Sayfa 9 / 12 İlkİlk ... 56789101112 SonSon
Toplam 172 mesajın 121-135 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    anakin Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan
    Son Giriş
    10.04-2017
    Saat
    14:05
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Arkadaşlar şu tabloya göre malulen emekli olmak istesem oluyorum ama 3.derece vergi indirimi almak için tabiri caizse tırmalıyorum.Bu ne saçma bir durumdur?

Karaciğer hastalıkları
    a-- Fibrozis, minimal nekrozla birlikte karaciğer fonksiyon testleri orta veya ortadan fazla bozuk olan kronik ve tekrarlayan hepatitler 35
    b-- Fibrozis veya ağır derecede hücre harabiyetiyle birlikte karaciğer fonksiyon testleri ileri derecede bozuk olan kronik, aktif (agresif) hepatitler 60
    c-- Değişik etiyolojili tam teşekkül etmiş karaciğer sirozu 65
    d-- Safra kesesi yokluğu

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:10
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    959
    Verilen Beğeniler
    1.251

Traji komik bir durum sahiden!

Sahiden, malulen emekli olabiliyorsanız, en kolay yol bu olmaz mı? Maluliyet cetveline göre "Karaciğerin fonksiyonlarını ileri derecede bozan veya tedavi edilemeyen hastalıkları, kanserleri, tam teşekkül etmiş siroz ve karaciğer transplantasyonu" maluliyeti gerektiriyor.

Not: 98'deki Cetvelde:
    3- Aktivitesi ve Fonksiyon bozukluğuna göre Karaciğer Sirozu :
    a- hafif derece % 40
    b- Ağır derece % 80
    c- Portalstaz veya Shunt ameliyatlarından sonra % 100
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    anakin Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan
    Son Giriş
    10.04-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Bülent Bey, tek kelimeyle saçmalık! Ben sirozla 3.derece vergi indirimi almak istiyorum.Oysa görüyorsunuz ileri derecece kronik hepatite fibroz eşlik ediyorsa, bu bile malulen emeklilik için yetiyor.

Ben malulen emekli olmak istemiyorum.Çünkü dekompanse siroz evresine kadar yada dayanabildiğim kadar çalışıp çocuğum ve eşim için bazı şeyleri garanti altına almak istiyorum.Bu yüzden vergi indirimi almaya çalışıyor olacağım.

Ben esasında benim durumumda olup emeklilik hakkı almış örnek kişiler bulmaya çalışıyorum.Şuanda bir çok koldan uğradığım mağduriyeti dile getiren şikayet başvurularımı yaptım.Şuana kadar BİMER, İl Sağlık müdürlüğü, Gelir İdaresi başkanlığı taleplerimi ilettiğim yerler.Ancak buralara yaptığım şikayet ve talebimin içeriği benimle alakalı o tablonun nasıl yorumlanması gerektiğiyle ilgili.Bu konuda beni destekleyen yazılı bir cevap alırsam eğer şu doktorun istediği ek tetkikleri yaptırıp doktorun önüne koyacak somut veri elde etmeye çalışıyorum.Doktor ikna olmazsa doğrudan heyete bu durumu aktarmayı planlıyorum.somut bir kanıtı görmezden gelebileceklerini sanmıyorum.

Bu noktada benim heyete karşı şuanda elle tutulur tek dayanağım, malulen emeklilik için kullanılan sakatlık oranı cetveli olacak.Hem doktora hem de heyete vergi indirimi için başvurunca % 15 , malulen emeklilik için başvurunca % 60 veya üzeri sakatlık oranı vermeleri arasındaki çelişkiye dikkat çekeceğim.Ve bunun üzerinden % 15 değerlendirmesinin ne kadar hatalı olduğunu belirteceğim.

Diğer taraftan diğer bir başlıkta SESENE rumuzlu arkadaş, benim oranımın % 40 olduğunu, ancak tabloda böyle bir değer olmadığını, birden fazla hastalıktan mı değerlendirildiğimi sormuş.Bunu bilmiyorum ancak bende tablodaki nokta değerlerinin arasındaki değerlerin kullanılıp kullanılmadığını merak ediyorum.Yani bir insanın hastalığı ya %30 yada % 50 mi olmak zorunda? arada bir değer olamaz mı? bunu merak ediyorum.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:10
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    959
    Verilen Beğeniler
    1.251

malulen emeklilik için kullanılan cetvel: maluliyet cetveli
    Yaşlılık emekliliği (sakatlık indirimi) için kullanılan cetvel: sakatlık oranı cetveli

%40-60 arasında cetvelde bir orta öran belirtilmemişse, bu durumda mealen "cetvelde olmayan ve fakat işgücü kaybına neden olan durumlar için doktorlar değerlendirme yapar" diye yönetmelik maddesi devreye girebilir diye düşünüyorum:

Raporların düzenlenmesi ve özür oranının belirlenmesi
    MADDE 8 – (1) Özürlü sağlık kurulu raporları, bu Yönetmeliğin ekinde yer alan EK-1 Özürlü Sağlık Kurulu Raporu Formuna uygun olarak düzenlenir.
    (2) Kişinin özür oranı, özürlü sağlık kurulunca bu Yönetmeliğin ekinde yer alan EK-2 Özür Oranları Cetvelinde bulunan özür oranlarına göre yüzde (%) olarak belirlenerek özürlü sağlık kurulu raporunun ilgili bölümünde rakam ve yazı ile belirtilir. Bu cetvelde adı geçmeyen hastalık ve özürler ile bunlara ait özür oranları, fonksiyon kayıplarına göre özürlü sağlık kurulunca değerlendirilerek belirlenir.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    salih_6071 Avatarı

Gerçek Adı
    salih
    Son Giriş
    01.04-2016
    Saat
    16:40
    Yaşadığı Yer
    ıstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bakalım benim 23/02/2012 tarihli %46 vergi indirimi rapor kac günde gelecek acaba kac gün sürüyor

Üye
    anakin Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan
    Son Giriş
    10.04-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Bülent bey, raporuma tekrar baktım.Hastalıklarıma tek oran verilmiş gibi duruyor.Ancak tanı kısmında doğrudan hastalık ismi hem de ICD kodları ayrı ayrı belirtilmiş.Sanırım Balthazard uygulandı diye düşünmek mümkün.Ancak hepatite ne oran siroza ne oran değerlendirildiği rapordan anlaşılmıyor.

Üye
    huku Avatarı

Son Giriş
    15.09-2013
    Saat
    17:05
    Yaşadığı Yer
    KOCAELİ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar ,

17 ocakta % 69 la gidip 14 şubatta % 64 le onaylanan raporum vergi dairesine ulaşmış. Bugün vergi dairesinden aradılar gelip alabilirsin diye... Yarın gidip alacağım...

Darısı rapor sonucunu bekleyenlerin başına..

Üye
    anakin Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan
    Son Giriş
    10.04-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Hayırlı olsun.Nihayete erdirmeniz çok güzel

Üye
    huku Avatarı

Son Giriş
    15.09-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    KOCAELİ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Teşekkürler Hasan Bey darısı başınıza..

Az önce vergi dairesine gittim gelen yazıyı tebliğ ederek teslim ettiler...
    ilk raporu aldığım 13,10,2011 tarihinden itibaren 2. derece vergi indirimi geçerlidir yazmışlar..

Üye
    anakin Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan
    Son Giriş
    10.04-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Sağolun.Ben bankamda istediğim gibi genel müdürlüğe geçtim.Anlayacağınız bankam devletten daha anlayışlı çıktı.Önümüzdeki günlerde yıllık izin kullanarak hakem hastanenin istediği ek tetkikleride yaptırıp, hangi oranda olursa olsun raporu resmi olarak alıp, olması gerekenden düşük verirlerse itirazda bulunacağım.

Malum daha raporu alamadım ama yeni hastanedeki doktor siroz hastasına % 15 takdir ediyor.Oysa sadece hepatitb için % 30 rapor alıyor insanlar.

Üye
    salih_6071 Avatarı

Gerçek Adı
    salih
    Son Giriş
    01.04-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ıstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

merhaba arkadaslar 23/02/2012 tarihli %46 oran olan vergi indirimi raporum 20 gün oldu hala bir haber yok ankarayı aradım henüz daha sisteme düsmemiş diyor anlamadım gitti tahminen kac günde sonuç belli oluyor tam olarak bilen varmı

Üye
    Bacıbey Avatarı

Gerçek Adı
    Havva
    Son Giriş
    24.06-2015
    Saat
    01:19
    Yaşadığı Yer
    Samsun
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

salih_6071;
    30-45 gün arası belli olması lazım..

Üye
    k.ergun Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    09.10-2017
    Saat
    19:12
    Yaşadığı Yer
    Gebze
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

20-25 gün arası belli oluyor, 15-20 gün arasıda vergi dairesine geliyor.

Üye
    salih_6071 Avatarı

Gerçek Adı
    salih
    Son Giriş
    01.04-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ıstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sağulun arkadaslar sizin sayenizde burdaki duyumlardan raporumu aldım hayırlısıyla ankaradaki sonuç belli olsa hepinize kahve ısmarlayacağım dün aradım 16/03/ daha sisteme girilmemiş diyor 23/02/2012 tarihinde heyete girmiştim hesaba göre 23 gün oluyor

Üye
    huku Avatarı

Son Giriş
    15.09-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    KOCAELİ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Evet arkadaşlar,

Vergi indirimim onaylanıp elime ulaştığı gün aynen işyerinden ayrılmak için idarecime çıkışı verdirttim....

Ancak 1 hafta beni oyaladıktan sonra muhasebe (çok zor olan) işten ayrılış bildirgesini tanzim edip bugün bana verdi..

Hemen bugün öğleden sonra Kocaeli SGK müdürlüğüne Vergi indirimi ile emeklilik için başvurdum ve yarım günde işimi tamamlayıp bütün evraklarımı teslim ettim evrak üstüne 19.03.2012 tarihi atarak hayırlı olsun emekliliğiniz başlamıştır denildi... İnanın 9 ay kadar süren mücadelemin sonunda emeklilik onaylanınca bütün sinirlerim boşandı ve gözyaşlarımı tutamadım.. Olsun bu zafer ve mutlukuk göz yaşlarıydı...

Neticede yaptığım işlemleri sizlerle paylaşayım yardımım olsun...

SGK ya verdiğim evraklar;

1 adet Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi ( SGK sitesinde var indirip kendiniz doldurun arka sayfasında nasıl doldurulacağı yazıyor zaten eksikse memur düzeltiyor... olmazsa 2 adet çıkarın yedek olsun )
    1 adet İşten ayrılış bildirgesi ( işyerinizin size vereceği belge )
    1 adet nüfustan alınan aile nüfus kayıdı (önceden nüfus memurluğundan alın)
    1 adet nüfus cüzdan fotokopisi
    1 adet vergi indirim yazısı
    (elinizde bulunan)(bu yazının vergi dairesinden dosyadan onayı istendi hemen elden evrakı alıp vergi dairesine gittim 15 dk da yazıyı alıp elden SGK ya getirdim... yoksa yazışacağız diyorlar o da enaz 1 ay sürer )

Başkaca ne resim ne dilekçe isteniyor hepsi yukarıdaki 5 belge..

Sayfa 9 / 12 İlkİlk ... 56789101112 SonSon

Başlığın Etiketleri