Toplam 6 mesajın 1-6 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    BAHARCA Avatarı

Son Giriş
    19.10-2012
    Saat
    10:50
    Yaşadığı Yer
    ist
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Ama iş yerim 12 yıldan beri benım bu hakkımı maasıma yansıtmıyor iş yerinin kendi insiyatifine baglıymıs bunu verip vermemek oyle dıyorlar bılgısı olan lutfen yardım etsın ne yapayım nereye murcat edeyım geçmıse ait ödemediklerınıde nasıl alırım....

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:49
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Bu konu hiçbir şekilde işverenin inisiyatifinde değildir.
    Vergi dairesinden onlara hitaben gelen yazıya mecburen uymak ve uygulamak zorundalar.
    Bu indirim tutarı onları asla etkilemiyor,devlete ödenen gelir vergisinden düşülüyor.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    17:29
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Büyük olasılıkla muhasebecinin işgüzarlığı... Defterdarlıktan elde edilmiş sakatlık indirim hakkını maaşa yansıtmak zorundalar. Yalnız, unutmayın:

1- Maaşınızda 25 tl'lik bir artış sağlar
    2- Eğer asgari geçim indirimi ile çakışıyorsa, bu rakam azalır
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    BAHARCA Avatarı

Son Giriş
    19.10-2012
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ist
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bülent abi muhasebecı bana dediki vergi indiriminde,asgari geçim indiriminde hepsı şu an aldığın maasın içinde ama ben bodroma istedim baktım ikiside yok yıne soyledim benı azarlar bı sekılde 3-5 kuruşun pesine düşmen çok ayıp dedi ozaman maasını 100 tl düşüreyım bunları gostereyım olurmu dedi hıç bısey anlamadım zaten pes ettım artık uğrasamıycam

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    17:29
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Gelirler idaresi'nden bir alıntı:

Örnek: Bekar olan ve ikinci derece (aylık 380 TL) sakatlık indiriminden faydalanmakta olan bir ücretlinin 2012 yılı asgari geçim indirimi tutarı şu şekilde hesaplanacaktır.
    2012 yılında Asgari Ücretin Yıllık Brüt Tutarı(886,50 x 12 =) 10.638 TL
    Mükellefin Asgari Geçim İndirimi Oranı % 50
    - Mükellefin kendisi için % 50
    Asgari Geçim İndirimine Esas Tutar (10.638 x % 50 =) 5.319 TL
    Asgari Geçim İndiriminin Yıllık Tutarı ( 5.319 x % 15 =) 797 TL
    Asgari Geçim İndiriminin Aylık Tutarı ( 797 / 12=) 66,40 TL

Bu ücretlinin ocak ayı için, asgari geçim indirimi mahsup işlemi aşağıdaki şekilde gerçekleştirilecektir.
    2012 yılı Ocak Ayı Brüt Ücreti 886,50 TL
    2012 yılı Ocak Ayı Tevkifat Matrahı 754,50 TL
    İkinci Derece Sakatlık İndirimi 380,00 TL
    Sakatlık İndirimi Düşüldükten Sonra Kalan Tevkifat Matrahı 374,50 TL
    2012 yılı Ocak Ayı Ücretinden Hesaplanan Gelir Vergisi 56,13 TL
    2012 yılı Ocak Ayı Mahsup Edilecek Asgari Geçim İndirimi Tutarı 66,40 TL
    2012 yılı Ocak Ayı Ödenecek Gelir Vergisi 0 TL
    2012 yılı Ocak Ayında Yararlanılacak Asgari Geçim İndirimi Tutarı 66,40 TL

Bu ücretlinin gelir vergisi matrahı hesaplanırken sakatlık indirimi de mahsup edilecek, sakatlık indiriminin mahsubundan sonra kalan gelir vergisi matrahı üzerinden hesaplanan gelir vergisi tutarından da yıllık asgari geçim indirimi tutarının 1/12'si olan (797 /12=) 66,40 TL mahsup edilecektir. Ancak mahsup edilecek tutar, kalan gelir vergisi tutarını aşamayacağından yalnızca 56,13
    TL'lik kısmı ücretliye ödenecek ve (66,40– 56,13=) 10,27 TL asgari geçim indirimi farkı diğer dönemlerde de değerlendirilmeyecektir. Buna göre, işveren mahsup edilen asgari geçim indirimi tutarı kadar yani 66,40 TL ücretliye daha fazla ödeme yapacaktır.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    BAHARCA Avatarı

Son Giriş
    19.10-2012
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ist
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    çok sağol bulent abı bana yardımcı oldun.ben simdi bunun çıktısını alıp onun gözüne sokmak isterdim ama neyse emınımkı oda dedığini yapar maasımı düsürüp hakkım olanı bodroma yansıtır sonrada benım anamdan emdiğim sütü burnumdan getırırler.insallah 2 yıl sonra butun haklarımı fazlasıyla alırım yargının huzurunda