Toplam 3 mesajın 1-3 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    PRENSES Avatarı

Son Giriş
    02.03-2016
    Saat
    12:13
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    100426 110225 257611 B - Engelli raketler engel tanımıyor

tekerlekli sandalye Tenis Milli Takımı, Dünya Şampiyonası'nda çeyrek final oynamak için çifte kamp yaparak hazırlanıyor.

tekerlekli sandalye Tenis Dünya Şampiyonası, 3-9 Mayıs tarihleri arasında Antalya'nın Manavgat ilçesinde yapılacak. Şampiyonaya katılacak Türk milli takımı, Ankara'da kampa girerken, daha sonra ikinci kamp için Antalya'ya gidecek.

tekerlekli sandalye Tenis Milli Takımlar Antrenörü Ayhan Çelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şampiyonaya Türkiye'nin ilk kez ev sahipliği yapacağını söyledi. Şampiyonaya 4 bayan, 5 erkek olmak üzere iki takım halinde katılacaklarını ifade eden Çelik, şöyle konuştu:

''Şampiyonaya 30 ülkeden yaklaşık 300 engelli tenisçinin katılması bekleniyor. Bizleri çok güçlü rakipler bekliyor. Avrupa'daki ülkeler engelliler tenisinde bizden 35-40 sene önde gidiyor. Bizim henüz daha 6. senemiz. O yüzden işi sıkı tutmamız lazım. Bunun için de erken kampa girdik. Bir hafta Ankara'da, gelecek hafta da Antalya'da çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Günde 6 saat çalışıyoruz. Aynı zamanda akşam görsel ve zihinsel çalışmalar gerçekleştiriyoruz.''

Milli takımı, 1,5 yıldır çalıştırdığını ve iyi bir uyum oluşturduklarını anlatan Çelik, ''Hedefimiz en az çeyrek final oynamak. Bunu başarabilirsek iyi puanlar toplayacağız'' dedi.

''TOPU İKİ KERE ZIPLATMIYORLAR''-

Milli takımın yanı sıra alt yapı çalışmalarına önem verdiklerini ve yeni sporcular yetiştirmek istediklerini ifade eden Çelik, ''Büyüklere de eğitim veriyoruz. Ancak sporcu yetişme açısından çocuklara daha çok önem vermemiz gerekiyor'' diye konuştu.

Engellilerde spor anlayışının giderek değiştiğini ve bir çok branşta önemli başarılar elde edildiğini dile getiren Çelik, şunları kaydetti:

''Tenis, ayakta oynanan zor bir spor olmasına karşın başarılı sporcularımız var. Bizde kural değişikliği sadece topun iki kere zıplaması. Ama oyuncularım çoğu zaman topun iki kere zıplamasına müsaade etmeden tek vuruşla puana gidiyor. Engelli tenisi yavaş yavaş tanınıyor. Engelliler tarafından ilgi ve katılım da arttı. O yüzden çalışmalarımızı daha da artırdık.''

-ANTRENÖR DE ENGELLİ-
    Kendisinin doğuştan sol kolundan engelli olduğunu ve küçükken spora ilgi duyduğunu dile getiren Ayhan Çelik, 13 yıl önce de antrenörlüğe yöneldiğini söyledi.

Engelli olmasına karşın sağlıklı kişilerle mücadele etmek zorunda kaldığını ve spor akademisini kazanmasına karşın kolu olmadığı için üniversiteye alınmadığını belirten Çelik, açıklamasını şöyle sürdürdü:

''Çok zorluklar çektim. Üniversiteler şimdi engelli milli takım sporcularına kontenjan açmaya başladı. Bu çok sevindirici bir durum. Ben 2001 yılında antrenörlük belgesini aldım. Trabzon'da 750 kişi arasından 6. sırada aldım. Şu anda Türkiye'nin engelli ilk ve tek tenis antrenörüyüm. İnşallah şu anki sporcularımız ileride antrenör olmayı başarır. Hedefim milli takımda antrenörlük yapmaktı ve bu hedefe çok küçük yaşta ulaştım. Şu an 34 yaşındayım. Engelli olmam sayesinde onların neler hissettiğini anlayabiliyorum. Bir başka antrenör olsa 'çabuk ol, hızlı ol' der. Anlayışlı davranmayabilir. O yüzden engellilerin kahrını herkes çekemez. İnsanların ufak yardımları olabilir, ama işin içine girdiğiniz zaman çok farklıdır. Biz onlara antrenörden ziyade ağabey, kardeş olmaya çalışıyoruz. Benim de engelli oluşum işleri kolaylaştırıyor.''

Sol kolunun dirseğinden engelliği olmasına karşın bunun zorluğunu hissetmediğini anlatan Çelik, ''Ailem de yaşatmadı. Tenis oynarken zorlandım, ama şimdi yaptığım en iyi şey servis atmak. Çalışınca her şey oluyor'' diye konuştu.

Star

Üye
    PRENSES Avatarı

Son Giriş
    02.03-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

10509608 - Engelli raketler engel tanımıyor

tekerlekli sandalye Tenis Dünya Şampiyonası, Antalya'nın Manavgat ilçesi Alibey Club Manavgat tenis kortlarında sürüyor.

Şampiyonaya, Arjantin, Avustralya, Avusturya, Belçika, Brezilya, Kanada, Şili, Kolombiya, Hırvatistan, Ekvator, Fransa, Büyük Britanya,Almanya, İran, Irak, İsrail, İtalya, Japonya, Güney Kore, Hollanda, Yeni Zelanda, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Güney Afrika, Slovakya, İspanya, Srilanka, İsveç, İsviçre, Çin Halk Cumhuriyeti, Tayland, ABD ve Türkiye'den yaklaşık 400 sporcu katılıyor. Türk Milli Takımını 4 erkek, 3 bayan, bir yedek sporcu temsil ediyor.

Şampiyonanın bugünkü bölümünde, Türkiye Bayan Milli Takımı, İsviçre ile karşılaşmasını 6-0, 6-0'lık setlerle 2-0; genç takımı da Avusturya maçını 6-0, 6-1 setlerle 2-0 kaybetti.

Gençlerde mücadele eden Büşra Fatma Ün, tenise başlayalı yaklaşık bir yıl olduğunu belirterek, başladıktan 3 ay sonra milli takıma alındığını kaydetti. Ün, “Umarım burada iyi işlere imza atarız” dedi.

Dünya şampiyonasının Türkiye'de yapılmasından mutluluk duyduklarını belirten Milli Takım oyuncusu İbrahim Batmaz da hedeflerinin final olduğunu söyledi. tekerlekli sandalye Milli Takımı bayan oyuncuları Yeliz Erkış ve Ebru Bulgurcu ise takım olarak ilk defa dünya şampiyonasına katıldıklarını belirterek, Türkiye'yi en iyi şekilde temsil edeceklerini bildirdiler.

“ASIL HEDEF ULUSLARARASI MAÇLARDA TECRÜBE KAZANMAK”
    Türkiye Bedensel Engelliler Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve tekerlekli sandalye Tenis Branşı Sorumlusu Fahir Altan da maçlarda asıl hedeflerinin, oyuncularının uluslararası maçlarda tecrübe kazanmalarını sağlamak olduğunu söyledi.
    Altan, şöyle konuştu:

“Sporcularımız, ellerinden geldiğince başarı gösterecekler. Asıl hedefimiz, 2012 yılında Londra'da yapılacak olimpiyatlara kadar tecrübe elde etmek. Ev sahipliğimizde gerçekleşen bu şampiyonada şu ana kadar görüştüğümüz yabancı takım yöneticileri, her şeyin mükemmel olduğunu belirtiyorlar. Bazı takım yöneticileri ise her yıl Türkiye'de yapılmasını istediklerini söylediler.”

Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Mustafa Veysel Gülpınar, Türkiye olarak ilk defa bu şampiyonaya ev sahipliği yapıldığını bildirdi. Gülpınar, bir parça tesis sıkıntısı çektiklerine işaret ederek, hedeflerinden birinin de kendilerine ait bir tesis olduğunu kaydetti.

Şampiyona ile ilgili de bilgi veren Gülpınar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Netice itibariyle önemli olanın derece almak değil de daha çok bedensel engelli kardeşimize ulaşıp onların tecrübelerini artırmak olduğunu düşünüyorum. Çünkü belli bir sistemi oturttuğunuzda, ardından otomatik olarak başarı ve dereceler geliyor. Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu bünyesinde 13 branş bulunuyor. Mümkün mertebe milli takım kamplarında veya müsabakalarda, uluslararası müsabakalarda kardeşlerimizle bir araya geldiğimizde ben hep aynı şeyi söylüyorum. Sadece ellerinden geleni yapmalarını istiyorum.

Bir sene içinde elde ettiğimiz başarılara şaşırırsınız. Ampute futbolda dünya üçüncüsü, Avrupa ikincisiyiz. Badminton çift erkeklerde dünya ikincisi, bilek güreşinde dünya ikincisi, masa tenisinde takım olarak Avrupa ikincisiyiz. Genç erkekler basketbolda dünya beşincisi, büyük erkeklerde Avrupa ikincisiyiz. Bununla birlikte Avrupa'nın en büyük deplasmanını, tekerlekli sandalye basketbol ligini düzenliyoruz. Bunun şampiyonu Galatasaray, geçen sene dünya şampiyonu oldu. Beşiktaş bu sene kendi oynadığı kupada daha bir kaç gün önce ikinci oldu. Bedensel engelli dünya okçuluğu şampiyonluğu bizim.”

“LİSANSLI SPORCU SAYIMIZ ÇOK DÜŞÜK”

2 buçuk milyon bedensel engellinin bulunduğu Türkiye'de 2 bin 500 lisanslı sporcu bulunduğuna işaret eden Gülpınar, bunun çok düşük olduğunu söyledi. “Başarı avucumuzun içinde diyoruz, ama ondan önce önemli olan kardeşlerimizi sokağa çekebilmek, sporla buluşturabilmek, bunu bir hayat kültürü haline getirebilmek” diyen Gülpınar, bunun ardından zaten başarının geleceğini bildirdi.

Basından, vatandaşlardan ve kamuoyundan bedensel engelli takımlara destek olmalarını isteyen Gülpınar, “Her şey maddiyat değil. Bu bir tezahürat olabilir, yeri geldiğinde sesimizi duyurma manasında olabilir” dedi.

Bazı vakıf ve derneklerin onlar adına para topladıklarına dikkati çeken Gülpınar, bunu camianın önünde handikap olarak gördüklerini belirtti. Gülpınar, bunu aştıklarında başarılı olacaklarını vurguladı.

“ARDA İLE SİNEM KOBAL'IN HABERİ KADAR YER ALMIYORUZ”

“Basında, Arda ile Sinem Kobal'ın haberi kadar yer almıyoruz” diyen Gülpınar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu onların kabahati değil. Allah mesut, bahtiyar etsin de onların birlikteliklerini bilmenin Türk spor camiasına ya da kamuoyuna ne tür bir faydası var inanın bilmiyorum. Maalesef bizim toplumsal çizgimizi layıkıyla temsil edecek bir şeyimiz yok. En azından spor manasında bir çizgimiz yok. Her şey futbol üstüne döner vaziyette. Futbolun bize getirisi ne? Mutlaka psikolojik olarak bir getirisi var, ama maalesef bir yandan da şöyle bir durumdayız, bizim engelliler camiasında, tabiri yerindeyse körler sağırlar birbirlerini ağırlar. Mutlaka 3 büyükten birisi şampiyon olacak. Peki geriye kalanlar... Yurt dışında ne oluyor, yurt dışında olanlar burada oluyor yani. İstiklal marşını okutan biz, Türk bayrağını dalgalandıran biz. Türkiye'yi, işte bu organizasyonda gördüğünüz gibi en iyi şekilde temsil eden biz. Bunları söylerken bir taraf iyi bir taraf kötü manasında demiyorum. Aslında bu kıyaslama, iyi bir kıyaslama. Kim Türkiye'yi daha çok temsil ediyor kıyaslaması. Herkes de keşke bu kıyaslamaya girse. Destek olunursa çok şey başarılır.”

28 hakemin görev yaptığı şampiyona, 16 kortta 9 Mayıs'a kadar devam edecek.

Hürriyet

Üye
    PRENSES Avatarı

Son Giriş
    02.03-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    10542355 - Engelli raketler engel tanımıyor

Teniste 26. tekerlekli sandalye Dünya Şampiyonası'nda İsrail'i yenen ABD şampiyon oldu.

Antalya'nın Manavgat ilçesindeki Clup Alibey'de düzenlenen ve 33 ülkeden yaklaşık 400 sporcunun mücadele ettiği şampiyonada, Quads dalında 5 gündür devam eden maçlar sonucu ABD ve İsrail finale yükseldi. Final maçında İsrail'i 3-0 yenen ABD, dünya kupasını kazandı.

Şampiyon olan engelli ABD'li sporcular büyük sevinç yaşarken, düzenlenen ödül töreninde sporculardan Nick Taylor, David Wagner ve antrenör Dason Hernet'e, Dünya Engelliler Spor Federasyonu'nun kupası verildi. Sporculara kupanın yanı sıra madalya ve çeşitli hediyelerde de dağıtıldı.

ABD'li sporcu Nick Taylor, şampiyonaya katılmaktan büyük bir zevk aldıklarını belirterek, organizasyonun eksiksiz yerine getirildiğini söyledi. Taylor, “Türkiye büyük bir organizasyonu başarıyla yerine getirdi. Şampiyona boyunca çok iyi mücadele verdik ve finale kadar geldik. Finalde zorlu rakibimiz İsrail'i de devirerek dünya şampiyonu olduk. Bu yüzden çok mutluyuz” diye konuştu.

ABD'li sporcu David Wagner de Türkiye'nin ev sahipliğinde gerçekleşen şampiyonadan çok mutlu ayrıldıklarını ifade ederek, “Türkiye çok iyi bir organizasyon yönetti. Biz kazanmak için geldik ve başardık. ABD'ye kupayla dönmek büyük bir keyif” dedi.

İsrailli sporcular Boaz Kramer ve Shraga Weinberg de şampiyonaya katılmaktan ve finale kadar yükselmekten mutluluk duyduklarını söylediler.

İsrailli sporcular, şampiyon olan ABD'li sporcuları tebrik etti.

Hürriyet