Sayfa 4 / 7 İlkİlk 1234567 SonSon
Toplam 92 mesajın 46-60 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    dostempati Avatarı

Gerçek Adı
    Kalperen C* Türkoğlu
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kalpOder Turan * Krt
    Alınan Beğeniler
    34
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Çözüm önerileri:

1-Herkes illaki aynı konuya yorum yazmak zorunda değil.Tartışmak zorunda da değiliz, tıklayıp okumak zorunda hiç değiliz.İslamiyet, hristiyanlık, yahudilik gibi farklı başlıklar açılır, herkes kendi düşüncesini kendi istediği bölüme yazar.Ben müslümanım yahudi forumuna girip siz neden yahudisiniz yanlış yoldasınız gibi ifadeler yazmam, bir hristiyan da islami foruma girip kendi inancını savunmaya kalkmaz.İnanmayanlar da kendilerine bir başlık açar tüm inanmayanlar orada görüşünü bildirir.Dine merakı olanlar bu forumları okuyup aklına ve mantığına yakın olanı kabul eder.Karşıtlıklara, polemiklere izin verilmez.

2-Forumun düzenini tam olarak bilmiyorum ama din hakkındaki yorumlar kontrol edildikten sonra sunulur.Hakaret, sataşma, terbiyesizlik olursa yayınlanmaz.

3-Bülent bey hep dindarlara şartlar sunuyorsunuz, herkes için geçerli genel kurallar konulabilir.Dediğim gibi benim amacım tartışmak, yorumlar üretmek, polemiğe girmek değil.Benim gibi düşünen arkadaşlara yardımcı olabilmek ve benim gibi düşünenlerle bir şeyler paylaşmak.

4-Konu şahsileştirilmemeli, herkesin farklı amaçları olabilir, konuyu suistimal etmek isteyenler olacaktır.Her konu istendikten sonra suistimal edilebilir.Sorunlardan ziyade çözüm yollarını konuşursak daha faydalı olacağını düşünüyorum.Sorunun değil çözümün bir parçası olalım.Herkese saygılar...

Üye
    deniz yildizi Avatarı

Gerçek Adı
    bir çiçek adı
    Son Giriş
    30.05-2014
    Saat
    13:33
    Yaşadığı Yer
    balıkesir- memleket osmaniye
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bu kladar başlık war konu var bunlarda hiç mi tartışma olmuyor fikirleri aynı olanda çok uyuşmayanda böyle olunca form kaldırılıyor mu hayır herkes fikrini söylemkte özgürdür ben bu konuyu açalım tartışalım birbirimizi kıralım kurşun yağmuruyna tutalım demiyorum asla öyle bi niyetimde yok zaten benim istediğiğm paylaşım herkes istediğini paylaşsın tabi kaynaklara dayanarak sataşarak değilde saygı çerçewesinde hı form açılıdı gidişatına bakılır eger herşey guzel saygı içerisnde sürüyorsa dewam etsin ama yok pusuya yatanlar bekliyorsa tartışmak için işin içinden çıkılmayacak duruma geldiyse karmaşa yaşasnıyorsa kapatılsın buna diyeceğim yok amenna ama en azındn denesek ne kaybederiz size ve yöneticye soruyorum bi deneyelim ne dersiniz?

Üye
    Sirine Avatarı

Son Giriş
    22.11-2016
    Saat
    18:39
    Yaşadığı Yer
    ...
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    4

şimdi din o kadar hassas bir konu ki dinlerin içine girdiğinizde işin içinden çıkmanız mümkün değil tartışmaya girmek hiç doğru bişi değil hoşgörü olmasını beklemeyin çok zor...ha fedakarlık edip biraz kendimizi törpülememiz lazım bu konunun açılabilmesi için inançlarını çok çok aşırı ve aşkla yaşayan insanlarla dini tartışmak o kadar yanlış bir olay ki....karşısındakine düşüncesini kabul ettirmek için aşırı derecede sabit fikirli olacaklarını düşünüyorum işte buraya çatışma o zaman çıkacaktır....foruma baktığımda yazıların çoğu olmaması yönünde görüş bildirmiş....ama olsun diyenlerde yok değil ve dikkatiniz çekmek istiyorum forum açılmadan bazı tabirler kullanılmış...cami,cemaat,saldırı,bomba ve forumun içeriği otomatikman müslümanlık,ateistlik üzerine kurulmuş inansızların ve inançlıların savaşını izliceğiz yani ayetlerden,hadislerden,köşe yazılarından ibadet ve dinlerden çok....hazmetmek karşıt görüşleri hoşgörü ve saygı ile karşılamak o kadar önemli ki...bence aşırı dindar arkadaşlarımız bu konuda çok sıcak ve hoşgörülü olamayacak gibime geliyor...çok büyük zıtlıklar çok büyük farklılıklar olacak hatta bir uçurum var arada...olsun mu olmasın mı tabiki olabilir olmasında demiyorum ama olduğu takdirde çok büyük zorluklar çıkaracak gibime geliyor yani uğraştıracak allah pişman etmesin diyorum açıldığı halde...denemeden görmemiz mümkün değil tabiki...cafe her türlü konuya açık bir forum biraz görüşlerin burda nabzını tutmak düşüncesindeyim ben.ağırlıklı olarak müslüman bir ülkede yaşıyoruz bu forumda ağırlık islam olacak diğer dinlere mesup arkadaşlarında varyansın etmemeleri için kendi dinleri hakkında fikirlerini beyan etmesi açısından bir denge olması gerek forumda....
    ayrıca bende müslümanım bende yeri geldi görüş bildirdim arkadaşlar bilirler bende camide değiliz cümlesi kullandım bende selam almadım yeri geldiğinde..hoş bişimi tabiki değil ama insan sinirleniyor zaman zaman kendine hakim olamıyor olmalıyız işte ama beceremiyoruz...önce iğneyi kendimize batıralım.....kaldıracaksak kaldırabileceksek bazı şeyleri evet onayı vermeliyiz sorgulamalıyız içimizde....herşeyin normal şeklinde yaşanması gerektiğini düşünüyorum gözüne soka soka değilde kendi içinde yaşanmalı din allahla kul arasında kalmalıdır....3.sahısların bilmesine gerek yok kişinin dini bilgisi ve dindarlığının....
    iki örnek vermek istiyorum....basit ama....gidişatı belirlermi....konumuzla ilgisi yok....
    en basiti geçen bir üyenin nicki hakkında bir arkadaş geldi defterine pat diye yazdı...."o nickinin kelimenin anlamını biliyormusun allaha inançsızlık anlamı taşır o kelime dedi" ama onun inançsızlıkla ilgisi yoktu adıyla ilgisi vardı....
    bir nicke bile saygı duyamazken
    ikincisi sohbet odalarındaki selam polimikleri....sohbet odasına giren arkadaşlarımız bilirler....allahın selamı olduğundan selam alınma o kadar çok önemseniyor ki selam almadan sohbete başlamak mümkün olmuyor selamı havada kalan arkadaş selamını kendim alayım bari diyor......
    artık forumda selamlar ve selavat zincirlerini tutabilene helal olsun bu sitede....
    işte böleeeeeee.....
    17binden fazla üyesi olan bu küçük ülkemizde bir forum için iyi düşünmek gerek....yoksa pirincin taşını ayıklamak oldukça zor zaanat....
    ve bülent aşırı dindar arkadaşalarımıza madde madde sorular yöneltmiş neden formu açılmasını isteyen arkadaşlardan birileri çıkıpta bu soruların cevabını veremiyor....

Sorularım:

1- Allah'ın ve dinlerin olmadığına dair görüşler yazıldığında ne yapacaksınız?
    2- "İsa'nın yaşadığına dair bile bir kanıt yok. İsa ve Hıristiyanlık kendinden önceki tanrıların bir sentezi olarak sanal olarak yaratıldı." dendiğinde ne yapacaksınız?
    3- İslamın peygamberi ve Kur-an ile iligili olarak -mesela- Turan Dursun'un görüşleri yazıldığı zaman ne yapcaksınız?
    4- İnananlar neden inandıklarını yazdığında, inanmayanlar da neden inanmadıklarını yazınca ne yapacaksınız?
    5- İnananlar inanmayanlara "acırken", inanmayanların inananlara "acıması" karşısında ne yapacaksınız.
    yoksa herkesin derdi açılana kadar hoşgörümü????

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:52
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: bakik Mesajı Gör
    mrb bülent bey dindar arkadaşların deist veya ateist görüşlerin dillendirilmesine ve tüm görüşlerin eleştirilmesine razı olmalarını söylüyorsunuz ancak bunun tersinide diğer arkadaşlardanda bunu beklemek hakları olmalı. Ayrıca engelli bir arkadaşın abdest alışındaki kolaylık namazların edası özürlülük ile ilgili tüm dini ve ahlaki konularda bilgilenmek mümkün olmalı diye düşünüyorum saygılarımla
    Tabii ki. Herkes birbirine saygı göstermeli. Aksi düşünülemez bile.

Ve, din-sakatlık konusunda yazmak zaten mümkün. Sakatlık içeriğine sahip dini konular yıllardır zaten paylaşılıyor. Burada bir kısıtlama sözkonusu olamaz. Aynı şekilde forumda yer alan yüzlerce başlıkta herkes kendi inancının veya politik tavrının gerektirdiği değerlendirmeyi yapıyor zaten...

Şimdi bakıyorum bu başlığa yazılanlara, dindar ya da değil çok büyük çoğunluk doğacak polemiklerin yıkıcı olabileceği konusunda hemfikir gibi. "Olsun, deneyelim" diyen arkadaşlar da bence aşırı derecesinde iyi niyetli Yıllardır bu sitede ve internette dolaşan biri olarak, inanın yukarıdaki mesajımda sorduğum sorular (ve şöyle görüşler) forumlarda dillendirildiğinde öyle bir cıngar çıkar ki, bin kişiden 2-3'ü haricinde kimse kaldıramaz o polemiği. Bana inanın.
    Bakın çok basit bir yerden örnek vereyim: Müslümanlar "Hz. Muhammed (SAV)" der, çünkü O'nun peygamberliğine inanır. Peki ya Müslüman olmayanlar? Onlar için O hiç bir şey ifade etmez. Bir Hıristiyan için de Yahudi için de ateist-deist için de bir hiçtir; daha doğrusu tarihi bir şahsiyettir. Şimdi bu kişiler forumda "Muhammed" dediğinde ne olacak? Ne olacağı var mı "inanmıyorsan da saygı göster, hakaret etme" denilecek. Sonrası yandı gülüm keten helva...

Hasılı, bu minvalde bir tartışma forumu açılmaması daha doğru olur bence de. Yani, hadi bi inanç forumu açalım, inananlar-inanmayanlar lay-lay-lay paylaşalım, olamaz. Yeriz birbirimizi

Çözüm?!
    dostempati'nin söylediği şey tartışmaya değer. Müslümanlar için ayrı, ateistler için ayrı, isteyen olursa başka dinler/mezhepler için ayrı bir alt-forum açılabilir. Ve herkes kendi forumuna mesaj yazar.
    Yalnız, burda da şöye bir komiklik var: Yahu din eleştirisi yapan siteler mahkeme kararıyla yasaklanıyor! Böylesi tali bir konuda yasaklanmayı töbe göze alamayız

Bence gelin bu işe hiç girmeyelim. Yaşama dindar olarak bakan arkadaşlar zaten konulara o yönden bakıp mesaj yazıyorlar. Sakatlıkla ilgili dini bilgiler varsa onlar zaten dile getirilebiliyor. Dini içerikli kısa yazılar Alıntı forumunda zaten paylaşılabiliyor, olası tarışmlar zaten Cafe forumunda sürdürülebilir... Bunlar varken birbirimizi yemek için yeni bi forum açmaya gerek yok bence.

Not: Sadece dini bilgilerin verildiği bir forum olması benim açımdan etik olmaz. Zira ilk günden beri söylediğim şey benim için çok net: bu sitede her görüş ifade edilebilir, yalnız tam ama tam karşısındaki görüşlerin ifade edilebileceğini kabul etmek şartıyla. Sinema-müzik vb. forumlarda dileyen dilediği eleştiriyi karşı görüşü ifade edebiliyor. O yüzden din forumu ile kıyas götürmeyecek derecede kolay bir içeriktir onlarınki. ama din...Sadece bir görüşün empoze edildiği forum; olmaz.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Forum Moderatörü
    Life Avatarı

Gerçek Adı
    ---
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    17:29
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    87
    Verilen Beğeniler
    76

Forumda din bölümünün açılmamasını isteyenler kadar açılmasını isteyenlerde çok sayıda.Belirli kurallar çerçevesinde olacaksa herkes kurallara uyacaksa uymayanlar neticelerine katlanacaksa açılmalı bunun dışında açılmamalı.

Üye
    mezopotamyali kederi Avatarı

Gerçek Adı
    ASYA
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Bu sitede dini konular için bir bir bölüm açılmasını istemiyorum Çünküüüüü;

-Dini konularda hassasım,dengesiz birinin kuyuya atacağı taşı çıkarmak için uğraşmak beni savunma moduna sokar.Oysa benim için islamiyet güneş gibidir balçıkla sıvanmaz.Savunulmaya ihtiyacı yoktur...Ama ellerinde çamur bulunanlara ister istemez gıcık olurum... Dinsizliğe,farklı görüşlere sonuna kadar saygılıyım ama görüşler beyan edilirken, hor görülmeye,alaya alınmaya dayanacak kadar sabırlı değilim...

-Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan insanların yazdığı yorumlar burayı ve arama motorlarını bilgi çöplüğüne dönüştürecektir...Yazık değil mi google amcaya

-İlla da bu başlık için bir mod bulunacaksa Nihat Hatipoğlu'nu transfer etmeyi öneriyorum...(Şaka şaka)

Üye
    deniz yildizi Avatarı

Gerçek Adı
    bir çiçek adı
    Son Giriş
    30.05-2014
    Saat
    13:33
    Yaşadığı Yer
    balıkesir- memleket osmaniye
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ben fikrimi paylaştım katılanlarda oldu katılmayanlarda soruyu sormam bile şimdiden bu kadar büyük yankı uyandırdıysa açılınca nolur bilemiyorum daha şimdiden pusuya yatmış sanki avlamayı bekliyen o kadar çok avcı varki
    sanki kawga için bi hamle bekliyorlar ne kadar yanlış ben bunu ve olabilecekleri istemedim istememde
    karar yöneticimizin saygı duyarım yazan herkesede tşk ederim

Üye
    nova Avatarı

Gerçek Adı
    Özgür
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    17:56
    Yaşadığı Yer
    bodrum/mugla
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    8

acılsın acılmasın bile bu kadar konusuluyosa bence acılmasın..

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Firuze, dediğin tarzda paylaşımlar zaten özgürce yapılabiliyor forumlarda. Sakatların hac, cami, ibadet vb. konulardaki tecrübe paylaşımları elbette yapılabilir, yapılmalı, yapılıyor. Zira konu direkt sakatlıkla ilgili...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    alifatih1958 Avatarı

Gerçek Adı
    Fatih
    Son Giriş
    08.04-2017
    Saat
    14:13
    Yaşadığı Yer
    İstanbul/B.Çekmece
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

Bakın Bülent Bey ne güzel cevaplamış konuyu. Hac-Umre veya benzeri vazifelere yönelik intibalar ve yaşananlar mutlaka paylaşılmalı ki bir sakat arkadaş o mübarek yerlere veya filanca camiye gittiğinde nelerle karşılaşacak, nasıl hareket edecek bilgi sahibi olsun. Bunları paylaşmazsa zaten ayıp etmiş olur. Ama konu farklı. Bir diğer arkadaşın ifade buyurduğu gibi ben nasıl ateistin ateistiliğine saygı gösterip onunla dalga geçmiyorsam bir başkası da benim inancım ile dalga geçmemeli. İşte mesele burada ortaya çıkıyor ve emin olun, ister inançlı olsun ister inançsız, birisi mutlaka çıkıp densizce yazacak ve ondan sonra ayıklayabilirseniz ayıklayın pirincin taşını.

Üye
    pexas Avatarı

Son Giriş
    18.02-2015
    Saat
    01:02
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Tabi ki olmalı, hatta olmaması büyük bir eksiklik bence.. %95 musluman ve %12'si engelli/sakat olan ülkemizde din neden konuşulmasın ki! engelliler ibadetlerini nasıl yapıyor? engellinin dindeki yeri nedir? engelliler için uygun ibadat yerleri nerelerdir? tabi ki bütün bunların yazarken veya tartışırken bir birimize ve düşüncelerimize olan saygımızı yetirmemeliyiz.

Üye
    hodbin Avatarı

Son Giriş
    31.07-2017
    Saat
    10:04
    Yaşadığı Yer
    Kocaeli/Gölcük
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    1
    Blog Mesajları
    66

Demokratlığa vurgu yapan arkadaşlar, demokrasi merdiveninin üst basamaklarının, ülkemiz için lüks olduğunu, söyleyenlerden çok da farklı bir şey söylememiş.

Din doğası gereği inanca dayanıp, şüpheye çok ta fazla imkan vermediği için, ilmin ışığının zayıfladığı dönemlerde, müntesipleri kendi geçeklerini, gerçeğin kendisi kabul edip farklı düşünceleri hoş görmekten uzaklaşabilirler.

Ama inanmayanlar ya da inandığı şeye din demiyenler de pek âlâ hoşgörüsüz olabilir. bu ülkede kendi ideolojisine, inançlı bir müslümandan daha fazla iman etmiş insanlar var. hoşgörüsüzlüğü, sanki dindar kesime hasmış gibi göstermek hata olur.

Ayrıca dindar insanlar rejim tarafından uzun bir müddet dışlandıkları için, muhalefet makamında epey piştiler ve demokrasiyi içselleştirdiler.

Sokakta, okulda, mecliste birbirimizi hoş görmek zorunda olduğumuz gibi bu forumda da hoş göreceğiz, eğer iki taraftan da yeterli olgunluğa gelmemiş arkadaşlar varsa onlar da değişecek ya da dışlanacaklar.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Benim derdim dini konular yazılması değil. Yazılsın... Ama karşı görüşlere de aynı ifade özgürlüğünü tanımaya mecburum. O zaman da işte...

Çok net bir soru bakın: Şuradaki görüşler bu sitede dillendirilirse dindar biri olarak ne yaparsınız: - Kuran'ın Eleştirisi
    Benim cevabım: Dindar arkadaşlar o türden içeriğin yer almasını hoşgörmez.

Ve, dindar kişilere dinlerini anlatma fırsatı verip, dindar olmayanlara vermemek hakkaniyete sığar mı?
    Benim cevabım: Hayır hakkaniyete sığmaz. Bu forumlarda bir fikir dillendirilirse, karşıt fikir de dillendirilebilir.

Onun için sitede inançla ilgili bir forum açılmasını faydalı bulmuyorum.

Not: Cafe forumuna en küçük bir sınır olmadan her konu yazılabilir. Tek şartı var: tam tam tam karşısındaki görüşler de mesajının altına yazılabilir. Hakaret etmeden, karşı görüşün dillendirilebilmesini hazmederek tartışmak isteyen herkes Cafe forumunu kullanabilir.

Üye
    dostempati Avatarı

Gerçek Adı
    Kalperen C* Türkoğlu
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kalpOder Turan * Krt
    Alınan Beğeniler
    34
    Verilen Beğeniler
    0

evet.

Üye
    gazi78 Avatarı

Son Giriş
    06.08-2015
    Saat
    12:47
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Sn Oturanboğa,yazdıklarınıza aynen katılıyorum.
    Artının olduğu yerde Eksinin de olması fıtrat gereğidir. Bu sebeble müslüman kişi tartışmaya seviyeli yaklaşmalı,cevabını veremiyeceği sorular karşısında cevap için süre isteyerek mutlaka güvenilir yayınlardan bilgi edinmeli ve cevabını kırıcı olmadan vermeli.
    Ayrıca yazışmalar sırasında özellikle sinir bozucu, sözden anlamak istemiyenlerle kesinlikle muhatap olunmamalı ki bilgi paylaşımı amacına ulaşsın.saygılarımla

Sayfa 4 / 7 İlkİlk 1234567 SonSon