Sayfa 5 / 7 İlkİlk 1234567 SonSon
Toplam 91 mesajın 61-75 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    g.kh.n Avatarı

Gerçek Adı
    Gökhan YILDIRIM
    Son Giriş
    15.07-2017
    Saat
    15:32
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    @Ufukalp

Ufuk abi ilgin için çok teşekkür ederim. İlk işe giriş tarihim temmuz 2007 şuan ki çalıştığım yerde başlangıç tarihim ise mart 2015. Şuan sgk sitesinde 1600 küsür gün prim görünüyor. Bir güzel haber paylaşmak istiyorum. Biraz önce Ankarayı aradım ve %40 olarak vergi indirimim onaylandığı söylendi.

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:05
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

@g.kh.n
    İyi o zaman, sigorta girişiniz 2008 öncesi olduğundan vergi indirimi ile emekli olacaksınız ve gözünüz aydın vergi indiriminiz onaylanmış.

Üye
    g.kh.n Avatarı

Gerçek Adı
    Gökhan YILDIRIM
    Son Giriş
    15.07-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

@Ufukalp

Teşekkürler. Bu engelliler için emeklilik şartları tablosuna göre 2008 yılına tabi olacağım. 2008 yılından sonra sigorta girişleri için yeni düzenleme ile bağlanma oranları azalıyormuş sanırım. Benim 2008 öncesi olması ekstra bir avantaj sağlıyor mu ? Bu arada bana etmiş olduğunuz yardımlar için size çok teşekkür ederim. Sorularıma cevap verip beni aydınlatıyorsunuz.

Üye
    ALİRİZA Avatarı

Son Giriş
    02.11-2016
    Saat
    14:53
    Yaşadığı Yer
    ANTALYA/DENİZLİ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Mrb arkadaşlar 2010 yılına ait raporu %18 itiraz ettim.şimdi %40 üzeri alack gibiyim ama işsizdim itiraz ederken ve hala işsizim şimdi ssk başlattığım zaman o raporla indirime müracat etmwk istiyorum ama maliye illa biz sevk ederiz diyo ne yapmalıyım.teşekkürler

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

@g.kh.n
    2007 girişli olmanızın tek avantajı şu olabilir; vergi indirimi aldınız ve zamanı gelince erken emekli olacağınızdan eminsiniz, önünüde belirsizlik yok. 1 Ekim 2008 sonrası girişlilerin emekliliğinde vergi indiriminin hiç bir fonksiyonu olmayacak, süre dolunca başvuru üzerine hastaneye sevk edilecek ve alacağı rapor sonucuna göre işlem yapılacak, yani önünde hep bir belirsizlik olacak.
    Emeklilik için gereken süre ve prim şartları yönünden avantaj değil malesef dezavantajlı durumdasınız.
    2007 girişle 20 yıl 4400 prim gününe tabisiniz, şayet girişiniz mesela Kasım 2008 olsaydı 18 yıl 4100 güne tabi olacaktınız.
    Bağlanacak emekli maaşı yönünden ise sizin için avantaj / dezavantaj diye bir şey söz konusu değil.
    Evet 1 Ekim 2008 sonrasına ait primlerin aylık bağlanma oranları önceye oranla düşürüldü, ancak sizin bu tarihten önceye ait sadece bir yıllık priminiz olacak ve bu da görünür bir fark yaratmayacaktır.

Üye
    ALİRİZA Avatarı

Son Giriş
    02.11-2016
    Saat
    14:53
    Yaşadığı Yer
    ANTALYA/DENİZLİ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ben 1997 girişliyim 2007 % 55 orana ankara %20 olarak geri gönderdi sonra 2010 yılında tekrar dwnedim bu sefer %18 verdiler bende 1 ay önce ilave rahatsilılkar yüzünden merkez saglık kuruluna itiraz ettim onlar da hastaneye sevk etti şimdi işaizim ve iş bulunca bu raporu eger %40 ve üstü olursa kullanabilecegimi sanıyordum ama maliye illa bi sevk esecegiz diyor sorun bu şimdi.

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

@ALİRİZA
    Genel uygulama sevk şeklinde ama şahsi başvuru ile alınan raporlar da kabul edilmektedir,yeter ki güncel olsun.
    İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığının konuyla ilgili açıklamasında istenen belgeler aşağıdaki gibidir.

-Kendisi engelli olanlar için;-Çalıştığına dair işveren tarafından düzenlenen imzalı ve kaşeli dilekçe,nüfus cüzdanı fotokopisi,bir adet fotoğraf,varsa ilgili yönetmeliğe uygun sağlık kurulu raporu (30/03/2013 tarih ve 28603 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Engellilik Ölçütü Sınıflandırması ve Engellilere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik)

Görüldüğü üzere istenen belgelerde eğer varsa rapor diyor,yoksa sev edilecek yani. Bu zorluk çıkarmayı kendine görev bilen memurları anlamak mümkün değil.
    Bahsettiğim sayfanın linki aşağıda, inceleyebilirsiniz.

http://www.ivdb.gov.tr/mukellef/engelliindirim.php

Üye
    g.kh.n Avatarı

Gerçek Adı
    Gökhan YILDIRIM
    Son Giriş
    15.07-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

@Ufukalp

Selamlar abi :: İSTANBUL VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI :: sitesinden sorgulattığımda şu cevap yazıyor :

15.06.2015 İşleminiz sonuçlandı işyerinize gönderildi ( Dereceye girdiniz )

Ne zaman iş yerime gelir bir bilginiz veya tahmininiz var mı ?

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

@g.kh.n
    Tamamen postaya bağlı bir durum, ne denilebilir ki...
    İş yerinize gönderildi deniyor, gerisi ptt nin keyfi diyelim.
    Aceleniz yok sizin, geç olsun güç olmasın diyelim.

Üye
    g.kh.n Avatarı

Gerçek Adı
    Gökhan YILDIRIM
    Son Giriş
    15.07-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

@Ufukalp

Anladım abi. Ben gönderildi deyince farklı bir durum anladım. Postaya verildiyse gelir allahın izniyle. Peki her hangi bir aksilik durumunda (kaybolması, postanın getirememesi vs.) bu evrağı vergi dairesinden talep edebilir miyiz ?

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Evet, mümkündür.
    Vergi indiriminiz vergi dairesinde kayıt altına alınmıştır en kötüsü de olsa kaydı var nihayetinde.

Üye
    yeşim tk Avatarı

Son Giriş
    09.11-2015
    Saat
    18:36
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ne kadar süredir bekliyosunuz bu cevabı? Bende başvuralı 1 ay oldu internette evrağın nerede olduğunu görmüyorum bile!!!

Üye
    g.kh.n Avatarı

Gerçek Adı
    Gökhan YILDIRIM
    Son Giriş
    15.07-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba değerli forum üyeleri;

zAbp6g - Yeni aldığım %40 engelli raporu ile vergi indirimine başvurabilir miyim?

Engelli vergi indirim belgem geldi ve %40 olarak onaylandı çok şükür. Ancak kafama takılan bazı noktalar var ve tecrübeli isimlerden yardım bekliyorum. Yukarıda vergi indirim belgemin resmi mevcut. Takıldığım noktalardan birisi belgede Vergi dairesi başkanının imzası ve mühür bulunmaması ? Bu unutulmuş bir durumu mu yoksa normal mi ?

Birde şirket İK birimi bana başvuru tarihimden itibaren almaya hak kazandığım ücreti (30 TL/AY) vergi dairesine başvurarak alabileceğimi bu parayı o tarihe kadar vergi dairesinin ödeyeceğini ancak bundan sonraki maaşlarda şirket tarafından ödeneceğini belirtti. Bu doğru mudur ?

Son sorum ise yaşım henüz daha erken ancak emeklilik için şu aşamada birşey yapmam gerekiyor mu yoksa vakti geldiğinde bu belgeyle gidip başvurumu yapabilir miyim ? (emekli olacağım tarih 2028)

Şimdiden yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Normalde e-belge olmadığı, matbu evrak olduğu için ıslak imzalı olması gerekirdi diye düşünüyorum ancak aslolan vergi dairesinde vergi indirimi kaydınız olmasıdır fazla da takmayın kafanıza. Emekliliğinizi kimse elinizdeki evrağa bakarak onaylamayacak zaten vergi dairesine sorulacak.
    Evet doğrudur, onlar size tahakkuk eden gelir vergisini zamanında vergi dairesine ödediler, iadesi vergi dairesince yapılır.
    Ama bana sorarsanız 3 ay X 30 = 90 tl için değmez.
    Değer derseniz dilekçe, 3 ayın maaş bordrosu, bordroyu onaylayana ait imza sirküleri, vergi indirimi belgenizin fotokopisi, hesap numarası vs bir yığın evrakla işyerinizin bağlı bulunduğu vergi dairesine başvuruyorsunuz, inceleniyor hesaplanıyor,verdiğiniz hesap numarasına yatırılıyor. Süreç yerden yere farklılık gösterebilir 1 ay gibi bir süre.
    Hayır, erken emeklilik için şimdiden hiç birşey yapmanıza gerek yoktur.
    Sigorta başlangıcınız 1 Ekim 2008 öncesine ait ise şartlarınız oluştuğunda erken emeklilik için başvuruyorsunuz, onlar vergi dairesinden indiriminizi teyit ittiriyorlar ve başvurunuzu işleme koyuyorlar.
    Sigorta başlangıcınız 1 Ekim 2008 sonrasına ait ise vergi indiriminiz erken emeklilik için hiç bir şey ifade etmiyor, zamanı geldiğinde kurum sevkiyle tekrar rapor alacaksınız.
    Hayırlı olsun.

Üye
    Danua. Avatarı

Son Giriş
    30.09-2017
    Saat
    15:02
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Raporunuzda düşürülme yapıldı mı , Ankara ya giden oran kaçtı ?

Sayfa 5 / 7 İlkİlk 1234567 SonSon