Toplam 9 mesajın 1-9 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    PRENSES Avatarı

Son Giriş
    02.03-2016
    Saat
    12:13
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Kahramanmaraş'ta 6 yaşında geçirdiği trafik kazası sonrası 2 bacağını kaybeden Bedensel Engelli Milli yüzücü Ali Uzun, Beden Eğitim ve Spor Yüksek Okulu'ndan mezun olarak büyük bir başarıya daha imza attı.

17 yıldan bu yana yüzme sporu ile ilgilenen Ali Uzun, o tarihten bu yana gerek yurt içinde gerekse yurt dışında sayısız başarılara imza attı. Henüz 6 yaşındayken merkeze bağlı Yenicakele köyünde talihsiz bir kaza sonucu 2 bacağını diz altından kaybeden Ali Uzun, hayata küsmeden yaşamına devam etti. 12 yaşındayken katıldığı okul turnuvasında yüzme antrenörü Osman Çullu ile tanışan Ali Uzun önce bölgesel ardından ulusal daha sonra ise uluslararası yarışmalara katıldı.

Yıllardır havuzla bütünleştiğini söyleyen Uzun, ''Bu spor benim hayatımı değiştirdi. Tam 17 yıldır yüzüyorum ve Türkiye derecelerimin dışında uluslararası madalyalarım var. 2 kez de olimpiyatlarda ülkemi temsil etme şansı buldum. 2000 Sidney Olimpiyatları'nda bedensel engellilerde sadece ben vardım. Bu anlamda büyük bir gurur yaşadığımı söyleyebilirim. Ayrıca 9 kez Çanakkale Boğazı'nı yüzerek geçtim. İnanın yüzme deyince akan sular duruyor'' diye konuştu.

8 yıl önce de bacağına protez takıldığını anlatan Uzun, protez sayesinde işinin biraz daha kolaylaştığını ifade etti.

Halen bedensel engellilerde milli sporcu kimliğinin devam ettiğini dile getiren Ali Uzun, 2005 yılında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu'na girdiğini ve 2009 yılında da mezun olduğunu söyledi.

En büyük hayalinin öğretmenlik yapabilmek olduğunun altını çizen Uzun, şöyle konuştu:

''Beden eğitim bölümüne kayıt yaptırırken bir hayli zorlandım. Çünkü ilk kez böylesi bir olayla karşılaşmışlardı. İki bacağım diz altından yoktu. Bu bölümde nasıl eğitim görecektim. Bir süre bekledikten sonra okula girişim yapıldı. Engelliydim ama başaracağıma da inancım tamdı. Sadece atletizm dersinden muaf tutuldum. Diğer derslerin tamamından uygulamalı olarak başarılı oldum. Sanıyorum Türkiye'de bir ilke de imza atmış oldum.''

Öğretmen olmayı çok isteğini ancak KPSS'de istenilen puanı alamadığını belirten Uzun, bu hayalini gerçekleştirebilmek için sınava yeniden hazırlandığını sözlerine ekledi.

Ajans Spor

Üye
    Sema Avatarı

Gerçek Adı
    Sema
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    17:16
    Yaşadığı Yer
    A.
    Alınan Beğeniler
    33
    Verilen Beğeniler
    17
    Blog Mesajları
    28

Gerçekten ilginç bir durum , ve tek örnek olmalı ...
    Tebrik ediyorum kendisini , umarım öğretmenlik atamasında rapor engelini de aşar .

Üye
    DeFnEx Avatarı

Son Giriş
    19.01-2014
    Saat
    19:48
    Yaşadığı Yer
    dünya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bir ilk olmuş.tebrik ediyorum.

Üye
    Nermin34 Avatarı

Gerçek Adı
    Nermin
    Son Giriş
    14.10-2017
    Saat
    19:11
    Yaşadığı Yer
    ıst/kartal
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Tebrik ediyorum kendisini , umarım öğretmenlik atamasında rapor engelini takılmaz

Üye
    mavi yeşil Avatarı

Gerçek Adı
    adem
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    10:46
    Yaşadığı Yer
    anadolunun içi
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

bu tip haberlere çok seviniyorum teşekürler

Üye
    PRENSES Avatarı

Son Giriş
    02.03-2016
    Saat
    12:13
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

uzun - İlk bedensel engelli beden eğitimi mezunu...

Kahramanmaraş'ta 6 yaşında geçirdiği trafik kazası sonrası iki bacağını da kaybeden bedensel engelli milli yüzücü Ali Uzun, başarıda engel tanımıyor.

Engelliler Yüzme Milli Takımı'nın ilk sporcusu olan Uzun, Türkiye'de engelli olup da beden eğitimi ve spor yüksekokulu bitiren tek kişinin de kendisi olduğunu söylüyor. 2000 Sidney Olimpiyatları'na Türkiye'den bedensel engelliler adına katılan tek sporcu olan Uzun, Denizli'de düzenlenen 2. kademe antrenörlük kursunda da başarılı olarak, ilk engelli yüzme antrenörü unvanını aldı.

Türkiye'deki dereceleriyle engelliler yüzme branşında rekorlar kıran Ali Uzun, 2005'te yılında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'na girmiş ve geçen yıl mezun olmuş. Yüzmeyle 17 yıldır ilgilenen Uzun, bir kazada bacaklarını diz altından kaybetmesine rağmen hayata küsmemiş. 12 yaşındayken katıldığı okul turnuvasında yüzme yarışı yapan Uzun, daha sonra birçok turnuvada madalya kazanmış.

Hayatta önüne çıkan engelleri yüzerek aştığını söyleyen Ali Uzun, 1998 yılından bu yana engelliler Türkiye şampiyonluğunu elinde bulunduruyor. 2006 Kasım ayında Güney Afrika'da yapılan Dünya şampiyonasına da katılan Uzun, yıllardır yüzdüğü havuzla bütünleştiğini ifade ediyor: ''Bu spor, benim hayatımı değiştirdi. Türkiye derecelerimin dışında uluslararası madalyalarım da var. İki kez de olimpiyatlarda ülkemi temsil etme şansı buldum. Çanakkale Boğazı'nı dokuz defa yüzerek geçtim.''

Sekiz yıl önce bacağına protez takıldığını anlatan Uzun, bu sayede işinin biraz daha kolaylaştığını ifade ediyor. En büyük hayalinin öğretmenlik yapabilmek olduğu belirterek, ''Beden eğitimi bölümüne kayıt yaptırırken bir hayli zorlandım, çünkü ilk kez böyle bir olayla karşılaşmışlardı. İki bacağım diz altından yoktu. Bu bölümde nasıl eğitim görecektim? Bir süre bekledikten sonra okula kaydım yapıldı. Engelliydim ama başaracağıma da inancım tamdı. Sadece atletizm dersinden muaf tutuldum. Diğer derslerin tamamından uygulamalı olarak başarılı oldum. Öğretmen olmayı çok istiyorum ancak KPSS'de istenen puanı alamadım. Tekrar sınava gireceğim." diyor.

Engelli gençlere spora başlama tavsiyesinde de bulunan milli yüzücü, "Spor insanları daha inançlı ve kararlı yapıyor. Görüş açısını değiştiriyor. Sizi hayata daha da bağlıyor. Hedefi, ideali olan bir insan oluyorsunuz. Bunun yanında sağlık yönünden de çok iyi gelişmeler oluyor. Daha dinç oluyorsunuz." şeklinde konuşuyor.

Türkiye Yüzme Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Nevres Akan da engelli antrenör Ali Uzun'a her zaman destek olacaklarını belirtiyor. Onun sadece engellilere değil, bütün sporculara örnek bir azim sergilediğini kaydediyor: "Yakından takip ettiğim, gururumuz olan milli sporcumuz Ali Uzun'a, Yüzme Federasyonu olarak üzerimize düşen her görevi yapmaya hazırız."

Zaman

Üye
    beyazgeceler Avatarı

Gerçek Adı
    emre
    Son Giriş
    15.09-2017
    Saat
    12:07
    Yaşadığı Yer
    Batman
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

helal olsunnn sana

Üye
    öyküekin Avatarı

Gerçek Adı
    Öyküekin
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    :)
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

harika haberler ...paylaşımın için teşekkürler

Üye
    MÜDÜR Avatarı

Gerçek Adı
    Nusret
    Son Giriş
    22.12-2014
    Saat
    12:08
    Yaşadığı Yer
    istanbul/Şişli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Tebrikler