TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Antalya, Bursa ve Antalya'da
Sayfa 1 / 4 1234 SonSon
Toplam 53 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    mineuy10 Avatarı

Gerçek Adı
    Mine
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    157
    Verilen Beğeniler
    136
    Blog Mesajları
    3

Zaten Değerlendirdiniz! 4
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Kışa hazırlık sezonu açılmıştır.

Bugün annemle ilk kavanozları kapadık yağ biberlerini (kapya) közde parpılayıp kavanozlara koyup kaynatıyoruz. Kışın kahvaltilarda çeşitli salatalarda kullanmak için çok iyi oluyor.

Siz kış için nasıl hazırlıklar yapıyorsunuz? soslar, turşular vs vs
    Buyrun fikir alışverişi yapalım bilmediklerimizi bilenlerden öğrenelim..

Üye
    selda* Avatarı

Gerçek Adı
    selda
    Son Giriş
    20.09-2019
    Saat
    23:46
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    803
    Verilen Beğeniler
    807
    Blog Mesajları
    4

Zaten Değerlendirdiniz! 1
    Devir hesap devri, faydalı bir başlık olmuş.

Bizimkiler de domatesleri kabuklu kaynatıp, pırpırlayarak kavanoza koyarlar. ( yemeklerde kullanılır) bir de bunun biberli versiyonu var menemen için.

Ayrıca taze fasulyeleri bütün olarak haşlayarak büyük kavanoza veya bidona aralarına kalın tuz dökerek yerleştirirler. ( kullanırken biraz suda bekletilir tuzu arınsın diye, Mısır ununa bulanarak hamsi dizimi gibi yapılarak tavada alt-üst edilerek kızartılır)

Bildiğiniz kirazın tatlı olmayanları tuza basılarak kavanoza ya da bidona koyulur ve bekletilir. ( kullanmadan önce suda bekletildikten sonra bol soğanla kavrulur, bu yemeğe bayılıyorum)

un, tuz ve su karışımızdan ince yufka açarlar, saçta ya da tavada alt üst çevirilerek pişirirler. Üst üste yufka yığını ortam sıcaklığında bekletilir, yufkalar kurur. hem tatlı hem de tuzlu börek gibi tüketilir. (Suda ıslatılıp 3-4 yufka üst üste dizilip tavada arkalı önlü kızartılır, üzerine şerbet dökülünce tatlı olarak yenir. (Pişirilince içine tereyağ sürüp sıcak sıcak yemeye sadece bayılırım)

Bamya, barbunya vb buzdolabı poşetlerine koyularak derin dondurucuya koyulur.

kahvaltılık için biber, patlıcan közlemesi gibi standart uygulamaları herkes biliyordur zaten...bir de börek falan yapıp derin dondurucuya koyanlar var onları abartılı buluyorum, börek dediğin sıcak yapılır ve yenir.

Üye
    (ben) Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Karaman
    Alınan Beğeniler
    466
    Verilen Beğeniler
    41

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    Kış için odun kömür aldık, kömürün tonu 800 odunun siteri 175 lira, yiyecek olarak Eylül sonu dört kile buğday unu ekmek için bir kile ak buğday bulgur pilavı için iki kutu darı unu ve olmazsa olmaz bir kutu darı bulguru süt darıdan yapılır Ekim sonu iki batmanda pekmez yaparız elma hoşafı erik hoşafı bizim hazırlık bu kadar meyve sebze mevsiminde yediğim için konserlere karşıyım.en önemli olanı ceviz hasadına iki ay var. İsteyene kutusu 80tl gönderirim adıma havale yapmanız yeterli

Üye
    sgurkan Avatarı

Gerçek Adı
    Sultan
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    445
    Verilen Beğeniler
    647

Ben bugün menemenlik dometes yapmayı düşünüyorum

Üye
    engellsizz Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    07:34
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    20
    Verilen Beğeniler
    98

Zaten Değerlendirdiniz! 2
    Kış için yazdan domates alıp kavanoz ile saklama sistemine (ya da buz torbası ile derin dondurucuya koyma) geçmek gerçekten de çok mantıklı. Youtube'da bir çok yöntem var ama benim halam mesela domatesi kabuğu ile rendeliyor ve direk derin buz torbası ile derin dondurucuya atıyor kışın kullanıyor, ben de bu sene bunu yaptım bakalım nasıl olacak

Salça yapan varsa tarif isteriz

Forum Moderatörü
    -DORLION- Avatarı

Gerçek Adı
    ibrahim uzay
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:21
    Yaşadığı Yer
    Eskişehir
    Alınan Beğeniler
    2.884
    Verilen Beğeniler
    2.904

Zaten Değerlendirdiniz! 2
    Dolma için patlıcan kurutmasını evde de yapabilirsiniz . Taban sivriliğini hafifce keserek , içini kaşık ile oyup 10 adetli olarak ipte kurutabilirsiniz . Bunun çürümemesi için püf noktası kayatuzu serpmeniz ve aralıklar bırakmanızdır . Aktarcılarda satılan kabak ve patlıcan kuruları gıda kükürtü ile kurutulmuştur . En temiz ve güvenlisi kaya tuzudur .

Bende kışlık için biber kurutacam . Saksı biberlerini yazma dediğimiz örtünün içine koyup balkona asacam . Yazma içinde havalanması daha güzel olduğundan biber kurutması temiz ve parçalanıp dağılmıyor

Üye
    mineuy10 Avatarı

Gerçek Adı
    Mine
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    157
    Verilen Beğeniler
    136
    Blog Mesajları
    3

@selda* Aynen öyle devir hesap devri aile ekonomisine katkıda bulunmak için olsun mevsiminde ki sebzeyi saklamak icin olsun kışa hazırlık her evde oluyor ama öyle ama böyle farklılıkları görmek çok güzel..sizde hazırlıklar farklıymış fasulye ve kiraz saklamasını merak ettim.

@ben cevizin kilosu kaçtan.

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: sgurkan Mesajı Gör
    Ben bugün menemenlik dometes yapmayı düşünüyorum
    Kolay gelsin menenmensiz kış geçmez

Üye
    sgurkan Avatarı

Gerçek Adı
    Sultan
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    445
    Verilen Beğeniler
    647

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: -DORLION- Mesajı Gör
    Dolma için patlıcan kurutmasını evde de yapabilirsiniz . Taban sivriliğini hafifce keserek , içini kaşık ile oyup 10 adetli olarak ipte kurutabilirsiniz . Bunun çürümemesi için püf noktası kayatuzu serpmeniz ve aralıklar bırakmanızdır . Aktarcılarda satılan kabak ve patlıcan kuruları gıda kükürtü ile kurutulmuştur . En temiz ve güvenlisi kaya tuzudur .

Bende kışlık için biber kurutacam . Saksı biberlerini yazma dediğimiz örtünün içine koyup balkona asacam . Yazma içinde havalanması daha güzel olduğundan biber kurutması temiz ve parçalanıp dağılmıyor
    evet hiç aklıma gelmemişti @-DORLION- iyiki hatırlattın.Kuru patlıcan dolmasına bayılırım enfeste yaparım.Bu sene bi aklıma geldi alayım dedim bir ip patlıcana 35 tl dedi.

Üye
    GRAHAM BELL Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    974
    Verilen Beğeniler
    1.323

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: -DORLION- Mesajı Gör

annem yapardi bunlari. kisin cok guzel olurdu.biz yapamiyoruz.zamanimizin sehir hayatinda egzoz dumani sinen dolmadan hayir gelmez dusuncesiyle.koyluk yerde yasayana guzel sey ama.
    siz bi ara patatesi sogani saklarsiniz kisin demistinizi bize. gene hortlatayim bakin;bu kis 20 liradan yiyebiliriz bunlari. gecen kis biraz bodruma saklamayi denemistim. rutubetli bodrumda daha patates soga n pahalilasmadan curuduler. bi yolu yokmu bunun.
    malum sogan nerdeyse hukumeti dusurucekti.

Üye
    mineuy10 Avatarı

Gerçek Adı
    Mine
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    157
    Verilen Beğeniler
    136
    Blog Mesajları
    3

Zaten Değerlendirdiniz! 3
    @GRAHAM BELL Karacebey soğanı nisan ayına kadar dayanıyor 3 tl den aldık..soğanı almak lazım.
    Bodrum saklamak için uygun olmuyor balkonların direk güneşı görmeyen tarafı saklamak için uygun.Altına mukavva koyup örtün.

@-DORLION- Bursa da ki nem den midir bilmiyorum biz kurutma ile saklama yapamıyoruz..fasulye kurutmasindan yemeğini çok severim ama kuruturken bozuluyor..
    @engellsizz kısmetse yarın salça yapacağız nasıl yaptığımızı yarın akşam yazarım..

Üye
    sgurkan Avatarı

Gerçek Adı
    Sultan
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    445
    Verilen Beğeniler
    647

Domatesin kilosu 1.25 TL olmuş 8 kilo aldim tasıyabilseydim dahada alacaktim

Üye
    GRAHAM BELL Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    974
    Verilen Beğeniler
    1.323

pazarda 3 lira. markette 2lira 60 kurus ankarada. bunun biberide var. menemenlik icin. oda 5 lira. boynumuz kildan ince alicaz kis icin.

Üye
    sgurkan Avatarı

Gerçek Adı
    Sultan
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    445
    Verilen Beğeniler
    647

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: GRAHAM BELL Mesajı Gör
    pazarda 3 lira. markette 2lira 60 kurus ankarada. bunun biberide var. menemenlik icin. oda 5 lira. boynumuz kildan ince alicaz kis icin.
    Ben pazardan aldim 1.25 tl aksami bekleseydim daha da inerdi ama aksam gidemeyecegim bende gündüz aldim.

Üye
    mineuy10 Avatarı

Gerçek Adı
    Mine
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    157
    Verilen Beğeniler
    136
    Blog Mesajları
    3

Karacabey den tarladan çıkanı alıp getiriyor satıcı alıyoruz.. 1.25 domates 3 tl biber daha ucuzu yok..

Üye
    GRAHAM BELL Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    974
    Verilen Beğeniler
    1.323

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    acur tursusu yapmak istiyorum. tursu isindende hic cakmam. tuzunun ne kadar konulcagini bi tutturamadim. denemelik 1 litrelik cam kavanoza yaptim. kitir kitir olmasini hayal ettigim tursu yumusamis. bi tarif eden olurmu.

Sayfa 1 / 4 1234 SonSon