Sayfa 4 / 9 İlkİlk 12345678 ... SonSon
Toplam 133 mesajın 46-60 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    ayhan bahçeli Avatarı

Gerçek Adı
    Ayhan
    Son Giriş
    03.04-2009
    Saat
    15:46
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    dilencilik ile ilgili tüm dostlarımın isyanını çok haklı buluyorum. Anca bu meseleyi sadece kendi içimizde tartışırsak zannediyorum çözmekte zorlanıcaz.
    Bence mevcut stk ların bülent beyin örnek verdiği "eğitim gönülleri vakfı" vb örneklerden birileri olma yoluna sokmak için bilinçlenme ve desteklenme yollarını anlatmak ve uygulatmak durumundayız diye düşünüyorum.
    Artık bilgi çağında, projelerle yapılan çalışmalar hem itibar hemde kabul görüyor. tekerlekli sandalye dernekçiliği, sadece para toplamaya endeksli dernekçiliğinin olmadığını engelli stk ların gerçekten düşünceyi ve bilgiyi ön plana alan, bu yolda çalışarak çağa uygun ayrımcılığa karşı çıktığını, srunlarını çözdüğünü ve toplumla birlikte olduğunu, halka her yolla duyurmalıyız.
    Aksi taktirde en güvendiğimiz ORDU bile şu an tartıştığımız ve beğenmediğimiz derneğin arkasında sponsor olur.
    Ya da bir kişi çıkıp karşı olduğunu haykırırsa TSD gibi tazminat öder.

LÜTFEN KENDİMİZİ TOPLUMA ANLATMANIN YOLLARINI DOĞRU SEÇİP, DOĞRU YÖNLENDİRELİM.

saygılarımla.....

Üye
    paroksetin Avatarı

Son Giriş
    21.12-2004
    Saat
    10:49
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sevgili arkadaşlar çözüm üretelim derneklerimizin bazı mali kayğıları ve kaynak eksiklikleri olabilir ama bunları gidere bilmek için dilenmekten ve iktisadi teşekküller oluşturmaktan başka neler yapa biliriz .yada yapmak zorundamıyız valla uzun uzun konuşmak lazım ...

Üye
    sarpmurat Avatarı

Son Giriş
    03.08-2005
    Saat
    15:43
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

merhaba

simdi yazacaklarimi daha sonra ayri 1 baslik altinda da yazacagim ama bir giris olsun burada.
    dun 1 is gorusmesine cagrildim. adamin birisi yardim dagitan 1 program yapmak istiyor. deniz feneri gibi 1 sey olacak. web sitesi, basili bir dergisi(bulten de denebilir) olacak...
    amac yardimi alip yerine ulastirmak degilmis! yardim etmek isteyen ile yardim edecek kisiyi 1 araya getirmekmis!!!
    isin kotu yani, boyle 1 organizasyonda, topladiginiz paranin 40% ini isletme gideri olarak gosterip cebe indirebiliyorsunuz.
    diger en kotu kismi ise bu programda yardim etmesi beklenen kisiler degil kurumlar. cunku bu sayede reklam yapmis olacaklar. tv da gorunmenin saniyesi bile para...
    aslinda yapilan yardimdan cok daha fazlasi ekrana cikmak icin odenmis olacak.

bana teklif edilen is bultenin fotograflarini cekmem (daha da dramatize ederek) ve tv da goruntu yonetmenligi idi. boyle bir organizasyonun icinde bulunmak istemedim dogal olarak.

sevgiler
    sarpmurat

Üye
    SiyahPelerinliAdam Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    06:56
    Yaşadığı Yer
    Sivas
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    6

ENGELLİLER ADINA BÖYLESİNE YARDIM TOPLANMASINI BİR ENGELLİ OLARAK KINIYORUM

Elbette tartışarak alınacak ortak bir kararda üzerime düşeni yapmaya hazırım... Ancak yapılması düşünülen hareket (bu en basitinden bir gazete ilanı olabilir) sadece bu başlıkta verilen örnekle sınırlı kalmayıp bu ve benzeri faaliyetlerde halkın daha bilinçli hareket etmesine sebep olmalı...

Üye
    sarpmurat Avatarı

Son Giriş
    03.08-2005
    Saat
    15:43
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bence su "yardim" kelimesini kullanmayarak ise baslamali, bu isi yapmaya calisanlar.

"paylasim" olmali bunun adi. "kimsin ulan, ne yardimi?" demezler mi adama?

"paylasim" ise bir zorunluluk. aslinda gereginden fazla gelismis 1 hayvan olan insan disinda her canli biyolojik bir paylasim icinde tabiatta. (bkz: simbiyoz)

paylasim alana da verene de faydali olan bir eylem. hatirlatmakta fayda gordum.

cok ukala bir havasi var degil mi yazdiklarimin. valla bu kadar ukala degilim ben.

sarpmurat

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    03:09
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: SiyahPelerinliAdam
    Elbette tartışarak alınacak ortak bir kararda üzerime düşeni yapmaya hazırım... Ancak yapılması düşünülen hareket (bu en basitinden bir gazete ilanı olabilir) sadece bu başlıkta verilen örnekle sınırlı kalmayıp bu ve benzeri faaliyetlerde halkın daha bilinçli hareket etmesine sebep olmalı...
    Ben de tam olarak böyle düşünüyorum.
    Bir bildiri kaleme alalım ve o bildirinin altına hepimiz imzamızı koyalım (ben önceden hukuki incelemeyi yaptırabilirim. yani hukuki bir sorun yaşamayız).
    Sonra bu bildirinin, hem basında yayınlanmasını sağlayalım, hem de kurum ve kuruluşlara gönderelim.
    Ben bir bildiri yazmaya başlıyorum.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    gezginkral Avatarı

Son Giriş
    07.05-2010
    Saat
    17:47
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

İlk sıraya beni yazabilirsin 8)

Üye
    archimuge Avatarı

Son Giriş
    27.07-2011
    Saat
    01:39
    Yaşadığı Yer
    eskısehır/kocaeli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ıkıncı sırada da ben olabılırım

Üye
    CinCin Avatarı

Gerçek Adı
    Gülçin
    Son Giriş
    07.03-2017
    Saat
    19:59
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

üçüncü sıra benim ve maddi manevi her tür desteğe hazırım

Üye
    kanka46 Avatarı

Gerçek Adı
    murat çınar
    Son Giriş
    28.03-2016
    Saat
    09:35
    Yaşadığı Yer
    k.maraş
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

4 sıra bana kalmış

Üye

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Sivas
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    6

Taslak metin'i bekliyorum...

gokhan
    Misafir Üye
    gokhan Avatarı

yalnız iki şeyi karıştırıyormuşuz gibi geliyor:
    "engelliler adına" çalışan bir derneğin baskın siyasetinin para toplamak olması, adı üstünde bir "siyaset", ve çok hatalı bir siyaset -- önceki sayfalarda eleştirildi zaten.
    Ama buradan yola çıkıp da dilenen engellilerin kendilerini "engellilerin önündeki en büyük engel" vs. olarak görmek yanlış olur sanki. Ya da şöyle söyleyeyim: çalışan, üreten / çalışmayan, üretmeyen vs. bunlar elbette analitik kavramlar olarak çok kullanıldı, kullanılıyor. Ancak, 'çalışanı' kutsayıp, çalışmayanı aşağı görmekle fazladan bir işlem yapıyoruz: bu karşıtlığa bir değer atfediyoruz. He, atfedelim de burada birşey gözden kaçıyor: 70'lerde örneğin "ahlaksız bir çalışmayan"dan bahsedilence anlaşılan kapitalist sınıf oluyordu; şimdi ise tam tersine ezilen, dışlanan bir kesimden bahsediliyor. İşin ilginci ise bunu yine 'ezilen' başka bir kesimin, 'çalışanların' yapıyor olması. yani aslında egemenin konumunu benimsemiş oluyoruz - tam bu 'çalışmayan' lafından anlaşılan şeyin değişmesiyle.

Engellilerin konumu bu çalışmanın kutsallaştırılmasının altını oyabilecek bir konum gibi görünüyor oysa. Sakatlanmış bedenin kendisi, sistemin talep ettiği ideal işçiden farklılaşıyor. İşte tam da bu konumun sayesinde "çalışma"yı, bugün çalışmadan anlaşılan şeyin kendisini sorgulayabilecekken tam tersine engelli bir kesimi çalışmadığı için suçlamak da yine biraz hatalı bir siyasi taktik değil mi?

Yani, birilerine, bizim de bir şeyleri aynı engelsizler gibi 'becerebileceğimizi' kanıtlamak yerine, 'becerikli olma'nın kriterlerini sorgulamak daha uygun, eleştirel bir strateji olmaz mı? Bakın biz o ahlaksız, dilenci engellilerden değiliz demek yerine, ilkin dilencilerin dilenmesinin nedenlerini vurgulamak, sonra da tam da bu nedenlerin kendilerine, iktidarın çalışma-çalışan kurgusuna karşı çıkmak daha iyi olur gibi.

mesela, sistemin kendini yeniden üretmesinin yollarından birinin de işçilerle çalışmayıp örneğin dilenenler arasında bir karşıtlık kurmak olduğunu vurgulayanlar da var.

dediğim gibi, bu söylediklerimin BEDD'yi eleştirip eleştirmemekle bir alakası yok; derneğe yönelik bazılarına benim de katıldığım eleştiriler yapılmış zaten.

Üye
    cemal Avatarı

Son Giriş
    20.02-2006
    Saat
    10:34
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

ops: sevgili gökan teşekkür ederim sende haklısın ayrı bir bakış açısı sergilemişsin eline saglık fakat yazının bir kısmına katılmıyorum. senin önerilerinde dikkate alınıp başka bir başlık altında tartışılabilir. iyide olur sebebleri tartışmak belki bu başlıktan önce olsaydı daha iyi olurdu fakat şuanki tartışma bence gayet yerinde ve iki şey birbirine karıştırılmıyor siz haklısınız olayın olumsuz yönünden bakmışsınız ama ben kesinlikle bu siteye yazıyazan insanların bir siyaset yaptıklarını veya siyasetin oyununa geldıklerini düşünmüyorum burdaki bütün dostlar yüreklerinden gelenleri yazıyorlar ve yazmaya devam etmeliler.ayrıca sizde bu bakışınızla devam etmelisinizki her iki yoldan dogruyu çabuk bulalım herşey gönlünüzce olsun saygılarımla.

Üye

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Sivas
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    6

Sevgili Gökhan kıymetli fikirlerini paylaştığın için teşekkür ederim.
    Ve diğer arkadaşlara da; Gökhan’ın yazdıklarının bu konuyla ilgili okunmaya ve kafa yormaya değer şeyler olduğunu bildirmek isterim…

Şöyle ki; “…buradan yola çıkıp da dilenen engellilerin kendilerini "engellilerin önündeki en büyük engel" vs. olarak görmek yanlış olur sanki…” Gökhan bu noktada katılıyorum sana, ancak bu dilenmek yanlışını yaptıran sebepler olmalı; kanaatimce bu sebeplerin en büyüğü “iktidarın çalışma-çalışan kurgusu” degil, engellinin dilenme hakkını kendinde normal insan dan daha fazla bulması yanlışlığıdır. Dilenen engellilerin bir çoğu bunu istismar etmek için değil gerçekten buna inandığı için dilenmektedir. İstismar ederek dilenenlerin birçoğu ise zaten engelli dahi değildir. Problemin özüne yaklaştık sanki…

Peki insanın “izafi” şartlar dolayısıyla bu denli yardıma muhtaç olduğuna kendinin bile inanmasının özünde yatan nedir? Bence bunun özünde yatan en büyük sebep insanın buna inanmaya oldukça meyilli bir varlık oluşudur… Gayret etmemeye, Zorlukları kolay olduğu için illegal olarak aşmaya, kısacası adeta kolay olana ayarlanmış bir mekanik ve hayvani tarafı vardır insanın… Acıkan kedinin miyavlaması gibi… İnsanın bu tarafı; anlamlandırmak ve farkında olmaktan uzaktır. Materyal hep en ön plandadır. Soyut kavramların çokta önemi ve yeri yoktur. İnsan sadece bu tarafı kendinde barındırmakla “insan olmak iradesi”ne sahip olamaz. Bu iradeye sahip olmak için insanın bir başka tarafının, -“doğru” ile “yanlış” kavramlarını anlamlandırabilecek bir diğer tarafının- olması kaçınılmazdır. Bu tarafın farkına varış insan’ı “insan” yapar…

Konu çok dağıldı düşüncesine kapıldınız sanırım… Ben ise işin özüne indiğim kanaatindeyim. Bu özüne iniş bize ne kazandırır?Sanırım “insan” gibi davranmak becerisini…

Saygılarımla

Not: SarpMurat "..."paylasim" ise bir zorunluluk. aslinda gereginden fazla gelismis 1 hayvan olan insan disinda her canli biyolojik bir paylasim icinde tabiatta. (bkz: simbiyoz)..." cumlenle ilgili olarak yazdıklarımı değerlendirmeni isterim... :?:

gokhan
    Misafir Üye
    gokhan Avatarı

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Cevaplarınız için teşekkür ederim. Kısaca yazayım:
    Cemal’e: aslına bakarsanız ben tam aksine bu sitede halen siyaset yapma derdinde olanların bulunduğunu umuyorum. Sanıyorum ‘siyasi taktik’ ifadesi yanlış anlaşılmaya neden olmuş: kendi başına olumsuz bir ifade değil bu (hatalı bir taktik de olabilir, verimli de vs.).

Siyah pelerinli adam’a: ‘ engellilerin dilenme hakkını kendilerinde normal insanlardan daha fazla bulmalarını dilenmelerinin bir nedeni olarak göstermenize katılıyorum. Ama ben de bu durumda siyasi olarak ne hedeflenebilir, üzerine yazayım dedim.
    Mesela, hiçbir engelli dilenmese bile engelli olmanın dilenmeyi "maruz" göstereceği, engellinin ayni zamanda dilenen olmasi fikri devam edebilir; bu, engelliliğe ilişkin hegemonik bir konum, aynı nedenle pek de tek tek şahısların dilenip dilenmemesiyle çok bağlantılı değil gibi görünüyor. Bu durumda yine iktidarı nesnesi olarak gören bir siyasi taktik gerekli oluyor gibi.

Sayfa 4 / 9 İlkİlk 12345678 ... SonSon