Toplam 10 mesajın 1-10 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    bullish Avatarı

Son Giriş
    11.08-2017
    Saat
    15:22
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    merhaba arkadaşlar. aranıza yeni katıldım ve sürekli yazılanları okuyorum.okudukça da kafam karışıyor.
    ben 1998 de ssk girişi yaptım. 2000'de de %40 işitme engelli olarak rapor aldım. 2006 3. ayında vergi indirimi için başvuru yaptım ve kabul edildi.
    O zamandan beri bir şirkette engelli olarak çalışıyorum. emeklilik haklarımda bir sorunum yok değil mi? engelli olarak emekli olabiliyor muyum?

Üye
    ALİ57 Avatarı

Gerçek Adı
    ALİ
    Son Giriş
    13.12-2017
    Saat
    10:35
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    2

vergi indirimi raborun varsa ve %40 üzeri ise olursun

Üye
    bullish Avatarı

Son Giriş
    11.08-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

vergi indirimi raporu değil özürlü kimliği için rapor almıştım. iett'den de ücretsiz seyahat kartı, işe girdikten sonra da aynı raporla vergi indirimini aldım.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:14
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    951
    Verilen Beğeniler
    1.237

Bir kez defterdarlığa sakatlık indirimi için başvurup bu hakkı elde etmişseniz, erken emeklilik hakkınız da bakidir.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    bullish Avatarı

Son Giriş
    11.08-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

cevabınız için teşekkür ederim bülent abi. yalnız aşağıda yazılanlar bizi etkilemiyor değilmi?

''Yazımızın önceki bölümlerinde de belirtildiği üzere; sakatlık nedeniyle erken emekliliğin tek şartının şu anki şekliyle sadece Gelir Vergisi Kanunu'nun 31. maddesinin 2. bendine vergi indirimi amacıyla düzenlenen sakatlık indirimine bağlanmış olması uygulamada bir çok önemli problemi de beraberinde getirmektedir.

Bu problemlerin önünde geçilebilmesi için ilgili Sosyal Güvenlik Mevzuatlarında (SSK Kanunu, Emekli Sandığı Kanunu vb.) kısa sürede değişikliğe gidilerek sakatlık nedeniyle vergi indirimi ile sakatlık nedeniyle erken emeklilik kıstasları birbirinden ayrılarak, erken emeklilik için aranan iş gücü kaybı oranları yeniden belirlenmelidir.''

(www.alomaliye.com)

Üye
    Mehmet Faruk Avatarı

Gerçek Adı
    Mehmet
    Son Giriş
    04.11-2017
    Saat
    15:11
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bülent Bey merhaba, Yazılarınızı ve çabanızı çok takdir ediyorum. Bize bilginiz ile öncülük etmeniz çok güzel. Çünkü bizlerde yetersiz bilgilerle konuştuğumuzda bir birimizin kafasını karıştırabiliyoruz.

Ben bullish'in yaşadığı durumu hemen hemen yaşıyorum. % 40 raporum var 2005'de aldım. (Raporum süreklidir. ) 2006 2 ayında da defterdarlıktan vergi indirim yazımı aldım.
    Temmuz 2006'da çıkarılan adaletsiz ve insafsız yönetmelik kafamı o kadar çok karıştırdıki emin olun psikolik olarak iyi değilim. ben bu bilgiler ışığında özürlü emeklilik kriterlerini ( 18 yıl 4080 gün ) tamamladığımda benden bir daha rapor isteyecekler mi , yoksa dediğiniz gibi bir kere defterdarlıktan vergi inidirim yazısı almak yeterli mi. ?
    Çünkü benim de diğer arkadaşlar gibi rapor oranımı düşürme ihtimalleri var.

Bu konudaki engin bilginizden yararlanmak isterim.

Saygılar

Üye
    Mehmet Faruk Avatarı

Gerçek Adı
    Mehmet
    Son Giriş
    04.11-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bülent Bey merhaba,

Maliye Bakanlığı-Gelirler idaresi başkanlığı'dan işyerimin bağlı olduğu Kocaeli vergi diresi başkanlığı Derince vergi dairesine ilgili form geldi ve dediğiniz gibi aldığım % 40 raporu kabul ettiklerine dair yazı var.Bahsettiğim Bu evrak vergi indirimi için yeterlimidir ?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:14
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    951
    Verilen Beğeniler
    1.237

Dediğim gibi, bir kez defterdarlığa başvurup sakatlık indirimi hakkı elde edince, bu hak otomatik olarak erken emeklilik hakkını da sağlamış oluyor.
    Emekli olurken yeni rapor talep edilmesi mümkün değil.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    bullish Avatarı

Son Giriş
    11.08-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

cevabın için teşekkrler bülent abi sağol.

Üye
    Mehmet Faruk Avatarı

Gerçek Adı
    Mehmet
    Son Giriş
    04.11-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Bülent Bey cevabınız için teşekkürler

Bunu sormamdaki amaç emeliliği gelmiş,BAŞVURMUŞ ama hastaneye sevk edilen arkadaşların yazılarını okumam.