Toplam 12 mesajın 1-12 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
  1. #1
    Üye
    sud40 Avatarı

    Üyelik Tarihi
    07.04-2012
    Son Giriş
    27.08-2013
    Saat
    16:18
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Mesaj
    3
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Selamlar
    Ben tsk da görevli bir sivil memurum. Kilo fazlalığı nedeni ile 10 aydır istirahatliyim. Mayıs ayında kesin işlem için gata endokrinolojiye gideceğim.Bu zamana kadar kilo veremedim.
    Size sorum;
    1. Bu halimle yani 12 ay istirahatin sonunda ben kesin işlem istemiyorum diyebilirmiyim?Yeniden iş başı yapabilirmiyim
    2. Toplam 12 ay olan istirahat süremi uzatabilirlermi yani yasal hakkım varmı?
    3. Adi malüllük için hizmet süresi kaç yıl olması gerekiyor? Ben12.5 yıllık memurum emekli olabilirmiyim? negibi prosedürler uygulanıyor?
    4. Gata bana TSK da görev yapamaz raporu verdiğinde em.sandığıbunu kabul edermi yoksa kontrol muaynesinemi gönderir?
    5. Emekli maşım ve emekli ikramiyem ne olur?
    6. Diyelimki emekli oldum ileride emekliliğimin iptali gibi bir durum söz konusumu?
    Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

  2. #2
    Üye
    malican Avatarı

    Üyelik Tarihi
    18.12-2011
    Son Giriş
    16.09-2014
    Saat
    10:50
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Mesaj
    13
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    (1 ) 5434 S.K. Madde 53 - Adi malullük aylığı, fiili hizmet müddetleri en az 10 yılı tamamlamış bulunan iştirakçilerin fiili ve itibari hizmet müddetleri toplamına göre ve malullük dolayısiyle vazifeden ayrıldıkları tarihteki keseneğe esas aylık veya ücretleri ve 15 inci maddenin (g) fıkrasında yazılı olanların tam aylık veya ücretleri tutarları üzerinden aşağıda gösterilen nispetlerde bağlanır
    Fiili ve itibari hizmet müddetleri toplamındaki ay kesirleri tam ay sayılır. Yıl kesirlerinin her ayı için adi malullük aylığı bağlanmasında esas tutulan vazife aylık veya ücreti tutarlarının % 1 inin 12 de biri adi malullük aylığına ayrıca eklenir.
    Bağlanan aylıkların elli kuruştan aşağı kesirleri elli kuruşa elli kuruş ve daha fazla kesirleri liraya çıkarılır.(2)
    (Ek fıkralar: 22/6/1956 - 6741/1 md.)
    Asgari beş sene emekliliğe esas bir hizmette bulunmak şartiyle tedavisi gayrimümkün bir maluliyete duçar olup herhangi bir şekilde kazanç ve başkasının yardımı olmaksızın idamei hayat imkanı kalmıyan adi malullere; Mezkür kanunun 48 inci maddesinde yazılı hususlar nazarı dikkate alınmak suretiyle 15 sene fiili hizmeti bulunan maluller gibi maaş tahsis olunur.

  3. #3
    Üye
    hayalet73 Avatarı

    Gerçek Adı
    Atakan
    Üyelik Tarihi
    10.12-2011
    Son Giriş
    10.08-2013
    Saat
    01:19
    Yaşadığı Yer
    İstanbul/Beylikdüzü
    Mesaj
    271
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Size neden tsk da görev yapamaz raporu verecekler anlayamadım. Tsk sağlık yönergesi, o yönergeye göre işe alınan muvazzaf personeli bağlar. Siz emekli sandığı hükümlerine göre malülen emekli olabilirsiniz. Muvazzaf personele iki seçenek sunulur; ya sınıf değişikliği/karargah hizmeti veya malülen emeklilik. Sizde bunun uygulanacağını sanmıyorum.

  4. #4
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

    Gerçek Adı
    Bülent
    Üyelik Tarihi
    09.01-2003
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    14:25
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Mesaj
    55.872
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.226

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Çalışmak istiyorsanız ve görevinizi yapabiliyorsanız, zorla sizi emekli edemezler diye düşünüyorum. Dava açıp görevinize dönebilirsiniz bence.

    Malulen emekli oilabilmek için 10 yıllık hizmet süresi ve % 60 üzeri (görevinizi yapamayacağınızı gösteren) rapor lazım.


    4c maaş ve ikramiye hesaplama: http://kesenek.sgk.gov.tr/IkramiyeMa...a4c/Welcome.do
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

  5. #5
    Üye
    Kalem Avatarı

    Gerçek Adı
    Melek
    Üyelik Tarihi
    18.07-2010
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Mesaj
    11.631
    Alınan Beğeniler
    328
    Verilen Beğeniler
    89

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Sud40, TSk sivil personelin sıhhi izin süreleri,emeklilik işlemleri ve sağlık yetenekleri ile ilgili TSK Sağlık Yönetmeliği 86. maddeyi okuyunuz. Benim bilgisayarımda sorun var galiba ben kopyalayamadım.
    Kesin işlemli rapor kararınız bu madde hükümleri ddogrultusunda düzenlenecek çünkü.
    ...
    Ek bilgi: Çalışma Gücü Ve Meslekte Kazanma Gücü Kaybı Oranı Tespit İşlemleri Yönetmeliği der ki:

    Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (c) bendindeki sigortalıların çalışma gücü kaybı tespiti
    Madde 13 -
    (1) Kurumca yetkilendirilen sağlık hizmeti sunucuları sağlık kurullarınca düzenlenen sağlık kurulu raporlarına istinaden, sigortalıların ilk defa çalışmaya başladığı tarihten sonra vücutlarında oluşan arızaları veya tedavi edilemeyen hastalıkları nedeniyle, çalışma gücünün en az `'ını veya vazifelerini yapamayacak şekilde meslekte kazanma gücünü kaybettiğini Kurum Sağlık Kurulu tespit eder.
    (2) Söz konusu maluliyet kararı verilirken;
    a) Sigortalıların çalışma gücünün en az `'ını kaybedip kaybetmediklerinin tespitinde Arıza/Hastalık Listesi (Ek-1),
    b) Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde çalışan askerî ve sivil personel ile askerlik görevi ile yükümlüleri için, 8/10/1986 tarihli ve 86/11092 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe konulan Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliği,
    ....
    esas alınır.

  6. #6
    Üye
    sud40 Avatarı

    Üyelik Tarihi
    07.04-2012
    Son Giriş
    27.08-2013
    Saat
    16:18
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Mesaj
    3
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Melek hanım sonuç olarak ben emekli olabilirmiyim yoksa tsk bana görev yapamaz raporu verince ortada mı kalırım ilginize şimdiden teşekkürler.

  7. #7
    Üye
    Kalem Avatarı

    Gerçek Adı
    Melek
    Üyelik Tarihi
    18.07-2010
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Mesaj
    11.631
    Alınan Beğeniler
    328
    Verilen Beğeniler
    89

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Hayır, rahat olun ortada kalmazsınız.
    Sıhhi izin süreniz bitmeden kesin işlem kararlı rapor için GATA'ya sevkedilmişsiniz. Sanırım bu süre içinde hastalık durumunuz sabit kalmış. Gata nasıl karar verir bilemiyorum. Bunu belirleyecek olan sizin mesleğiniz, göreviniz, TSK Sağlık Yönetmeliği ekindeki arızalar ve hastalıklar listesine göre belirlenen tanınız ve sınıflandırma çizelgelerine göre şu esaslar dahilinde"... Rapor kararları, personelin görev ve mesleğine göre bu Yönetmeliğin sınıflandırma çizelgelerinde karşılığı bulunan sınıfın üst subay sütunu uyarınca; karşılığı bulunan bir sınıf yoksa, personel fikir ağırlıklı işlerde görev yapacaksa, personel sınıfının üst subay sütununa göre; beden ağırlıklı işlerde görev yapacaksa, teknisyen sınıfının üst subay sütununa göre işlem görür ve artı (+) ve (X) işaretli olanlar görevlerine devam eder, eksi (-) işaretli olanları emekliye sevk edilir." belirlenir.

    Eğer GATA sizin için "TSK'de devlet memuru olarak görev yapamaz." kararlı bir rapor düzenlerse ve bu raporunuz MSB tarafından onaylanırsa raporunuz SGK'ya gönderilir ve SGK da bu raporunuzu onaylar. Genellikle askeri hastaneler rapor düzenlerken zaten titiz. İLgili Yönetmeliğe uygun düzenliyor. SGK sağlık kurulu bu raporu onaylayacaktır.
    Yukarıdaki mesajımda yazdım zaten. SGK, maluliyetinizin tesbiti için (TSK'nde sivil personel oldugunuzdan dolayı) TSK Sağlık Yönetmeliğini esas alıyor ve genelde de verilen raporları onaylıyor.
    Bu durumda malulen emekli edilirsiniz.
    BUndan sonrasının detaylarını pek bilemiyorum. Yani emekliliğinizle ilgili detayları bilemem. Arkadaşlar yardımcı olurlar size.
    Siz şi,mdilik GATA'nın vereceği kesin işlem kararlı raporunuzun çıkmasını bekleyin. Gelişmeleri buradan yazarsınız zaten ona göre yardımcı oluruz.

  8. #8
    Üye
    sud40 Avatarı

    Üyelik Tarihi
    07.04-2012
    Son Giriş
    27.08-2013
    Saat
    16:18
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Mesaj
    3
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    ilginize teşekkür edrim gelişmeleri yazacağım.

  9. #9
    Üye
    umudcan Avatarı

    Üyelik Tarihi
    25.02-2008
    Son Giriş
    03.02-2016
    Saat
    23:48
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Mesaj
    97
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Bu konuya çok yabancıyım,ancak merak ettiğim bir konu var.Şöyle bi yazı okudum'''Adi malullük aylığı bağlanabilmesi için 2008/Ekim öncesinde 10 yıl fiili hizmet müddeti gerekirken, bu tarihten sonra 1800 gün (5 yıl) yeterli olacak. Bu hükümden de eski-yeni bütün askerler yararlanacak. '''yazının link i:
    askerler için sosyal güvenlik rehberi - İş ve Sosyal Güvenlik Atölyesi by
    yani bu durumda malüllük gerektiren bir rapor alan subay 5 yıl hizmetten sonra emekli olabilecek mi,cevaplarınız için teşekkürler...

  10. #10
    Üye
    çalık Avatarı

    Üyelik Tarihi
    28.04-2013
    Son Giriş
    23.06-2015
    Saat
    14:04
    Yaşadığı Yer
    yeryüzü
    Mesaj
    116
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    2008 den sonra ilk defa memur olanlar aynı işçi gibi değerlendirliyor. Bir fark yok.

  11. #11
    Üye
    mubas Avatarı

    Gerçek Adı
    murat baz
    Üyelik Tarihi
    23.06-2014
    Son Giriş
    09.11-2017
    Saat
    16:21
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Mesaj
    6
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    askeri raporlarda neden özür dilimi yazmaz.
    tsk' sağlam giren bi sivil memurun, özürlü statüsüne geçirilmesi mümkün mü? sivil kurumlarda mümkün- dpb görüşleri mevcut

  12. #12
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

    Gerçek Adı
    Bülent
    Üyelik Tarihi
    09.01-2003
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    14:25
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Mesaj
    55.872
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.226

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Özür dilimi derken, rapor oranını mmı kastediyorsunuz Murat?

    TSK'da memur olan birinin sakat statüsüne geçmesine mani hiç bir düzenleme yok. Yeter ki oradaki amir istesin!