TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Bursa ve İzmir'de
Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12
Toplam 26 mesajın 16-26 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    kemaltosun Avatarı

Gerçek Adı
    kemal
    Son Giriş
    29.03-2020
    Saat
    10:47
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    2

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Benim bahsettigim belediye değil haberde geçtiği gibi özel halk otobüsü bende egonun kartı (ücretsiz seyahat kartı) halk otobüsünde gecersiz.

Üye
    Arikushimekato Avatarı

Son Giriş
    03.10-2018
    Saat
    15:32
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar,bu ve benzeri olaylar sürekli yaşanmakta,Ankarada da örneğin özel halk otobüslerinin bazıları kartı olmasına rağmen engelliyi kabul etmemekte halbuki yararlanma hakkımız var.

Üye
    ikaruss07 Avatarı

Gerçek Adı
    celal
    Son Giriş
    12.09-2018
    Saat
    21:55
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    44

Sevgili arkadaşlar bulunduğumuz ilde zaten serbest biniş kartını çıkarttırıyoruz ama 3 veya 4 günlüğüne gittiğimiz başka şehirlerde durum nasıl olacak oradadamı kart çıkarttıracagız bursada aynı durumu bende yaşadım 4 günlüğüne gittiğim bursada demirtaş ta halk otobüs şöförü sorun çıkartı misafir geldim dediğim halde yine sorun çıkartmaya devam etti orada bulunan duyarlı bir vatandaş benim yerime kartını okuttu otobüs harekat memurluluna durumu anllattığımda gayet yüksek bir sesle üstün gelmeye çalıştılar ama bursada 4 günde en az 10 defa otobüse ve metroya bindim sadece bir şöför sorun çıkarrtı araç plakası 16 BZP 11 şöförün adı Bekir mutlu gerekli yere şikayet ettiğim halde sonuç alamadım

12 Temmuz 2013 tarihinde 4736 sayılı Kanun’da yapılan değişiklikle getirilen şehit yakınları, gaziler, gazi yakınları, vazife malülleri, engelliler ile devlet sporcusu unvanı verilen kişilere ücretsiz seyahat uygulaması tüm Türkiye’de hayata geçiyor.

Ücretsiz seyahat hakkından engelli kimlik kartı olan engelliler mevcut kartlarıyla, yaşlılar ise nüfus cüzdanları ile yararlanabilecek.Engelliler ve Yaşlılar Bu Haktan Nasıl Yararlanacak?

Ücretsiz seyahat hakkının kullanımına ilişkin usul ve esasları belirleyen Ücretsiz Veya İndirimli Seyahat Kartları Yönetmeliğine göre;

-65 yaşın üstündeki vatandaşlarımız nüfus cüzdanı ile,

-Engelliler ise Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünce verilen “engelliler için kimlik kartı” ile söz konusu haktan yararlanabilecekler.

Engelli Kimlik Kartı Olan Engelliler Mevcut Kartlarıyla Ücretsiz Seyahat Hakkından Yararlanabilecekler

Engel oranı %40’ın üzerinde olan tüm Engelli Vatandaşlar;

-Halen yürürlükte olan 19/07/2008 tarihli ve 26941 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Özürlüler Veritabanı Oluşturulmasına ve Özürlülere Kimlik Kartı Verilmesine Dair Yönetmelik uyarınca Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerince verilen “Engelliler İçin Kimlik Kartı” ile ya da

-Anılan Yönetmeliğin geçici 1 inci maddesi ile geçerlilikleri korunmuş olan engelli kimlik kartları ile veya

-Nüfus cüzdanında engel oranı yazılmış olan engelli bireyler engel oranını gösteren nüfus cüzdanları ile bu haktan yararlanabilecek.

Üye
    Kutadgu Avatarı

Son Giriş
    13.10-2017
    Saat
    12:09
    Yaşadığı Yer
    ESKİŞEHİR
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

@kemaltosun

Arkadaşlar engelli kartı ile şehir içi toplu taşımacılıkta seyahat edemezsiniz. Şehir içi toplu taşıma sistemleri belediyeler aittir. Kanunen engellilerin bu hakkını kullanabilmesinin bir usulü ve şekli vardır. O da, belediyelerden ücretsiz toplu taşıma kartı talebinde bulunup o kartı almaktır. Bunun için 1 adet vesikalık + engelli kartı + kimlik belgesi ile belediyelerin toplu taşıma birimlerine başvurulması gerekmektedir. Bunu yapmadığımız takdirde haklı durumda haksız konuma düşeriz. Kavgaya gerek yok. Kanun böyle. Toplu taşıma kartını al ücretsiz bin diyorlar.
    İster günü birlik gidin ister orada yaşayın. Engelli olarak toplu taşımadan ücretsiz yararlanmak için belediyeden ayrıca kart almak gerekiyor. Çünkü otobüse veya halk otobüsüne bindiğinizde kart okuma makinesi kartınızı serbest geçiş olarak okumadığı takdirde otobüs şöförü o kartın sahte veya gerçek olduğunu değerlendirme şansı yok. Olayı sadece iyi niyet çerçevesinde değerlendirmeyin. Engelli olmadığı halde sahtekarlık yapanlarla mücadeleyi de düşünün.
    İnşallah bunu yeniden düzenleyip tüm belediyelerde geçerli tek bir kart çıkartırlar. Ama malesef o da çok zor. Bir bilgi işlemci olarak, bunun yapılması için tüm belediyelerin internet üzerinden ortak bir veri tabanının olması ve tüm belediyelerdeki kart tipinin ve cihazlarının aynı olması gerekir diye düşünüyorum.

Üye
    Suret Avatarı

Son Giriş
    08.09-2021
    Saat
    11:28
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    133
    Verilen Beğeniler
    575

@Kutadgu arkadaşım bu söylediğin kartlı otobüs için geçerli olabilir de paralı otobüsler için de mı geçerli, sonuçta paralilarda ben engelli kimlik kartimi gösterip geçiyorum, Bursa'ya gittim farzedelim, paralı otobüste kimlik kartimi gostersem adam Bursalı misin değil misin diye mı soracak

Üye
    Kutadgu Avatarı

Son Giriş
    13.10-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ESKİŞEHİR
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

Suret kardeşim sanırım para ile binilen halk otobüsü veya belediye otobüsü yok Bursada ve büyük şehirlerde. Para ile biniş sadece dolmuşlarda oluyor sanırım. Hem olsa da O şehrin belediyesinin verdiği kimlik şöför için sorgulanamaz. İşte o zaman direk suçlayabiliriz.

Üye
    Suret Avatarı

Son Giriş
    08.09-2021
    Saat
    11:28
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    133
    Verilen Beğeniler
    575

Bursa'da paralı otobüs de var sık giderim biliyorum ama engelli statüsüyle daha hiç kullanmadım, Ankara'da da paralı otobüs vsr ve kimliğimi gösterip geçiyorum herkes de aynı şekilde

Üye
    Kutadgu Avatarı

Son Giriş
    13.10-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ESKİŞEHİR
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

Ya ben burada var yok iddiası yapmak istemiyorum. Siz haklı olun önemli değil. Önemli olan şu. Size iyi niyet çerçevesinde kimlik kartınız ile ücretsiz seyahat hakkı vermiş olabilirler. Ama kanunen hak iddia edebilmeniz ve başınızın ağrımaması için belediyelerden toplu taşıma kartı almalısınız diyorum. Siz bilirsiniz. Ama sonra otobüsten atıyorlar insanları ve rezil ediyorlar. Gereksiz kavgalar çıkıyor.

Üye
    kemaltosun Avatarı

Gerçek Adı
    kemal
    Son Giriş
    29.03-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    2

@Kutadgu

benim bahsettiğim belediyenin değil şahsa ait özel halk otobüsü

Üye
    Kutadgu Avatarı

Son Giriş
    13.10-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ESKİŞEHİR
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

kemaltosun bey şahsa ait özel halk otobüsleri de belediyelerin izni ile taşımacılık yapar ve onların denetim ve kanunlarında tabidir. Ayrı bir uygulama yapamazlar. Konu ile ilgili Ankara'da Özel Halk Otobüslerinin engellilere ücretsiz olması..? başlıklı forumda @murat6677 kullanıcı adlı arkadaşımızın mesajı da şöyle "Arkadaşlar ben yıllardır Ankara'dayım, özel halk mavi otobüslere her bindiğimde engelli serbest kartımı gösteriyorum ücretsiz biniyorum, doğru bir yazı asılı ama o yazıyı doğru okumak lazım. sen tutupta EGO'nun verdiği serbest kartı değilde normal özürlü kartını gösterirsen tabii ki geçmez derler, yalnız ben özel mavi halk otobüsleri kalabalık olduğu zaman binmiyorum belediye otobüsüne biniyorum hem belediye otobüslerimde cihazlar var kartını okut geç ama mavi halk otobüslerinde cihazlar olmadığı için bazı dengesiz muavinler çıkıyor yalnız yazılan yazıları doğru okumakta fayda var..."

Üye
    kemaltosun Avatarı

Gerçek Adı
    kemal
    Son Giriş
    29.03-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    2

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    ankarada halk otobüslerinde ego kartı geçersiz, engelli kimlik kartını gösterip biniyorum
    sizn dediğinizde doğrudur nediyim

Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12