenin gerektiğini düşünüyorum.

Üye
    aferits Avatarı

Gerçek Adı
    Ferit
    Son Giriş
    23.10-2017
    Saat
    21:37
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

işte tam bizim ülkemize has ali cengiz oyunları. %50 indirim oranını ladırdık diyeceksin yalandan kavga döğüş hadi sadece %60 oranında sakatlara %30 indirim yaptık diye övüneceksin.
    Eee netice işte yukarıda görüldüğü üzere sakatların %50 indiriminin gasp edlip %30 indirime razı etmenin çirkin oyunları.
    Hakkımızın Devet eliyle gasp edilmesini ve yeni düzenlemeyi bir lütuf gibi sunmalarını şiddetle kınıyorum.

Üye
    Ayşe Avatarı

Gerçek Adı
    ayşe
    Son Giriş
    29.06-2011
    Saat
    11:53
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

% 40 oranla şehirlerarası yolculukta indirimden yararlandım

Üye
    sagopa66 Avatarı

Gerçek Adı
    Aşır Can
    Son Giriş
    07.06-2016
    Saat
    06:00
    Yaşadığı Yer
    Ankara/Altındağ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Yaz Ayı Bitti Tabii İndirim Yaparlar. Seneye Tekrar Aynı Şeye dönerler!!

Üye
    arif 34 Avatarı

Gerçek Adı
    Arif
    Son Giriş
    18.08-2016
    Saat
    13:02
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

hayırlı olsun .gerçi hiç bu haktan yararlanmadım..

Üye
    defne Avatarı

Gerçek Adı
    Defne
    Son Giriş
    02.06-2014
    Saat
    20:01
    Yaşadığı Yer
    zonguldak
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

bilet albak için firmaya gidildiginde örnek veriyorum 40 sa biz 30 dan satıyoruz diyolar ama benim özürlü indirimimi var dediginizde ozaman 40 üstünden indirim uyguluyolar zaten gerçek bilet üstünden yapılmayan satışlarda acaba neden bizlere uygulanan indirimi kısıtlamaya çalışıyolar anlamış deyilim

Üye
    EFSANE_52 Avatarı

Gerçek Adı
    Yusuf
    Son Giriş
    08.12-2017
    Saat
    14:05
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

evet katılıyorum size defne.ama ne yapalım elimizden birşey gelmiyor.herkes kafasına göre bilet fiyatı belirliyor.tek yapılması gereken bence her yerin fiyatının sabit olması.ulaştırma bakanlığı bence bunuda yapsın.nasıl ekmek 1 tl olarak belirliyorlarsa onuda belirlesinler ne olur sanki.mesela ankara -istanbul 30 tl dir.kimse üstüne çıkamz gibi.

Üye
    sagopa66 Avatarı

Gerçek Adı
    Aşır Can
    Son Giriş
    07.06-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara/Altındağ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

gecenlerde Muğladan ankaraya dönerken bilet aldık. Engelliyim dedim normal bilet 40 lira idi 35 e düşürdü adam..

Üye
    sagopa66 Avatarı

Gerçek Adı
    Aşır Can
    Son Giriş
    07.06-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara/Altındağ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Yasa DEğişti İşte. % 40 Engelli % 30 indirim !!!!!

Sayfa 1 / 3 123 SonSon