Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12
Toplam 27 mesajın 16-27 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    hasan302 Avatarı

Gerçek Adı
    hasan
    Son Giriş
    14.04-2015
    Saat
    20:51
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    selam buzlucay bel fıtığından %1 bile alamassın bunu aklından sil ben boyun fıtığı amaliyatı oldum sağlığıma kavuştum belfıtığıda aynı amaliyat ol kurul yani böyle önemsiz şeyleri icin sağlık kurulu rapor vermez tedavisi olan hastalık

Üye
    anakin Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan
    Son Giriş
    10.04-2017
    Saat
    14:05
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Ezbere yorum yapmayalım.Aşağıda yeralan tabloda disk hernisi ibaresi fıtık anlamındadır.Önemsiz dediğiniz boyun fıtığı tedavi edilmez ve sinir köküne bası olursa kök ölür ve felçle sonuçlanır.

Tablo 1.2- Servikal omurganın özürlülük oranları (yaralanma modeli).

I: Klinik bulgu yoktur, nörolojik kayıp, yapısal bozukluk ve kırık yoktur: % 0

II: Öykü ve muayene bulguları spesifik travma veya hastalık ile ilişkilidir; belirgin adale spazmı vardır, omurganın hareket genişliği asimetrik olarak azalmıştır veya radiküler ağrı var ancak objektif bulgu yoktur, yapısal bütünlükte bozulma yoktur Veya Hastada klinik olarak belirgin radikülopati ve görüntüleme tetkiklerinde aynı seviye ve tarafta herniye disk vardır ancak konservatif tedavi ile düzelmiştir Veya Kırıklar: (1) bir vertebrada %25’den az vertebra kompresyonu (2) dislokasyon olmaksızın posterior eleman kırığı (3) vertebra cisminde kırık olmaksızın yer değiştiren spinöz veya transvers proses kırığı vardır:% 8

III: Belirgin radikülopati bulguları vardır; dermatomal dağılımda ağrı, duyu kaybı, refleks kaybı, kuvvet kaybı, unilateral atrofi vardır; bulgular elektrodiagnostik testler ile gösterilmiştir Veya Klinik radikülopati bulguları ile uyumlu, görüntüleme teknikleri ile gösterilmiş, aynı seviye ve aynı tarafta disk hernisi veya cerrahi ile düzelen radikülopati öyküsü vardır Veya Kırıklar: (1) bir vertebra cisminde %25-50 arası kompresyon kırığı, (2) spinal kanalı etkileyen posterior eleman kırığı. Her durumda da kırık yapısal bütünlüğü bozmadan iyileşir:% 18

IV: Hareket segmentinin bütünlüğünde bozulma veya bilateral veya çok seviyeli radikülopati; hareket segmentinin bütünlüğünde bozulma, fleksiyon-ekstansiyon grafilerinde 2 komşu vertebrada öne-arkaya 3,5mm’den fazla hareket olması veya açısal hareketin 11 dereceden fazla olması; bir hareket segmentinde gelişimsel füzyon veya cerrahi artrodeze bağlı tam veya tama yakın hareket kaybı olması. Hareket segmentinin bütünlüğü ile ilgili bulgular varsa kategori III’deki radikülopati bulguları aranmaz Veya Kırıklar: (1) nörolojik bulgu olmaksızın vertebrada % 50’den fazla kompresyon:% 28

V: Üst ekstremitede yardımcı cihaz gerektirecek ciddi fonksiyon kaybı; tek seviyede total nörolojik kayıp veya çok seviyede ciddi nörolojik fonksiyon kaybı vardır Veya
    Kırıklar; spinal kanalda yapısal bozukluk ile birlikte üst ekstremitelerde ciddi motor ve duyu kaybı vardır:% 38

Üye
    huku Avatarı

Son Giriş
    15.09-2013
    Saat
    17:05
    Yaşadığı Yer
    KOCAELİ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Evet Hasan Bey haklı.

Bende rapor alırken durumum II. kategoriye girdiği için % 8 almıştım.
    Ancak doktor tedavi olup/başlama gibi sorular soruyor eğer tedaviye başladıysanız oran vermeyebilir ancak rapor oranı alıp onaylandıktan sonra tedaviye başlayın.

Üye
    anakin Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan
    Son Giriş
    10.04-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Huku selam, tabloya göre tedavi olup olmama veya hangi tedaviyle düzeldiği oran alınmamasına neden olmuyor.Aradaki fark şu : Eğer konservatif tedavi yani cerrahi harici fizik tedavi yoluyla tedavi yapılmışsa 2.grupta, cerrahi tedaviyle düzelebilenler ise 3.kısma giriyor.Benim araştırdığım kadarıyla fıtıklar aslında tamamen düzeltilemiyor.Sadece daha ileri seviyede şikayetlerin oluşmaması ve konforun artması sağlanıyor.Çünkü omurgadaki deformasyon yaşa bağlı olarak kaçınılmaz bir sonuç.Bu nedenle de sürekli rapor veriliyor benim anladığım kadarıyla.Ki bunun canlı örneği sensin

Üye
    huku Avatarı

Son Giriş
    15.09-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    KOCAELİ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Hasan bey araştırmanız doğrudur.
    Bazı tür hastalıkarda duyduğum kadarıyla tedavi olunca (örn. göz-böbrek) rapor oranları değişiyor onun için bilgi amaçlı yazmıştım.
    Benim rapor aşamasında doktor tedavi olup olmadığımı sorduğunda tereddütte kalmıştım. Onun içindir ki rapor oranları kesinleştikten sonra tedaviyi önerdim. Yaşa ve mesleğe bağlı defermasyon doğrudur.
    Gençken aldırış ve dikkat etmeden kaldırdığımız ağırlıklar bu yaşlarda fıtık başlangıcı olarak karşimıza çıkıyor sanırım.

Üye
    anakin Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan
    Son Giriş
    10.04-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Huku sen fıtık için tedavi olmadığını mı söylemiştin? Ben karaciğerle ilgili endoskopiyi bekliyordum.Çünkü 31 mayısa gün verdiler.Dolayısıyla bu aydan önce rapor almam mümkün değil.Aynı dönemde boyun fıtıklarım içinde raporumu değerlendirmeye aldırıcam.Bu durumda senin önerin ameliyatımı rapordan sonraya bırakmam değil mi?

Senden sinir testi istemişler miydi?

Eğer boyun fıtığından da oran alırsam, diğer doktor ne kadar adilik yaparsa yapsın %40'ı bulabilirim sanırım..

Üye
    huku Avatarı

Son Giriş
    15.09-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    KOCAELİ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Hasan Bey,
    Doğrudur..Sanırım tedavi için 1-2 ay geçikme fazla sorun teşkil etmez kanaatindeyim.

Rapor esnasında tedaviye oranda bir değişme olabilir varsayımınla tedavi olmadım ama yakın zamanda tedaviye başlayacağım.

Ben bel ağrısı olduğundan rapordan 3 ay kadar önce MR çektirmiştim . Bu MR da fıtık başlangıcı gözükmüştü ve rapor almaya gittiğimde doktora bu MR ı gösterdim, okudu , bana tedaviye başlayıp başlamadığımı sordu başlamadım deyince % 8 yazdı ama bir an önce tedaviye de başla diye söyledi.

Sinir testi istenmedi ama MR raporunda (sinirlere binme) gibi tabirler vardı

Üye
    anakin Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan
    Son Giriş
    10.04-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Anladım.Çok sağol bilgilendirmen için.Benim şuana kadar aldığım görüşler cerrahinin kaçınılmaz olduğu şeklinde.Çünkü 2 adet fıtığım patlamış ve omurilik basısı yapıyor.Her ikisi için mikro cerrahi öneriliyor.Sanırım cerrahi gerekmesi sebebiyle 3.kategöriye giriyorum.% 18 verilir diye tahmin ediyorum.Herhangi bir soruna karşı maddi kanıt olarak kendi raporunu kişisel bilgilerin kapalı benimle paylaşman mümkün olur mu? Çünkü bu hastaneye nedense güven duymuyorum..

Üye
    anakin Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan
    Son Giriş
    10.04-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Yeni rapor sürecini tamamladım.Şimdi sonucu bekliyorum zira bana oranları göstermediler.Tek görebildiğim karaciğer için %30 oran verdikleriydi.Eğer tahmin ettiğim gibi fıtıklar için %18 alırsam bu iş artık nihayete erecek.Eğer farklı bir değer gelirse kesin itiraz edicem.Çünkü boynumdaki sorunun oranı karaciğer kadar yoruma açık değil.Esasında yanlışlık olsa bile Ankaranın da düzeltmesi gerekir.Şimdilik hayırlısı olsun diyorum..

Üye
    yakamoz2106 Avatarı

Son Giriş
    25.06-2014
    Saat
    22:42
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

selamlar,
    bir sorum olacak: % 70 raporla kaçıncı derece olmuş oluyorum acaba ? bugün bana gelen maaş bordromda 228 engelli indirimi diye bişey vardı ve ne olduğunu anlamış değilim , konu hakkında bilgisi olan varsa bilgilendirebilir mi ? şimdiden teşekkür ederim...

Üye
    anakin Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan
    Son Giriş
    10.04-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

(Çalışma gücünün %80'inden fazlasını (%80 dahil) kaybeden birinci derece sakat,
    Çalışma gücünün %60'ından fazlasını (%60 dahil) kaybeden ikinci derece sakat,
    Çalışma gücünün %40'ından fazlasını (%40 dahil) kaybeden üçüncü derece sakat sayılır.)
    (GVK. Md. 31/2)

Üye
    yakamoz2106 Avatarı

Son Giriş
    25.06-2014
    Saat
    22:42
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Teşekkürler Hasan bey, bu tabloya göre 2. dereceyim anladım , peki 228 olarak görünen ücret nedir engelli indirimi başlığı karşısına yazılmış, 2. derece isem 380 olarak yazması gerekmez mi?Aldığımız maaşa göremi değişiyor, bu ay raporlu olmam dolayısıyla kesinti vardı bu ay yatan maaşa göremi vergi indirimi uygulanmıştır? net - brüt olarak mı yani?asgari geçim indiriminde de 50.16 görünüyor , (1 çocuk annesiyim ben)... nasıl hesaplanıyor anlamadım gitti?

Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12