Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12
Toplam 25 mesajın 16-25 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    sevinc Avatarı

Gerçek Adı
    SEVİNÇ
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba Arkadaşlar,
    Bende size THY ilgili anlatmak istiyorum.

Bu pazartesi günü birlik Ankara'ya gitmem gerekti THY bilet almak istedim malüm biliyorsunuzki Başkent olduğundan bilet bulmak pek kolay olmuyor.
    Uygun fiyata bir kaç gün önceden yer ayrıldı.
    Tanıdık bir acentenın sayesinde ancak 100,30ytl bilet bulduk söz konusu indirim bu fiyat üzerinden olamadıgını sadece en yüksek fiyat üzerinden %20 uygulandıgını fakat yine aynı maliyete gelicegi için bu bileti tercih etmemizi avanntajlı oldugunu söyledir acil durumda sizde kabul ederdiniz degilmi.
    Ancak bizlere vad edilen sözlerin tutulmaması çok üzücü.
    Sorun üst kesimde sadece iletişimsizlik ve ayrıntılı açıklamalar yapılmamış olmasıdır.
    Engelliler için birşeyler varsa ortada olmalı

Söz konusu indirim yurt dışı söz konusudur.Fakat ordan alınan biletlerde geçerli oldugu%40 deniliyor.Acentanın bana söyledi söz
    aslında öyle birşey yok sonuçta burdanda gitrsem havaalanı dışına çıkmadıgınız sürece aktarmalı durumlarda yada direkt geçişlerde vardır.Yabancı ülkelere daha duyarlı oluyorlar bu konularda sadece buna inanıyorum yada inanmak istiyorum
    Fakat acentanızı iyi seçmenizi tavsiye ederim her acenata ayrıntılı bilmiyor Hatta duymayanlar bile var ilk teklifi siz yaptınız diyenler var bende yapmayın ben buradan geliyorum ya yurt dışından gelen turistlerimiz onlar bizden daha araştımacı.Kimbilir size onlar neler daha soruyorlardır.
    Bir düşünsünler.
    Ne diyeyim ki....

Üye
    fgrsu Avatarı

Gerçek Adı
    Figen
    Son Giriş
    07.06-2016
    Saat
    19:21
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar aşağıdaki alıntı da görüldüğü gibi % 90 tabiri görme engelliler içindir ancak acenta yetkilileri gerçekten çok bilgisiz bu konuda dolayısı ile yanlış bilgilendirme çok oluyor ben eski bir thy personeli olduğumdan tüm kuralları iyi bildiğim için çok tartıştım thy personelleri ile;iç hat % 20,dış hat % 40 indirim var arkadaşlar bu kesin ancak bu indirim thy fiyatlarının normal yüksek fiyatı üzerinden;ben uzun süredir bu indirimden faydalanmıyorum çünkü thy nin en ucuz tarifesini yakaladığım zaman daha ucuza geliyor
    Alıntı:
    Ortaklığımız iç ve dış hat seferlerinde geçerli kimi ücretlerde, (her türlü ücret üzerinden uygulanmaz) genel veya kısmı felç sonucu refakatçisiz hareket edemeyen veya kısıtlı hareket edebilen yolculara, görme engelli (%90 ve üzerinde görme özürlüler) her iki ayağını ve/veya bacağını kullanamayan yolculara, uçak içinde herhangi bir durumda fiziksel ve/veya zihinsel nedenlerle kişisel güvenlikleri veya konforları (yemek, tuvalet vb.) kendilerine yeterli olmak konusunda engelle karşılaşacak ve hızlı hareket etmeleri istendiğinde bunu yerine getiremeyen yolculara ve refakatçilerine iç hat seyahatlerde %10, dış hatlarda ise %40 oranında ‘özürlü ve refakatçi indirimi’ uygulanmaktadır. Söz konusu indirimler parkur ve ücret tiplerine göre farklılık arz edebileceğinden, daha ayrıntılı bilgi edinmek üzere satış ofislerimiz ve seyahat acentalarımıza başvurabilirsiniz.

Yukarıda tanımlandığı şekilde özürlü olduğunu belgeleyen (özel veya devlet hastanesinden alınan ya da heyet raporu) yolcularımız, seyahatleri için geçerli ücretin uygulama şartları kapsamında, özürlü indirimi uygulamasından faydalanabilirler

Üye
    sindaannun Avatarı

Son Giriş
    19.09-2008
    Saat
    00:14
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ben de 2 yıldır yurtdışına uçakla seyahat ediyorum. Gittiğim yerlerde THY olmadığı için daha kullanamadım. Ama kullansam da engelli indirimine başvurmazdım (kendi felsefem, engelli indirimlerinden faydalanmıyorum). Yalnız şu var, Türkiye'de bizlere olan bakış açısı çok farklı. Geçen yıl Glasgow'a giderken Atatürk Havalimanı'ndaki check-indeki adam beni geri zekalı sandı. Hele tek olduğumu duyunca, refakatçiniz yok mu tarzı sordu. Beyefendi karşınızda İTÜ öğrencisi dedim. Oysa ne aktarmada kullandığım Amsterdam'da ne Glasgow'da ne de bu yıl gittiğim Palermo'da böyle bir zihniyet görmedim. Yani eğitimsizliğin bu kadarına pes doğrusu. Uluslararası kalitede bir havalimanı veya şirkette böyle tutumlarla (anılarınız gerçekten sinir bozucu) karşılaşılmamalı.

Üye
    naska Avatarı

Son Giriş
    02.11-2015
    Saat
    08:47
    Yaşadığı Yer
    Petrol Kentli..
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

evet bende kınıyorum.Aynı olay başımada geldi..Aksarayda bir THY acentasına gittim.orda sadece merkezin engellilere indirimli bilet vereceğini soledi.bizde kalktık metroyla havalimaına gittik ..merkez havalimanı tabiki..ben bilet indirimli olmadığına kızmadım ama metroda gişelere kadar giden yollu yürümek varya..gidenler bilir...

%40 değilde %100 olsa dahi o yürümeyi kimse göze almaz

Üye
    ATiM Avatarı

Son Giriş
    15.05-2010
    Saat
    09:22
    Yaşadığı Yer
    Kayseri\Adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

İnsan uygulamanın ilerlemesini beklerken gerilemesi çok vahim. Yönetimin insanlığı bir kenara bırakıp, tek amacının ticari kaygılar olduğunun göstergesi. Yinede medya baskısı gibi bir çözümümüz olsa da malesef medya da çıkar gruplarından ibaret. THY yönetimiyle bir dönem yakın olan hükümet ise işine gelen konularda herşeyi kendi üzerine alıp biz yaptık derken işine gelmeyenlerde fiskobirlik hadisesindeki gibi kuruluşun kendi yönetiminin kararları olarak yaklaşacaktır. Oysa geçen yıl fındıkları kendileri almıştı, bu yıl hiçbir alakaları olmadıklarını açıkladılar. İnşallah vatandaş bunları unutmayıp cavabını verebilir.

Yinede bir yasa var ve ilerleyen yıllarda engellilerin çıkarına bir çok düzenleme yapılacak gibi görünüyor. Bu sayede engellilerin varlığını ve onlar gibi bir insan olduklarını da kabul edebileceklerdir. Bize yine ümitle beklemek düşüyor.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:15
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Bu başlıkta Sema'nın aktardığı mektup geçenlerde Sezen Aksu'nun genel yayın yönetmenliğini yaptığı Radikal'de de haber olmuştıu. Bu haberin ardından THY Genel Müdürü'nden açıklama gelmiş: "Bahsi geçen yönetmeliği değiştireceğiz" diye... Hadi bakalım değişecek mi?

Şafak Pavey'in sesi THY engelini aştı

Şafak Pavey'in engelliler adına yazdığı ve Radikal 2'de yayımlanan açık mektubuna yanıt geldi. THY Genel Müdürü Kotil, engelli yolcular için uçuşları kâbusa dönüştüren yönetmeliği değiştireceklerini açıkladı

08 - [Kınıyorum] Türk Havayollarını
    THY yönetmeliği, bir kolu ve bir bacağı protez olan Şafak Pavey'i engelli saymıyor.

"Size, son bir umutla, THY'nin zorunlu müşterisi olan özürlü insanlar için yapılan uygulamaların düzeltilebileceğine inancımı hâlâ koruyarak yazıyorum. Ben Türk vatandaşı ve özürlü bir BM çalışanıyım. Eğer bana iki yıl önce sorsaydınız ülkemde bütün özürlü yaklaşımının THY'de gördüğüm uygulama gibi olmasını temenni ettiğimi duyacaktınız. Sonra ne oldu? Anlatayım..." Şafak Pavey'in, 14 Ocak'taki Radikal 2'de engelliler adına 'denize bıraktığı şişe' üç gün sonra sahibini buldu, THY engellileri hiçe sayan yönetmeliği değiştireceğini açıkladı.
    Sekiz yıl önce geçirdiği tren kazasında bir kolunu ve bir bacağını kaybeden Şafak Pavey'i THY Genel Müdürü Temel Kotil'e açık mektup yazmaya iten neden, bir engelli olarak uçuşlarda karşılaştığı sıkıntılardı. Hele hele THY yönetmeliğince engelli sayılmak için 'iki kolunu da ya da iki bacağını da kaybetmiş olma' şartı aranması, bardağı taşırmıştı. Pavey duygularını, "İnanın bana insanın kendisinin özürlü olduğunu sürekli anlatmaya çalışması çok incitici" diye anlatıyordu.
    İsviçre'de geçirdiği kazanın ardından eve kapanmak yerine hayata karışan ve halen BM Mülteciler Komisyonu Tahran Şubesi'nde çalışan Pavey'in yaşam mücadelesi, 2003 Aralık ayında Cumhurbaşkanlığı'nın 'Özürlüler Hayat Başarısı' ödülüyle taçlandırılmıştı. Gazeteci Ayşe Önal'ın kızı Pavey, yaşadığı Cenevre'den Ankara'ya uçmak için THY'yi seçmişti. Ancak Cenevre'deki THY Bürosu'na göre Pavey 'engelli' değildi ve havalimanında bir tekerlekli sandalye bile tahsis edilmemişti. Swiss Air'in yardımıyla uçağa binebilen Pavey, önce bunun oradaki müdürün 'algı sorunu' olduğunu zannetmişti. Ancak sonraki uçuşlarda 'kâbus' devam etti. THY bürolarından engelli bileti almak bile işkenceydi. Pavey, mektubunu bitirirken, yanıt gelmezse ödülü iade edeceğini yazıyordu:
    "Hayatın gerçeğini yansıtmayan bir sembol ne kadar iyi niyet temsili olsa da, bir avunmadan ibarettir, bizimse avunmadan daha çoğuna ihtiyacımız var."
    Kotil, Pavey'e üç gün sonra yine bir mektupla yanıt verdi. Sorunlardan haberdardı ve yönetmelikte bir değişikliğin gerekli olduğu bilincindeydi. Bunun için 63 havayolu şirketi incelenmişti. Bu doğrultuda en kısa sürede yeni yönetmelikte değişikliğe gidilecekti. Kotil, mektubunu, "İstanbul'da olduğunuz bir gün, sizi ağırlayarak, projelerimizi sunmaktan memnuniyet duyacağız" diye bitiriyordu.
    Pavey'in mektubu THY'yi 'engellerinden' kurtaracak mı, zaman gösterecek.

RADİKAL

Üye
    Sema Avatarı

Gerçek Adı
    Sema
    Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    17:16
    Yaşadığı Yer
    A.
    Alınan Beğeniler
    33
    Verilen Beğeniler
    17
    Blog Mesajları
    28

Az önce Habertürk ana haber bülteninde canlı yayına bağlandı Şafak Pavey .

Yaklaşık 20-25 dakika engellilerin sorunları ile ilgili konuştu . Türk Havayollarına yazdığı mektubu , %95 engelli olduğu halde engeli sol bacağında olduğu için vergi indirimli araba alamadığı , Mevzuatlara göre engelli sayılmadığını , kendisi gibi milyonlarca engelli olduğunu anlattı.

Mektubu iki yıl önce yazmış, Sezen Aksu sayesinde medyanın dikkati bu konuya çekilmiş oldu.

Pavey, Maliye'ye göre özürlü değil

On yıl önce tren kazasında sol kolunu ve sol ayağını kaybeden gazeteci Şafak Pavey, mevzuata göre özürlü değil.

17.01.2007 13:01

Maliye Bakanlığı ve THY engellilere sağlanan özel hizmetlerde sağ bacağı esas alıyor. Sağ bacağı olmayana kolaylık var. Sol bacağı olmayana yüzde 95 engelli olsa da hiçbir şey yok
    MALİYE Bakanlığı’nın ‘özürlü’ kriterlerinin can yakıcı olduğu ortaya çıktı. Tıbben ‘özürlülük’ derecesi, Maliye Bakanlığı’nın engelliler için özel otomobil alımında uyguladığı vergi indirimlerinde geçerli sayılmıyor. THY de aynı biçimde uluslararası havayolu taşımacılığı IATA kriterlerine uyduğunu savunuyor. Ancak uygulama çok farklı. Avrupa Birliği’nde engellilere hayatı kolaylaştırmak için her şey yapılırken Maliye Bakanlığı ve THY kendine göre sınıflandırma yapıyor.

VERGİ MUAFİYETİ VAR
    MALİYE Bakanlığı engelliler için üretilen araçlarda vergi muafiyeti uyguluyor. İthal edilen özel tertibatlı otomobiller için hiçbir vergi alınmıyor. Yurtiçinden alınacak engelli otomobillerinde de Özel Tüketim Vergisi alınmıyor. Ancak Maliye Bakanlığı ilginç bir kriter belirliyor. Engelli sayılabilmek için sağ ayağın olmaması şart. Eğer sağ ayağınız var, sol ayağınız yoksa Maliye’nin vergi indiriminden yararlanamıyorsunuz.

SAĞ BACAĞIN FAYDASI
    SOL bacağı olmayan birisini engelli saymayan Maliye Bakanlığı’nın gerekçesi de çok ilginç: Sol bacağı olmayan bir kişi otomatik vitesli bir aracı rahatlıkla kullanabilir! Çünkü otomatik vitesli aracı kullanmak için sol bacağa ihtiyaç yok. Gaz ve fren sağ ayakla idare ediliyor. Bu kriteri gözönüne alan Maliye Bakanlığı, sol bacağı olmayanların engelli aracı alırken vergi indiriminden yararlanmasına gerek olmadığına karar veriyor.

VERGİ BİLMECESİ
    ENGELLİLERİN Maliye’den şikayeti bununla da sınırlı değil. Kamuda çalışanlara gelir vergisi indirimi uyguluyor. ‘Özür’ derecesine göre üç kademeli indirim yapılıyor. Ancak gelir vergisi matrahı düşük olduğu için engelliler vergi iadesinden çok az miktarda yararlanabiliyor. Kamuda çalışan engellilerden alınmayan gelir vergisi, vergi iadesinin düşüklüğü nedeniyle geri alınmış oluyor.

THY’NİN KRİTERLERİ
    THY engellilere indirim uyguluyor. Ancak THY’nin kriterleri tıp litaratüründeki kriterlerden farklı. Kısmi ya da genel felç geçirdiği için refakatçisiz hareket edemeyenlere, iki ayağı kullanamayanlara, uçak içinde acil durumlarda hızlı hareket etme kabiliyeti olmayanlara iç hatlarda yüzde 20, dış hatlarda yüzde 40 indirim uygulanıyor. Ama yüzde 95 engelli olan birisi protez kullanabiliyorsa THY’nin indirim ve yer hizmetlerinde sağladığı kolaylıklardan faydalanamıyor.

ÇİFT TARAFLI ENGELLEME
    THY özürlü bileti ve koltuğu vermediği için, yurtdışına çıkan bir özürlü vatandaş, indiği havaalanında birçok engelle karşılaşıyor. IATA kriterlerine göre özürlü biletiyle havalanan bir yolcu için ineceği havalimanında özürlü sandaylesi ve diğer yer hizmetleri hazırlanıyor. Özürlü yolcu da rahatça havaalanından ayrılıyor. THY özürlü bileti vermediği için, hem kendisi tekerlekli sandayle gibi hizmetleri vermiyor hem de diğer havaalanlarında özürlünün bu hizmetlerden faydalanmasını engelliyor. THY personelinin kişisel duygularla özürlülere tekerlekli sandalye gibi konularda yardımcı olması ise tek teselli kaynağı oluyor.

YÜZDE 95 ENGELLİ AMA YETMİYOR
    1996 yılının 24 Mayıs’ında İsviçre’de geçirdiği tren kazasında sol kolunu ve sol ayağını kaybeden gazeteci Şafak Payev henüz 20 yaşındayken tekerlekli sandalyeden kalkmak için dünyadaki bütün protez merkezlerini öğrendi. Hiç yılmadı. Dünyanın en seçkin üniversitelerinden LSE’den derece ile mezun oldu. Şimdi Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNCHR) Tahran Şubesi’nde çalışıyor. Pakistan ve Afganistan’daki savaştan kaçarak İran’a gelen mültecilere yardımla yükümlü bir BM memuru olarak insanlık görevini yapmaya çalışıyor.

TIBBEN yüzde 95 çalışma gücünü kaybetmiş... Hem sol kolu, hem de sol ayağı yok. Ancak Şafak Payev bugün Türkiye’ye gelse ve özel donanımlı engelli aracı almak istese, alamaz. Çünkü Maliye Bakanlığı’nın ‘özürlü’ kriterlerine uygun değil. ‘Özürlü’ aracı alabilmesi ve vergi indiriminden yararlanabilmesi için sağ bacağını keybetmiş olması gerekiyor.

HAYATININ büyük bölümünü uçak yolculuğuyla geçiren Şafak Payev, Türk Hava Yolları’nın ‘özürlü’ tarifesine de girmiyor. ‘Kriterlere’ uymadığı için indirimli bilet vermeyen, özel hiç bir hizmetten yararlandırmayan THY’nin Şafak Pavey’e tek hizmeti tekerlekli sandalye. Payev hem yurtdışı uçuşlarında yüksek maliyetle hem de havaalanında uçağa bininceye ve ininceye kadar bir dizi sorunla boğuşmak zorunda.

HaberTürk

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:15
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Evet, Radikal'de haber olması çok iyi oldu. THY konusu düzelecek gibi görünüyor.
    Şafak Pavey bu ve diğer konularda yaşadığımız sorunları olabildiğince dile getirdi anladığım kadarıyla. Bizim şu otomobil önerimiz de bu esintiyle birlikte daha etkili olabilir diye düşünüyorum...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    efkan Avatarı

Son Giriş
    22.10-2011
    Saat
    00:24
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkdaslar buraya guzel bir mektup yazalım ve hepimizbun kopyalıyarak thy ve ankaradaki yetkili kişiye mail oalrak gonrelim artık belli edelim su konuyu bizde burda konusmayla 3-5 kişini sesi cıkmayla biryere varamayız... daha gecen gun arkdasım memleketine gitti indirimden yararlandı gelirken ise oyle bir se yok soz konusu dediler.. yani kim neyi bilyor kim neyi bimiyor belli degill...
    bir an once aktıf olalımmm birseyler yapalımm her konu hakkında

Üye
    msg Avatarı

Son Giriş
    29.11-2017
    Saat
    15:10
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Konunun habertürk'de yayınlanması ile THY ancak harekete geçiyor. İşte her zamanki gibi medyanın gücü

Hadi hayırlısı şubat'ı bekleyip göreceğiz

habertük'ün internet sayfasında konu ile ilgili THY'nin açıklması:

THY engelleri kaldırıyor
    THY’nin engelli yolcu koltuğu satışında yaptığı ayrımcılığı gidermek için harekete geçti.

18.01.2007 10:36
    THY de aynı kriteri dikkate alıyor ve sol bacağı olmayanlara "engelli" hizmeti vermiyor. THY basın müşaviri Ali Genç dün star’a yaptığı açıklamada "Türk Hava Yolları olarak yolcularımızın uçuş emniyeti ve konforu her zaman birinci önceliğimiz olmuştur. Engelli yolcularımızın uçuş sırasında yaşadığı sıkıntıların bilincindeyiz. Bu çerçevede mevcut düzenlemelerin engelli yolcularımız lehine düzeltilmesi için bir süredir çalışmalarımız devam etmektedir" dedi.

Uygulamaları inceledik engelli yolculara sağlanan hizmetlerle ilgili mevcut düzenlemenin en son 1999'da yapıldığını anlatan genç "yeni düzenlemenin istenilen düzeyde sonuç verebilmesi için dünyada havayolu şirketlerinde engellilerle ilgili yürürlükte olan tüm uygulamaları inceledik ve yapılması gereken düzenleme için arkadaşlarımız önerilerini hazırlama işlemini son asamaya getirdiler. Bu çalışmalarımızın neticesinde engelli yolcularımızın konforu ve emniyetini hedefleyen yeni uygulamalarımızı en kısa zamanda yürürlüğe koymayı planlamaktayız" ifadelerine yer verdi. Ali Genç, sorularımız üzerine söz konusu önerileri kesinlik kazanmadan ve yürürlüğe girmeden açıklamanın uygun olmayacağını söyledi, yeni uygulamanın "en kısa sürede" bu ay içerisinde veya şubat ayında yürürlüğe girebileceğim ifade etti taşımıştı.

http://www.haberturk.com/haber.asp?i...&dt=2007/01/18

Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12

LinkBacks (?)

1. 11.04-2011, 20:21