Sayfa 1 / 3 123 SonSon
Toplam 39 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    09:35
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    11 Ekim 2010 Güncel: http://www.engelliler.biz/forum/gund...r-etmesin.html

7 Ekim 2020 Güncel: http://www.engelliler.biz/forum/sosy...ekleniyor.html

___
    Bilindiği üzere 1996 sonrası trafik kazası geçiren sigortalılıların sağlık harcamalarını bir süreden beri SGK karşılamıyor. Kurum, "trafik kazası varsa buradaki sağlık harcamalarını ödemek trafik sigortasının sorumluluğudur" deyip çıkıyor işin içinden!
    Ne var ki bu hukuk fetişi tavırdan dolayı birçok arkadaşımız (yaşamsal önemdeki sonda temini vb. konularda) çok büyük mağduriyetler yaşıyor... Bu mağduriyetleri ortadan kaldırmak için talep ve önerilerimizi ortaya koyup, bunları ilgili kurumlara iletmek istiyoruz.

Bu taleplerin oluşmasına öneri ve görüşlerinizle katkı sunmanızı bekliyoruz.

SGK'dan ne talep etmeliyiz ki mağduriyetimiz ortadan kalksın? Aklıma gelenler (öneriler doğrultusunda son halini alacak):

1- Sebep her ne olursa olsun trafik sigortasının ödemediği hallerde SGK sonda ödemesini hiç bir şarta bağlı olmaksızın ödemelidir.

2- Sağlık giderlerini trafik sigortası ödemediği için SGK'nın ödediği hallerde ortaya çıkabilecek olası hukuki süreç, SGK ile trafik sigortsı arasında yürütülmeli ve bu süreç ve sonuç hiç bir şekilde sigortalıya yansıtılmamalı.

3- Bu konuları da içeren detaylı bir genelge yayınlanmalı ve kurum içinde sigortalıların bürokratik bilinmezlerle mağdur edilmemesi sağlanmalı.

Konuya dair öneri ve eleştirilerinizi yazar mısınız lütfen?
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Ayrıca ortaya koyacağımız metni kimlere göndermemiz gerektiğine dair önerilerinizi de yazın lütfen. Konuyla ilgili olabilecekler:

Cumhurbaşkanlığı: cumhurbaskanligi@tccb.gov.tr
    Başbakanlık BİMER: bimer@basbakanlik.gov.tr
    SGK Sağlık Hizmetleri Daire Başkanlığı Dr.Ufuk AKDIKAN 207 80 63- 64 gsssaglikhizmet@sgk.gov.tr
    SGK Tıbbi Malzeme Daire Başkanlığı Hüseyin ÖZBAY 207 84 94-95 gsstibbimalzeme@sgk.gov.tr
    SGK İlaç ve Eczacılık Daire Başkanlığı Dr.Ali EDİZER 207 81 20-25 gssilaceczacilik@sgk.gov.tr
    SGK Politika Geliştirme Daire Başkanlığı Halil AKÇE 207 80 27-28 gsspolitika@sgk.gov.tr
    SGK Sağlık Sigortacılığı Daire Başkanlığı Namık KAYA 207 84 90- 91 gsssagliksigorta@sgk.gov.tr
    SGK HUKUK MÜŞAVİRLİĞİ Mahmut ÖZBAY 431 57 33 mozbay@sgk.gov.tr
    SGK BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ Yavuz Selim AYAZ 207 80 42-43 yayaz2@sgk.gov.tr

Üye
    bulutbey Avatarı

Gerçek Adı
    Şakir
    Son Giriş
    13.05-2013
    Saat
    11:27
    Yaşadığı Yer
    Ankara, Turkey, Turkey
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Daha önceki protezimi ssk karşılamıştı. Yeni protez almak için protezciye gittim. Protezi yaptırdım. Sonra hastaneye gittik. Hastanedeki işlemleri yaptırdım. Doktor sürekli ameliyatta olduğu için 4 gün de halledebildim. Faturayı kaşeletip imza attırdım.
    Trafik kaza tutanağını mahkemeden aslı gibidir onaylattırdım. Epikriz raporunu aldım. Tüm işlemler bitti. Sgk ya gittik. Biz artık karşılamıyoruz dediler. Sigortadan alacaksınız.
    Sigortanın müşteri servisindeki ilgili birimdeki bir arkadaşla görüştüm. Bana şu evrakları şu adrese posta veya kargo yoluyla dilekçenizle beraber gönderin dedi. Ben de protezci ile beraber evrakları kargo ile gönderdim.
    Telefonla arıyorum dosyam açıldı mı, durumu nedir, hangi aşamadadır. Sizin buraya gelen dosyanız yok. Ama kargo teslim etmiş.
    Biraz önce Ergo nun sitesinden sitemde bulundum. Bakalım cevap gelecek mi?

Müşteri servislerini arayıp ilgili birime ulaşmak, beş bankanın müşteri servisleri ile görüşmüş gibi bir şey. O kadar zor. Gönderdiğim evraklar yok. Sigorta ile mücadeleye devam. Bunun yerine sgk bizim yerimize sigortadan tahsil etse daha iyi olur diye düşünüyorum.

Zaten Bülent Bey de belirtmiş. Duyarlılığınız için teşekkür ederim.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Arkadaşlar, ben trafik kazası mağduru değilim. Dolayısıyla bilgilerim, tespitlerim ve önerilerim yanlış olabilir... O yüzden mağdur olan arkadaşlarımızın görüşleri çok önemli...

bulutbey, bana iletildiğine göre, sonda ödemeleri konusunda da protez vb. ödemeleri konusunda da trafik sigortası sgk'dan çok daha hızlı ve yüksek bedelli hizmet veriyormuş.
    Yani, trafik kazası nedeniyle ortaya çıkan tüm sağlık giderleri için artık sgk ile hiç muhatap olmayıp, doğrudan trafik sigortanızla iletişime geçmeniz gerek (bildiğim kadarıyla). Başka başlıkta da yazdığım gibi, taban ödemeleri sgk'Nın sağlık uygulama tebliği'Nde belirlediği ücretlermiş ve rapor süreleri de (örneğin sondalarda) 2 ay değil, 1 yıllık olabiliyormuş. Yani, bir yıllık sonda bedelini defaten alabilirsiniz sigortadan.

Ayrıca, ortez-protez konusunda kendinizi sgk kriterleri ile sınırlamayın bence! Ben olsam ihtiyacım olan en doğru ürünün (ithalliğine ya da fiyatının yüksekliğine bakmadan) temini için uğraşırım... Ne bilim, ottobock'un en kullanışlı protezlerini neden ödemesin ki trafik sigortası!?

Üye
    özçiçek Avatarı

Gerçek Adı
    Demet
    Son Giriş
    18.08-2017
    Saat
    01:02
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

2008 Aralık't ade trafik kazası sonrası sol bacağımı dizaltından kaybettim.Ve o günden beri sgk da bir problem yaşamadım. Ama kazada trafik tutanağı olmadığından dolayı araç sigortasıyla mahkemelik olduk. Bu dönemde ben gecici protez yaptırdım ve faturasını mahkemeye sundum
    ayrıca Bülent bey dediğiniz gibi ottobock'un dizaltında en iyi olan Harmony protezinde faturasını ekledim ve geçen hafta mahkemem sonuçlandı. Mahkeme maluliyet durumu ve sağlık harcamaları olarak benim verdiğim tüm faturaları ödemesini karar almış.

Benim öğrenmek istediğim; bundan sonra bana yapılacak tedavi ve giderlerini ömürboyunca arac sigortasından mı talep edeceğim ve illaki ilerleyen yıllarda tekrar protez yaptırmam gerekecek bunu yine sigortamı karşılayacak. Ve bunun sgk da olduğu gibi 5 yıl geçmeden tekrar bir protez ödenmez diye bir şartı var mıdır?

Teşekkürler

Üye
    bulutbey Avatarı

Gerçek Adı
    Şakir
    Son Giriş
    13.05-2013
    Saat
    11:27
    Yaşadığı Yer
    Ankara, Turkey, Turkey
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bülent Bey çok doğru söylüyorsunuz. Katılıyorum. Şunu söyleyeyim. Geçen hafta şehirlerarası otobüsle yolculuk ettim. Biletimin üzerinde 15000 e kadar protez bedeli karşılanır yazıyordu.
    Artı protez taktırmak için protez firması bana göre ölçü alıp sadece bana uygun olarak protez yapacak yüksek fiyatlı diyelim. Protez yapıldıktan sonra hastanedeki doktorlar heyet proteze bakıp evet takılmıştır diyerek faturayı kaşeleyip imzalayacaklar. Bende fatura ile beraber sigorta firmasına göndereceğim. Prosedür bu şekilde. Peki ya sigorta firması bedeli yüksek bulup karşılamazsa protez ne olucak. Nitekim ssk belli miktara kadar protez bedelini karşılıyordu.

Üye
    özçiçek Avatarı

Gerçek Adı
    Demet
    Son Giriş
    18.08-2017
    Saat
    01:02
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

bulutbey;karşılıyor banada birçok kişi karşılamaz dedi ama dizaltında eniyisi ottobock harmony ve hiçbir sorun çıkmadı ödüyor yani...

Üye
    garraro Avatarı

Gerçek Adı
    garraro
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    denizli
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

bimere dilekçe yazmıştım cevap geldi,farklı birşey yok,aynı şeyleri yazmışlar.96 yılı milat olmuş,öncesi ve sonrası var.
    bu ne saçmalık anlayamadım,binlerce insan mağdur,nerde pozitif ayrımcılık;evet diyen arkadaşlar hadi bakalım şu pozitif ayrımcılığı işletin bir de görelim.faydalanalım.

Üye
    real_boy Avatarı

Son Giriş
    18.12-2015
    Saat
    09:51
    Yaşadığı Yer
    KAYSERİ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bu sgk'nın mantığını çok belirsiz zaten.hastalara eziyet etmekmi yoksa ihtiyaçlarını karşılamak mı? stand up wheelchair alacak adama prosedürleri önüne sunarak ve ödenecek fiaytı söylemeden bir sürü eziyet ediyolar resmen almasına engel olmak gibi...
    Şimdi de sondayı çıkarttılar, ya bu malzeme ekmek su gibi olmazsa olmaz birşey daha niye bu kadar sıkıntı çıkartıyolar.Araç içi trafik kazası olalı 11 sene olmuş kusur karşı tarafa verilmiş. hadi bilmiyom bizim trafik sigortasının ne olduğunu, poliçeside yoksa elimizde nolcak? ortada kaldık herhalde

Üye
    garraro Avatarı

Gerçek Adı
    garraro
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    denizli
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

adamlar resmen dalga geçiyor.96 yılını milat almışlar.96dan öncesi ve sonrası...
    öl daha iyi valla,insan kurtulduğuna pişman olacak nerdeyse?
    nerde bizim sosyal devlet olma özelliğimiz,nerde eşit yaşama hakları ve koşulları.
    insan bir süre sonra,istediğin kadar bağır kendi kendine,ne duyan var sesimizi ne de duymak isteyen?
    artık şöyle dua ediyorum;bizi bu duruma düşürenler birgün kendi başlarına da gelir de anlarlar...

Üye
    emir-irem Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ahmet kardeş o kadar güzel seyler yazmısınki üzerıne eklenecek kelıme bulamadım , 9 yıl bu ülkeye hizmet ettim , k.ırak'ta dondum bitlendim , şu yaşattıklarına bak , bimere gönderdıgım dilekce 4 kurum arasında 3 er kez dolanmış , ben hakkımı nasıl helal edeyım bu ınsanlara....

Üye
    garraro Avatarı

Gerçek Adı
    garraro
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    denizli
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

ne helal etmesi zehir zıkkım olsun valla.ben görev yapıyorum maaşımdan vergi kesiyor sonra da tedavi masraflarını ödemem diyor.hani pozitif ayrımcılık?hani insan hakları?
    demekki bizi insan yerine koyan yok.demekki bizim yaşama hakkımız yok.hadi elde avuçta bir maaş varda biz alıyoruz olmayanlar ne yapsın?
    ölsün,yaşamasın!!!!
    başka bir anlam çıkmıyor bundan!!!
    bu iş ya çözülecek ya çözülecek ama olan bize olacak arada.
    öbür tarafta yakalarına yapışacam,o köprüden geçerken tekmeyi de basacam
    bana bu dünyada yaşama hakkı vermeyenler ne burda ne de öbür tarafta gün görmesin inşşşşşşşşşşş...

ha bu arada,ben de POZİTİF AYRIMCILIK istiyorum.diğer insanlar gibi yaşamak istiyorum,herkesin girebildiği yerlere ben de girmek istiyorum,herkese tanınan haklara ben de sahip olmak istiyorum.
    POZİTİF AYRIMCILIĞI şiddetle savunan arkadaşlar,bugün biz mağduruz neden şimdi sesiniz hiç çıkmıyor?neden bize yardımcı olmuyorsunuz?
    bugün bize yarın size!
    POZİTİF AYRIMCILIK istiyorum!!!!heyecanlı arkadaşları bize destek olmaya davet ediyorum.

Üye
    limoncicegi Avatarı

Gerçek Adı
    selin
    Son Giriş
    24.10-2012
    Saat
    20:50
    Yaşadığı Yer
    istanbul _sarıyer
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Trafik kazası acil bir durum olduğu için devletin direk karşılaması gayet normal yalnızca Kaza yeri tespit tutanağı ve adli muayane raporunun olması gerekli.

Üye
    garraro Avatarı

Gerçek Adı
    garraro
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    denizli
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

limoncicegi;

kusura bakmayın ama ben birşey anlamadım yazdıklarınızdan. neyi direk karşılıyormuş devlet?

Üye
    mustafa-ak Avatarı

Gerçek Adı
    Mustafa
    Son Giriş
    30.08-2011
    Saat
    22:41
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    slm bulent abım ben trafık kazası mağduruyum ve ssk lı da deılım trafık sıgortasından da yaralanmıyorum sonda kulanıyorum ve ona menzer bı suru tıpı malzeme hepsını cebımden alıyorum

Sayfa 1 / 3 123 SonSon