Sayfa 4 / 4 İlkİlk 1234
Toplam 54 mesajın 46-54 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    MESTAN Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    12:33
    Yaşadığı Yer
    içinizden biri
    Alınan Beğeniler
    16
    Verilen Beğeniler
    4

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Bülent abi benim tezim şu ;
    Alt extremite rahatsızlıklarında maliyenin baktığı tek kriter kişi yardımcı cihaz kullanıyomu kullanmıyormu,yani tablo 3.4 ü baz alıyor
    Peki bu uyulama yardımcı cihaz kullanmyan kişiler arasında ne gibi adaletsizliğe yol acıyor şöyle bir bakalım,tabi bakarken illa bir kişiye sadece alt extremiteden %40 rapor lazımmış gibi düşünmeyelim
    Farzedin birkişinin aynı alt extremitede tablodada puanı olan 4-5 özrü var ,bu kişiye maliye ya tablo 3.4 göre değerlendirme yapıyor yada en fazla 2 rahatsızlığı kombine ediyor
    O halde 2 rahatsızlığı olan kişi ile 4-5 rahatsızlığı olan kişi arasında apacık bir adaletsizlik olmuyormu
    Kısacası eğer kişi yardımcı cihaz kullanmıyorsa vay haline 2 rahatsızlıktan fazlası yanına kar kalıyo
    Mantık bu işin neresinde peki??

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:13
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.231

Mantık doğru bence de. Ama, bu kadar incesine bile gerek yok. Zira maliye'nin işi sakatlık oranı cetveli'ne dair yorum yapmak değil! Cetvelde ne yazıyorsa, kişiyi muayene eden hastane ne diyorsa o! Maliye sadece raporla cetvel arasındaki tutarlılığı inceleyebilir o kadar. Bu hem bir önceki mesajımda yazdığım örnek mahkemme kararlarında sgk için söylenmiş (kurum farklı olsa da mantık aynı), hem de özürlülük ölçütü denen yönetmeliğin bu konudaki maddesi çok çok net:
    Vergi indirimine esas raporlar
    MADDE 15 – (1) 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu hükümlerine göre, sakatlık indirimine esas olmak üzere düzenlenen raporlarda, raporu düzenleyen sağlık kuruluşu tarafından işverenin bulunduğu yerdeki il defterdarlığına gönderilen özürlü sağlık kurulu raporu esas alınır.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    LAYNO Avatarı

Son Giriş
    12.03-2017
    Saat
    15:56
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

slmm mestan kardeşim.. bende malulelen emeklilik için uğraşıyom!! hastalığımla ilgili bölümlere girdim!(nöroloji-fizik tedavi) tama olarak bitirmedim heyeti.. okuya bildiğim kadarını açıklayım
    nöroloji; müsküler distrofi tanımlı proklivalde doku helizim Qadriparezi üst distal 4/5 alta 2/5
    fizik tedavi;müsküler distrofi şekli Qadriparezi ayağa kalkamıyor. ts 4 gurup ağır.
    Bu yukarda yazılanları başka bir araştırma ve devlet hastanesinde fizik,nöroloji ve ortopedi uzmanlarına sordum! kendileride heyete giriyor!! 3 hocanında dediği aynen şu!! bu raporla kesin emekli olursun dediler!!
    Heyete raporları teslim etmeden başka araştıra bilceğimiz biyer yada sizin eklemek istediğiniz bişeyler varmı?? yorumlarınıza çok ihtiyacım var.. Unutmadan heyete girdiğim hastaneden daha öncede özürlülük ve evde bakım,ötv, için %94 almıştım...kendi dr. sordum. sadece kas hastalığıma %92 almışım!!

Üye
    MESTAN Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    içinizden biri
    Alınan Beğeniler
    16
    Verilen Beğeniler
    4

Malesef yüksek sağlık kurulu düşüdüğü raporlar için herangi bir gerekçe yazmıyor ,şu teşhis yanlıştır çünkü doğrusu böyledir diye bir acıklama sunmuyor.
    Neden alt extremite rahatsızlıklarında yürüyüş bozukluğunu tablosunu şart koşuyo bilen yok
    Şimdi yüksek sağlık kurulunun şart koştuğu tablodan bir örne veiryim
    tablo 3.4 e .Hasta tek baston veya koltuk değneğini sürekli kullanmak zorundadır. 24
    f. Hasta tek baston veya koltuk değneğinin yanında kısa bacak breysini kullanmak zorundadır 36
    Bu iki değerlendirme arasındaki kıstas neye göre belirlenir? ve aradaki 12 puanlık fark nereye uctu aradaki puan farkına giren hiçbir özürlü birey yokmudur yeryüxzünde
    Yani bir kişi bu tabloya göre %30 alamazmı
    Nedense işitme ve görme bozukluklarına verilen raporlarda efendim kişi gözlük kullanır veya işitme cihazı kullanır gibi maddeler yokta alt extremite rahatsızlıklarında var
    İşitme ve duyma kusurlarındaki ölçümler sonucu tayin ediyorda alt extremitede kısalık zayıflık fleksiyon vs ölçümler sonucu niye tayin edemiyor tümdengelim yöntemi burda niye es geciliyor
    Bugüne bugün çift koltuk değneği kullanacak bir kişi bile cihazsız dolaşabilmesi o kişinin tamamen kendi insiyatifinde olması bu haktan yararlanamaz anlamınamı gelir
    Tablo 3.4 uygulaması dolaylı olarak diğer alt extremite özür oranlarını gecersiz kılmakla beraber
    yürülükteki cetvelde bu tablonun tek değerlendirme yöntemi olduğuna dair hiçbir ifade yok

Kısa ve net olarak alt extremite özrü olan kişilerin tüm teknik ayrıntıları kısalık zyıflık fleksiyon vs ölçümleri rapora yazılmalı ve bu ölçümlere göre yüksek sağlık kurulu kişinin ne cihazı kullanmasına kara vermeli,nasılki göz ve kulak sorunlarında bu yöntem kullanılıyosa aynısı alt extremitelerdede kullanılmalı
    Yoksa kişi doktorla başbaşa bırakılmamalı 10 metrekare odada 10 kişini içnde hadi koçum aslanım yürü bakim şöyle bi görim tarzı muayeneler daha cok kişinin canını yakacak

Üye
    LAYNO Avatarı

Son Giriş
    12.03-2017
    Saat
    15:56
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

çok haklısın kardeşim ama napalım türkiye!! burası benim bu ikinci maluliiyet başvurum.. ilki %60 kayıp yok diye geldi durum bildirir de de böyle yazmışlardı(hafif orta yürüyüş bozukluğu) şimdi ise hastalık ilerledi!! durum bildirirde de yukarda söylediklerimi yazdılar!! yukarda yazdıklarıma göre sence şansım var mı?

Üye
    MESTAN Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    içinizden biri
    Alınan Beğeniler
    16
    Verilen Beğeniler
    4

Arkadaşlar bu başlığa raporun sonucunu yazmayı ihmal etmişim
    Evet yüksek sağlık kurulu tablo 3.1 değerlendirmesine göre değerlendirilen raporumu önce biz kişinin özür durumunu anlamadık gerekçesi tablo 3.4 değerlendirmesi adı altında ek belge istedi ve daha sonra sonuç olarak bu istediği tablo 3.4 değerlendirmesine göre raporumu el çabukluğu ile %43 den % 36 ya düşürmeyi başardı
    Bu konuda şunu söylemek istiyorum
    1.Tablo 3.4 ün kişinin özür oranı belirlenmesinde tek kriter olduğu cetvelin neresinde yazıyo
    2.Cetvelde de yazdığı gibi tablo 3.4 sadece yardımcı cihaz kullanan kişiler için gecerli değilmi öteki tablolar neden var?
    3.Tablo 3.4 tek geçerli kriter ise kısalık -zayıflık cetveli neden var?
    Herşeyden öte madem tek geçerli olan tablo bu kişinin muayene olmasına bile gerek yok bence doktorun hastayı 10 adım yürütmesi yeterli cihaz varmı yokmu iş bitti
    Bumu bütün olayy.

Cetveldeki şu ibareden tablo 3.4 ün geçerli tek yöntem olduğu yorumu çıkarmı ve bazı durumlarda 2-3 yöntemin kombinasyonu gerekebilir denmiş fakat bu bazı durumlar açıklanmamış bu bazı durumları kim belirliyecek hastanemi merkez sağlık kurulumu?

Genellikle spesifik bozukluklar için sadece bir değerlendirme yöntemi kullanılır.- Ancak bazı durumlarda iki veya üç yöntemin kombinasyonu gerekebilir.- Tablo 3.1.’de bu değerlendirme yöntemlerinden hangilerinin kombine edilebileceği gösterilmektedir. (+) işaretli olan kutucukların kesiştiği değerlendirme yöntemleri kombine edilir.

Üye
    REKLİ Avatarı

Gerçek Adı
    ilker
    Son Giriş
    05.11-2017
    Saat
    21:57
    Yaşadığı Yer
    osmaniye
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bir adam yürüyorsa vergi indirimi alabilirmi alamazmı kardeşim bunu dile getirsinler bizde ugraşmayalım olan taployu uygulamıyolarki yürüyen adam alamazmı soruyorum ben artık pes edecem cünkü işimden bile olacagım hakkım olanı vermiyolarki allah hiç kimsenin hakkını yerde koymaz elbet bu haksızlıga bir son verilecekdir haklısın ama hakkını alamıyosun

Üye
    faruk34 Avatarı

Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    22:08
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    3

Ben tablo 4.1 göre 2. derece yürüyüş bozukluğu eski yönetmeliğe göre %19 yeni yönetmelikte oran artmış %40 .Sizdeki rahatsızlık nedirki 3,1 göre değerlendiriliyor, kas sinir sistemi ile ilgili değil sanırım .Bu maddeler birbirine cok yakın karıştırılıyor.

Üye
    REKLİ Avatarı

Gerçek Adı
    ilker
    Son Giriş
    05.11-2017
    Saat
    21:57
    Yaşadığı Yer
    osmaniye
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    kas sinir sistemi ile ilgili kardeşim her iki ayagımdada zayıflık ve güçsüzlük var oturdum yerden kalkamıyorum

Sayfa 4 / 4 İlkİlk 1234