Sayfa 1 / 6 12345 ... SonSon
Toplam 82 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    WebCODER Avatarı

Son Giriş
    04.11-2015
    Saat
    12:03
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba,

2008 yılında xx hastaneden %40 rapor almıştım, maliye bunu %36 düşürdü. 2012 yılında defterdarlığa gidip tekrar sevk istedim bu seferde xx farklı bir hastaneden hastalıklarımda artış olduğu halde %38 rapor verildi, maliye ise %35 olarak değerlendirmiş.

1 ay önce İl Sağlık Müdürlüğüne her iki raporum için itiraz ettim. Beni xx Hakem Hastanesine sevk ettiler. 2012 den bu yana hem şikayetlerimde hemde rahatsızlıklarımın sayısında artış oldu. Ankilozan Spondilit %38 + Parmaklarımdan %35 + Bel ağrısından (LOMBER MR sonucuna bakarak) %8 rapor yazıldı. Son olarakta Tip 2 diyabet (insilün direnci) hastalığım var. Tip 2 diyabet için dahiliyeye görüneceğim. Ailemde diyabet hastası var (kardeşim - gizli şeker) + (babam - tip1 diyabet) + (halam - gizli şeker). Glifor 1000mg sabah ve akşam 1' er tablet alıyorum. Aç karnına 105-124 arası değişken sonuçlar çıkıyor. Sanırım tip 2 diyabet hastalığının özür oranı %20' miş. Bana %' de kaç oran verilir. %20 olarak verilirse normal toplama işlemi ile 38+35+8+20=98 yapıyor. Balthazar hesaplamasına göre % kaç oran verirlir?

Göğüs Hastalıkları SFT testi istedi. Sonuçlar aşağıdaki gibidir. Oran verilirmi bilmiyorum.

1. yapılan
    Parameter Pred Test %Pred
    FVC L 4.61 3.27 70.9
    FEV 1 L 3.86 2.45 63.5
    FEV1 /FVC % 83.33 74.88 89.9
    PEF L/M 532.02 303.60 57.1
    PEF 25-75 L/S 4.16 1.96 47.0
    FIVC L 4.62 3.20 69.3
    IVC L 4.61 - -

INTERPRETATION : Mild restriction.

2. yapılan
    FVC L 4.61 3.45 74.8
    FEV 1 L 3.86 2.56 66.5
    FEV1 /FVC % 83.33 74.29 89.2
    PEF L/M 532.02 345.40 64.9
    PEF 25-75 L/S 4.16 2.13 51.1
    FIVC L 4.62 3.15 68.1
    IVC L 4.61 - -

Doğum Tarihi: 1983
    Hizmete Başlama Tarihi: 20/12/1995 (12 yaşındaydım.ssk var.)
    Toplam Hizmet Süresi: 4899
    Toplam Odeme: 140,000.00

Öğrenmek istediklerim.

1- Hakem hastenesinden alınan raporu maliye bozabilir mi? Bozabilir ise % kaç oran verilir?
    2- Bu oranlar ile vergi indiriminden yararlanabilirmiyim?
    3- Vergi indiriminden yararlanabilirsem ne zaman emekli olabilirim?
    4- Emekli maaşım ne kadar olur?
    5- Normal emekli maaşı ile vergi indirimi aldıktan sonra olunan emekli maaşı arasında fark var mı?
    6- ÖTV den ve MTV den yararlanabilirmiyim? (Daha önce B sınıfı ehliyetim var. Rahatsızlıklarım daha sonradan gelişti.)
    7- Psikiyatri bölümünde 7 aydır F32.8 Depresif epizodlar, F41.2 karışık anksiyete ve depresif bozukluk tedavisi görüyorum. Cipralex 10mg ve Desyrel 100mg kullanıyorum. Hakem hastanesindeki psikiyatri bolumu tedavisi devam ediyor diye yazdi. Diğer hastalıklarım kalıcı tedavi ile duzelemiyor, psikiyatri rapora oran yazmadigi icin raporum geçerlilik süresinde değişiklilik olur mu? Buna istinaden verilecek raporun süresi ile ilgili bir kısıtlama olurmu? 1 yıl sonra kontrole çağrılırmıyım. Yada raporu süreli mi süresiz mi verirler?

Yardımlarınız ve paylaşımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla.
    Konu WebCODER tarafından değiştirilmiştir (03.04-2015 Saat 14:35 ). Gerekçe: ekleme yapılmıstır.

Üye
    algaNihat Avatarı

Gerçek Adı
    nihat
    Son Giriş
    18.10-2017
    Saat
    20:29
    Yaşadığı Yer
    trabzon
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

Slm WebCODER kardeş, sorduklarına işe giriş tarihinden başlayalım, 12 yaşında işe başlamış olman prim günü olarak avantaş sağlasada, süre bakımından dezavantaja dönüşebiliyor. çünkü, SGK başlangıç olarak18 yaşını baz alır.

Erken emekli olabilmen için 18 yaşından soraki prim günlerin yetiyor olması yanında, birde işe başladığını günle emekliliğe başvuracağın tarih arasında 18 yıl süre geçmiş olması gerek.

Saydığın rahatsızlıklarına gelince bahsi geçen rahatsızlıkların rapor alabilecek derecede hasr görmüş olması lazım bunada ancak doktorlar karar verebilir, şayet burda yazmış olduğun rahatsızlıkların mevcutsa geçmişi sıfırla en yakın zamanda tekrar rapor almayı dene yeterli %'de alabilirsen rahatlıkla vergi indirimi alır emeklilik süren dolduğunda rahatlıkla emekli olursun. artık eskisi gibi raporunun %'desini düşüremeyecekler çünkü, buna dair alınmış mahkeme kararları var.

kardeş diğer sorularını pas geçiyorum çünkü onları konuşmanın zamanı erken daha hayli zamanın var.

Üye
    Mr.No Avatarı

Gerçek Adı
    Erol Taş
    Son Giriş
    17.11-2017
    Saat
    10:05
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Balthazard toplamı %70 yapıyor. Maliye düşürürse dava açarsınız;Kazanılmış örnek davalar var. Örnek dava alır ve hakime sunarsınız; sonuçta kazanırsınız.

%70 olarak maliyeden onaylanırsa vergi indirimi zaten hak etmiş olursunuz.

Diğer Soruyu algaNihat kardeşimiz cevaplamış

Normal emeklilik ile pek fark yok. Yatan primler önemli asgari ücretten yatmış ise düşük emekli maaşı alırsınız. Yüksek maaştan yatmış ise yüksek maaş alırsınız.

ÖTV MTV bilemeyeceğim, buradan cevaplanmaz zati biz doktor değiliz: doktor raporunda ÖTV MTv değerlendirilir yazısı var ise eyvallah alırsınız. yok ise yapacak yok.

Üye
    WebCODER Avatarı

Son Giriş
    04.11-2015
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@algaNihat; cevap icin tesekkur ederim. Şuan surece sıfırdan başladım.
    @Mr.No; sizede cevap için tesekkur ederim.

Üye
    emre5555 Avatarı

Son Giriş
    08.07-2015
    Saat
    15:30
    Yaşadığı Yer
    tekirdağ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bende gözlerimde sorun vardı hastane ℅45 verdi ankara ℅22 ye düşürdü tekirdağ il sağlık müdürlüğüne itaraz ettim ve yazı geldi tekirdağ devlet hastanesine gitmem gerekirmiş
    Hakem hastanesinin verdiği oranı ankara düşürürmü bilgisi olan varmı?

Üye
    Mr.No Avatarı

Gerçek Adı
    Erol Taş
    Son Giriş
    17.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

prodesür gereği alınan rapor düşürülürse
    1. İl Sağlık Müdürlüğüne itiraz edilir
    2. İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yeniden tespit için hakem hastaneye gönderilir
    3. sonuç: hakem hastanenin verdiği oran kesindir. Hakem Hastane oranından daha altına düşürülmez...
    4. Yinede oran düşürülür yada Hakem hastaneden verilen oran az gelirse
    5. Yapacak birşey kalmaz: Bu yolda sonuç almak için mahkemeye gitmektir. Mahkemede savcı olur hakim olur ; hastalık ve sakatlık oranlarını bilmezler, anlamazlar. Sizi seçtikleri hastaneye yollarlar; sonuç itibari ile verilen oran kesindir.

Üye
    emre5555 Avatarı

Son Giriş
    08.07-2015
    Saat
    15:30
    Yaşadığı Yer
    tekirdağ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

İl sağlık müdürlüğü tekirdağ devlet hastanesine diye yazı gönderdi 6 mayısta gitcem acaba orda sonuç belli olurmu yoksa başka hasteneye sevk olurmu?

Üye
    WebCODER Avatarı

Son Giriş
    04.11-2015
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: emre5555 Mesajı Gör
    İl sağlık müdürlüğü tekirdağ devlet hastanesine diye yazı gönderdi 6 mayısta gitcem acaba orda sonuç belli olurmu yoksa başka hasteneye sevk olurmu?
    Araştırmalarıma, forumdaki değerli arkadaşların ve @Mr.No arkadaşımızın yazısına istinaden İl sağlık müdürlüğünün yönlendirmiş olduğu hakem hastanenin vermiş olduğu rapor kesindir ve bozulamaz. Ama ülkemizin şartlarında her şey olabilir yani oran düşürülürse bu sefer de mahkeme yolu ile hakkımızı arayacağız. Mahkeme tekrar bizi hastaneye sevk edecek ve alınan oran üzerinden savcı/hakim in verdiği karar kesin sayılacak. umarım yardımcı olmuşuzdur.

Sayın @Mr.No; ilk mesajıma aşağıdaki gibi bir ekleme yaptım. Buna istinaden verilecek raporun süresi ile ilgili bir kısıtlama olurmu? 1 yıl sonra kontrole çağrılırmıyım. Yada raporu süreli mi süresiz mi verirler? Bu konuda bilginiz var mı?

"Psikiyatri bölümünde 7 aydır F32.8 Depresif epizodlar, F41.2 karışık anksiyete ve depresif bozukluk tedavisi görüyorum. Cipralex 10mg ve Desyrel 100mg kullanıyorum. Hakem hastanesindeki psikiyatri bolumu tedavisi devam ediyor diye yazdi. Diğer hastalıklarım kalıcı tedavi ile duzelemiyor, psikiyatri rapora oran yazmadigi icin raporum geçerlilik süresinde değişiklilik olur mu? (Sureli/Süresiz)"

Üye
    Mr.No Avatarı

Gerçek Adı
    Erol Taş
    Son Giriş
    17.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

neden 6 mayıs beklemiyorsunuz? birşeyler yazarsam moralını yanlış yere bozabilirim.

Yinede cevaplayayım: Başka hastaneye ellerinde makina veya ekipman yok ise gönderebilir. Ki bu küçük ihtimal. Mesela atıyorum emar bozuk ise gönderir ki bunu sanmıyorum.

Üye
    toprak1453 Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    1

@WebCODER

Psikiyatri doktorunun bu şekilde belirtmesi kuvvetle muhtemel raporunuzu süreli hale getirecektir. Oranınızın düşük olacağı kanaatini taşıyorum. Velevki istediğiniz seviyede olsa bile yine de süreli olacağını düşünüyorum. Ben Pankolit hastalığından %50 sürekli rapor aldım.ancak kullandığım ilaçlar gözümde geçici katarakta sebep olunca muayene sonucunda göz doktoru kontrole gelecek şerhi düşünce benim %50 sürekli raporum döndü 2 yıl süreliye. Sinirden öldüm. Göz doktorunun yanına gittim durumu anlattım, şerhi sildi ve parafladı durumu öyle kurtardık ve süresize dönderdik.Süreli olması işi ileriki dönem için sıkıntıya sokar, muallakta kalırsınız. Çok umutlu olmayın derim.

Üye
    Mr.No Avatarı

Gerçek Adı
    Erol Taş
    Son Giriş
    17.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

@WebCODER

Bilmiyorum doktor değilim; burada bir sürü sakatlık hastalık var hepsini kavrayamam sadece sitedeki arkadaşlara yardımcı ola ola bilgi sahibi oldum. Bir yıl süreli verir mi onu da bilmiyorum gerçekten. Listeden incelemeniz lazım..

toprak 1453 kardeş sende sağol: işte bilgi buna denir...

Üye
    WebCODER Avatarı

Son Giriş
    04.11-2015
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@toprak1453; cevap için teşekkür ederim. Fakat ben psikiyatriden oran almak istemiyorum. Diğer oranlarım bana yetiyor. Doktora durumu izah etsem bu yazıyı silebilir mi?

Üye
    toprak1453 Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    1

@WebCODER

Doktora durumu izah et. Odunun biri değilse anlayış gösterir, yardımcı olur. Psikiyatriyi işin içine hiç katma. Diğer hastalıkların kronik ise dediğin gibi istediğin sonuca ulaşma ihtimalin yüksek. Ama sana özellikle tavsiyem, diğer hastalıklarından oran verecek olan doktorlarla önceden bir görüş derim. Böyle bir sorunlu arkadaş vardı. Bu yöntemle işi düzeltti ve %60 rapor aldı.

Üye
    WebCODER Avatarı

Son Giriş
    04.11-2015
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: toprak1453 Mesajı Gör
    Doktora durumu izah et. Odunun biri değilse anlayış gösterir, yardımcı olur. Psikiyatriyi işin içine hiç katma. Diğer hastalıkların kronik ise dediğin gibi istediğin sonuca ulaşma ihtimalin yüksek. Ama sana özellikle tavsiyem, diğer hastalıklarından oran verecek olan doktorlarla önceden bir görüş derim. Böyle bir sorunlu arkadaş vardı. Bu yöntemle işi düzeltti ve %60 rapor aldı.
    Psikiyatri oran yazmadı. Diğer kalıcı hastalıklarıma doktorların yazdığı oran %81. İki doktora daha gideceğim dahiliye ve göğüs hastalıkları.
    Dahiliyeye Tip2 diabetten gideceğim. Göğüs hastalıklarına ise astımdan dolayı gideceğim. Akciğer grafiği ve SFT testi istedi. Ventolin fıs fıs kullanıyorum. İlaçları 4-5 sene önce doktor yazmıştı. Foster kullanıyordum. SGK kariılamıyor diye Ventolin veriyorlardı. Bende işten izin alamadığım için sürekli para ile alıyorum.

Sft testi sonuçları aşağıdaki gibidir. Oran yazılır mıı bilmiyorum.

1. yapılan
    FVC L 4.61 3.27 70.9
    FEV 1 L 3.86 2.45 63.5
    FEV1 /FVC % 83.33 74.88 89.9
    PEF L/M 532.02 303.60 57.1
    PEF 25-75 L/S 4.16 1.96 47.0
    FIVC L 4.62 3.20 69.3
    IVC L 4.61 - -

2. yapılan
    FVC L 4.61 3.45 74.8
    FEV 1 L 3.86 2.56 66.5
    FEV1 /FVC % 83.33 74.29 89.2
    PEF L/M 532.02 345.40 64.9
    PEF 25-75 L/S 4.16 2.13 51.1
    FIVC L 4.62 3.15 68.1
    IVC L 4.61 - -

Üye
    toprak1453 Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    1

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @WebCODER

Üzgünüm ama ben hesap işinden anlamam. Yukarıdaki oranlara göre yüzde kaç alırsınız bilemem. Bu konuda bilgili arkadaşlar var, onlar cevaplasın.

Ayrıca, psikiyatri, o heyet kağıdının üzerine kendi alanına "tedavisi devam ediyor" ifadesini yazdıysa süresiz rapor alman imkansıza yakın. O "tedavisi devam ediyor" yazısını oradan hemen kaldırtman lazım. %100'de oran alsan bile sadece bu "tedavisi devam ediyor" ibaresi oranını süreli hale getirmek için fazlasıyla yeterli.

Sayfa 1 / 6 12345 ... SonSon