Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 21 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    mufaaldo Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    17.11-2014
    Saat
    13:55
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    selam arkadaşlar.

%70 sakatlık raporu oranım var.tarım bağkurluyum , sitedeki arkadaşların tavsiyesi üzerine (onlara sonsuz teşekkürler) bağkurdan ayrılıp 3,5 yıl ssklı olarak babamın iş yerinde çalışmaya başlayacağım. vergi indiriminden yararlanabilmek için işkur a başvuru yapmak zorunda mıyım?

benim iş bulma ile ilgili bir sorunum olamadığı için işkura neden başvuru yapacağımı anlayamadım?.
    ilgili rapor ve işyerinde çalışmaya başladığım belge ile birlikte maliyeye başvursak olamazmı.ayrıca vergi indirimiyle ilgili olarak:babamın işyerinde çalışacağım için soruyorum,,vergi indirimi işverene vergi yönünden mi yoksa benim için yatıracağı ssk primindenmi avantaj sağlar...ssk lı olarak işe başlayınca eşim ve 2 çocuğum var onlarda sağlık hizmetlerinden yararlanabilirmi?bağkurdan ayrılıp ssk ya başlayınca sağlık hizmetlerinden ne kadar bir zaman sonra yararlanabilkiyorum.zira böbrek nakli olduğum için ilaçlar hayati önemli olduğundan aksama olmamalı.

teşekkürler.

Editör
    KKELEBEKK Avatarı

Gerçek Adı
    Kısmet
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    17:48
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Alınan Beğeniler
    199
    Verilen Beğeniler
    88

İşe başladığınızda çalıştığınıza dair belge alıp maliyenin mükellef hizmetler birimine vergi indirimi almak istediğinize dair müracatta bulunacaksınız..
    sizi yetkili hastaneye sevk ederler.. tüm hastalık/rahatsızlıklarınızdan %40 oranında rapor alırsanız
    hastane raporu Ankara'ya gönderir heyete girer ve bulunduğunuz ilin defterdarlığına oradanda çalıştığınız iş yerine bilgilendirme yapılır..

http://www.engelliler.biz/forum/saka...-evraklar.html

Vergi indirimi size avantaj sağlar.
    2011 yılı için
    1. dereceden vergi indirimi ( %80 ve üzeri ) : 105.00 TL
    2. dereceden vergi indirimi alırsanız ( %60 - %79 ): 52.50 TL
    3. dereceden vergi indirimi alırsanız ( %40 - %59 ): 25.50 TL
    olarak maaşınıza fark yansır...

Son bir yıl içinde 30 gün prim olduğunda siz ve bakmakla yükümlü olduğunuz kişiler sağlık güvencesinden yararlanabilirsiniz.

Üye
    mufaaldo Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    17.11-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

paylaşım için teşekkürler arkadaşım.kaçıncı dereceden vergi indirimi alırsam maaşına yansır derken emekli olmadığıma göre işyerinde alacağım maaşı kastediyor olmalısınız değilmi?anladığım kadarıyla nakil olduğum hastaneden yeni aldığım yada alacağım sakatlık oranı raporumun bir faydasıda olmayacak.
    ancak o raporla bazı indirimlerden faydalanabirilim sanırım.cep telefonu faturası ,uçak bileti alımında,tren bileti alımında.sanırım bu haklardan sadece kendim yararlanabiliyorum, eş yada çocuklar değil doğrumu biliyorum.
    vergi indirimi hakkından yararlandığım takdirde 3,5 yılın bitiminde emekli olabilme imkanınında kazanmış oluyorum anladığım kadarıyla.teşekkürler....

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    965
    Verilen Beğeniler
    1.254

işkur ile bir ilginiz olmayacak...

Evet, sigortalı olduğunuzda siz ve bakmakla yükümlü olduğunuz bireyler sağlık güvenceli olursunuz. Son bir yıl içinde 30 günlük bi sigortanız varsa, sağlık güvenceniz kesintisiz devam eder. Bunun için sigorta müdürlüğüne gidip gerekli aktivasyon işlemini yaptırın mutlaka.

Son 1261 prim ssk statüsünde olduğunda ve vergi indirim hakkı elde ettiğinizde, evet, ssk statüsünde emekli olabileceksiniz...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    mufaaldo Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    17.11-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

selam arkadaşlar.nihayet tarım bağkuru ile ilişiğimi kestim ve yarın ssk lı işe başlıyorum.

bununla ilgili olarak maliye beni en yakın hastaneye yani Alanya devlet hastanesine sevkedeceğini söyledi sonrasında oranın vereceği raporun Ankaraya gönderileceğini söylediler.
    anladığım kadarıyla istediğim tam teşekküllü hastaneyi seçemiyorum doğru mudur.??
    ayrıca bugün böbrek nakli olduğum hastaneye heyet raporu almak için gidecektim ama hastaneden rapor için maliyeden yazı gelmeden veremeyiz dediler. hatta 16,30 daki uçak biletim de boşa gitmiş oldu bu sayede. tamam biliyorum vergi indiriminden yararlanmak için maliye beni ilgili hastaneye sevk edecek. ama en azından hastaneden heyet raporunu vermeyi kabul etselerdi bu raporla bazı indirim (ulaşım indirimi,gsm operatörü gibi...vs) ve haklardan yararlanabilecektim ama malesef o da olmadı.

acaba maliyenin sevkettiği hastaneden alacağım raporla bu haklardan yararlanabilir miyim eğer yararlanabilirsem sadece kendim mi yoksa bakmakla yükümlü olduğum kişiler de yararlanabilir mi.

hepinize sağlıklı günler dileğiyle

Forum Moderatörü
    officer Avatarı

Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    09:19
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    71
    Verilen Beğeniler
    23

Arkadaşım;
    Şimdi ssk lı olarak çalışmaya başladın yani hayırlı olsun...
    Şimdi Maliyeden sevk aldıktan sonra hastanede gerekli tetiklerden sonra raporun direk maliyeye gider sana rapor verilmez ama ilk müracaatında banada bir nüsha verilmesini istiyorum diye dilekçende belirt ki sana da bir nüsha versinler ..
    Maaş olarak bir sıkıntın olmayacak herhalde ssk nızı kendiniz yatırmayacak mısınız sizin tek sıkıntınız özürlü çalıştırma zorunluluğu olmadığı halde özürlü çalıştıran bireylerin ssk priminin yarısı hazinece karşılanır bu hakkı almak için iş kur a kayıt yaptırmalısın ve işveren ssk primlerinizi %50 indirimli ödesin..
    Demiş sin ki ;
    Ulaşım indirimi,gsm operatörü gibi...vs bu haklardan faydalanmak istiyor isen rapor alır iken bir tanede kendine al bu rapor ile sosyal hizmetlerden özürlü kimlik kartı al ve o haklardan faydalanacağın kurumlara müracaat yap..

Üye
    mufaaldo Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    17.11-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ssk numaram farklı
    arkadaşlar 1989 daki ssk numaram ile şimdiki uyuşmuyor.3,5 yıl ssk primi yatırıp vergi indiriminden yararlanmak için ssk lı olarak bir işe başladım ama numaralar 22 yıl önceki ile aynı değil sorun olurmu acaba??yarın maliyeye başvuracağım,dilekçem 3 adet fotoğraf hepsi hazır.fakat ilgili hastane sevki ile ilgili olarak hastaneden benmi randevu alacağım yoksa maliye mi benim adıma ilgili hastaneyle görüşür...

Forum Moderatörü
    officer Avatarı

Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    71
    Verilen Beğeniler
    23

Bu link te bütün bilgiler mevcut..
    http://www.engelliler.biz/forum/cali...e-yapmali.html

Üye
    mufaaldo Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    17.11-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Günaydın arkadaşlar.

sonuç...

nihayet 45-50 günlük uğraştan sonra %70 engelli raporumu dün aldım, hastane yetkilileri raporun bir örneğini maliyeye göndrdiler vergi indirimi hakkı için.. 19 mart 2011 dede ssk lı olarak babamın işinde işe başladım.
    aldığım raporla işkur a gittim işverenin ssk prrimi teşviğinden yararlanması için kayıt yaptırdım orda çalıştığım işyeri ile beni eşleştirdiler, yani ben işkur un sitesine girince babamın işnde engelli olarak çalışıyor gözüküyorum. işkurdan bana bir belge verdiler ben de bu belge ,dilekçe,kimlik fotokopisi ve raporun aslı gibidir kaşali bir örneğini muhasebecime verdim o da bugün sgk ya teslim edecek. sanırım ben vergi indiriminden işverende ssk primi teşviğinden yararlanmış olacak belgeler ilgili yerlere ulaşınca.

raporda sürekli yazıyor. işkurda veye sgk da her yıl durumumu izah eden yani engeliliğimin devam ettiğini açıklayan bir yenileme gerekir mi acaba.

teşekkürler arkadaşlar bu hakları elde edebilrsem inanın ki sizlerin sayesinde elde edeceğim. sizlere minnet borçluyum bilgi paylaşımında emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkürler.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    965
    Verilen Beğeniler
    1.254

Hayırlı olsun

Rapor ve ona istinaden defterdarlıktan elde ettiğin sakatlık indirimi "sürekli" olduğuna, bir kontrol muayenesi öngörülmediğine göre, bundan sonra herhangi bir işlem yapmana gerek yok.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    mufaaldo Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    17.11-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

eyvellah dostum teşekkürler.raporda sürekli yazıyor.daha rapor maliyeye ulaşmadı ama akşam sabah ulaşır.

Forum Moderatörü
    officer Avatarı

Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    71
    Verilen Beğeniler
    23

Sürekli rapor olması Ankara da kontrol koymayacakları anlamına gelmez.Bekleyip görelim evraklar Ankara'ya ulaşınca sana 45 gün sonra dönüş yaparlar...

Üye
    mufaaldo Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    17.11-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ilker;

bana direk maliyeye gönderileceğini söylediler ankara ile bir işi yokmuş raporun artık.2011 den önce raporu veren hastane ankara ya da gönderiyormuş ve ankaranın verdiği geçerli oluyormuş ama şimdi işler daha kolaylaşmış.haaa eğer bir itiraz durumu olursa o zaman ankara hakem hastanesi devreye giriyormuş.benim durumum sabit yani rapor oranım.bakalım görelim...

Üye
    mufaaldo Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    17.11-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

engelli raporu sorgulama
    iaternette engelli raporu sorgulama diye bir site var sanırım sizlerde biliyorsunuzdur.T.C .kimlik numarasını girince sorgulama yapılabilyor.benim rapor somut olarak kendimde olmasına rağmen sorgulamada bulunamıyor.bu konuda bilgisi olan varmı arkadaşlar.19 martta ssk lı oldum 20 nisan gibi raporu alabildim.mart ayına ait 13 günlük ssk primimi normal yani indirimsiz ve teşviksiz ödedi işverenim.işkur kaydım da 20 nisanda yapılmıştı.muhasebecimiz indirmden ve ssk teşviğinden nisan ve sonrası için yararlanabileceğimi söyledi.sizce işveren ne kadar ssk primi öder..?

Üye
    mufaaldo Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    17.11-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    ssk primi hakkında:
    selam arkadaşlar.bugün muhasebcim çalıştığım işyerine ssk bildirgesi ve işverene prim ödeme bildirgrsini getirdi,ancak işveren teşvikten bu ayda yararlanmamış.yani 265 tl prim+37,10 tl de stopaj 302 lira ödeme emri geldi.işkura kayıt yaptırdığım halde ve bu işyerinde engelli statüsünde çalıştığım göründüğü halde işveren niçin teşvikten ve vergi indiriminden yararlanamamıştır.sizce muhasebecim eksik bişeylermi yapmıştır.

Sayfa 1 / 2 12 SonSon