Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    octoberrr Avatarı

Gerçek Adı
    yılmaz
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    02:43
    Yaşadığı Yer
    hatay
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    merhabalar,
    akülü sandalye alacağım, kimisinde ön teker (örneğin, permobil C300) kiminde ise arka teker (permobil C350) daha büyük.Tavsiyeniz nedir?

Forum Moderatörü
    Life Avatarı

Gerçek Adı
    ---
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    20:07
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    86
    Verilen Beğeniler
    75

Ön tekeri büyük sandalyeler daha iyidir çünkü herhangi bir çukurda ya da badal da ilk ön teker karşılaşacağı için aşması daha kolay olacaktır

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:13
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.231

Bu çok kişisel bir tercih. Avrupa ve Amerika'da genelde ön tekerin büyük olmasını tercih ediyor kullanıcılar. Bir yükseltiden çıkarken, hareket halindeyken zorlayıcı bir manevra ihtiyacı olduğunda ön tekerin büyük olması daha avantajlıdır. Ama bir alışma süreci lazım, orası kesin...

Üye
    tek_mehmet Avatarı

Gerçek Adı
    Mehmet
    Son Giriş
    02.12-2017
    Saat
    20:29
    Yaşadığı Yer
    40°39'18.4"N 29°16'06.6"E
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ben yaklaşık 10 yıl Meyra'nın ön tekerlekleri büyük ve önden çekişli modelini kullandım. Sonrasında bosulması nedeniyle ön tekerlekleri küçük olan klasik tip tekerlekli sandalye aldım ama benim için resmen attan inip eşşeğe binmek gibiydi.
    Şimdi sana kısaca ikisininde olumlu olumsuz yönlerini yazayım.
    Meyra: Olumlu yönleri 1) Öntekerlekli ve önden çekişli olduğu için 10 santimin üzerinde kaldırımlardan dahi çıkardı 2) Önden çekişli olduğu için çok dik rampalarda dahi geriye yatma gibi bir sıkıntı olmazdı 3) Öden çekişli olduğu ve arka tekerleri hidrolik bir sistemle manevra yaptığı için bozuk arazilerde rahatlıkla gidilir herhangi bir devrilme riski yaratmaz. Olumsuz özelliği 1) Manevra yeteneği klasik arkadan çekişli ön tekerleri küçük arabalara göre biraz zayıftır dar alanlarda ve ev içinde pek uygun değildir bundan başkada aklıma gelen olumsuz özelliği yok. Arkadan çekişli klasik tip olumsuz özellikleri: 1) Ön tekerler sarhoş teker olarak ifade edilen ve kendi başına hareket eden tekerlerdir ve herhangi bir meyilde hemen sağa sola çekmeye başlar 2) Ön tekerler ufak olduğundan yollardaki oluklardan bile geçmek sıkıntı olur en ufak hatada tekerler oluğa kaçar ve hem düşme tehlikesi yaratır hemde yardım almadan oradan çıkmanız imkansızlaşır. 3) Ön tekerler bırakın 5-10cm yüksekliği 2-3cm yükseklikten bile yanlamadan çıkmaz sert vurulması durumunda rulmanlarını dağıtır. 4) Dik bir rampadan çıkarken arabanın önü kalkar eğer arkadan destekleyen olmazsa geri arkaya devrilme ihtimalin yüksektir. 5) Bozuk arazide gitmez ön tekerler takılır kalır ilerleyemezsin ve düşme riski büyüktür. Olumlu özelliği: Manevra yeteneğidir kendi etrafında 360 derece dönebilir, masalara yanaşmanda ve dar alanlarda kolay manevra yapabilmeni sağlar... Bunlar kendi deneyimlerimle yazdığım şeylerdir umarım işinize yarar...

Forum Moderatörü
    mac72 Avatarı

Gerçek Adı
    Ercihan
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    14:32
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    52
    Verilen Beğeniler
    56
    Blog Mesajları
    10

@tek_mehmet çok güzel özetlemişssiniz teşekkürler...

Üye
    octoberrr Avatarı

Gerçek Adı
    yılmaz
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    02:43
    Yaşadığı Yer
    hatay
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Teşekkür ederim Mehmet Bey, 11 senedir klasik önü ufak meyra kullanıyorum. araç hala sağlam ama sırt ağrım için arkaya doğru yatan bir model almam gerek. ön tekerleğin ufak olma sıkıntılarını yaşıyorum, çok güzel anlatmışsınız. Aklımda bu kez ön tekerleği büyük almak var, tek soru işaretim şu: rampa ile kamyonet tipli araca (doblo tarzında) binerken sorun olmaz diye düşünüyorum (sizce nasıl?) AMA DAHA ZİYADE GERİ GERİ İNERKEN arkanın ufak olmasında sorun yaşar mıyım? ilginiz için sağolun

Üye
    KAYAKÖY Avatarı

Gerçek Adı
    mahir arslan
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    16:59
    Yaşadığı Yer
    KÜTAHYA
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    mehmet bey çok güzel anlatmış ben köyde yaşıyorum iki aracım var birisi belmo bl 100 ilçeye gitmek ve kapalı yer için kullanıyorum taşıması çok kolay toros bagajında bile taşınabiliyor ötekide yurt dışından gelme 1993 model meyra önden çekiş ve ön tekerler çok büyük katlanma özelliği yok taşıma sıkıntısı var ama dış alan kullanımı için jipten farkı yok motoru çok güçlü 110 amper güçle çalışıyor yan tarafa meyil olmadıkça devrilme riski yok taşıma ve katlanabilme dışındaki en büyük sorun yedek parça ve tamiri maalesef