Toplam 9 mesajın 1-9 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    birdbooks Avatarı

Son Giriş
    04.03-2016
    Saat
    10:56
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Arkadaşlar merhaba,

2003 yılından beri depresyon tedavisi görmekteyim. Geçtiğimiz ay bana bipolar tanısı kondu.
    Her gelen krizim bir öncekinden daha ağır oluyor. Şu anda aşırı depresif dönemdeyim. Çok ağır ilaçlar kullanıyorum.
    iş yerimde sorun olmasın kayıtlara girmesin diye özel doktora gidiyorum. Bu nedenle elimde herhangi bir durum bildirir bişey yok.

Ben vergi indirimine nasıl başvurabilirim. Tanıdık olmadan olmayacak gibi bana yardımcı olur musunuz?

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    20:33
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Bunu işyerinin haberi olmadan yapamazsınız.
    Vergi dairesine başvuruda o işyerinde çalıştığınıza dair belge almak zorundasınız ve süreç sonuçlandığında işvereninize hitaben yazılmış vergi indirimi yazınız işyerine gelecektir.

Üye
    Suvarim Avatarı

Gerçek Adı
    Mehmet Seref
    Son Giriş
    23.11-2017
    Saat
    16:37
    Yaşadığı Yer
    Adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Eğer işyerinin haberi olmasını istemiyorsan işyeri büyük bir firma değilse küçükse yanı sadece birkaç elemandan oluşuyorsa ; İşyerinde çalıştığına dair bir evrak düzenle bas kaşeyi at imzayı götür teslim et , nasıl olsa imza sirküsü ya da imza beyannamesi istemiyorlar... Vergi İndirimide doğal olarak işyeri adresıne gelecegı için ortalama 1,5- 2 ayda gelen postayıda sen kendı elınle teslım alırsan hıcbır sıkıntı yasamazsın ve kımsenınde haberı olmaz. İşyerin buyuk degılse pek fazla riski yok...

Üye
    dokuzparmak ontanedir Avatarı

Gerçek Adı
    Gökhan
    Son Giriş
    16.12-2017
    Saat
    17:44
    Yaşadığı Yer
    ESKİŞEHİR
    Alınan Beğeniler
    16
    Verilen Beğeniler
    3

Benim anlamadığım şey, vergi indirimi yapacak olan kurum çalıştığın kurum, yani senin bordron üzerinden işlem yapacaklar. Kuruluşun SMMM'sinin, gelen yazıya göre işlem yapması gerekecek. Haberi olmadan nasıl indirimden yararlanıp, tahsilat yapmayı düşünüyorsunuz pek anlamadım. İndirimler devlete ödenen sigorta payı ve gelir vergisi üzerinden yapılıyor. Devlete sizin adınıza ödemeleri gereken meblağ üzerinden gerekli indirimi yapıp, sizin maaşınıza imza karşılığı yansıtmaları lazım.

Yani istediğin kadar uğraş, haberleri olmasın de ama haberleri olacak ki, ödemeni yapacaklar.

Senin raporun nedeniyle seni işten çıkartacaklarını düşünürsen, açarsın iş mahkemesine davanı, kazanırsın işe dönüşü mücbir sebep olmadan seni işten atamazlar zaten. çekincelerin nedir anlayabilmiş değilim.

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Anladığım kadarıyla arkadaşın vergi indirimi olarak maaşına yansıyacak tutarda gözü yok, vergi indirimini sadece erken emeklilik için almak istiyor. Aksi halde zaten bilinmemesinin imkanı yok.

Üye
    birdbooks Avatarı

Son Giriş
    04.03-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba arkadaşlar
    Cevap veren herkese teşekkür ederim.
    Evet gerçekten vergi indirimi olarak maaşa yansıyacak tutarda gözüm yok
    Işyerinin haberi olursa çok büyük sorun yaşarım ben.
    Bişey daha sormak istiyorum bilen arkadaşlar varsa yardımcı olurlarsa sevinirim
    Şimdi,
    2 farklı iş yerinde sigortalı gözükebiliyor muyuz.?
    Forumu okurken bir arkadaşın farklı apartmanlarda kapıcı olarak sigortasının yatırıldığı vardı onu okudum. Ama ay bazında n olursa olsun 30 gün gözüküyor diye belirtmiş (@oturanboga Yanıt vermiş)

Ben ikinci bir iş yerinde sigorta Başlangıcı yapsam mesela tanıdık bir arkadaşın yanında.. Ondan yazı alıp vergi dairesine vergi indirimi için başvursam olur mu?
    Böylelikle gerçek iş yerimin haberi olmaz gibi geldi

Cevaplarınızı bekler selam ederim

Üye
    dokuzparmak ontanedir Avatarı

Gerçek Adı
    Gökhan
    Son Giriş
    16.12-2017
    Saat
    17:44
    Yaşadığı Yer
    ESKİŞEHİR
    Alınan Beğeniler
    16
    Verilen Beğeniler
    3

Teknik olarak, prime esas kazançlarda sigorta tekliği esastır ama bu esaslığın kapsamı sigortalı kişi, bağkurluysa bildirim yapmasına gerek yoktur diye tanımlanabilir.

Bu teklik ilkesi SSK priminde farklı işlem görür, aynı anda iki veya daha fazla iş yerinden sigortalı olarak işlem yapabilirsiniz. Bunun tek bir faydası vardır, prim gün sayısı SGK sisteminde 30 gündür, siz 30 oradan, 30 normal iş yerinden prim bildirdiğinizde, o aya istinaden kütüğünüze sadece 30 gün süre işlenir sadece prime esas kazanç miktarı artar.

Bu imkan dahilindeyse eğer, mantık olarak ikinci iş yerinden adı geçen işlemleri yaptırabilmeniz de mümkündür gibi görünüyor. Yine de siz, evrak takibini iyi yapın, herhangi bir aksaklıkta başınız ağrıyabilir.

Saygılar

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

@dokuzparmak ontanedir arkadaşa katılıyorum.
    Prim gün sayınız 30 olur ancak prime esas kazancınız iki işyerinin prim yatırdığı kazançların toplamı olarak işlenir.
    Söylediğiniz gibi ikinci bir işyerine giriş yapıp oranın yönlendirmesi ile vergi indirimi başvurusu yapabilirsiniz.

Üye
    birdbooks Avatarı

Son Giriş
    04.03-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Çok teşekkür ederim
    Selamlar