Sayfa 6 / 9 İlkİlk ... 23456789 SonSon
Toplam 133 mesajın 76-90 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    saros1 Avatarı

Gerçek Adı
    Volkan
    Son Giriş
    13.05-2016
    Saat
    15:17
    Yaşadığı Yer
    Edirne
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    TESYEV ADINA YAZILMIŞ METNE ATFEN: Dernekler hakkındaki iddialar üzücü.Bence bu noktadan sonra işlendiği iddia edilen fiiler suç teşkil ettiğinden,bilgisi olan kişilerin suç duyurusunda bulunması gerekmektedir.Bizim de görevimiz ,ortak adımızı temize çıkarmak adına toplumda yerleşmiş dilenci önyargısıyla savaşmaksa, iddialarımızı yargı mercii önüne taşımamızın sonucu olarak cezanın ibret ve caydırıcılık işlevleri harekete geçeceğinden bir ölçüde de olsa görevimiz başarılmış kabul edilebilir.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    13:48
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    953
    Verilen Beğeniler
    1.240

dizabled 110903 - [Eleştiri] DİLENCİLER! Yuh olsun sizin sakatlığınıza!..
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

sanat
    Misafir Üye
    sanat Avatarı

:lol: çok güzel yapmışsın eline sağlık.....
    Bu arada arkadaşlar farkında iseniz bedensel engelliler o gördüğümüz ilanları küçültmüş bilmiyorum ama galiba yazılar etkili oluyor

Üye
    hakansoyler Avatarı

Son Giriş
    11.03-2005
    Saat
    00:31
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Forumdaki tüm arkadaşlara selamlar iyi günler diliyorum,bu forumda yazdığım ilk mesajım olacak ama aklıma gelen tüm düşünceleri burada aktarmak yerine sadece bir kaç konuya dikkat çekmek istiyorum.
    Bu konu başlığı altında dilenme konusu derneklerin bağış toplama kampanyalarını nasıl yapılması gerektiği konusunun tartışılması gayet doğal ve faydalı olur bu konudagerçekten iyi niyetlide olsa engellinin dilenci olmadığı ve bu insanların sadece engellerinin olduğu ,engellerinin olmadığı konularda engelli olmayanlarla eşit eviyede oldukları anlatılabilmeli ve insanların beynine kazınmalıdır..
    Bu konu başlığı altında gözden kaçırmadıysam ,dilenmenin bir sektör olduğu(dernekler değil sadece ışıklarda veya köşe başında dilenenler) ve bu sektörün ihtiyaçları için malesef çocukların kaçırıldığı ve sakat bırakıldığı konusu işlenebilir. çünki gerçekten bu konu hem engellilerin toplumdaki bakış açısını değişmesine fayda getirecek ve belkide gerekli mercilerin harekete geçmesine yardımcı olacaktır..
    Ayrıca bağış toplayan derneklerden bahsedildi ve örnekler verilirken ilk yazılardan birinde lösemili çocuklar vakfından bahsediliyor bildiğim kadarıyla bu vakıf haliç üniversitesinin sahibidir (düzeltmeye açıktır) böyle bir eğitim kurumunun kurulmasında rahatsız değilim fakat lösemiyle üniversitenin alakasını çözebilmiş değilim bu okulda tıp okutulsa veya tıp ağırlıklı bir okul olsa belki anlaşılabilir fakat ben bir ilişki kuramadım amacım buarada bu vakıftan bahsetmekten ziyade sadece belirli bir amaç için kurulmuş derneklerin amaçları dışına nasıl çıkabildiklerini anlatmak içn bir örnek vermekti .
    Herkese iyi günler diliyorum...

Hakan SÖYLER

Üye
    Arzuum Avatarı

Son Giriş
    22.02-2006
    Saat
    12:57
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sinirlenilmeyecek gibi değilmiş cidden.Bu kadar olur yani.Buna benzer bi ilanda epey bi süre gazetede görüyordum.Şimdi kendime ''acaba o ilanda mı bu amacı güdüyordu?''demeden edemiyorum.Şaşırdım.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    953
    Verilen Beğeniler
    1.240

Dün -bedd derneğinden- bana gelen bir mesaj (aşağıda).
    Yine aynı yanlış bakış!
    Hala, "Ülkemiz bu ayıbı kapatacak güçtedir" demagojisiyle, tekerlekli sandalye dilenciliği yapıyorlar.
    Oysa bu forumda, Türkiye Sakatlar Derneğinin, ellerinde bulunan yüzlerce tekerlekli sandalyeyi verecek ihtiyaç sahibi bulamadıkları yazılı!
    www.engelliler.biz/forum/viewtopic.php?t=4552
    Ne büyük bir çelişki!
    Bir dernek sandalye dağıtacak insan bulamıyor, diğer dernek ise tekerlekli sandalye almak için para peşinde koşuyor!
    İçlerinden birisi yalan söylüyor olmasın!!!!!!!

bedd cagri - [Eleştiri] DİLENCİLER! Yuh olsun sizin sakatlığınıza!..
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    cadithree Avatarı

Son Giriş
    06.04-2005
    Saat
    21:48
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

oturan boğa neden bu kadar kızdınız bu dernekcilere merak ettim.Adamlar topladıklarını eğer hakkaten söledikleri işler için kullanıyorsa bunda ne sakınca gördünüz.Hakkaten sokağa çıkamayan insanlar var ise onlara bir yardımı olacaksa bunda ne sakınca var.Yok bu paraları başka maçlar için kullandıklarını tespit etmiş iseniz ona bişey diyemeyeceğim

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    953
    Verilen Beğeniler
    1.240

Aşağıdaki bağlantıları bir göz atarsanız, neden kızdığımı daha iyi anlayabilrisiniz sanırım: DİLENCİ İMAJI

www.engelliler.biz/forum/viewtopic.php?t=1031
    www.engelliler.biz/forum/viewtopic.php?t=1710
    www.engelliler.biz/forum/viewtopic.php?t=1516

ve son olarak da şu:
    www.engelliler.biz/forum/viewtopic.php?t=2363

Sonra da herhangi bir sakatın sokağa çıktığında karşılaştığı bakışları düşünün...
    Ben bunların en büyük sorumlusunun, bu DİLENEN İMAJ olduğunu düşünüyorum. Onun için de bu derneğin ilanına ve tarzına başkaldırıyorum!

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    953
    Verilen Beğeniler
    1.240

Aşağıdaki bağlantıda yer alan konu da bu DİLENCİLİK ve İMAJ ile alakalı:
    www.engelliler.biz/forum/viewtopic.php?t=5903

Üye
    Baris Gurol Avatarı

Gerçek Adı
    Barıi
    Son Giriş
    24.11-2005
    Saat
    17:08
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

O ilana neden kizdiginizi anlayabiliyorum. Duygu somurusu yapilmis, dernekten cok bir sirket mantigiyla yaklasilmis yok 50 milyon bagislarsan soyle, 100 milyon bagislarsan boyle denilmis, zaten dernek hk. olumsuz bazi seyler var. ama bu dernekler hic mi iyi sey yapmazlar? bir engelli yardima muhtacsa ne yapacak, isi yoksa, guvencesi yoksa, calisabilecek kadar iyi durumda degilse. evet dilenmesin ama dilenmeye de mahkum edilmesin. iyi dernekler nasil yardim toplar bilemiyorum ama bizim bir dernegimiz var ve yazdiklarinizi okuyunca eyvah biz napiyoruz dedim. Ankara talasemi dernegi yararina bastirilmis kalem ve kartlarimiz var, bunlari satmamiz yanlis mi acaba? biz zaten cevremize, tanidigimiz insanlara satiyoruz ama onlar da bizi bildiklerinden fazla sormuyorlar. peki ne yapalim, dernegimiz icin nasil bagis toplayalim? bizim hastaligin tedavisi cok pahali ve guvencesi yesil karti olmayan hastalara gidiyor toplanan paralar. hastalarin yararina calisiyoruz, bizim dernek de kamu yararina calisan bir dernek ve kurulmasi icin bakanlar kurulu karari gerekiyormus, cok zormus yani kurulmasi bu nedenle yasatmaya calisiyoruz dernegimizi, bizden yardim isteyenleri eli bos gondermemeye calisiyoruz. Calisabilecek durumda olan hastalari is sahibi yapalim istiyoruz, burada yazilan birkac oneri gercekten guzel ancak onlari hayata gecirebilmek icin yine paraya ihtiyac var. Nasil yapacagiz?
    Bu arada Sarpmurat'in yazisina atfen, ne yazik ki buyuk sirketler ancak isin icine reklam girince gercekten de yuklu miktarda bagis yapiyor. Yani bunun icin bile olsa o yardimi kabul etmek gerek, elestirmek degil.. gonul isterdi ki bunlara hic gerek olmasin, herkes yardim eli uzatsin ama olmuyor iste ancak adin duyulacaksa, gozonunde olacaksan, takdir edileceksen iyilik var, yoksa iyiligi kim atmis da kim bulmus? Sarpin fotografini da ben normal karsiladim (bilmiyorum bende mi anormallik var) bu insanlar sakat degil de siradan olsaydi o zaman onlara sokak muzisyenleri diyecektik degil mi, modern dilenci degil.. Avuc acmaktansa para kazanmaya calisiyor diye dusunuyorum ben.. Hicbir engeli olmayan kisiler de mendil acip keman calarak para kazanmaya calisiyor. niye elestiriyoruz? neyi elestiriyoruz?
    elinden gelen birsey var da yapmiyorsa insan onu elestirelim biz..

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    953
    Verilen Beğeniler
    1.240

Bu ülkede tekerlekli sandalyeye ihtiyacı olup da alamayan tek bir insan bile yok!
    Varsa, iletişim eksikliğinden dolayıdır.

Bakın, Türkiye Sakatlar Derneği yıllardır ücretsiz olarak tekerlekli sandalye dağıtır.
    İhtiyacı olan HERKES müracaat ettiği anda sandalyesi kendisine verilir.
    Ve sıkı durun! TSD tekerlekli sandalye dağıtacak ihtiyaç sahibi BULAMIYOR! Hem de 60 binin üzerinde üyesi ve 40 küsur şehirde örgütlü olmasına karşın!
    Hatta ben de, bir derneğin (BEDD), "tekerlekli sandalye dağıtıyoruz, insanların sandalyeyleri yok..." sözleriyle DİLENMEleri ile, başka bir derneğin (TSD), ellerindeki tekerlekli sandalyeleri dağıtacak adam bulamamaları arasındaki tezatlığı vurgulamak için, TSD'nin sandalye dağıtım ilanını forumda duyurmuştum: www.engelliler.biz/forum/viewtopic.php?t=4552

Dernekler/vakıflar kamu yararı güderler ve yasal olarak da kar edemezler (bunun olup olmadığı da tartışmalıdır ya!).
    Buna istinaden biçok kişi, "her yol mübahtır..."ı kabul edebiliyor.
    Ama ben, dilenen imajın, engellilerin en büyük sorunu olduğunu düşünenlerdenim. O yüzden de "nasıl olursa olsun"u asla kabul etmem ve dahası bu mantıkla dilenenlerle de elimden geldiğince mücadele ederim

Tüm bunların yanında, elbette dernekler bir şekilde para toplamalıdırlar. Elbette bunun için birçok yolu deneyeceklerdir; kalem, defter satacaktır... Ama her şeyin bir adabı vardır

Benim derdim ne, biliyor musunuz?
    Bu derneğin -ve benzerlerinin- ilanını gören/okuyan biri ile kapıda karşılaştığımda, ve ona dönüp, "yardım eder misiniz..." dediğimde, ben daha lafımı bitirmeden, cebinden 1 milyon çıkarıp, "allah yardımcın olsun" demesine deli oluyorum.
    Oysa ben ondan sadece kapıyı açması için yardım isteyecekken, O kişi, o ilanın etkisine öyle bir girmiştir ki, ağzımdan çıkan "yardım" kelimesini hiç düşünmeden, para istemek olarak yorumlamıştır bile! (örnekleri yukarıdaki bağlantılarda var)
    Yani bu dernekler dileniyorlar diye, bana -ve tüm sakatlara- dilenci muamelesi yapıyorlar bu ülkede!
    Onun için ben bu ilanlardan nefret ediyorum.

Üye
    Baris Gurol Avatarı

Gerçek Adı
    Barıi
    Son Giriş
    24.11-2005
    Saat
    17:08
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

hepsini okudum, sizi anliyor ve size hak veriyorum ancak ben de dernegimiz yararina birseyler yapmaya calistigimdan sizin de fikrinizi soruyorum, dernekler yasamak icin ne yapmali?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    953
    Verilen Beğeniler
    1.240

Bence çalışmalarınızı, yaptıklarınızı, yapacaklarınızı anlatmak ve amacınıza varmak için satış yapıp, para topladığınızı söylemek yeterlidir.
    Burada "ürün"ü sattıran şey dilencilik ve ajitasyon olmasın yeter!
    Eğer yaptığınız işin yararı ve güzelliği karşınızdakini etkilemiyorsa, ondan zaten hayır gelmez

Üye
    cadithree Avatarı

Son Giriş
    06.04-2005
    Saat
    21:48
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

herkeze slmlar.sayın oturanboğa bi kere sizin birisinden yardım istediğiniz zaman sizin elinize para tutuşturacakları mizansenine inanamadım.çünki size böle bişey yapabileceklerini sanmıyorum.öle bir imajınızın olduğunu düşünmüyorum.Bazı konularda öncelik tanımak isteyebilirler belki.sıra bekleme vs.gibi.Ama fazlada bence abartmamak lazım.
    Bu bahsi geçen derneği hiç tanımıyorum iyice de baktım ilanlarına.Evet engelli birinin açısından baktığınız zaman belkide itici gelebilir hakkaten.Yanlız şunu unutmamak lazım insanlarımız öle duyarsızki.Hakikatende içinde olmadıkları durumlar onlara filim gibi geliyor.Sizler belli konumlardasın o sebeble belki bazı şeylere isyan ediyor olabilirsiniz.Fakat toplumumuz içinde gerçekdende çok zorluklar içinde olan insanlar var.Eğer TSD bu insanlara ulaşamamışsa buda o insanların suçu değil. TSD de bu kadar sandelye varsa yöneticileri uyansında bi çevrelerine baksın.Gitsinler o derneğin merkezine mesela gelen kim var ise isteyen verisnler sandelyeyi.ya bu zor bişeymi be.
    Benim çalıştığım merkezde hep ssk lıların çocukları geliyor.bu çocukların yarısı tüm gün eğitim alabilseler kendi kendilerine yetebilecek durumda çocuklar.Ama devlet bunlara haftada 2 saat hak tanıyor.ve buda yetersiz.Benim elimde olsa bu derneğin kullandığı tüm yöntemleri kullanarak para toplayıp bu çocukların hiç değilse yarısının eğitim parasını toplardım.acıma duygsu felan umrumda değil tekki bu çocular bakım yutlarında ölmesin diye.Çünki onları seviyorum. anladınızmı bilmem.insanlar duyarsız yahu uyuyolar. Defter kitap satma ile olmuyo bu işler.
    İşde o sebeble diyorumki siz tezinizde haklı olabilirsiniz.Tabiki suistimaller olacak.Ama bu bir kişinin bile hayatını değiştirebiliyorsa bu kadar kendinizi üzmenize gerek yok.İşde ben açıkca sölüyorum.Kendi öğrencilerimin hayatını değiştirmek için her yolu kullanırdım .Keşke başarabilsem.
    O TSD elinde o kadar sandelye varsa söle onlara benim çocuklara el uzatsın bari onlar kurtulsun.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    953
    Verilen Beğeniler
    1.240

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    1- Bana ihtiyaç sahibi sakatların listesini ve sağlık raporlarını yollayın, size istediğiniz kadar tekerlekli sandalye yollataym!
    2- TSD Türkiye'nin en eski sakat derneğidir (1958) ve ülke genelinde 60 şubesi vardır. Bu anlamda değil BEDD ile kıyaslanmak, Türkiye'nin en güçlü ağlarından birine de sahiptirler ve bir iletişim sorunları olduğunu da sanmıyorum.
    3- Bu sitede dilenci muamelesi gören ve eline para tutuşturulan o kadar çok kişi var ki, bunun abartı olmadığını ispat edecek o kadar olay...:
    www.engelliler.biz/forum/viewtopic.php?t=1031
    www.engelliler.biz/forum/viewtopic.php?t=1710
    www.engelliler.biz/forum/viewtopic.php?t=1516
    ve son olarak da şu:
    www.engelliler.biz/forum/viewtopic.php?t=2363

daha pazar günü bir arkadaşım yaşadı böyle bir olay(adını yazmayacağım, ama olayı buraya yazmasını rica edeceğim).
    4- Bu ve benzeri derneklerin yaptıkları çalışmalara ve ilanlarına baktığımda,"o çocukların yaşamını kurtarmak..." söylemi bence biraz demagojik oluyor. Keza kimse çocukların zor durumda olmadığını söylemiyor ki. Elbette bu ülkenin en zor koşulalrında yaşayanlar engelliler ve özellikle çocuklar. Ama onlar için bişeyler yapmanın çok daha adaplı yolları vardır.
    Bakın engellilerle alakalı olmayan örgütlerin yaptıklarına: Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Türk Eğitim Vakfı, Haydi Kızlar Okula(UNICEF Türkiye), TESYEV, TEMA, LÖSEV...
    Daha onlarca mükemmel örgüt ve çalışma sıralanabilir...

Yaşamım boyunca gördüğüm en DİLENEN örgüt ve ilan bu.
    Tiksiniyorum bunları görmekten!

Özür dilerim, ama ben, "her nasıl olursa olsun"u da, özensizliği de sevmeyenlerdenim. İçim kaldırmıyoor

Sayfa 6 / 9 İlkİlk ... 23456789 SonSon