Toplam 12 mesajın 1-12 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    loks Avatarı

Gerçek Adı
    veysel
    Son Giriş
    17.11-2017
    Saat
    03:04
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    1

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    İyi günler, 2006 yılında şehirlerarası otobüste araçiçi kaza sonucu omurga kırığı oluştu, kazadan 6-7 ay sonra dava açtık ve hala sürüyor, bir kaç ay içinde biteceği söyleniyor. Bir sorun çıkmazsa poliçede yazan miktarın (107.000) tamamı ödenecek inşallah. Merak ettiğim şu;
    - Avukat bu miktara yasal faiz de eklenecek dedi ama detaylı ve kesin konuşmadı, acaba yasal faiz de eklenir mi?
    -Eklenirse hesaplamaya kazanın olduğu günden mi yoksa dava açılan günden mi başlanır?
    -Bir de 107 binin yasal faizi ne kadar olur? bir kaç hesaplama programında kazanın olduğu günden hesapladım, 59 bin, 67 bin ve 68 binlik sonuçlar aldım. Hesaplamayı bilen varsa hesaplayabilir mi acaba?

Üye
    ali711 Avatarı

Gerçek Adı
    ali
    Son Giriş
    15.08-2017
    Saat
    13:29
    Yaşadığı Yer
    kırıkkale
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

benımm avukatım bu konularda bılırkısılık yapıyo bende 2010 da kaza yptımm bı kac aya kaldı suanda hersey bıttı tazmınat hesabı yapılıyoo kaza yaptıgın gunden hesaplanıyo yasal faızde ozamn calısıyomuydun bır yerrde

Üye
    loks Avatarı

Gerçek Adı
    veysel
    Son Giriş
    17.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    1

öğrenciydim o tarihte.

Üye
    kazazede Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    23:12
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    19

davanın açıldığı tarihten itibaren başlar ve basit olarak her yıl % 10 olarak hesaplanır.

Üye
    loks Avatarı

Gerçek Adı
    veysel
    Son Giriş
    17.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    1

her yıl % 10 derken, yani 107.000 için düşünürsek her yıl için 10.700 mü? yoksa hersene % 10 tutarı eklendikten sonra ki rakamın % 10 mu. Yani ilk yıl 107000+10700= 117.700 ikinci yıl 117.700'ün %10... şeklinde mi?

Üye
    kazazede Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    19

evet aynen öyle, her sene % 10 tutarı eklendikten sonra % 10

Üye
    loks Avatarı

Gerçek Adı
    veysel
    Son Giriş
    17.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    1

o zaman poliçede yazan rakam iki katına çıkacak neredeyse.. yasal faiz uygulamama gibi bir durum olmaz değil mi?

Üye
    MUR37 Avatarı

Gerçek Adı
    murat tosbıyık
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    12:17
    Yaşadığı Yer
    kastamonu
    Alınan Beğeniler
    28
    Verilen Beğeniler
    0

bak kardeşim yasal faiz %10 değil 9 dur ve dava başından değil kaza günüden hesaplanır ve heryılın ortalama %9 olarak hesaplanır ayrıca nette hesap makinası var gir ana parayı tarihi hesabı yapılıyor benımden başımdan geçti bu olaylar ve devam etmekte davanın bir kısmını kazandık ve tahsil ettik 2. aşamadayız ve avukatlarım bu konunu erbabı mahkeme sürecinde benden şait bile istemediler ve dava başında öngördükleri miktarı aslanlar gibi aldılar
    neyse senin konuna dönecek olursak dedğim gibi kaza günü itibarı ile hesaplanır bu kesin ve net bir bilgidir

Üye
    kazazede Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    19

yasal faiz uygulamama gibi bir durum sözkonusu olamaz, tabiiki faizi hesaplanacak.bir daha söylüyorum; sigorta şirketine dava açıldığı tarihten itibaren yasal faiz hesaplanır.çünkü sigorta şirketinin dava açıldıktan sonra haberi olacağı için temerrüde düşerler, kaza tarihinden itibaren hesaplanmaz biliyorum ben, ayrıca aynı durum benim başımda da var ve avukatım dava tarihinden itibaren diyor.

Üye
    loks Avatarı

Gerçek Adı
    veysel
    Son Giriş
    17.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    1

MUR37;
    netteki programlardan hesapladım, 59 bin diyen de var 68 bin diyen de.

kazazede;
    İki farklı bilgi, doğrusu hangisi acaba, kazadan itibaren mi dava açtıktan sonra mı?

Üye
    MUR37 Avatarı

Gerçek Adı
    murat tosbıyık
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    12:17
    Yaşadığı Yer
    kastamonu
    Alınan Beğeniler
    28
    Verilen Beğeniler
    0

bak kardeşim benim başımda ve gerçekleşmiş bir olay daha ne diyeyim yasal faiz kaza gününden başlar ayrıca kazazede neye göre konuşuyor bilmiyorum ben 2007 kaza geçirdim ve 2009 dava açtık ayrıca tek dava ile bitmiyor yargıtay süreci var yerel mahkeme (benim bulunduğum şehirdeki iş mahkemesi)karar veriyor ya biz az buluyoruz ya karşı taraf bu arada yargıtaya dosyan gidip geliyor ve en sonunda yerel mahkemenin verdiği kararda karşı tarafla anlaşarak davanın benim olan yani maddi ve manevi kısmını bitirdik ( kaza gününden hesaplanarak) ve şimdi eşin çocukların (ANNE BABA da açabiliyor) o aşamadayız bundan daha net bilgisi olan varsa ben bir şey demiyorum hakkında hayırlısı ne ise o olsun kolay gelsin
    haa ayrıca burada amacım polimik yapmak değil sadece madur olmuş biri olarak benim durumuma düşenlere yardım ve yol göstermek

ben buradan çok feiz aldım emeklilik işleminde bana gelen maaş bodrosunda (ben bakıma muhtaç olduğumdan) bakıma muhtaç kısmına iş güzar memur hayır diye işaretlemiş bu siteden aldığım bilgi ile itiraz edip bakıma muhtac hayır yerine evet e dönmesinde bağlanan maaşta yüzde elli daha fazla oldu allah bu siteden ve bülent beyden razı olsun işlerimi hallettim
    güzelim türkiyede her şey düzeltme ile gidiyor kaza geçiripde prim gün sayısı 1800 günden fazla olan yüzde altmış ve üstü iş göremez raporlu arkadaş malul maaşında haberdar değilmiş ve bende bu site sayesinde o arkadaşa bilgi verdim ve yaklaşık 6 senelik birikmişini ve 2. maaşını(malul) almakta

Üye
    ücretsiz destek Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    02:30
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    20
    Verilen Beğeniler
    2

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    sigortalı araç yani sizin olayınızda size zarar veren araç ticari araçsa avans faizi alınır, hususi araçsa yasal faiz alınır.

kaza otobüste yolcuyken oldu demişsiniz, siz davayı otobüsün sigorta şirketine mi açtınız yoksa aynı kazaya sebep olan başka bir araç vardı da onun şirketine mi açtınız?

size çarpan sürücüden, kaza tarihinden itibaren faiz isteyebilirsiniz ancak sigorta şirketinden, şirkete bildirim tarihinden itibaren faiz isteyebilirsiniz, şirkete herhangi bir bildirimde bulunmadan dava açmışsanız dava tarihinden itibaren faiz işler.

yasal faiz hesaplanırken birleşik değil basit faiz istenir yani faizin faizini isteyemezsiniz.

bunlar dışında, 2006 yılında zmss teminat limiti 107bin değil, 57.500 lira.