Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 19 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    mühendis Avatarı

Son Giriş
    04.11-2009
    Saat
    15:21
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Herkese merabalar forumda yeniyim ve bu benim ilk mesajım. Şu an başlıktada bahsedildiği gibi bir sandalye üzerinde çalışmaktayım. Tamamen kendi tasarımım ve teşvik bulduğum takdirde 10-15.000 TL arası satış fiyatı olacak

şu anki prototip 65 kg ağırlığında ve 100 kg kadar olan kişiler için. 45 derecelik eğimlerde sorunsuz tırmanabilecek şekilde tasarlandı.

aynı zamanda ayakta durma pozisyonu da alabilecek. piyasadaki sistemler gibi kaldır kitle mekanizmaları yerine pozisyon kontrollü olacak. yani istenilen yüksekliğe ayarlanabilir olacak

şu an üzerinde hala çalışıyorum kolay sökülebilir ve takılabilir olması için. bu şekilde sistemi gerektiğinde otomobil ile taşıyabileceksiniz.

benim sizden talebim bunu kullanacak kişiler olarak sizlerin önerileri
    kısaca bu projenin ortak bir proje haline gelmesi

fotoğraf koymak isterdim ama kullandığım mekanizmaların şimdilik ortaya çıkmasını istemiyorum. bu hem benim emeklerim ziyan olmasına hemde sandalyenin satışfiyatının olumsuz yönde etkilenmesine sebep olacaktır.

ankara'da yaşıyorum ve sistemi görmek isteyen arkadaşlara memnuniyetle gösterebilirim (tabi detaylı olmayanları )

teşvik konusunda şu an bazı problemler yaşıyorum. belki bu konuda da siz bana yardımcı olabilirsiniz (derneklerle iletişime geçmem hususunda yardımcı olabilirsiniz)

Maddi destek sağlayan her kuruluş dernek vs verdikleri teşviğin karşılığını kesinlikle geri alacak. Bu kadar emin konuşmamdaki sebep sistemden kesinlikle emin olmam.

Telefon numaram aşağıda isterseniz gecenin 4ünde arayın. en fazla 3 dakkada ayılır kendime gelirim rahatça konuşabiliriz

Ali AKÇAY
    0505 698 01 58

Üye
    Levent54 Avatarı

Gerçek Adı
    Levent Karagöz
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:22
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    25
    Verilen Beğeniler
    0

Başarılar dilerim. İnşallah maddi katkı bulursun.Kolay gelsin.Cihazı göremediğimiz için bir fikir söylemem mümkün değil bu kadar saklaman ne kadar doğru bilemiyorum. Zira zaten piyasada benzeri mamuller var, birde bu konuda kopya edecek fazla girişimcide yoktur zaten.Birde hesapladığın fiyat ucuz bin mamul olmayacağını gösteriyor.Bence bir tane üret TSE sini al ve bundan sonra finansal ortak ara.
    Tekrar başarılar, kolay gelsin

Üye
    mühendis Avatarı

Son Giriş
    04.11-2009
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

piyasadaki akülü engelli araçları maliyetleri hakkında bilgim var zira sadece merdiven çıkabilen bi tekerlekli sandalye 30.000 euro civarı ve her arazide ilerleyemiyor. benim sistemimde dik pozisyona gelme de söz konusu fiyatlarımın makul olduğunu düşünüyorum tabi ilerki zamanlarda bu fiyat düşecektir. Yorum için teşekkürler basit çizim eklemem sanırım herkes için daha anlamlı olacaktır

Üye
    Levent54 Avatarı

Gerçek Adı
    Levent Karagöz
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    25
    Verilen Beğeniler
    0

Çizimlerini bekliyoruz,ancak bu şekilde geliştirebiliriz.tabi en önemli konu güvenlik ve yardımcı olacak kişiye asgari güç binmesi. Güvenlikte dengeli olması çok önemli gene yardımcıya güç binmesi fazla olursa fazla yararlı olmaz. Birde merdivenlerde bırakıldığı zaman durabilmesi lazım. 45 derece meyil ile kasttetdiğin sanırm merdiven meyili, rampa meyili değil.
    Taşınma kolaylığınada dikkat etmen iyi olur, hafif metaller kullanmak zorundasın tabi buda maliyete yükseltir. ançak çok ağır mamulde taşınamıyor. Kolay bir mühendislik değil, merakla bekliyorum
    tekrar kolay gelsin

Üye
    mühendis Avatarı

Son Giriş
    04.11-2009
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

tekrar selamlar çizdiğim sistem refakatçisiz yani tek başınıza kullanabileceksiniz. denge problemini kolay ve ucuz bi şekilde çözmüş durumdayım. Malzeme aliminyum ki bu sayede 64 kga kadar düşmüş durumda. çizimleri şu an hazırlıyorum akşama kadar eklerim büyük ihtimalle

Üye
    cekirdek Avatarı

Son Giriş
    12.06-2015
    Saat
    00:07
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

kolay gelsin, böyle şeyler ilginç tabii. yani güzel mi, değil mi bilemiycem de ilginç.
    yalnız, projenin tutacağından çok emin olmayın; hele 10-15 bin gibi bir fiyatla: bu fiyatla kaç özürlü merdiven-mobilize olacak? birkaç yıl önce, Johnson and Johnson gibi kocaman bir firmanın desteğiyle, hani şu Bush'un üstünden düştüğü egzantrik aleti de yapan elemanlar, merdiven çıkan, iki teker üstünde duran, ki küçük ebatlarda sayılabilecek IBOT 3000 , sonra 4000 diye bir alet geliştirdi. Merdiven çıkması da, iki teker üstünde durması da üstündeki denge sensörleriyle sağlanıyordu. Fiyatını 20,000 dolar yaptılar ve battılar :=) o kadar "özel sektör" desteğiyle battılar hem de. o aleti çok az kişi aldı (belki de fiziksel erişilebilirlik koşullarının görece sağlanmış olması da bunda etkilidir), artık üretilmiyor.

[SPOILER=IBOT'a dair birkaç video][ame]http://www.youtube.com/watch?v=Z_pS4QY6Ouw[/ame]
    [ame]http://www.youtube.com/watch?v=t0jxNrAWnJg[/ame][/SPOILER]

Üye
    mühendis Avatarı

Son Giriş
    04.11-2009
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

çekirdek arkadaşa ithafen;
    bu ürünü kullanacak bir çok insanla konuştum ve fiyat konusunda olumlu tepkiler aldım. bir joystick bir batarya bir motor ve bükme boruları olan sistemler 3-4.000 tl civarı fiyatlara satılıyor ve bu ürünler gayet de alınıyor. sunduğum ürünün niteliklerini bu fiyatta verebilecek başka bi kimse çıkmadığı da ortada.
    ismini verdiğin firmadan esinlendim bir önceki yazdığım fiyat o firmanın ürününe ait.
    bu ürünün tutacağını da adım gibi biliyorum. çünkü piyasadaki ürünleri uzun süredir inceliyorum. sadece dik konuma getiren sandalyeler(ki konumunu kontrol edemiyorsunuz) bile 10.000 tlden satılıyor. belirlediğim fiyatın delice olduğunun farkındayım; delicesine uygun...

saygılarımla

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.226

Emsalleriyle kıyaslandığında bence fiyatı çok uygun. Ama yine de bu fiyatla Türkiye şartlarında satış elbette onbinleri bulamaz.
    1. Hareket halinde, merdiven inme-çıkma anında ve park halindeyken denge ve güvenlik sorununu yüzde yüz oranında aştın mı?
    2. Hareket sınırlarının aşılmaması için gerekli önlemler alınabiliyor mu? Yani alet 46 derecelik eğime sürülebiliyor mu, yoksa güvenlik açısından kendisi o eğime çıkmaması gerektiğini algılıyor mu?
    3. Sıradan bir akülü sandalye ebatlarında mı?
    4. Merdiven iniş ve çıkış hızı ne olacak? Bir kat merdiveni kaç dakikada, hangi ritimle inebilecek ve çıkabilecek?
    İlk anda aklıma gelen sorular bunlar.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    mühendis Avatarı

Son Giriş
    04.11-2009
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

hareket halinde herhangi bir denge sorunum şu an yok

2.soru için teşekkür ederim yazılıma onu ekleyeceğiz(açıkçası yazılımında böyle bir sınır koymak aklımıza gelmedi)

ebatlara gelince şu anki sistemin genişliği 80cm ve uzunluğu 82 cm kadar. genişlik kolayca aşılabilir bir sorun kapı standartlarını bulmaya çalışıyorum. bu standartlara göre tekrar bir düzenleme yapacağım

merdiven çıkma hızı şu an için biraz yavaş 20cm/sn gibi bir hızı var. 4m yüksekliğe ve 30 derece açılı bir merdiven için 3-4dk lık bir hız demek
    hızın bu şekilde olması hem batarya hemde bir motor problemi. daha güçlü ve yüksek devirli motorlar kullanarak sistem hızlandırılabilir fakat burada getireceği problem batarya gücünü sağlayabilmek. bunu sağlasak bile batarya değişimleri sırasında ek külfet demek

sorular ve uyardığınız nokta için çok teşekkürler

Üye
    Levent54 Avatarı

Gerçek Adı
    Levent Karagöz
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    25
    Verilen Beğeniler
    0

ebad çok önemli kapı standartını değerlendiriken banyo tuvalet kapısını baz almalısın. bunlar diğer kapılara göre daha dar yapılıyor (nedense) 80 cm bayağı geniş, çok kapıdan sığmaz.

Üye
    serkan005 Avatarı

Gerçek Adı
    serkan
    Son Giriş
    20.06-2017
    Saat
    20:45
    Yaşadığı Yer
    mersin
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

çalışmanızda başarılar diliyorum.umarım engelliler ve sizin için kazançlı olur.

Üye
    mühendis Avatarı

Son Giriş
    04.11-2009
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

kapı standartları şu şekildeymiş
    giriş kapıları 1m
    oda kapıları 0,9m
    balkon kapıları 0.8m
    sistemimi biraz daraltmayı bende düşünüyorum şu an. bu uyarı için teşekkür ederim.
    sanırım en azından bi prototip yapma imkanım olacak. prototip imal edilebilirse problemler daha net ortaya çıkar diye düşünüyorum.

bu tarz uyarılar şimdiden çok faydalı oldu. çok önemli ve gözden kaçan iki sorun görülmüş ve çözüm üretilmiş durumda. gösterilen her eksik nokta projenin daha düzgün ilerlemesini sağlıyor.

çizimleri geciktirdiğimin farkındayım bazı cenaze işlerimiz var bu yüzden biraz daha gecikebilir.

serkan005 verdiğin destek için teşekkürler.

herkese iyi geceler

Üye
    EFE ELEKTROMEKANİK Avatarı

Gerçek Adı
    Muammer Ucuzcu
    Son Giriş
    20.03-2010
    Saat
    17:20
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Herkeze selamlar..
    mühendis arkadaşım başarılar diliyorum umarım çalışmalarında başarılı olursun. Bu tarz çalışmalara (ama belli standart ve güvenlik kurallarına uygun !!!.. ) çok ihtiyacımız var. Engellilerin sorunlarına çare bulabiliecek hertür çalışmaya elimizden gelen desteği vermeliyiz.

Biz İZMİR'de bu iş için yeni bir yer kurduk.
    Şu an atelyemizin hazırlıklarını tamamlıyoruz. Birkaç gün içinde, bize ulaşan herkezin hem elektronik hem de mekanik bütün sorunlarının çözüme ulaştırılması için çalışmalarımız başlıycak.

Bugüne kadar sorun olan joistik - sürücü devreleri - ve akla gelebilicek bütün mekanik sorunların yanısıra, sandalyesinin özelliklerinden yada görüntüsünden sıkılanların istekleri doğrultusunda yenileme ve modernizasyon çalışmalarımız da var. Tabiki tüm bunların yanısıra akülü araç imalatıda firmamız bünyesinde yapılacak.
    Herkeze çalışmalarında başarılar dileriz.. EFE ELEKTROMEKANİK

EFE ELEKTROMEKANİK TASARIM VE SERVİS MERKEZİ
    İZMİR / 0232 461 44 88

Üye
    mühendis Avatarı

Son Giriş
    04.11-2009
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

EFE ELEKTROMEKANİK öncelikle teşekkürler. bahsettiğin standartlar ve güvenlik koşulları nelerdir. bunları eklersen sevinirim.

aşağıdaki linklerde çalışmalarla ilgili iki fotoğraf var basit çizimler geciktirdiğim için kusra bakmayın

83564530 - Merdiven çıkabilen ve dik pozisyona gelebilen sandalye geliştirdim, geliştiriyorum...
    38857553 - Merdiven çıkabilen ve dik pozisyona gelebilen sandalye geliştirdim, geliştiriyorum...

Imageshack - 83564530
    Imageshack - 38857553

Üye
    ceylannur Avatarı

Son Giriş
    04.03-2010
    Saat
    19:20
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    OturanBoğa;
    sıze katılıyorummmm

Sayfa 1 / 2 12 SonSon