5681 B Logo002 - Es-Es görme engelli çocuklara kucak açtı

Eskişehirspor Kulübü, daha önce Görme Engelliler Eğitim, Sağlık ve Rehabilitasyon Merkezi (GÖRSEM) adına çeşitli branşlarda sportif çalışmalarını sürdüren görme engelli sporcuları bünyesine aldı.

Kırmızı-Siyahlı kulübün genel sekreteri Erdal Şahbaz, görme engelli sporcuların bundan sonra Eskişehirspor çatısı altında faaliyetlerini sürdüreceklerini açıkladı. Şahbaz, Eskişehirspor Tesisleri'nde düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada "Eskişehirspor sadece futbolda değil değişik spor branşlarına da yönelecek. Kurumsallaşma açısından değişik branşlarda sporcuların bize katılması önemlidir" dedi.

Eskişehirspor Teknik Direktörü Rıza Çalımbay da, insanların her şeye rağmen mücadelelerini sürdürmeleri gerektiğini söyledi. Görme engellilerin kulübe büyük bir zenginlik kazandıracağını ifade eden Çalımbay, şöyle konuştu:
"Böyle bir kulübü Eskişehirspor olarak bünyemize almak bizim başarılarımızı 10'a 20'ye katlayacaktır. Görme engelli sporcuların Eskişehirspor bünyesine katılması Eskişehirspor camiasına büyük bir zenginlik kazandıracaktır. Sadece maçlara engellilere destek pankartlarıyla çıkmak yeterli olmaz. Biz futbol takımı olarak her zaman engelli arkadaşlarımızın yanında olacağız. Ben bu konu ile ilgili çok sevindim ve duygulandım. Engellilerin bizim adımıza yarışması bize gurur verir. Biz her zaman engellilerin arkasında olacağız. Buna kendim adıma söz veriyorum."

Görme Engelliler Spor Kulübü Başkanı Satılmış Çetinkuş'da 2003 yılından bu yana faaliyetlerini sürdürdüklerini belirtti. Eskişehirspor Kulübü'nün kendilerine kucak açtığını ifade eden Satılmış Çetinkuş, şunları kaydetti: "Engelli insanların da spor yapabileceklerini ve onlara da imkan tanındığı zaman altından kalkamayacağımız hiçbir şeyin olmadığını göstermek amacıyla çalışmalara başladık. 2005 yılında Görme Engelliler Futbol Şampiyonası'nda birinci olduk. Türkiye şampiyonu ve Avrupa 3'üncüsü sporcu arkadaşlarımız var. Santrançta Türkiye şampiyonumuz var. Judoda büyük başarılarımız var. Kızlarımızdan birisi Macaristan'daki şampiyonada Avrupa 3'üncüsü oldu. Antalya da 23-28 Mart arasında Dünya Judo Şampiyonası için kampa çalışmalarımız devam ediyor. Sporcularımız Eskişehirspor adına dereceler alacaklar. Asıl amacımız 2011 yılında Avrupa Şampiyonası'nda Eskişehirspor forması altında şampiyonluklar kazanmaktır. Eskişehirspor forması ile maçlara çıkmak bizim için çok büyük ayrıcalık olacak. Biz atletizm, satranç, judo, futbol, bisiklet, taekwando ve halter branşlarında çalışmalarımızı sürdürüyoruz."

Sporx