Toplam 11 mesajın 1-11 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    snaykeder Avatarı

Gerçek Adı
    Serhat
    Son Giriş
    23.10-2014
    Saat
    01:52
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhabalar

Uzun araştırmalarıma rağmen sizlerden daha bilgili birilerini bulamadıgımdan ve diğer kişilerden cevap alamadıgım için bu sorumu sizlere sorma gereği duydum
    Öncelikle cevablarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Adım Serhat 1980 doğumluyum 01.06.1999 tarihinde sigortalıyım ve 2004 yılında özürlü rapor aldım
    Soruma gelince; Ben işitme özürlüsüyüm ve 2004 yılında %42 raporu aldım. Raporumda süreklidir ibaresi işaretli ve kartımda elimde.
    Bu raporumla 2008 yılında vergi muafiyeti için başvurduğumda raporumun eski tarihli oldugunu ve yeni çıkan kanunla 2006 yılı sonrası raporlar geçerli denilerek tekrar heyete girmemi istediler. Haseki hastanesine yönlendirdiler ve vergi muafiyeti için tüm heyete girdim ve bana sonuç olarak %24 olarak bildirildi ve rapor vermediler sonuç olarak reddedildi.Daha sonra tekrar vergi dairesine 1 sene sonra tekrar başvurup bu seferde aynı durumla karşılasarak % 35 gibi bir durumla gene beni yolladılar hastaneden.
    Tekrar vergi dairesine itiraz ettiğimde bana artık buraya itiraz edemezsin Ankaraya gitmem gerektiğimi bildirdiler.
    Ogünden bu yana 5-6 sene geçti hiç başvurmadım ve suan 3.dereceden özürlü olarak % 42 lik ilk aldıgım raporumla çalısıyorum

Şimdi sormak istedğim sorum bu yazdıklarıma göre Ankarayamı gitmem gerekir yada Vergi muafiyeti için değilde Vergi indirimi için vergi dairesine tekrar başvurayımmı? Vergi muafitei ile vergi indirimi aynı terimmidir bilemediğimden yazma gereği duydum
    yada sizin bana verebileceğiniz bir bilgi varmı. Gerçekten bunaldım ne yapacağımı şaşırdım.

bu arada birde söyle bir yazı okudum

%60 oranında iş göremez raporu alabilirseniz malulen,
    %40 ve üzeri rapor alırsanız engelli olarak emekli olursunuz.

%42 raporumla ne gibi işlem yapıpta erken emekli olurum bu vergi indirimi raporunuda nereden alacağım.
    şimdilik 3200 primim mevcut ve 12 sene çalışmışlığım var. bu durumda bana şunu yapın deyin ben ona göre hareket edeyim biliyorsunuz bu ülkemizde cahil olunca seni arka sıralara itip unutturanlar çok oluyor

Lütfen cevabınızı bekliyorum. Teşekkürler

Forum Moderatörü
    officer Avatarı

Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    15:57
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    71
    Verilen Beğeniler
    23

Serhat,
    İşitme engelliler 60% rapor oranı alamaz imkansız (ve bu yüzden malulen emekli olmamız imkansız) hiç duymayan bir engelli kardeşimiz bile 52% oranında rapor alabilir.
    Şimdi yapmanız gereken (eski yapmış olduğunuz işlemlerin tamamını unutun) iş yerinizden çalıştığınıza dair belge alın ve o belge ile Maliye (Mükellef hizmetler birimine) vergi indirim hakkı için müracaat edin yine elinizdeki raporu kabul etmeyecekler ve sizi rapor vermeye yetkili hastaneye sevk edecekler. Aralık/2010 da yeni yönetmelik çıktı. Bu müracaat sonunda 40%-52% arasında rapor alabilirseniz ve o rapor ile 3. derece vergi indirim hakkı kazanır iseniz;
    18 yıl 4080 güne tabi olacaksınız.
    01.06.1999+18: 02.06.2017 yılında vergi indirim hakkı kazanır iseniz engellilere tanınan erken emeklilik hakkından faydalanarak emekli olabileceksiniz.

Son olarak işitme kaybınızdan oluşan rapor oranını hesaplaya bilmemiz için odyo testinizin 500hz 1000hz 2000hz ve 4000hz verilerini bizim ile paylaşır iseniz yardımcı olmaya çalışırız.

Üye
    snaykeder Avatarı

Gerçek Adı
    Serhat
    Son Giriş
    23.10-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba İlker bey
    Gecikmeden doalyı özür dilerim
    22.02.2012 tarihinde odyogram testim

500 khz Sağ 90, Sol 45
    1000 khz Sağ 100, Sol 55
    2000 khz Sağ 85, Sol 55
    4000 khz Sağ 85, Sol 60
    6000 khz Sağ 85, Sol 70

Konuşma: sağ 85 (maskeli)
    sol 45 (maskeli)

Saf ses sağ sol
    Hava : 92 52
    kemik : 58 43

Resimde ekledim ne olur ne olmaz diye

cr229 - 2008 yılındaki itirazlarımdan sonra vergi indirimi almak için nereye başvurmalıyım?

Sanırım ben hesap kitap yaptım bu tabloya göre %34 filan cıktı doğrumu hesapladım

Üye
    byrm_yucel Avatarı

Gerçek Adı
    BAYRAM YÜCEL
    Son Giriş
    30.08-2017
    Saat
    18:31
    Yaşadığı Yer
    -
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

ilker bey bende bu konu hakkında bi soru sorcam aynı şekilde bende vergi indirimine 2 defa başvuru yaptım ve % 36lık bi oranla ankaradan red cevabı geldi son başvurum 1 yıl öncesiydi 1 hhafta önce gelir müdürülüğüne gittim nevşehir vergi dairesinde dedilerki sizin bizle işiniz yok sakatlık oranım artmıştır gibisinden bi dilekçe yazacaksın ankaraya dediler ve ordan sevk edecekler dediler bana ne yapmam gerekiyor dilekçeye cevap ne zamana gelirki ne yapmam gereklii ???

Forum Moderatörü
    officer Avatarı

Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    15:57
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    71
    Verilen Beğeniler
    23

Serhat,
    Verdiğiniz odyo testine göre Rapor oranınız 34% olarak çıkıyor. Bu durumda engelli statüsüne girmeniz imkansız başka rahatsızlıklarınız da var ise ekletebilirsiniz.

Bayram,
    ileri derecede işitme kaybınız yok ise boşuna uğraşmayın derim sizin için zaman kaybından başka bir şey olmaz ama işitme kaybından başka rahatsızlıklarınız da var ise o zaman yeniden maliyeye müracaat yapabilirsiniz. Memura sıfırdan işlem yapmak istiyorum deyin sevk etmek zorunda..

Üye
    byrm_yucel Avatarı

Gerçek Adı
    BAYRAM YÜCEL
    Son Giriş
    30.08-2017
    Saat
    18:31
    Yaşadığı Yer
    -
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

bende işitme kaybı yok kalça çıkığı war ama başka doktorlara da gitcem o yüzden sıfırdan gibi olck zaten

Üye
    snaykeder Avatarı

Gerçek Adı
    Serhat
    Son Giriş
    23.10-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhabalar;

İşyerine %42 raporumla başlayıp ve 3.dereceden sakatlık indirimi ile 2 senedir çalısıyorum.
    Vergi muafiyeti için daha önceki işyerimde başvurmustum. %26 gibi bir oran gelmişti iptal omustu. Bu yeni iş yerimde vergi muafiyeti için başvurmadım. ama 3.dereceden sakatlık indiriminden yaralanıyorum maaş bondrolarımda gördüğüm kadarı ile
    Sormak istediğim bu vergi muafiyet raporu almadan sakatlık indiriminden yararlanabiliyormuyum ki bunu işleme almışlar
    yada vergi muafiyet kağıdı eski işyerinden burayamı nakil oldu birtürlü anlamadım.
    İşyerindekilerde bir belge bile bulamadılar.
    Bu durumda ben zaten malıulen emekli olamayacağımı anladım ama engelli olarak emekli olabilirmiyim.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:14
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    949
    Verilen Beğeniler
    1.237

Defterdarlıktan elde edilmiş bir vergi indirimi yoksa, aslında işyeriniz buna rağmen vergi indirimi uygulayamaz. Ama muhasabedekiler genelde bunu bilmiyor. Sakat statüsünde işe bağlayanlara otomoatik olarak vergi indirimi uyguluyor.. Usulsüz bir uygulama.

Emeklilik için yukarıda İlker'İn aktardığı bilgilere tabisiniz.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    snaykeder Avatarı

Gerçek Adı
    Serhat
    Son Giriş
    23.10-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Tesekkurler cevap icin ama sorumu tam olarak anlatamadim sanirim vergi indirimi hakki kazanmadan engelli olarak emeklilik hakkim varmi yoksa normal statüde 5600 prim ve 60 yasi beklemem mi gerekir onu sormak istedim Elimde % 42 özürlü kartim var

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:14
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    949
    Verilen Beğeniler
    1.237

1 ekim 2008 tarihinden önce sigortalı olup, emekliliği SSK (4a) statüsünde gerçekleşecek kişiler defterdarlıktan elde edilmiş sakatlık indirimleri yoksa, erken Yaşlılık emekliliğinden yararlanamazlar.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    snaykeder Avatarı

Gerçek Adı
    Serhat
    Son Giriş
    23.10-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Yani anlaşılacağı üzere vergi indirim hakkı olmadan özürlü kartımızda olsa erken emeklilikten yararlanamıyoruz.
    Teşekkürler.
    Tekrar başvuracağım.